طراحی سایت و مدیریت وب سایت و مدیریت پیج اینستاگرام خود را به راحتی به ما بسپارید.
0
03136266060

نوشتن کپشن اینستاگرام ترفندی مهم برای جذب مخاطب

خیلی از ما در روز حداقل چند ساعتی را در برنامه اینستاگرام هستیم. در هر روز ممکن است حتی بیش از ۱۰۰ پست را ببینیم اما فقط تعدادی از آنها را لایک کنیم و برای آن ها کامنت می گذاریم. دلیلش هم این است که بعضی پستها این قدر جذاب هستند که توجه ما را به خود جلب می کنند ما هم در واکنش به این پستهای جذاب کامنت می گذاریم و لایکشان می کنیم. اما موضوع مهم اینجاست که چه چیزی نظر مخاطب را جلب نموده و باعث می شود که تا انتها پست ویدئویی را ببیند و یا انگشتش را بر روی لایک بفشارد. در کنار تمام خصوصیات یک پست خوب که باید برای تهیه آن رعایت شود، یکی از چیزهایی که در جذابیت پستها تاثیر زیادی دارد این است که به درستی نوشتن کپشن اینستاگرام را یاد بگیریم.

هدف کپشن نویسی در اینستاگرام چیست؟

اگر مدتی از فعالیتتان در اینستاگرام گذشته باشد حتما روزهای نخستین را به یاد دارید که تعداد دنبال کنندگان شما خیلی کم بود. اولین دنبال کنندگان پیج شما و به طور کلی دنبال کنندگان قدیمی جزو وفا دارترین و بهترین مخاطبان شما در اینستاگرام هستند. وقتی کسی مدت زیادی است که شما را دنبال کرده حتما از پیج شما لذت برده و همه ی پستهای شما را با دقت زیر نظر دارد.

این دسته از کاربران فضای مجازی بر خلاف بیشتر دنبال کنندگان جدیدتان نه تنها تصاویر شما را به دقت نگاه می کنند بلکه کپشن پستهای پیج شما را هم کامل می خوانند. برای ماندگاری بیشتر دنبال کنندگان قدیمی خود و همچنین ترغیب کردن دنبال کنندگان جدید به خواندن کپشن، بهتر است کپشن پستهای شما خیلی جذاب و مفید باشد.اما دلیل توجه به کپشن چه می تواند باشد. باید گفت که در بسیاری از مواقع خیلی از حرفهایمان را نمی توانیم در تصاویر بزنیم و بهتر است از کپشن برای رساندن کامل تمامی منظورمان استفاده کنیم.

در جستجوی اینستاگرام نیز کپشن حرف اول را می زند. مثلا فرض کنید یک پست در مورد گل کاکتوس را در پیج خود قرار داده اید، اما کپشنی برای آن ننوشته اید و یا کپشن نوشته شده ربطی به تصویر مورد نظر شما ندارد؛ در این صورت کاربران که عباراتی مثل کاکتوس را در اینستاگرام جستجو می کنند نمی توانند پست شما را ببینند به این ترتیب هر چه قدر هم تصویر شما زیبا و جذاب باشد اما دیده نمی شود ویا پست شما زا بازدید خوبی برخوردار نمی شود.

چرا نوشتن کپشن اینستاگرام اهمیت بسیار زیادی دارند؟

شاید پیش خودتان فکر کنید که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بصری است و تصویر و فیلم در آن بیشتر دیده می شود. حتی در بخش هایی مثل اکسپلور اینستاگرام فقط تصویر و ویدئو نشان داده می شود و خبری از متن کپشن وجود ندارد. پس چرا می گوییم کپشن نویسی تا این حد اهمیت دارد؛ یکی از دلایل اهمیت کپشن و کپشن نویسی این است که هشتگها در این قسمت قرار دارند

مهم ترین راهی که دیگران می توانند شما را در اینستاگرام پیدا کنند همین هشتگ ها هستند. یکی دیگر از مزایای کپشن جذاب این است که تعامل مخاطبان پیج را زیاد می کند. در واقع دلیل اصلی کپشن نویسی این است که مخاطبان لایک و کامنت بیشتری برای پست ما بگذارند. هر چه قدر هم که تعامل پیج مان بیشتر باشد شانس پست ما برای قرار گرفتن در رده های اول اکسپلور اینستاگرام بیشتر می شود.زمانی هم که به رده های بالای اکسپلور برسیم تعداد زیادی کاربر جذب پیج ما می شوند.

 چه چیزهایی را باید در کپشن بنویسیم؟

سوال اصلی خیلی از افرادی که در اینستاگرام فعالیت می کنند این است که چه چیزی در کپشن بنویسیم تا توجه مخاطب را جلب کنیم. جواب این سوال به عوامل و شرایط مختلف بستگی دارد و نمی توان یک قاعده ی کلی را برای همه پستها و پیجها در نظر گرفت.

مهم ترین نکته این است که کپشن حتما باید ارتباط مستقیم و نزدیکی با عکس ها و تصاویر و یا فیلم های پست داشته باشد. کپشن می تواند توضیحی درباره تصویر پست باشد و یا تکمیل کننده مفهوم پست شما باشد.

توصیه تیم املاک پلاس به شما این است که طبق یک استراتژی منظم و دقیق کار کنید. باید برای پستهای خود هدف تعیین کنید؛ وقتی هدف داشته باشید مراحل آماده کردن پست سریع تر و بهتر انجام می پذیرد. مثلا یک پیج طراحی لباس را در نظر بگیرید صاحب پیج ابتدا و قبل از هر چیزی باید هدف پستی که قرار است منتشر شود را مشخص کند. سپس به دنبال تهیه عکس یا فیلم از محصولات مورد نظر خود باشد.

چه مواردی باید در نوشتن کپشن اینستاگرام حرفه ای رعایت گردد؟

حال که با اهمیت کپشن و نقش آن در فعالیت پیج آشنا شدیم، نوبت به راه کارهایی موثر برای نوشتن یک کپشن جذاب می رسد.

  • محدودیت های کپشن را بشناسید. تقریبا همه ی شبکه های اجتماعی محدودیت های خاصی را برای ارسال پست های مخاطبان اعمال کرده اند. اینستاگرام هم برای هر پست محدودیت هایی دارد. در مورد کپشن هم باید گفت که برای هر پست تنها ۲۲۰۰ کاراکتر می توانید در کپشن استفاده کنید.
  • یک کپشن خوب از چند قسمت تشکیل شده است. اولین قدم در داشتن کپشن خوب شناخت یک کپشن است. هر کپشن در ابتدا دارای یک لید است. می توان گفت که لید اولین جمله و مهمترین بخش یک کپشن خوب است. لید باید به گونه ای باشد که کاربر را به خواندن ادامه متن کپشن و هم چنین لایک کردن پست تشویق کند. پس از لید نوبت به مقدمه و متن اصلی کپشن می رسد مقدمه هم معمولا یک یا دو جمله است که مخاطب و کاربر را با کلیت محتوا آشنا می کند.

لید در واقع کلمات ابتدایی کپشن است که باید در آن سرنخی به کاربر بدهیم تا به خواندن ادامه کپشن تمایل پیدا کند. حالا که کاربر مشتاق خواندن ادامه کپشن شده باید در مقدمه، در یک یا دو جمله هدف پست را خیلی کوتاه و مختصر بیان کنیم.

  • مخاطبان خود را بشناسید. برای نوشتن کپشن اینستاگرام خوب برای پست اینیستاگرامی لازم است تا مخاطبان پیج تان را خیلی خوب بشناسید. باید علایق، سلیقه، طرز تفکر و لحن صحبت کردن مخاطبان آن پیج را بشناسید و مطابق آن متن کپشن را بنویسید. در بعضی موارد حتی جنسیت و سن و سال مخاطبان پیج هم اهمیت بسزایی دارد.
  • مختصر و مفید بنویسید. اینستاگرام مثل وب سایت نیست که مقاله ای صرفا با ۴۰۰۰ کلمه بنویسید و مردم آن را کامل بخوانند. اینستاگرام فضایی است که برای فعالیت در آن باید اصول خلاصه نویسی را به دقت رعایت کنید.
  • مثل حرفه ای ها هشتگ بزنید. قبل از اینکه بخواهید پستی را در اینیستاگرام قرار دهید، باید اصول و قواعد هشتگ گذاری را خوب بیاموزید. کاربرد درج هشتگ گذاری این است که کاربران با جستجو کردن آن هشتگ، پست شما را نگاه می کنند و با پیج شما آشنا می شوند؛ در نتیجه این کار باعث افزایش تعداد دنبال کنندگان می گردد. اینستاگرام به شما اجازه درج ۳۰ هشتگ را در هر پست می دهد.

اما نباید در این باره هم زیاده روی کنید و کپشن خود را با تعداد زیادی هشتگ بی ربط شلوغ کنید. بهترین حالت گذاشتن هشتگ در متن کپشن این است که در آخرین خط کپشن تعداد ۷ یا ۸ هشتگ قرار دهید. برای زیبا و مرتب بودن کپشن بهتر است بین هشتگهای آخر کپشن و متن اصلی آن چند خط خالی فاصله بگذارید. هم چنین حتما از هشتگهای مرتبط با موضوع پست و کپشن استفاده کنید.

بهترین حالت این است که ۱ تا ۳ هشتگ تخصصی که هم به فعالیت پیج و هم به پست ارتباط داشته باشد را درج کنید؛ بعد از آنها باز هم می توانید ۵ یا ۶ هشتگ مرتبط با پست را در ادامه قرار دهید. استفاده از هشتگ غیر مرتبط نه تنها روی جذب دنبال کننده تاثیری ندارد؛ بلکه باعث نارضایتی دنبال کنندگان فعلی شما هم می شود.

  • در کپشن از ایموجی استفاده کنید. استفاده از ایموجی همیشه تاثیرات خاص خود را روی کاربر می گذارد. گاهی می توان به جای یک جمله چندین کلمه ای، از یک ایموجی ساده برای رساندن مفهوم استفاده کرد. هم چنین با کمک ایموجی می توانید احساسات خود را به مخاطب نشان دهید. با این کار درک پست برای کاربران راحت تر می شود.
  • نوشتن کپشن اینستاگرام فضایی دوستانه را می طلبد. اینستاگرام فضایی دوستانه است پس حتما متن کپشن را با لحن دوستانه و زیبا و ساده بنویسید. هرگز در کپشن از کلمه ها و عبارتهای رسمی استفاده نکنید. سعی کنید متن کپشن را مثل بیان محاوره و عادی مردم بنویسید. بهترین راه برای بیان احساس در کپشن استفاده از ایموجی های خشمگین ناراحت، عصبی و گریان است در متن کپشن هم به بیان احساس خود با کلماتی مثل قشنگ، بزرگ و سخت بپردازید.
  • مخاطبان را به تعامل وادار نمایید یکی از هدف های کپشن این است کاربر به فعالیت و پست شما از خود واکنش نشان دهد. یکی از واجب ترین قسمت های کپشن یک پیج در اینستاگرام استفاده از کال تو اکشن است. تفاوتی ندارد که پیج تجاری داشته باشید یا پیج شخصی؛ کال تو اکشن جذاب می تواند تاثیر زیادی روی فعالیت شما داشته باشد. اگر هم پیج تجاری دارید با کال تو اکشن های متفاوت و زیبا برای مخاطبان خودتان به مشتری تبدیل کنید. کال تو اکشن انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 سوال کردن از مخاطبان

همانطور که گفته شد تعامل مخاطبان در پیج اهمیت فراوانی در رشد کسب و کار شما دارد. سعی کنید در نوشتن کپشن اینستاگرام خود ازسوال و پرس کردن هم استفاده کنید. این کار آنها را تشویق می کند که در پاسخ به سوال شما، کامنت بگذارند و تعامل پیج شما بالاتر برود هم چنین در پاسخ به کامنتها هم می توانید دوباره از کاربر سوال بپرسید با این کار مخاطب ترغیب می شود که در جواب شما مجددا کامنت بگذارد.

تشویق مخاطبان به تگ کردن دیگران

این تکنیک اگر درست استفاده شود تاثیر زیادی در افزایش دنبال کنندگان پیج شما دارد. برای این کار باید در اخر کپشن از کاربران بخواهید که دوستان خود را تگ کنند. پیجهای اینستاگرام معمولا در مسابقات و قرعه کشی ها از این ترفند برای افزایش فالورهای استفاده می کنند. اما در دیگر پستها هم می توان مخاطبان را تشویق کرد که مخاطبان دیگر را تگ کنند.

ارجاع مخاطبان به لینکی در Bio

تنها بخش های اینستاگرام که قابلیت درج لینک را دارند، بایو و استوری است. بسیاری از پیجهای اینستاگرام دارای سایت فروشگاهی هستند و لینک آنرا در بایو و استوری قرار می دهند.

 معرفی اکانت سایر شبکه های اجتماعی

هر چه بیشتر دیده شوید سریع تر هم می توانید در کسب و کار خود پیشرفت کنید به همین دلیل بهتر است در چند شبکه اجتماعی فعالیت داشته باشید.

در کپشن داستان سرایی کنید یکی از راههای بالا بردن جذابیت کپشن داستان سرایی یا بیان کردن یک خاطره است. شما می توانید با خلاقیت خودتان پیامی که قرار است به کاربر بدهید را در قالب یک داستان یا خاطره ذکر فرمایید؛ با این کار کپشن شما تاثیر بیشتری روی کاربر می گذارد.

در کپشن از یک لحن واحد استفاده کنید

همیشه سعی کنید در کپشن ها از یک لحن ثابت استفاده کنید. این کار شما هم باعث می شود که کاربران کم کم به لحن شما عادت پیدا کنند و حتی بدون دیدن نام کاربری متوجه می شوند که این پست متعلق به شماست.

کلمات و عبارت های مهم را در اول کپشن بیاورید

وقتی در اینستاگرام کپشن طولانی می نویسید باید توجه کنید که فقط قسمت ابتدایی کپشن شما نمایش داده شود و کاربران برای دیدن ادامه کپشن باید گزینه مور را لمس کنند.

از جملات کوتاه استفاده کنید

یکی از نکات مهم در کپشن نویسی این است که تا حد امکان ازجمله های کوتاه استفاده کنید. باید سعی کنید که مفهوم مورد نظرتان را به کوتاه ترین شکل ممکن بیان کنید. کاربران اینستاگرام معمولا حوصله ی خواندن جمله های پیچیده و طولانی را ندارند. بهترین کار برای نوشتن یک کپشن جذاب استفاده از جمله های کوتاه و مختصر است.

سخن پایانی

اگر به دنبال مطالب دیگری درباره دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی هستید، می توانید به مجله املاک پلاس سر بزنید. همچنین همکاران ما خدمات ویژه ای را در حوزه بازاریابی دیجیتال عرضه می کنند که شما می توانید برای بهره مندی از آن ها به سایت املاک پلاس مراجعه فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *