اپارتمانمشاورین املاک

محاسبه متراژ آپارتمان چگونه انجام می شود؟

محاسبه متراژ آپارتمان دارای قاعده یا قانونی نیست و همین مسئله آن را پیچیده کرده است. اما، با اینکه محاسبه متراژ آپارتمان تابع هیچ استانداردی نیست ولی نباید این را فراموش کرد که مشخص کردن متراژ دقیق آپارتمان با ارزش نهایی آن ارتباط بسیار زیادی دارد.

در این مقاله قصد داریم تا این موضوع پیچیده را تا حدی برای شما شفاف سازی نماییم. به خاطر اینکه این مسئله کمی گیج کننده است، ما می خواهیم ساده ترین روش ها را برای تعیین آن بیان کنیم.

تهیه نقشه کلی ساختمان

پیش از اینکه بر اساس فرضیه های خود متراژ آپارتمان را حدس بزنید، نقشه کلی واحدتان را آماده کنید. توجه داشته باشید که حتما باید تمامی بخش های خانه در این نقشه مشخص شده باشد، بخش هایی چون پاسیو، نورگیر، تراس و غیره. مطمئن شوید که از نقشه چیزی را جا نینداخته باشید. پس از طی کردن این مراحل، تمام اضلاع خانه خود را اندازه گیری کرده و آن را در نقشه یادداشت فرمایید.

پس از تهیه نقشه به وسیله محاسبات ریاضی مساحت آپارتمان خود را به دست آورید. اگر این کار را با تقسیم خانه به مربع و مستطیل های مختلف انجام دهید، محاسبه آن آسان تر خواهد بود. توجه داشته باشید که قسمت های ناتمام خانه، راه پله، پاسیو و ورودی در آپارتمان را نباید در محاسبه کلی خانه به حساب آورد.

مطالعه این مقاله   نکات کلیدی خرید باغ و ویلا

اشکال هندسی اضلاع خانه

اینکه تمام اضلاع خانه از اشکال مستطیل و مربع تشکیل ششده باشد شاید خیلی اتفاق نیفد و پیش بیاید که خانه از بخش های دایره ای و چند ضلعی تشکیل شده باشد، در این حالت کار کمی پیچیده تر می شود و باید با فرمول خاص خودشان آن ها را محاسبه کرد.

نکات مهم در محاسبه متراژ آپارتمان

در این بخش از مقاله می خواهیم به نکات و موارد مهمی که در محاسبه مساحت آپارتمان لازم است بدانید اشاره کنیم. این موارد به شرح زیر اند:

 • قسمت های پله، ورودی، راه پله و غیره همانطور که پیشتر گفتیم در محاسبه مساحت خانه به حساب نمی آیند.
 • همچنین متراژ گاراژ هم در مساحت نهایی به حساب نخواهد آمد.
 • مساحت انباری نیز در برخی از استانداردهای جهانی جزو متراژ به حساب می آید و در برخی دیگر آن را به حساب نمی آورند. در این باره اطلاعاتی که در سند درج شده است از اهمیت برخوردار خواهند بود.
 • اگر فضای شیروانی در خانه خود دارید، زمانی می توانید آن را جزئی از مساحت خانه خود حساب کنید که بیش از 2.1 متر مساحت داشته باشد.
 • قاعده مورد قبلی برای تمام اتاق‌های یک خانه هم صدق می کند.
 • اگر آپارتمان شما دوبلکس باشد، مساحت طبقه بالا و پایین جداگانه محاسبه می شود. همچنین راه پله ای که بین این دو طبقه است جزو متراژ طبقه پایین حساب می شود.
 • بالکن یا تراس اگر غیرمسقف باشد و دسترسی به آن تنها از طریق یک واحد میسر باشد، جزو مشاعات نبوده و تملک آن برای همان واحد خواهد بود.
 • فضای حیاط و بام به هیچ وجه مالکیت اختصاصی ندارد و جزو مشاعات است. حتی اگر بعضی واحدها به آن دسترسی نداشته باشند، در این صورت هم جزو متراژ اختصاصی هیچ واحد آپارتمانی نخواهند بود.
مطالعه این مقاله   راهنمای خرید و فروش زمین و خانه کلنگی در اصفهان

چرایی مغایرت متراژ منازل

خرید خانه امروزه بسیار سخت شده است و قیمت ها به شدت بالا رفته اند، به همین خاطر مشتریان به اینکه قیمت متراژ واقعی و دقیق ملک را بپردازند تمایل زیادی دارند. به همین جهت داشتن اطلاعات درباره قواعد محاسبه متراژ آپارتمان می تواند خیلی مفید باشد.

مغایرت هایی که در اندازه گیری متراژ آپارتمان وجود دارد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بعضی از افراد هستند که زیرزمین ناتمام و در حال ساخت را هم جزو مساحت کلی حساب می کنند. بعضی هم اندازه گیری آپارتمان را براساس متراژ دیوارهای خارجی خانه انجام می دهند که اشتباه است.

نکاتی درباره اندازه گیری زیربنا

 • اگر دیوارها بین دو واحد قرار گرفته ششده باشند در صورت قرار گرفتن بین دو واحد به صورت مشترک حساب می شوند و در صورتی که در کنار بخش های مشاع ساختمان، جزو مفروزات اند و جزء زیربنای واحد مربوطه به حساب می آیند.
 • بالکن ها چه سقف دار و چه روباز، جزء زیربنای ساختمان به حساب می آیند و باید آنها جزء متراژ خانه محاسبه شوند.
 • انباری و پارکینگ در صورت عمومی بودن جزء مشاعات هستند و اگر خصوصی باشند جزء مفروزات خواهند بود.
 • اندازه های در نظر گرفته شده برای پارکینگ اختصاصی برای هر واحد در اندازه های 2/5 در 3 و ارتفاع 5 متر هستند.
 • زمانی که متراژ ساختمان حساب می شود نورگیرها به حساب نمی آیند و باید از زیر بنا حذف شوند.
مطالعه این مقاله   پادکست چیست؟ آیا برای برندسازی شخصی مشاور املاک کاربرد دارد؟

پارکینگ و انباری در محاسبه متراژ آپارتمان

قسمت‌هایی از واحد آپارتمان هستند که مالکیت اختصاصی دارند و بعضی از قسمت های دیگر نیز مشاع هستند. انباری هر واحد آپارتمان از قسمت هایی است که قرارداد و موارد ذکر شده در آن تکلیف این مسئله را مشخص می کند. اگر می خواهید خانه ای را خریده و یا اجاره کنید، برای بررسی شرایط مالکیت انباری می توانید به همان متن سند بسنده کنید، و به حرف مشاورین املاک و دیگر افراد گوش ندهید.

مالکیت پارکینگ هم مثل انباری است. همه چیز به آنچه در سند آمده است بستگی دارد. قانون تملک پارکینگ می‌تواند هم به صورت مشاعات و هم به صورت اختصاصی باشد. اگر به این مسئله توجه نکنید ممکن است به صورت قانونی حق استفاده از پارکینگ از شما سلب شود.

 

سخن آخر

در این مقاله به چگونگی محاسبه متراژ آپارتمان پرداختیم و چرایی پیچیده بودن این مسئله را شرح دادیم. هنگام خرید خانه حتما به این مورد توجه داشته باشید زیرا بعضی افراد در خیلی از موارد در محاسبه آن اشتباه می کنند و این به خاطر این است که محاسبه متراژ از قاعده ثابت و خاصی پیروی نمی کند.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، به شما پیشنهاد می کنیم دیگر مقاله های مرتبط با این موضوع را در مجله املاک داران مطالعه فرمایید. همچنین مجموعه املاک داران برای مشتریان خود خدمات ویژه ای چون استعلام سند، تهاتر، کارشناسی رسمی قیمت، مشارکت در ساخت و غیره را ارائه می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا