آشنایی با قوانین

صلح نامه ملک، مواردی که باید بدانید

برای افرادی که قصد دارند ملک یا آپارتمانی را به کسی دیگر واگذار کنند روش های زیادی وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از صلح نامه ملک است. صلح نامه بیشتر برای زمانی کاربرد دارد که طرفین تمایل دارند از پیچیدگی ها و سخت گیری ها به دور باشند و روش راحت تری را در دست بگیرند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با این صلح نامه بیشتر آشنا کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

طرفین قرارداد صلح نامه ملک باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

قرارداد صلح نامه املاک بین مصالح و متصالح صورت می‌ پذیرد. مصالح به کسی گفته می شود که صلح کننده یا واگذار کننده هستند و همچنین متصالح به افرادی که صلح به نفع او است گفته می شود.

موضوع قرارداد صلح نامه ملک

صلح نامه املاک دارای هیچ عنوانی نیست و به جای آن مورد صلح ذکر می شود. برای تعیین کردن مورد صلح باید همه قوانین و مشخصات آن تعیین شود طوری که هیچ ابهامی در آن وجود نداشته باشد ولی گاهی اوقات تنها علم بین طرفین می تواند کافی باشد. حقوقی که نمی تواند مورد صلح قرار بگیرد شامل حق مطالبه در طلب و زوجینی که قصد طلاق دارند است.

صلح نامه ملکی باید رسمی باشد یا عادی؟

صلح نامه ملکی نیز شبیه دیگر قراردادها همیشه بین طرفین معتبر است و ربطی به معمولی و رسمی بودن آن ندارد. طبق قوانین کلی اگر این قرارداد به اشخاص و مراجعه دولتی و عمومی قابل ارائه باشد به صورت رسمی است و در دفترخانه ثبت می شود. بعضی مواقع پیش می آید که بخاطر محدودیت های قانونی تنظیم سند وجود ندارد و به همین دلیل نمی‌توان آن را به صورت رسمی تنظیم کرد.

مطالعه این مقاله   شرایط انتقال سند مسکن مهر چیست؟
صلح نامه ملکی باید رسمی باشد یا عادی؟
صلح نامه ملکی باید رسمی باشد یا عادی؟

انواع قرار داد صلح نامه ملکی

در ادامه چندین قرارداد صلح نامه برای شما شرح خواهیم داد:

صلح عمری

این صلح نامه برای جلوگیری از اختلاف، ایجاد و تنظیم می شود. طبق این صلح دارایی های فرد از جمله زمین، ملک و غیره محفوظ نگه داشته می شود ولی شخص حق استفاده از این دارایی ها تا زمان حیاتش را دارد.

صلح نامه رقبی

امکان دارد شخص تنها در مدت زمان خاصی حق استفاده از دارایی را داشته باشد. در صورتی که در زمان معینی مشخص شده باشد با پایان یافتن این مدت حق از بین خواهد رفت.

صلح نامه سکنی

امکان دارد که مالک آپارتمان یا باغ، حق سکونت را در زمان معین شده برای شخصی دیگر تعیین کرده باشد که به آن صلح نامه سکنی می گویند.

شرایط صحت صلح

قرارداد صلح، مانند دیگر قراردادها دارای شرایط خاصی می باشد که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد:

  • طرفین قرارداد باید عاقل و بالغ باشند.
  • قرارداد صلح، نباید به صورت صوری و همچنین برای فرار از دین باشد.
  • قرارداد صلح تنها باید برای امورات شرعی صورت بگیرد.
  • در اصل قرارداد باید ابتدا چیزی را عنوان کرد که یکی از طرف مالک آن باشد و همچنین صلح نامه اموال دولتی غیر ممکن است.
  • تنها زمانی صلح نامه درست است که اشتباهی در شخص متصالح و همچنین ملک که قرار است صلح شود رخ ندهد.

بهای تنظیم قرارداد صلح نامه چقدر است؟

برای مشخص کردن قیمت تنظیم قرارداد صلح نامه، ابتدا باید پیچیدگی‌ها، حجم، نوع قرارداد و سادگی آن را در نظر گرفت. اگر بخواهیم به صورت میانگین هزینه تنظیم یک قرارداد را بیان کنیم تقریبا مبلغ ۳ میلیون تومان است.

مطالعه این مقاله   اجاره دادن خانه به مجردها چه چالش هایی به همراه دارد؟
بهای تنظیم قرارداد صلح نامه چقدر است؟
بهای تنظیم قرارداد صلح نامه چقدر است؟

تفاوت صلح نامه و مبایعه نامه

بدون شک این دوتا اصطلاح را بسیار شنیده اید بهتر است بدانید که این دو خیلی با هم تفاوت دارند که در ادامه به تفاوت بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

به طور کلی مبایعه نامه بعد از زمان مشخصی بین خریدار و فروشنده تعیین می‌ شود و تنها برای ملک یا املاک استفاده نمی شود و می توان با آن هر چیزی را خریداری کرد. ولی با صلح نامه می توان برای انواع معامله ها همچنین اجاره ملک استفاده کرد. از دیگر تفاوت‌ های صلح نامه و مبایعه نامه این است که مبایعه نامه پس از تاریخ مشخصی از طرف فروشنده و خریدار مشخص می شود و بعد از آن تمام ملک در اختیار خریدار قرار می گیرد که فروشنده نمی تواند پس از گذشت تاریخ تعیین شده، ملک مورد نظر را پس بگیرد. ولی در صلح نامه تا زمانی که مصالح زنده است می تواند از منافع ملک خود استفاده کند و تنها تا زمانی می‌تواند از آن استفاده کند که فرد صالح فوت کند.

سوالات متداول در مورد صلح نامه ملک

تا اینجای مطلب سعی کردیم که تمام جزئیات را درباره صلح نامه املاک به طور مفصل بیان کنیم. در ادامه نیز به چند سؤال رایج در این باره پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول در مورد صلح نامه ملک
سوالات متداول در مورد صلح نامه ملک

آیا می توان برای تنظیم کردن قرارداد از وکیل استفاده کرد؟

بله، با استفاده از یک وکیل مجرب می توان قرارداد را به صورت حرفه ای تنظیم کرد و دیگر نگران اشتباهات به وجود آمده نباشید.

مطالعه این مقاله   انواع تهاتر و معاوضه شرایط و نکات حقوقی آن

بعد از توافق بین طرفین، درخواست تنظیم قرارداد صلح نامه چه مدت زمانی طول خواهید کشید؟

برای طی کردن این پروسه توسط وکیل، تقریباً یک تا دو روز زمان نیاز است و باید تا زمان تعیین شده صبر کرد.

آیا قرارداد صلح نامه ای که به وسیله ی وکیل تنظیم و مشخص می شود به صورت رسمی است؟

بله، تمام قراردادهایی که در دفترخانه اسناد رسمی، توسط وکیل تنظیم می شوند به صورت رسمی هستند و بهتر است که همیشه از قراردادهای رسمی استفاده کنید.

برا تنظیم قرارداد صلح نامه بهتر است به کجا مراجعه کنیم؟

برای تنظیم کردن قرارداد نیاز به تشریفات خاصی نیست می توان از طریق کاغذ آچار معمولی نیز آن را  تنظیم کرد. همچنین می توان قرارداد صلح نامه را به یک وکیل یا کارشناس در این زمینه سپرد.

آیا می توان صلح نامه ملکی را که پدر به به پسرش واگذار کرده بعد از مرگ وی منسوخ کرد؟

خیر، هیچ کس نمی تواند این کار را کند و یک فرد قادر است تا زمانی که زنده است هر تصمیمی را که می خواهد در مورد اموال شخصی خود بگیرد.

امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با صلح نامه دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. همچنین با راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران می ‌توانید ضمن خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان، در زمینه املاک نیز استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا