معماری و دکوراسیون داخلی

رنگ سال 2022 (اویم شاهانه) در طراحی دکوراسیون داخلی + ایده های خلاقانه و جدید

رنگ سال ۲۰۲۲ دکوراسیون داخلی توسط مرجع جهانی مشخص شده و این رنگ به صورت آبی پررنگ و متمایل به رنگ بنفش و قرمز است که باعث قدرت بخشیدن می شود. لذا رنگ پنتون هر ساله یک رنگ را برای رنگ سال انتخاب می کند و تا آخر همان سال همه جا دیده می شود. همچنین ایجاد رنگ جدید باعث برقراری ارتباط، بیان ایده ها، رابطه ها، احساسات، واکنش ها و تعامل می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با رنگ های سال ۲۰۲۲ بیشتر آشنا کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انتخاب کردن رنگ سال ۲۰۲۲ دکوراسیون داخلی

رنگ سال 2022 در دکوراسیون داخلی خانه
رنگ سال 2022 در دکوراسیون داخلی خانه

هر سال تعداد زیادی از افراد و کارشناسان رنگ در موسسه رنگ پنتون دو هم جمع می‌ شوند و با بررسی کردن رنگ در حوزه های مختلف به تجزیه و تحلیل آن می پردازند. آنها رنگ را دقیق بر حسب فیلم‌ و سینما، سرگرمی، کارهای هنری، کشورهای مختلف توریستی، گرافیک، چگونگی شرایط اجتماعی و اقتصادی و شیوه یا سبک معماری و بازی انتخاب می کنند. این رنگ ها در زمینه هایی مانند دکوراسیون منزل، طراحی، لباس، مد، طراحی گرافیک و دسته بندی محصول به کار می رود.

دلیل انتخاب رنگ سال ۲۰۲۲ چیست ؟ 

موسسه بین المللی یا پنتون برای تمام شدن دوران کرونا و دوباره برگشتن به زندگی جدید رنگ آبی متمایل به بنفش و قرمز را انتخاب کرده است که به معنی خلاقیت و نوآوری است. رنگ انتخاب شده به صورت ترکیبی از دنیای دیجیتال و جهان واقعی ایجاد شده است. بنابراین این رنگ نه تنها در دنیای دیجیتال بلکه در آن چیزی که بشر چندین ساله تجربه کرده است وجود دارد.

دلیل انتخاب رنگ سال ۲۰۲۲ در دکوراسیومن داخلی
دلیل انتخاب رنگ سال ۲۰۲۲ در دکوراسیومن داخلی

تاثیر رنگ سال ۲۰۲۲ در دکوراسیون های داخلی

موسسه پنتون بعد از ۲۲ سال تازه اولین بار است که رنگ جدید ایجاد کرده است و می توان گفت که رنگ ۲۰۲۲ یکی از آنها است. بنابراین می توان گفت که خاص ترین و جدیدترین رنگ در سال ۲۰۲۲ است که در دنیای مد و دکوراسیون داخلی به شمار می آید.

ولی اول از همه باید ببینیم که این رنگ چگونه برای دکوراسیون داخلی استفاده می شود. رنگ سال ۲۰۲۲ به دلیل وجود رنگ قرمز آرامش و نشاط در دکوراسیون داخلی می بخشد و همچنین به دلیل رنگ آبی می تواند طرفداران خود را نیز راضی نگه دارد. به گفته موسسه پنتون این رنگ چشمگیر زیادی دارد و نیازی نیست هنگام استفاده از آن کل دکوراسیون خانه را تغییر داد.

پالت رنگی سال ۲۰۲۲ چگونه است؟

پالت رنگی این سال شامل صورتی، آدامس بادکنکی، پاستلی، رنگ زرد روشن، کهربایی، سبز، قهوه ای سودانی و شکوفه ارکیده است. در ادامه به بررسی واضح تر آنها خواهیم کرد:

  • رنگ زرد روشن بیشتر برای کسانی مفید است که که گرما را دوست دارند.
  • سبزه آبشاری به معنای آب های پاک کننده و کمک کننده است.
  • قهوه سودانی یک رنگ طبیعی است که بیشتر در طبیعت یافت می شود.
  • کوارتز قهوه سایه های پر زرق و برق دارد.
  • صورتی پاستیلی دارای یک سبک تازه و بی دغدغه است.
  • شکوفه ارکیده به رنگ گل های طبیعت است که عشق را سامان می بخشد.
  • رز مرجانی باعث انرژی زیاد می شود.
مطالعه این مقاله   دکوراسیون روستیک چیست و چگونه خانه شما را متحول می کند
پالت رنگی سال ۲۰۲۲ چگونه است؟
پالت رنگی سال ۲۰۲۲ چگونه است؟

ویژگی رنگ های پاستیلی در دکورسیون درخلی در سال 2022

ویژگی های رنگ سال 2022 و تاثیر آن بر نمای داخلی
ویژگی های رنگ سال 2022 و تاثیر آن بر نمای داخلی

اغلب افراد رنگ های پاستیلی با رنگ های روشن اشتباه می گیرند درصورتی که این دو فرق های زیادی با هم دارند. در ادامه ویژگی رنگ های پاستیلی را شرح خواهیم داد:

آرام و ملایم :

رنگ های پاستیلی نسبت به رنگ‌ های روشن معمولی تشابه کمتری دارند. به عنوان مثال رنگ پاستیلی دارای ظاهری نرم تر هستند و به هیچ عنوان چشم را اذیت نمی کنند.

سازگاری بالا :

رنگ های پاستیلی دارای مزایای زیادی هستند که با انواع رنگ های پاستیلی صورتی روشن، زرد، آبی، اسطوخودوس، سبز و غیره می باشد.

رمانتیک :

رنگ‌ های پاستیلی را می توان در اتاق کودکان، چیدمان اتاق ها و  دکوراسیون خانه به کار برد که این رنگ ها باعث امید و شادابی می شود.

کودک محور :

این رنگ به دلیل شادی قابل توجهی که در کودکان ایجاد می کند و در رنگ های آبی کم رنگ، صورتی ملایم و زرد لیمویی می توان از آن در اتاق ها و اسباب بازی های کودکان استفاده کرد.

جمع بندی : 

در نتیجه می توان گفت که هر دکوراسیون و فضایی قوانین و ضوابط مخصوص به خود را دارد. رنگ هایی که هر سال انتخاب می شود تنها یک توصیه کلی از طرف کارشناسان رنگ است وگرنه شما باید خودتان تعیین کنید که کدام رنگ را بیشتر دوست دارید. امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با رنگ سال ۲۰۲۲ دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. همچنین با راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران می ‌توانید ضمن خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان، در زمینه دکوراسیون داخلی نیز استفاده نمایید.

رنگ سال 2021 در طراحی دکوراسیون داخلی  

 طراحی دکوراسیون داخلی شاخص های متفاوتی موثر است که از جمله آن ها می توان به تاثیر رنگ ها اشاره کرد. رنگ با دنیای از ترکیبات مختلف که ایجاد می کنند، اکثرا می تواند با هزینه و دردسر خیلی کمتر فضای زندگی یا محل کار شما را عوض کنند. از طرفی هر ساله بنا به یک رسم قدیمی، یک یا ترکیبی از رنگ ها برای تنوع بخشی به دکوراسیون داخلی انتخاب می شود. رنگ سال 2021 در طراحی دکوراسیون داخلی نیز بر حسب همین رسم، انتخاب شده است. قصد داریم در ادامه به سوالات رنگ سال 2021 چیست؟ و رنگ سال چطور تعیین می شود؟ پاسخ داده و تاثیر رنگ سال بر دکوراسیون داخلی را بررسی نماییم.

چرا انتخاب رنگ در دکوراسیون مهم است

رنگ سال 2021 در طراحی دکوراسیون داخلی
رنگ سال 2021 در طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ چه در طبیعت باشد یا در دکوراسیون منزل نقش موثری در زیبایی محیط کاری یا زندگی ما برعهده دارد. از آنجائیکه انسان ها بیشترین میزان اطلاعات محیطی را از طریق چشم ها و دیدن دریافت می کنند، رنگ ها و ترکیب آنها با یکدیگر، از نظر روانی می توانند شرایط گوناگونی را بر رفتار آدمی مسلط بسازند.

به طور مثال استفاده از رنگ قرمز در رنگ دیوارها یا مبلمان فضای شادی و نشاط را ایجاد می کند. از طرفی استفاده از این رنگ در رستوران ها اشتها را زیاد می کند و همچنین این تاثیرات باعث محدود شدن استفاده از بعضی رنگ ها برای افراد می شود که از آن دسته می توان به عدم استفاده از رنگ قرمز و یا ترکیبات آن در اتاق یک کودک بیش فعال نام برد. استفاده از سایر رنگ ها نیز هرکدام می تواند شرایط روحی و روانی گوناگونی را در انسان ایجاد کند.

مطالعه این مقاله   نکات مهم بازسازی آشپزخانه، ایده های نوسازی آشپزخانه

در دکوراسیون داخلی گاهی از تک رنگ استفاده می شود مانند همین رنگ قرمز که در مورد آن توضیح دادیم و یا از ترکیب رنگ ها استفاده می شود. به طور مثال استفاده از رنگ های مختلف یا ترکیبی از آن ها در آموزش بسیار نقش موثری دارد و سطح یادگیری را به شدت بالا می برد.

فراموش نشود که یکی از قوی ترین حافظه های افراد، حافظه تصویری است و همین موضوع می تواند در کودکانی که هنوز سواد خواندن و نوشتن ندارند باعث یادگیری شود. مثالی دیگر؛ استفاده از رنگ های سبز و آبی باعث آرامش می شود، اما شاید اگر در طولانی مدت با این رنگ های سرد در ارتباط باشید به افسردگی مبتلا شوید، در این گونه مواقع استفاده از رنگ های ترکیبی یکی از بهترین گزینه ها است.

حالا که با تاثیر رنگ استفاده شده در دکوراسیون بر روح و روان آدمی بیشتر آشنا شدید، بنا داریم به موضوع تعیین رنگ سال و تاثیرات آن بر جوامع مختلف بپردازیم.

رنگ سال را چه کسی تعیین می کند؟

چرا انتخاب رنگ 2021 در دکوراسیون مهم است
چرا انتخاب رنگ 2021 در دکوراسیون مهم است

انتخاب رنگ سال از جمله نکات مهم پیش از شروع هر سال است. در این بین فعالان حوزه پوشاک، صنعت مبلمان و دکوراسیون و حوزه گردشگری بیشترین نیاز را به این موضوع دارند. اگرچه پیروی نکردن از این رسم و رسوم خطری را متوجه افراد نمی کند اما از آنجا که آدمی همیشه در پی تنوع طلبی و پیروی از مد است، ناخودآگاه از رسوماتی مانند تعیین رنگ سال پیروی می کند.

موسسه پنتون واقع در ایالت نیوجرسی آمریکا هر ساله به صورت غیر رسمی و بعد از نظرسنجی های فراوان از مردم رنگی را به عنوان رنگ سال به مردم دنیا پیشنهاد می دهد. برای این تعیین رنگ در سال دو جلسه با کارشناسان این حوزه در اروپا به صورت کاملا خصوصی و سری و در اتاقی سفید رنگ برگزار می شود.

به همین دلیل کم کم از سال 2000 به بعد این شرکت به عنوان مرجع تعیین کننده رنگ در ابتدای هر سال شناخته شده است. این انتخاب هم بر اساس نظرسنجی و هم بررسی های کارشناسانه پیرامون شرایط جامعه جهانی، اتفاقات پیش بینی شده و حتی رویدادهای ورزشی در آن سال اتفاق می افتد.

رنگ های انتخابی از سال 2000 تاکنون

همانگونه که گفته شد از سال 2000 تا کنون موسسه پنتون رنگ سال را به مردم جهان پیشنهاد می دهد. در زیر به این ترکیب رنگ ها و انتخاب ها از سال 2000 می پردازیم. ناگفته نماند که چون مرجعی در ایران برای تعیین رنگ سال وجود ندارد، به تبعیت از رنگ جهانی می پردازیم. لذا رنگ سال های شمسی در حقیقت همان رنگ سال میلادی است که حدودا سه ماه پیش از شروع سال معرفی شده است.

رنگ سال 2021 در طراحی دکوراسیون داخلی
رنگ سال 2021 در طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ سال 2021 در طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

از زمان شروع پاندمی ویروس کرونا و اعمال قرنطینه در بسیاری کشورهای جهان، موجی از ناامیدی و بیماری های روحی ایجاد شد. این موضوع باعث شد تا کارشناسان برای ایجاد امید و نشاط در جامعه در انتخاب رنگ سال دقت بیشتری نموده و برای دومین بار در طول تاریخ انتخاب رنگ ها، از ترکیب دو رنگ استفاده نمایند.

مطالعه این مقاله   انواع فرش ایرانی ، انواع قالیچه ایرانی را بشناسید

این دو رنگ عبارتند از خاکستری و زرد روشن. خاکستری گرچه در طیف نوری و رنگی نمادی از افسردگی و ناامیدی است اما در واقع محکم و قابل اعتماد، نشانه ای از آرامش و سازش و بی طرفی است. رنگ زرد نیز رنگ زندگی و روشنایی است. این رنگ در دکوراسیون به عنوان رنگ گرم، رفاه، تهعد و همدردی شناخته می شود. لذا ترکیب این دو رنگ در زمانی که ناامیدی بر جهان غلبه کرده است می تواند بعد از تمام این مشکلات حس نور و روشنایی، قدرت و خوش بینی به آینده را القا نماید.

در حقیقت ترکیب این دو رنگ نماد اتحاد مردم در شرایط سخت بیماری و اوضاع اقتصادی ناگوار مردم جهان است. لئاتریس آیزمن، مدیر اجرایی موسسه رنگ پنتون می گوید:« انتخاب دو رنگ مستقل، چگونگی جمع شدن عناصر مختلف برای بیان پیامی از قدرت و امیدواری را نشان می دهد که هم پایدار است و هم نشاط آور، و این ایده را به شما منتقل می کند که مربوط به یک رنگ یا یک نفر نیست، بلکه بیش از یک مورد است».

شرکت پنتون در ادامه این انتخاب رنگ برای سال دو پالت رنگ مکمل را انتخاب می کند. یکی از این پالت ها برای بهار و تابستان و دیگری برای پاییز و زمستان است. پس برای هر فصل 12 رنگ انتخاب می شود و 4 رنگ هم به صورت کلاسیک برای ترکیب با رنگ اصلی انتخاب می شود.

تاثیر رنگ سال بر زندگی اجتماعی
تاثیر رنگ سال2021 بر زندگی اجتماعی

تاثیر رنگ سال بر زندگی اجتماعی

اگرچه تعیین رنگ سال مورد توجه اقشار زیادی از مردم و صنایع مختلف است اما این مسئله با مد ارتباط مستقیمی دارد. تغییر هرساله محل زندگی، دکوراسیون داخلی محل زندگی و کار، مبلمان و پرده ها و … دردسرهای زیادی را در پی دارد.

یکی از این دردسرها مخصوصا در شرایط بد اقتصادی، تعویض وسایل خانه و هماهنگ کردن آن ها با رنگ سال است. اگر خیلی پیرو مد و به روز بودن هستید، لذا توصیه می شود در این زمان از اقدامات موازی استفاده نمایید. مثلا سعی کنید دیوارها را خودتان رنگ کنید. به جای تعویض مبلمان و سرویس های مختلف از تعویض روکش مبلمان و تغییر رنگ سرویس ها استفاده نمایید.

از وسایل قدیمی یا دست دوم استفاده نمایید. پرده ها را خودتان بدوزید و از هزینه هایتان بکاهید. از سرامیک های چسب دار و روکشهای کابینت استفاده کرده و به فکر ساخت و نصب کمد و کابینت جدید نباشید.

از چینش کتابهای متناسب با رنگ روز در کتابخانه و کمدها استفاده نمایید. از تابلوهایی با رنگ مورد نظر برای ایجاد هماهنگی رنگی بر روی دیوار استفاده نمایید. استفاده از فرش های با ترکیب رنگ ساده و به روز و بالش ها و کوسن ها نیز برای ایجاد این هماهنگی بسیار مفید است. پس برای مطالعه بیبشتر در مورد دکوراسیون داخلی مقالات ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری و لزوم دکوراسیون اداری و تجاری برای چیست ؟ همچنین مقله اصول فنگ شویی در دکوراسیون اداری و تجاری برای فروش بیشتر را با دقت مطالعه نمایید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا