مشاورین املاک

چالش مشاوران املاک ایران و رقابت در این صنعت

در مقاله چالش مشاوران املاک ایران قصد داریم تا به مسائل چالشی در رقابت و همکاری بین آن ها بپردازیم. منظور از چالش در همکاری بین مشاوران املاک این است که مشاوران املاکی که در یک محله و یا شهر حاضر هستند در همکاری بین خود به مشکلاتی برخورد می کنند. این مسئله یکی از مشکلات رایج در این صنعت است و حتی بسیاری از مشاوران و آژانس ها معتقد هستند که همکاری صنفی درستی هرگز وجود ندارد.

این چالش باعث شده تا موانعی در این صنعت به وجود آید. مشکلاتی چون موانع ایجاد شده در رشد کلی این صنعت و بعضا چالش های حقوقی که مشاوران املاک در ایران با آن ها مواجه هستند.

رقابت، اصل مهمی در هر صنعت است و حتی در بسیاری از کشورها یک اصل در پیشرفت اقتصادی محسوب می شود، اما چرا این رقابت در صنعت و بازار مشاوره املاک نتیجه بغرنج و مخربی دارد؟ رقابت یعنی فعالیت و افزایش سرعت پیشرفت سیستم هر صنعتی، اما اینجا در بازار املاک مسئله کمی پیچیده تر و نیازمند به توجه بیشتر در جزئیات است.

رقابت و همکاری در بازار املاک

در صنایع بزرگ جهان ما هیچگاه شاهد جای خالی رقابت نیستیم. اگر رقابت بین مجموعه های بزرگ و کوچک وجود نمی داشت، هرگز آن صنعت و بازارها پیشرفتی نمی کردند. اما شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که چرا باید اینهمه از اهمیت رقابت بگوییم؟ رقابت، نوآوری و به وجود آمدن طراحی خدمات و محصولات جدید را در پی دارد. همه ما هم به خوبی این را می دانیم که نوآوری یعنی پیشرفت، و در نتیجه جذابیت بسیار زیادی هم برای مشتریان و دریافت کنندگان خدمات دارد. اما رقابت به نفع کیست؟ در این بین با بالا رفتن کیفیت خدمات و یا محصولات، این مشتریان هستند که بیشترین منفعت را کسب می کنند.

حالا به این مسئله می رسیم که رقابت مخرب چیست؟ در بعضی بازارها رقابت از حالت سالم خود خارج شده و رو به چالش و موانع می گراید. مهمترین چالش مشاوران املاک ایران نیز همین فضای رقابتی حاکم است و چنین رقابتی در کشور ما، در این صنف مسئله بسیار بزرگی است.

مطالعه این مقاله   نقش کَفلَمِه در خوش اخلاقی مشاوران املاک

رقابت در بازارهای دیگر به خاطر جذب و حفظ مشتری ها صورت می گیرد. ابزارهای رقابتی در هر بازار نشان دهنده مرز بسیار باریکی است که بین رقابت سالم و رقابت ناسالم وجود دارد. افرادی که روش ها و ابزارهای رقابت ناسالم را انتخاب می کنند، شاید به نفعشان باشد، اما به کلیت صنعت و بازارشان ضربه می زنند. رقابت ناسالم و جذب مشتری به صورت نادرست باعث شده تا بسیاری از مشاوران املاک دلسرد و ناراحت شوند.

رقابت نادرست

رقابت ناسالم در بین بعضی از آژانس های املاک در شکل های متفاوتی ظاهر می شود. برای آژانس های املاک فایل ها، دارایی بسیار مهمی به حساب می آیند. یک مثالی را برای رقابت ناسالم در صنف مشاوران املاک شرح می دهیم. یکی از مواردی که در بین مشاوران املاک به گفته خودشان بسیار دیده شده است، این است بعضی از آنان فایل ملکی را بدون اینکه به مالکیت آن توجه کنند و بدون اجازه از دیگر همکاران برداشته و با مالک آن تماس می گیرند. این مشاوران اطلاعات را از آگهی ها و تبلیغاتی که انجام شده، دریافت کرده و شخصا با مالکان ارتباط برقرار می کنند.

همانطور که پیشتر گفتیم فایل هایی که حاوی اطلاعات املاک و مشتریان هستند، از دارایی های بسیار مهم و ارزشمند هر آژانس املاکی می باشند، چراکه هر یک از این آژانس ها برای به دست آوردن آن بسیار تلاش کرده اند.

این فایل ها، هنگامی که شرایط و فضای رقابت ناسالم وجود داشته باشد، مشاوران برای مراقبت از فایل ها و اطلاعات خود با مشکل و چالش روبه رو خواهند شد. این فایل ها و اطلاعات در اصل جزء اموال معنوی به حساب می آیند و اگر بدون اجازه مورد استفاده قرار گیرند در واقع سرقت محسوب می شود.

رفتار ناسالم و رقابت نادرست دیگری نیز وجود دارد که بیشتر در بین مشاوران املاک مشغول در کار آژانس های املاک دیده می شود. مشکل بعضی از مشاوران که در آژانس های املاک کار می کنند، عدم تعهد آن ها نسبت به محل کار خود است. این افراد می خواهند بیشترین استفاده را از تمامی فایل های آژانس داشته باشند. در بیشتر موارد وقتی چنین اتفاقی در آژانس های املاک می افتد، شخص خاطی اخراج می شود. در کل داشتن تعهد و قابل اعتماد بودن دو اصل مهم در کسب و کار مشاوران املاک است.

مطالعه این مقاله   چگونه آژانس املاک راه اندازی کنیم؟

برای بعضی از مشاوران املاک این تعهد به آژانس محل کارشان تعریف نشده است. آنان می خواهند از هر فرصتی برای دستیابی و سوء استفاده از فایل ها و اطلاعات در جهت منافع شخصیشان استفاده کنند. این مشاوران رفتار نامناسبی را در پیش می گیرند که در آن به جای فعالیت جمعی، فعالیت فردی را در اولویت قرار می دهند.

چالش مشاوران املاک ایران در این صنعت

اعتماد در کسب و کار مشاوران، اعتبار می آورد و این اعتبار مهمترین مولفه برای پیشرفت کسب و کار مشاوران و آژانس های املاک است. اگر در صنفی اعتماد متقابل وجود نداشته باشد ریشه آن در رقابت ناسالم است. وقتی اعتماد وجود نداشته باشد پیشرفتی هم در کار نخواهد بود. در بعضی از آژانس ها به خاطر تجربه کار با این دسته از مشاوران املاک، آنان دیگر به تماس تلفنی اکتفا نمی کنند و مشاوره و مکالمه حضوری را در اولویت قرار می دهند، به این خاطر که از تماس تلفنی تقلبی برخی از مشاورین نگرانی هایی وجود دارد.

لازمه همکاری اعتماد است. اگر اعتماد متقابل وجود داشته باشد، همکاری شکل می گیرد و در نهایت پیشرفت همه میسر خواهد شد. وقتی در یک منطقه همکاری خوبی بین مشاوران املاک وجود نداشته باشد و رقابت سالمی نباشد، جذب مشتری و حفظ آنان نیز اتفاق نخواهد افتاد. رقابت ناسالم علاوه براینکه به خود مشاوران املاک و کلیت صنف آنان ضربه وارد می کند، به طرف دیگر که مشتریان باشند نیز ضربه می زند. این کسب و کار دو طرفه است، شامل مشاور املاک و مشتری. بسیار پیش می آید که مشتری برای دریافت خدمات و یافتن طرف دیگر معامله به سراغ آژانس مشاوره املاک می رود ولی به خاطر رفتارهای نادرست بعضی از مشاوران و رقابت نادرست آنان به طور کلی از همکاری با آژانس منصرف می شود. این رقابت نادرست چرخه درآمدزایی را به هم زده و به بازار این کسب و کار ضربه می زند.

پیشنهادهای راهبردی

اگر اعتمادی در بین فعالان این صنف به وجود آید، هم مشتریان و هم مشاوران املاک تجربه بسیار خوبی را خواهند داشت. در بعضی از صنف ها، راهکارهایی مثل اتحادیه ها موجود است، که به وسیله آن ها همکاری مناسبی را می توان بین افراد فعال در آن صنف ایجاد کرد. اما در صنف مشاوران املاک خلاهای قانونی در فعالیت های صنفی وجود دارد که باعث شده تا همکاری مناسبی در صنف مشاوران املاک ایجاد نشود.

مطالعه این مقاله   صفر تا صد راز های کسب درآمد از بازار املاک

مشاوران املاک یک منطقه اگر با یکدیگر اتحاد و همکاری داشته باشند، همه آن ها به موفقیت خواهند رسید. اما لازمه همکاری، داشتن چارچوب و قوانین است. مثلا می توان گفت که دسته بندی فایل های یک منطقه در محله ها و بازارهای مختلف پیشنهادی راهبردی است.

دسته بندی کردن فایل های املاک در بین مشاوران یکی از ترفندهایی است که بسیاری از آژانس های حرفه ای مشاوره املاک از آن استفاده می کنند. داشتن ارتباط همیشگی یکی دیگر از راهکارهایی است که همکاری بین مشاوران املاک را قوت می بخشد. اما این نکته را از یاد نبرید که در کسب و کار مشاوره املاک برای همکاری صنفی، زمان زیادی لازم است. برای پیدا کردن آژانس یا مشاور املاک قابل اعتماد قطعا زمان زیادی لازم است.

بسیاری از مشاوران املاک موفق در جهان پیشنهاد کرده اند که استمرار همکاری و ارتباط دائم با دیگر مشاوران املاک باعث به وجود آمدن همکاری بهتری می شود. ارتباط منظم و دوستانه و همچنین دورهمی های صنفی به یک همکاری توامان با اعتماد می انجامد.

دقت در آموزش و گزینش مشاوران املاک از دیگر موارد بسیار مهمی است که در به وجود آمدن یک فضای مناسب جهت همکاری تاثیر بسزایی دارد. اگر به آموزش در حوزه املاک نیاز داشتید، در سایت املاک پلاس بخش مربوط به آن می توانید این آموزش ها را دریافت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که عدم اعتماد و از بین رفتن اعتبار قطعا هر کسب و کاری را نابود می کند. رقابت، اصل مهمی در پیشرفت هر صنعت است. اما باید در چارچوبی تعریف گردد. اگر این مقاله برای شما نتیجه بخش بود می توانید دیگر مقاله هایی را در این حوزه در املاک پلاس مطالعه فرمایید. همچنین در مجله املاک داران مقاله های مفید دیگری با موضوعات مرتبط با مشاوره املاک موجود است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا