مشاورین املاک

آموزش چانه‌زنی در مشاور املاک؛ چگونه حرفه‌‌ای شویم؟

آموزش چانه‌زنی در مشاور املاک! چگونه یک مشاور املاک حرفه ای باشیم؟

شغل مشاور املاک نیازمند آشنایی با ترفند چانه زنی از طرف مشتری است تا بتوانید بهترین معامله را رقم بزنید. در واقع شما وقت زیادی از تایم کاری خود را باید صرف چانه زنی و مذاکره با سایر مشاوران، خریدار و یا فروشنده خواهید کرد. توانایی شما برای مذاکره تا حد زیادی به قیمت مسکن و وضعیت بازار املاک وابسته می باشد. امروزه با وجود تاکتیک های مدرن، خرید و فروش مسکن زمان زیادی نیاز ندارد. شما به عنوان یک مشاور املاک در طول فرایند خرید، فروش و چانه زنی ، باید یک سری تصمیمات مالی قاطعانه بگیرید.

در این مقاله برای شما به چگونگی چانه زدن در حین خرید و فروش خانه می پردازیم و تاکتیک های کاربردی برای مذاکره با خریدار و فروشنده را شرح می دهیم. این تاکتیک ها به شما کمک می کند تا مهارت چانی زنی را در خود تقویت کنید و مشتریان را راضی نگه دارید. آموزش چانه‌زنی در مشاور املاک؛ چگونه حرفه‌‌ای شویم؟ با املاک داران همراه شوید.

آموزش چانه‌زنی در مشاور املاک؛ چگونه حرفه‌‌ای شویم؟
آموزش چانه‌زنی در مشاور املاک؛ چگونه حرفه‌‌ای شویم؟

اهمیت آموزش چانه‌زنی در مشاور املاک

داشتن یک خانه رویای بسیاری از مردم می باشد. تحقق بخشیدن به این رویا بعد از پول به مذاکره زیرکانه نیاز دارد. هم خریدار یا مستاجر و هم صاحب ملک، خواهان یک بازی برد برد می باشند. مهارت شما در مذاکره میتواند باعث شود مشتری شما لذت بیشتری از بازی ببرد. در صورتی که شما توانایی کافی برای چانه زنی داشته باشید، میتوانید در زمینه مشاور املاک موفق شوید. از این رو شما باید مهارت مذاکره و چانه زنی در خرید و فروش ملک را یاد بگیرید. در ادامه به آموزش چانه زنی در مشاور املاک می پردازیم تا کمکی برای شما در فرایند خرید و فروش ملک باشد. ما در اینجا از یک سری اطلاعات دقیق از مشاوران کهنه کار، دلالان و همچنین کارشناسان استفاده کردیم.

مطالعه این مقاله   راه ‌اندازی شعبه آژانس املاک چه پیش نیازهایی دارد؟
اهمیت آموزش چانه‌زنی در مشاور املاک
اهمیت آموزش چانه‌زنی در مشاور املاک

1.موضع خود را مشخص کنید.

آیا قیمت مسکن افزایش یافته (بازار برای فروشنده)؟ کاهش پیدا کرده (بازار برای خریدار) و یا دچار نوسان شده است؟ این مسئله میتواند موضع شما به عنوان فروشنده یا خریدار در بازار را مشخص کند. به طور مثال اگر املاک بیشتر از ارزش بازار به فروش برسند و برخی مناق رشد قیمت را تجربه کنند، بازار به نفع فروشندگان خواهد بود. اگر مشتری شما در چنین بازاری خریدار می باشد، با پیشنهاد قیمت های بسیار پایین راه به جایی نخواهید برد.

2.آماده چانه زنی باشید.

مهمترین کاری که باید برای تقویت مهارت چانه زنی انجام دهید، باید از توان مالی مشتری اطلاع داشته باشید. همچنین باید بدانید که برخی از فروشندگان علاقه ای به مذاکره با افرادی که زیاد چانه می زنند، ندارند! در چنین شرایطی باید سریعا عقب بکشید و اصرار به چانه زدن نکنید. سپس در فرصت مناسب به طور زیرکانه رقم پیشنهادی خود را مطرح کنید. سعی کنید از قبل اطلاعات کامل در رابطه ارزش ملک، وضعیت قیمت مسکن در بازار و شرایط خریدار یا فروشنده کسب کنید. در این صورت میتوانید با آمادگی کامل، هر قراردادی را با موفقیت منعقد کنید.

3.کارت های خود را رو نکنید.

هنگام چانه زنی در یک معامله ملکی، همیشه کسی باشید که پیشنهاد یا قیمت اولیه را بعد از طرف مقابل مطرح می کند. چندین مطالعه نشان داده که مطرح کردن قیمت به عنوان نفر دوم باعث می شود معامله به نفع شما تمام شود. همچنین میتواند میزان اضطراب شما بعد از مذاکره را کاهش دهد. در صورتی که قیمت پیشنهادی خود را قبل از بقیه مطرح کنید، تصمیمات، اعتماد به نفس و رضایت شما از نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهد.

4.با قیمتی نزدیک به ارزش بازار شروع کنید.

زمانی که اولین قیمت پیشنهادی خود از طرف مشتری مطرح می کنید، سعی کنید به قیمت بازار نزدیک باشد. در صورتی که یک قیمت ناعادلانه پیشنهاد دهید، میتواند باعث آزرده خاطر شدن خریدار یا فروشنده شود و معامله به هم بخورد. در صورتی که خریدار مشتری شماست، پیشنهاد اولیه شما باید کمی بالاتر از قیمت بازار و البته زیر قیمت درخواستی باشد. در این صورت شما فضای بیشتری برای چانه زنی خواهید داشت.

مطالعه این مقاله   چگونه یک مذاکره کننده موفق در حوزه مسکن باشیم؟

همچنین اگر شما به عنوان یک مشاور املاک از جملات و عبارات نادرست استفاده کنید، میتواند باعث فسخ معامله شود. اگر طرف خریدار هستید، سعی کنید به طور منطقی به ایرادات ملک اشاره کنید. به طور مثال نداشتن پارکینگ را دلیلی برای کاهش قیمت مطرح نمایید. در صورتی که به طور مستقیم به کم ارزش بودن ملک اشاره کنید، فروشنده از معامله با شما منصرف خواهد شد.

5. جزئیات را لحاظ کنید.

فرض کنید مشتری شما تصمیم به فروش خانه خود دارد و می خواهد ماشین لباسشویی را در این معامله لحاظ کند. حالا اگر طرف خریدار درخواست هزینه تعمیراتی را از فروشنده داشت، باید برای او توضیح دهید که هزینه تعمیرات مورد نظر او تقریبا برابر با قیمت ماشین لباس شویی می باشد. بنابراین منصفانه تر است که چنین تعمیرات جزئی را نادیده بگیرد.

اهمیت چانه زنی و مذاکره در شغل مشاوره املاک
اهمیت چانه زنی و مذاکره در شغل مشاوره املاک

6.ارتباط صمیمانه برقرار کنید.

گاهی ایجاد روابط صمیمانه و نزدیک با طرف مقابل به نفع شما خواهد بود. در واقع چنین روابطی میتواند در طول مذاکره و چانه زنی به شما کمک کند. تایید سخنان طرف مقابل باعث می شود او احساس کند که شنیده می شود و مورد استقبال واقع شده است. در بسیاری از موارد، استفاده از زبان تایید کننده کمک می کند تا طرف قرارداد تصور کند که ایده های مشابه به هم دارید.

7.زبان بدن و حالات صورت خود را کنترل کنید.

با توجه به این که با چه کسی در حال مذاکره هستید، مراقب زبان بدن، حالات چهره و صدای خود باشید. بسیاری از حالات چهره ما به صورت ناخوداگاه صورت می گیرد و ما اغلب به آن اهمیت نمی دهیم. این مسئله میتواند واکنشی را در ذهن دیگران برانگیزد. زبان بدن نیز نشان دهنده احساسات ما می باشد. به طور مثال دست های ضربدری موقعیت دفاعی را نشان می دهد و یا تکان دادن سر بیانگر اختلاف نظر و خشم می باشد. از طرف دیگر لبخند زدن میتواند روی لحن شما تاثیر گذار باشد و روابط صمیمی با طرف مقابل برقرار کنید.

بنابراین سعی کنید زیاد در ظاهر خود اشتیاق به ملک را نشان ندهید. اجازه ندهید زبان بدن شما، فروشنده را متوجه عجله شما برای خرید کند. چرا که دیگر در چنین وضعیتی چانه زنی جوابگو نخواهد بود و فروشنده از قیمت خود پایین نمی آید.

مطالعه این مقاله   مدرک MBA املاک چیست و چه کاربردی دارد؟

8. به فروشنده پیشنهاد عجیب ندهید.

با آگاهی از انگیزه و آستانه تحمل فروشنده میتوانید قیمتی را پیشنهاد دهید که احتمال رد کردن آن بسیار اندک است. شماری از فروشندگان املاک نگران هستند که پیشنهادات جالبی دریافت نکنند. برخی دیگر مشتاق به فروش هر چه سریع تر ملک خود به دلایل مختلف هستند. عده ای دیگر انتظار دارند خریداری را جذب کنند که ملک آنها را تخریب نکند!

شما به عنوان مشاور املاک میتوانید یک قیمت پیشنهادی منطقی و منصفانه به فروشنده ارائه کنید. در صورتی که پیشنهاد شما را رد کرد، کمی قیمت را افزایش دهید. اما این قیمت نباید از توان مالی خریدار بالاتر باشد. هر فروشنده یک قیمت نهایی در نظر دارد که از آن پایین تر نمی آید. پس به قدری چانه بزنید تا به قیمت واقعی ملک برسید.

هنر چانه زنی در مشاور املاک
هنر چانه زنی در مشاور املاک

سخن نهایی

همانطور که گفتیم، مهارت چانه زنی در مشاور املاک از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در صورتی که بخواهید در این زمینه حرفه ای عمل کنید، باید یک سری نکات را در نظر بگیرید. شما باید در زمان مناسب امتیاز را از آن خود کنید و در مواقع حساس عقب نشینی نمایید. در صورت برخورد ناشیانه ممکن است باعث فسخ معامله شوید. سعی کنید علاوه بر بکارگیری مهارت خود در مذاکره و چانه زنی برای خرید و فروش ملک، منصفانه عمل کنید. اطلاعات کامل درباره قیمت ملک در بازار و منطقه مورد نظر کسب کنید تا پیشنهادات عجیب ندهید! تنها در این صورت میتوانید مشتریان وفادار و همیشگی داشته باشید.

مجموعه املاک داران ضمن ارائه خدمات مختلف در حوزه املاک، به آموزش حرفه ای مشاوره املاک نیز می پردازد. برای بهره مندی از این خدمات می توانید به صفحه املاک پلاس مراجعه فرمایید. خدمات مجموعه املاک داران برای انبوه سازان و مشاورین املاک شامل تهاتر، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، مشاوره حقوقی املاک، مشارکت در ساخت، خرید باغ و زمین کشاورزی با املاک داران و غیره می شوند.

امتیاز کاربران: 4 ( 2 رای)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا