طراحی سایت و مدیریت وب سایت و مدیریت پیج اینستاگرام خود را به راحتی به ما بسپارید.
0
03136266060

آشنایی با راهکارهای مشاوران املاک

بحث در رابطه با راهکارهای مشاوران املاک بسیار وسیع است و مسائل بسیاری را شامل می شود. کسانی که می خواهند تازه وارد این کسب و کار شوند سوالات بسیاری برایشان به وجود می آید که چه روش ها و ترفندهایی برای مشاوران املاک وجود دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به این سوالات پاسخ دهیم.

 

سوالات رایج درباره راهکارهای مشاوران املاک

سوال بسیار رایجی که در این رابطه بیشتر پرسیده می شود مربوط به چرایی کم بودن درآمد است. بسیاری از افرادی که تازه وارد این صنف شده اند این سوال همیشه برایشان پیش می آید که چرا بازدهی مناسبی ندارند؟

راهکارهای متداولی در شغل مشاوران املاک وجود دارد که نخست باید آنها را فراگرفت. این روش ها شامل ملک گرایی و مشتری گرایی هستند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که مثلا مشتری گرایی یعنی چه؟ این اصطلاح به معنی توجه به خواسته های مشتری است. در ادامه به این دو ترفند از مشاوران املاک خواهیم پرداخت.

ترفند ملک گرایی

این اصطلاح برای زمانی است که مشاور املاک به سراغ خانه ها و آپارتمان هایی می رود که از همه لحاظ قابل قبول باشند. یعنی مشاور املاک بررسی کرده و ملک هایی که از نظر ساختاری، امکانات رفاهی، مصالح، و غیره دارای شرایط مناسب و خوبی باشند را پیدا می کند و برای آن ها بازاریابی انجام می دهد. این مشاوران اقدامات لازم و بازدید کامل را به عمل آورده و در کل املاکی را انتخاب می کنند که شرایط راضی کننده زیادی داشته باشند. و اما مرحله بازاریابی، در این مرحله مشاور املاک باید راهکارهای دیگری را نیز یاد بگیرد که البته راهکارهای بسیار مهمی هم هستند. در مرحله بازاریابی مشاوران باید فنون پاسخ دهی و قانع کردن مشتری را بدانند، همچنین مشاوران باید مهارت هایی برای دعوت از مشتری ها برای بازدید از ملک یا آپارتمان داشته باشند.

یکی از راهکارهای مشاوران املاک در این روش، این است که آن ها چند ملک مشابه را در کنار ملک مورد نظر و آگهی شده خود قرار دهند که اگر معامله ملک مورد نظر صورت نپذیرفت دست او برای مشتریان پر باشد.

 

ترفند مشتری گرایی

به زبان ساده مشتری گرایی یعنی اینکه مشاور املاک تمام توان و دقت و انرژی خود را بر روی خواسته ها و نیازهای مشتری های خود متمرکز سازد. مشاورانی که این روش را اتخاذ می کنند با تمام توان به تقاضای مشتری های خود تن می دهند. حال وقتی مشتریان زیادی به سراغ او بیایند قطعا در سیل درخواست های متفاوت و زیاد غرق و در پاسخگویی به آنها به مشکل برخورد می کند.

در این باره باید گفت که درگیر شدن با هرنوع معامله ای که امکان دارد به وقوع بپیوندد اشتباه است. اگر شما به یک موردی برخورد کردید که در نگاه اول شدنی بود و فکر کردید سودآور است ولی در ادامه بالاخره فهمیدید که شدنی نیست، اصرار به آن تنها اتلاف وقت و انرژی را در پی دارد و شما را از فعال بودن در مورد فایل های بهتر باز می دارد. در این مورد باید گفت که تغییر دادن دیدگاه و راهکارها، راه حل این مشکل است. در حوزه مشاوره املاک آموزش ها و مواردی مهم وجود دارند که مشاوران تازه کار برای افزایش موفقیتشان حتما باید آنها را یاد بگیرند.

آشنایی با تمامی اطلاعات و فایل های مربوط به املاک

این کار اصولا باید توسط مدیر آژانس یا بخش برای مشاوران املاک تازه کار صورت پذیرد. این کار برای این انجام می گیرد که این مشاوران با انواع مختلف فایل های تعریف شده در آژانس املاک آشنایی یابند.

 

سه تیپ ساخت و ساز رایج در کشور که مشاوران املاک باید با آن ها آشنا شوند

یک مشاور املاک خوب کسی است که در زمانی که به بازدید از ملک اجاره ای می رود، از این شناخت و توانایی برخوردار باشد که بتواند ملک ها را بر اساس ساخت و سازهای رایجی که در کشور وجود دارند از یکدیگر تمیز دهند. بر اساس تحقیقات و اطلاعات به دست آمده در کشور ما سه تیپ ساختمان وجود دارد. این سه تیپ شامل موارد زیر هستند:

درصد بسیار زیادی از ساختمان هایی که در کشور ما وجود دارند، املاک بساز بفروشی هستند که با استحکام کم و بدون معماری ساخته شده اند.

حدود ۷ درصد از دیگر ساختمان ها مهندسی ساز هستند.

و در نهایت حدود سه درصد دیگر ساختمان ها معماری ساز هستند، یعنی بر پایه طرح های علمی معماری هستند و خود معماران آنها را ساخته شده اند.

تعریف رتبه کاری

هنگامی که میزان جدیت و تلاش مشاور مشخص شد، نوبت به تعریف رنج یا رتبه کاری او می رسد. اساسا بهتر است که وقتی مشاور املاک دوره آموزشی خود را گذراند و اطلاعات مربوطه را کسب کرد، به املاک اجاره ای آپارتمان های کوچک بپردازد و فعالیت خود را در این حوزه شروع کند. اگر امکان آموزش به مشاوران تازه کار توسط مدیر آژانس وجود نداشته باشد، مشاوران می توانند به مراکز آموزشی مربوطه مراجعه نمایند. این کار باعث می شود تا این مشاوران همزمان بتوانند آموزش های لازم مربوط به راهکارهای مشاوران املاک را ببینند، و هم اینکه با مراجع و منابع لازم در این رابطه آشنایی یابند.

 

تقسیم بندی فایل های بازدید شده

یکی از راهکارهای مشاوران املاک که کار آن ها را آسان می کند این است که، پس از آنکه ملک ها را کارشناسی کردند املاک مناسب و نامناسب را از یکدیگر تفکیک کنند. این کار باعث می شود که وقت و انرژی کمتری تلف شود و مشاوران املاک زمان خود را برای موارد بیهوده هدر نداده و از طرف دیگر به املاک اجاره ای مناسب تر بپردازند و روی آنها سرمایه گذاری کنند.

این ترفند برای مشاورینی که روش ملک گرایی که بهترین روش در این کسب و کار است را پیش گرفته اند بسیار مناسب است.

یادگیری راهکارهای مشاوران املاک در بازدید و کارشناسی املاک اجاره ای

در این زمان مشاور به همراه مدیر آژانس سراغ ملکی برای بازدید می روند. در این هنگام آداب بازدید و کارشناسی املاک به شکل عملی به مشاور تازه کار آموزش داده می شود. اصولا برای این آموزش املاکی از قبیل آپارتمان های اجاره ای، آپارتمان هایی که در آستانه اتمام ساخت و یا تخلیه اند هستند، انتخاب می شوند.

یادگیری چگونگی آگهی زدن

آگهی گذاشتن توسط مشاوران املاک دارای پیش زمینه هایی است. مشاورین املاک باید تمامی اطلاعات از قبیل مشاعات مناسب، شرایط مناسب مالک، امکانات و غیره را در آگهی خود ثبت نماید. اما قرار دادن آگهی، خود نیز دارای تکنیک هایی است، این تکنیک ها شامل موارد زیر هستند:

پیش از قرار دادن آگهی باید از تمامی امکانات و مسائل کیفی آن اطلاع یابید. و این نکته را هم فراموش نکنید که هر ملکی هم ارزش آگهی شدن در روزنامه را ندارد.

یادتان باشد ملکی که آگهی می کنید منحصرا برای دفتر و آژانس املاک شما باشد.

ملکی که در روزنامه آگهی می کنید باید از هر لحاظ برای انجام معامله مشکلی نداشته و آماده باشد.

ملک مورد نظر بهتر است که تخلیه شده باشد.

اگر نیاز به گرفتن مفاصا حساب دارد، باید اخذ شده باشد.

همیشه توجه داشته باشید، ملکی را در روزنامه آگهی کنید که از آن بازدید کرده و آن را کارشناسی کرده باشید. مسلما ملکی را که به آن اعتقاد نداشته باشید و آن را در روزنامه آگهی کنید به جایی نرسد.

 

تکنیک های پاسخگویی مشاوران املاک

مشاورانی که تازه وارد این صنف شده باشند، اگر بتوانند به درستی پاسخ مشتری ها را بدهند و آن ها را مجاب سازند، تا ملک آگهی شده را اجاره کنند، آموزش های خود را خوب فرا گرفته و در راهموفقیت هستند.

در روز پاسخ دهی به آگهی توجه داشته باشید که آمادگی روحی و جسمی داشته باشید و کاملا سرحال با مشتری های خود روبه رو شوید.

مکالمه و ارتباط را باید مشاور به دست بگیرد و آغاز کننده و پایان دهنده به مکالمه باید او باشد. همچنین باید قرار بازدید به صورتی انجام گیرد که امکانش برای مشتری نیز وجود داشته باشد.

هیچگاه به تقاضاهای بی جای مشتریان مانند دادن آدرس ملک بدون هماهنگی و اعلام آمادگی مالک یا مستاجر ساکن و سرایدار تن ندهید.

هرگز وعده های دورغین ندهید، مشاوران املاکی همیشه موفق بوده اند که مورد اعتماد مشتریان خود بوده اند، اگر وعده ای دهید که نتوانید به آن عمل کنید مطمئنا مشروعیت خود را نزد مشتری هایتان از دست خواهید داد.

سخن پایانی

مشاوره املاک یکی از مشاغلی است که تکنیک ها و راهکارهای زیادی دارد و همیشه بهترین و موفق ترین مشاوران املاک کسانی بوده اند که به این ترفندها و روش ها واقفند و یا سعی کرده اند آن ها را فرا بگیرند.

مجله املاک پلاس برای شما مشاوران تازه کار آموزش هایی دارد که می توانید به صفحه مربوط به آن مراجعه فرمایید. همچنین اگر قصد همکاری با مجموعه املاک داران را دارید می توانید به سایت ما رفته و با همکاران ما در ارتباط باشید. همچنین برای مشاوران املاک در این حوزه مجله املاک داران به موضوعات بسیاری پرداخته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *