طراحی سایت و مدیریت وب سایت و مدیریت پیج اینستاگرام خود را به راحتی به ما بسپارید.
0
03136266060

تاثیر روانشناسی رنگ در بازاریابی محتوا

تاثیر روانشناسی رنگ به مراتب بیشتر از واژه ها در بازاریابی محتوا است. رنگ ها تنها تجربه احساسی هستند که ذهن و قدرت عقل از بیانشان عاجز است. ما نمی توانیم با نامی که برای رنگ ها برگزیده ایم حسی که از آنها می گیریم را بیان کنیم. روانشناسان معتقدند طیف رنگ ها در سطوح مختلف به این صورت که به طرف تیره و یا محو بروند می تواند میزان احساساتی مانند عشق و نفرت را بیان کند. آنچه که در این یادداشت به آن پرداخته می شود اهمیت استفاده از رنگ ها و میزان رنگ بندی محتوایی است که قرار است خواننده، قبل از مطالعه آن را ببیند و با چشمانش لمس کند. توصیه می کنیم این یادداشت را تا انتها دنبال کنید.

چرا باید رنگ را روانشناسی کنیم

در عصر حاضر تاثیر روانشناسی رنگ در بازاریابی محتوا نه تنها برای تولید بلکه برای برندسازی هم کاربردی است. تعداد زیادی از نمادهای شرکتی و همچنین لوگوها هستند که با رنگ هایشان شناخته می شوند. نمونه های آنها در فضای مجازی و دیگر کسب و کارها زیاد دیده می شود و حتی شرکت ها با استفاده از همین رنگها اقدام به تولید محتوای متنی، ویدئویی و دیداری می کنند.

تاثیر روانشناسی رنگ

چه کسانی واقعا تولید کننده محتوا هستند

در تبلیغات شرکت هایی مانند ایرانسل، رایتل و همراه اول را دیده ایم که بر اساس رنگ های موجود در نماد خودشان اقدام به تولید محتوای مخصوص برای بازاریابی می کنند. در واقع هر جا شما محتوای مربوط به این شرکت ها را مشاهده کنید قطعا رنگ های موجود در لوگو های آنها را نیز در متن و تصاویر و دیگر رسانه های مرتبط با آن می بینید.

برای تاثیر بیشتر در ذهن افراد از رنگ ها استفاده کنید تا مفاهیم خود را هدفمندتر به مشتریان انتقال دهید. برای اینکه بیشتر با روانشناسی رنگ در بازاریابی محتوا و اهمیت استفاده از آن آشنا شوید در ادامه به صورت موردی به چند نمونه اشاره می کنیم.

رنگ زرد همواره نشانه خوشبینی و خوش یمنی است و توصیه می شود افرادی که افسردگی دارند از این رنگ  استفاده کنند.

نارنجی اگر در لوگوها به کار رود نشانه دوستی با دیگران است حتی به تنهایی نارنجی را می توان رنگ زندگی نامید.

رنگ قرمز همواره هیجان و لذت را تداعی می کند و به همین دلیل در لوگوهایی به کار می رود که با هیجان افراد سر و کار دارند.

بنفش، رنگ باهوش ها و خلاق ها است. استفاده آن در محتوا و یا لوگو یک شرکت نشان دهنده میزان خلاقیت در آن است.

آبی نشان دهنده قدرت و عزت نفس است. استفاده از آن می تواند شما را یک قادر توانا نشان دهد.

سبز اما همواره صلح آمیز و طبیعی است. استفاده از آن برای شرکت هایی توصیه می شود که با گیاه و طبیعت سر و کار دارند.

استفاده از رنگ نقره ای در لوگوی شرکت ها نشانه تعادل، خنثی بودن و آرامش است. در محتوا نیز همین تاثیر را القا می کند.

چگونه از رنگ در بازاریابی محتوا استفاده کنیم

روانشناسی رنگ و تاثیر آن در بازاریابی محتوا به تجربیات کاربران بستگی دارد. در واقع با استفاده از رنگ ها باعث می شوید که یک کاربر تجربیات پیشین خود را به یاد آورد. به عنوان مثال استفاده از رنگ قرمز در آیکون های دانلود باعث می شود که کاربران بی هیچ گرایشی از گذشته نسبت به بارگیری لینک مورد نظر اقدام کنند.

سایت های فروشگاهی بزرگ مدام روی رنگ ها و تأثیر گذاری آن‌ها در بازاریابی محتوا و تبلیغات نامرتبط تحقیق کرده و سایت خود را بر اساس نتایج به دست آمده بهینه سازی می کنند. به عنوان مثال در سایت های فروشگاهی دکمه افزودن به سبد خرید با رنگ تیره تری نسبت به دکمه های دیگر نشان داده شده است. حتی برخی از این تغییرات بیشتر از قبل بوده و رنگهای یک بخش به صورت کلی تغییر کرده اند و نسبت به قبل رنگ منو ها و کادر ها و صفحه بندی به طور کلی به همراه شماتیک آن دگرگون شده است.

تاثیر روانشناسی رنگ در بازاریابی محتوا برای جواهر فروشی ها

الگوریتم های زیادی برای روانشناسی رنگ در بازاریابی محتوا تعبیه شده است. حتی طراحی سایت ها نیز با نگاه به این موضوع انجام می شود. شرکت ها بر اساس فعالیت های تجاری خود از رنگ های مرتبط بهره می برند؛ مثلا شرکت های تولید کننده مواد غذائی از رنگ های گرم و شکلاتی بیشتر بهره می برند.

نتیجه گیری

روانشناسی قبل از آنکه یک علم نوین پزشکی باشد، تجربی است. تا جایی که فروید همه آنچه را که کشف کرده است بر اثر پژوهش های یک به یکی بوده که بر روی افراد گوناگون داشته است. باید این باور را داشت که روانشناسی نمی تواند محدود به رنگ، بو، مزه و یا صدای افراد شود. هیچ وقت نمی توان درون یک انسان را بر اساس ظاهرش حدس زد چه برسد به آنکه بخواهیم قضاوتی داشته باشیم. حال اینگونه نتیجه می گیریم که ما با یک انسان نوعی طرفیم. انسانی که به تجربیات ما در زمینه رنگ شناسی و تاثیر آن در بازاریابی پاسخ مثبت می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *