معماری و دکوراسیون داخلی

سیستم خانه هوشمند و 5 قابلیت مهم آن

سیستم خانه هوشمند مانند سایر موارد مرتبط با تکنولوژی ، به سرعت در حال توسعه و گسترش می باشند. با ظهور IOT که هدف آن مرتبط کردن تمام دستگاه ها با شبکه جهانی اینترنت است. خانه های هوشمند به عنوان یکی از اجزای مهم این تکنولوژی مطرح شد. ساختمان هوشمند با زیر شاخه هایی نظیر: خانه هوشمند، دفتر کار هوشمند، هتل هوشمند، بیمارستان هوشمند و … شناخته می شود. لذا در این مقاله سعی بر آن است تا پنج قابلیت مهم این خانه ها را با هم بررسی کنیم.

ساختمان هوشمند چیست؟

سیستم خانه هوشمند ، قابلیت هایی را ایجاد می کند که با استفاده از تجهیزات در نظر گرفته شده تا با کمک اینترنت، کنترل کاملی را بر روی ساختمان داشته باشید.

به نحوی که بتواند به دلخواه روشنایی ها را کنترل کند. پیش از ورود به ساختمان سیستم های سرمایشی و گرمایشی را روشن کند. سیستم های حفاظتی همچون سیستم اطفا حریق را کنترل کند. و حتی با اجرای برخی سناریوها حضورش در ساختمان را شبیه سازی نماید.

ساختمان هوشمند، ساختمانی است برای کنترل اجزای ساختمان
ساختمان هوشمند، ساختمانی است برای کنترل اجزای ساختمان

IOT چیست؟

IOT یا اینترنت اشیا ابزارهایی هستند که با حس گرها، اتصالات، و پردازش داده ها، حاصلی را ایجاد می کند که کاربر می تواند با دسترسی به آن کنترل تعدادی از وسایل خود را در دست بگیرد.

مطالعه این مقاله   انواع فرش ایرانی ، انواع قالیچه ایرانی را بشناسید

این ابزار توسط شرکت های میزبانی همچون آمازون، آزور و البته Google cloud میزبانی می شود.

IOT یا Internet of things به عنوان انقلاب صنعتی بعدی شناخته می شود. که پیاده سازی پروژه های اینترنت اشیا، روش تعامل تمام کسب و کارها، دولت ها و مصرف کننندگان را با دنیای فیزیکی تغییر خواهد داد.

این سیستم دارای مزایا و معایبی نیز است. که می توان از مزایای آن به افزایش دقت و کارایی و بهینه سازی منابع و کاهش نیاز به حضور انسان یاد کرد. لذا معایبی نیز دارد، که می توان در مقالات دیگر مورد بررسی قرار داد. در ادامه توجه شما را به 5 قابلیت عمده سیستم خانه هوشمند جلب می کنم.

IOT ها یا Internet of things ابزاری برای کنترل از راه دور هستند.
IOT ها یا Internet of things ابزاری برای کنترل از راه دور هستند.

سیستم کنترل هوشمند روشنایی

سیستم کنترل هوشمند روشنایی این امکان را برای شما فراهم می نماید که بتوانید نورهایی که در خانه مورد نیاز شما نیست را مدیریت کنید. یا حتی تعیین کنید که نور در زمانی فراهم باشد که شما در آن اتاق یا مکان هستید. لذا باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود.

حتی می توانید در فواصل زمانی مشخص چراغ ها روشن و خاموش شوند. و با همراهی سیستم صوتی جلوه ای از حضورتان در خانه را شبیه سازی کند.

سیستم کنترل هوشمند سیستمهای صوتی و تصویری

یکی دیگر از توانایی های مهم این خانه ها کنترل سیستم های صوتی و تصویری است. بدین ترتیب شما می توانید تعیین کنید که در چه زمان و مکانی سیستم هوشمند صوتی چه موسیقی را پخش کند.

مطالعه این مقاله   مسئولیت مهندسین ناظر چیست؟

خانه هوشمند توانایی انتقال صدا و تصویر دستگاه های صوتی و تصویری، از یک نقطه به نقطه دیگر، بدون نیاز به سیم کشی اضافی را به شما می دهد. در این شرایط علاوه بر انتقال صوت و تصویر، کنترل این دستگاه ها به کمک ریموت کنترل نیز امکان پذیر می باشد.

سیستم کنترل هوشمند از راه دور با SMS

این دستگاه یکی از مهمترین اجزای خانه هوشمند است. که در مدل های مختلف باعث کنترل و مدیریت بر وسایل و تجهیزات صنعتی بدون حضور در محل و تنها با تلفن همراه توسط پیامک یا تک زنگ می باشد. این سیستم در ایران قابلیت پشتیبانی از سیم کارتهای ایرانسل، همراه اول و رایتل را دارد.

یکی دیگر از توانایی های مهم این خانه ها کنترل سیستم های صوتی و تصویری است. بدین ترتیب شما می توانید تعیین کنید که در چه زمانی و مکانی سیستم هوشمند صوتی چه موسیقی را پخش کند.

یکی دیگر از قابلیت های سیستم کنترل هوشمند تامین مسئله ی امنیت است. بدین ترتیب سنسورهای نصب شده می تواند در نقش نگهبان خانه برای شما ایفای نقش کنند.

لذا این سیستم توسط ارتباط با شماره تماس و ارسال پیام کوتاه می تواند با سرعت و در صورت تغییر در روند طبیعی خروجی و ورودی های خانه به شما اطلاع دهد.

سیستم کنترل هوشمند سیستمهای سرمایشی و گرمایشی

یکی از قابلیت های مهم این سیستم این است که شما قبل از اینکه وارد خانه شوید می توانید کولر یا بخاری خود را روشن کنید. و در صورت مشکل یا اتفاقی برای وسایل سرمایشی و گرمایشی تان با پخش آژیر و ارسال پیامک از حوادث احتمالی آگاه شوید.

مطالعه این مقاله   اصول فنگ شویی در دکوراسیون اداری و تجاری برای فروش بیشتر
خانه های هوشمند و سیتسم خانه های هوشمند برای مدیریت خانه استفاده می شوند.
خانه های هوشمند و سیتسم خانه های هوشمند برای مدیریت خانه استفاده می شوند.

سیستم کنترل هوشمند پرده ها

این نوع پرده ها هیچ تفاوتی با نوع پرده های ساده ندارند. بجز اینکه در ریل چوبی پرده، موتوری وجود دارد. که امکان کنترل پرده را با ریموت کنترل، کلید و یا برنامه موبایل فراهم می کند.

پس پرده ها می دانند چه زمانی باید باز یا بسته شوند. که دارای انواعی از قبیل سیمی، گیربکسی، تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و غیر اتوماتیک هستند.

لذا نوع پرده خانه شما هیچ فرقی ندارد و انواع پرده را می توان هوشمند سازی کرد. این نوع پرده ها بدلیل راحتی، ذخیره انرژی و افزایش امنیت خانه بسیار کاربردی هستند.

 

نتیجه گیری

ایجاد آسایش و راحتی برای ساکنین، زیبایی فوق العاده مطابق با تمامی سلیقه ها و بهینه سازی مصرف انرژی. تنها چند دلیل ساده هستند که کاربران به سمت سیستم خانه هوشمند گرایش دارند. لذا در این مقاله سعی شد. تا با معرفی برخی از سیستم های کنترل هوشمند به مزایای شایان این سیستم ها بپردازیم. اینکه با املاک داران همراه بودید، بسیار از شما سپاسگزاریم. برای خرید و فروش خانه در اصفهان، اطلاع از اصول تعمیر و نگهداری ساختمان و سیستم تهویه با کارشناسان ما در املاک داران در ارتباط باشید.

مشاهده بیشتر

املاک داران

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا