طراحی سایت و مدیریت وب سایت و مدیریت پیج اینستاگرام خود را به راحتی به ما بسپارید.
0
03136266060

استاندارد گواهینامه ایزو ۹۰۰۱چیست؟

استاندارد گواهینامه ایزو 9001

استاندارد گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ یکی از معروف ترین ایزوها است به این دلیل که استاندارد گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ یکی از کاربردی ترین و مهمترین ایزوها در بین استانداردهاست. اما دلیل اهمیت این گواهینامه چیست و چرا بسیاری از مدیران همواره اخذ این مدرک را در دستور کار خود قرار داده اند؟

این استاندارد به مبحث مدیریت کیفیت می پردازد و قواعد و استانداردهای این گواهینامه برای تمامی شرکت ها، مجموعه ها و صنف ها قابلیت اجرا دارد. ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد کلی نگر است و به مسائل جزئی نمی پردازد، چراکه بیشتر به بحث مدیریت کیفیت مربوط بوده و آن را مد نظر دارد. استاندارد گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به مسائل کیفی با دیدگاهی کلی، نگریسته و استانداردهای خود را در این حوزه پیاده می کند. استاندارد ایزو ۹۰۰۱ از مهمترین استانداردهای جهانی بوده و یک نوع استاندارد مدیریت کیفیت است.

ایزو ۹۰۰۱ به خاطر داشتن معیارها و استانداردهایی که مورد قبول همگان واقع شده است، در میان مدیران از محبوبیت و شهرت بسیار زیادی برخوردار است. ایزو ۹۰۰۱ به عنوان محبوب ترین و کاربردی ترین سیستم مدیریت کیفیت در سراسر جهان شناخته شده است و اخذ آن برای شرکت ها و مجموعه هایی که قصد موفقیت در کسب و کار خود را دارند امری اجتناب ناپذیر است.

برای دریافت این گواهینامه می توانید به مقاله گواهینامه ایزو چیست و چه کاربردهایی دارد در صفحه املاک داران پلاس مراجعه کرده و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

استاندارد گواهینامه ایزو 9001چیست؟

استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ از قواعد و استانداردهایی پیروی می کند و این گواهینامه نشان دهنده پذیرفته شدن این استانداردهاست. روش های پذیرفته شده و استانداردهای این گواهی موجب می شود تا شرکت شما بهره برداری بهتری داشته باشد و کسب و کارتان به درستی رونق بگیرد. و اما سیستم مدیریت کیفیت چه می کند؟

سیستم مدیریت کیفیت به فرآیند و راندمان مجموعه و یا شرکت مربوط می شود که در پایان بر محصولات و خدمات شما تاثیر می گذارد. تمام کاری که استاندارد این گواهی انجام می دهد این است که مراحل برنامه ریزی، تولید و فروش تا ارائه محصولات و خدمات شما را پوشش می دهد.

ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۹۰۰۰ چه تفاوتی دارند؟

این دو گواهی به یک اندازه درخواست کننده دارند و هر دو از اهمیت زیادی برخوردارند اما شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که این دو گواهی چه تفاوت های باهم دارند. ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۹۰۰۰ هر دو به مبحث کیفیت مربوط بوده ولی باهم تفاوت هایی دارند. ایزو ۹۰۰۰ اصول سیستم مدیریت کیفیت را تعریف می کند ولی ایزو ۹۰۰۱ الزاماتی که مربوط به سیستم مدیریت کیفیت است را با صادر کردن گواهینامه تعریف نموده و الزاماتی را تعیین می کند که شرکت های متقاضی باید آنها را رعایت نمایند تا این گواهی را دریافت کنند.

گواهینامه ایزو 9001

ISO9001 تعریف استانداردهای

استاندارد گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ دستورالعمل های ثابت و مورد قبولی دارد که اعمال آن باعث بهبود بهره وری و سود شرکت و مجموعه شما خواهد شد. اصطلاح استاندرد ایزو ۹۰۰۱ به روند کاری شما و مقوله مدیریتی آن مربوط می شود. این استاندارد در نهایت بر خدمات و محصولاتی که ارائه می کنید تاثیر می گذارد. در واقع کاری که شما با رعایت این استاندارد انجام می دهید این است که استانداردهای آن را در تمام مراحل کاری خود که عبارتند از برنامه ریزی، تولید، فروش و ارائه محصولات و خدمات رعایت کرده و اعمال نمایید.

با همان سیستم مدیریت کیفیتی که این گواهینامه آن را تعریف و شرکت ها را به آن ملزم می کند دارای قوانینی نیز هست، که استاندارد و معیار کیفیت فرایند کاری شما را تعیین می کند. این قوانین شامل موارد زیر است:

ایجاد کردن نقش رهبر و مدیر.

وجود نقش موثر یک رهبر در یک مجموعه و یا شرکت می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روند کار بگذارد.

تعریف و کنترل راندمان داخل شرکت، برنامه ریزی نتایج مورد انتظار، بررسی تغییرات مورد انتظاری که در آینده ممکن است رخ بدهد، یافتن مشکلات و پیدا کردن راه حل برای آنها، مدیریت درست و صحیح منابع و پتانسیل ها مانند (تجهیزات، کارمندان و غیره)، رسیدگی هم به خطرات احتمالی و هم به فرصت ها، اطلاعات مستند ایجاد کردن (این اطلاعات شامل دستورالمعل های کاری، پرونده ها، نقشه ها و روال سیستم کاری می شود).

گواهینامه ایزو 9001

بندهای استاندارد گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

تا به اینجای کار به مباحث مربوط به اصطلاح مدیریت کیفیت در این استاندارد پرداختیم. اما در اینجا می خواهیم به چند تا از بندهای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ بپردازیم. این بندها به مبحث کنترل کیفیت در این گواهینامه مربوط می باشند:

بند ۷ـ۱ـ۴: به محیط اجرای فرایندها مربوط بوده و به عوامل روانی و اجتماعی در محیط کار می پردازد.

بند ۱ـ۸: کنترل و طرح ریزی

بند ۷-۱-۵: منابع پایش و اندازه گیری ( کالیبراسیون در سیستم مدیریت کیفیت، این مسئله نوعی الزام در نظر گرفته شده است و شرکت ها و سازمان ها باید تجهیزاتی برای اندازه گیری میزان کیفیت محصولات و خدمات خود داشته باشند).

بند ۸ـ۳: توسعه و طراحی محصول.

بند ۸ـ۴: کنترل خدمات برون سازمانی، این مسئله به تمامی فرایندها، محصولات و خدماتی که بیرون از مجموعه یا سازمان تامین می شوند مربوط می شود.

بند ۸-۵-۱: کنترل و ارائه خدمات

بند ۸-۵-۳: شناسایی و ردیابی محصول، به منزله پایش و اندازه گیری محصول اطلاق می شود.

بند ۸-۶: به ترخیص محصولات و یا خدمات مربوط می شود.

بند ۸-۷: کنترل محصولات نامنطبق در استاندارد مدیریتی به عنوان الزامی پذیرفته شده است و خروجی نامنطبق در شرکت و سازمان ها باید شناسایی گردد.

بند ۹-۱-۳: این بند به آنالیز داده ها و تجزیه و تحلیل فرایند و ارزیابی آنها می پردازد.

بند ۱۰ـ۲: عدم انطباق و اقدام اصلاحی، این مسئله اقدامی پیشگیرانه و اصلاحی می باشد و خدمات و محصولات نامنطبق بر اساس این بند باید رفع شده و علل پیش آمد آن نیز باید بر طرف گردد.

گواهی ایزو

اِعمال استاندارد گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

برای اعمال این گواهی شما نخست باید با مشاوران گواهینامه ایزو مشورت کنید. برای ارائه این خدمات و دریافت مشاوره ایزو می توانید از ما در سایت املاک پلاس کمک بگیرید. فرایند دریافت و پیاده کردن استانداردهای این گواهی ممکن است خیلی آسان نباشد، به همین علت استفاده از خدمات مشاورین در این حوزه می تواند بسیار کمک کننده باشد.

شاید بسیاری از افراد معتقد باشند که دریافت و اعمال گواهینامه ایزو بسیار گران و هزینه بر است. اما به هیچ وجه اینطور نیست. شما با دریافت این گواهی علاوه بر اینکه از مزایای آن بهره مند می شوید، با اعمال استانداردهای آن از هزینه های اضافی می توانید جلوگیری به عمل آورید.

برند شما با دارا بودن این گواهی در رقابت با دیگر شرکت ها و سازمان ها می تواند بسیار موفق تر عمل کند. در نظر مشتریان اصولا شرکت هایی که دارنده این گواهی هستند معتبر و قابل اعتماد می نمایند و همین مسئله توانسته است تا این شرکت ها از سود بسیار خوبی بهره مند سازد.

 

جمع بندی

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ الزامات و قواعدی دارد، این قواعد می توانند کیفیت محصولات و خدمات شما را بالا ببرد و میزان سود کسب و کارتان را افزایش دهند.

فراگیری الزامات این گواهی شاید به نظر بعضی سخت بنماید و برای اِعمال آنها نیاز به مشاور داشته باشند. اصولا بعضی از شرکت ها در این خصوص مشاورانی را برای کمک و راهنمایی فرا می خوانند. مجموعه املاک داران در زمینه دریافت گواهینامه ایزو می تواند به شما خدماتی را ارائه دهد. از خدمات را  در مسیر اجرای این استاندارد شما می توانید با مشاوران متخصص در این زمینه همگام شوید و آن را به تجربه ای کامل بدل کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *