معماری و دکوراسیون داخلی

آشنایی با انواع شومینه و نکات مهم در رابطه با آنها

در بین سیستم های گرمایشی، انواع شومینه نه تنها جنبه گرمایشی دارند، بلکه زیبایی و جلوه خاصی هم به خانه می بخشند، بسیاری از افراد طرفدار این المان تزئینی هستند و از آن استفاده می کنند. اما شومینه انواع مختلفی دارد که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست. همچنین نکات مهمی نیز وجود دارد که اگر قصد استفاده از شومینه را دارید، باید آنها را رعایت کنید. کار کردن با این وسیله گرمایشی حتی در بعضی موارد پیچیده است و نیاز به یادگیری دارد.

شومینه ها براساس منبع گرمایشی خود به دو نوع اصلی تقسیم می شوند، شومینه گازی و هیزمی. هر یک از این دو نوع شومینه دارای ویژگی های خاص خود هستند.

انواع شومینه
انواع شومینه

انواع شومینه هیزمی و طرز کار با آنها

پیش از اینکه بخواهید شومینه را مورد استفاده قرار دهید، حتما باید مسیر دودکش آن را بررسی نمایید.

بیشترین تعداد سوالی که افراد درباره شومینه های هیزمی می پرسند این است که، چگونه باید آنها را روشن کرد. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

نخست دودکش را بررسی کنید، بدانید که امنیت از همه چیز مهم تر است و باید در شروع کار از آن اطمینان حاصل کرد وگرنه در ادامه کار مشکلات بسیاری به وجود می آورد. قبل از اینکه بخواهید از شومینه استفاده کنید باید از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید و حتی سالی یکبار با کمک او شومینه و دودکش را بررسی نمایید. این کار را حتما پیش از روشن کردن آتش انجام دهید. سپس شومینه ها را آماده کنید، برای این کار اول باید خاکسترهای قدیمی که مانده اند را با جارو پاک کنید. برای انجام این کار توجه داشته باشید که خاکسترها داغ نباشند. در این مرحله از باز بودن دریچه هوا و درست کار کردن آن اطمینان حاصل کنید.

پس از اینکه از باز بودن دریچه هوا مطمئن شدید، برای اینکه شومینه هیزمی را بخواهید روشن کنید از هیزم های فصلی باید استفاده نمایید. این هیزم ها باید حداقل شش ماه از جداسازی و خشک شدنش آنها گذشته باشد. اما ویژگی هیزم های فصلی چیست؟

مطالعه این مقاله   بهترین طراحی دکوراسیون پذیرایی و اتاق نشیمن

هیزم های فصلی تیره رنگ بوده، انتهای آنها ترک خورده است و هنگامی که به آنها ضربه زده شود داخلشان پوک است.

از دیگر سوالات رایج در مورد این وسیله گرمایشی، طرز نگهداری آنها است. اگر قصد دارید که از شومینه خود به خوبی نگهداری کنید و طول عمر آن را افزایش دهید، روزنامه هایی را به صورت گلوله شده زیر نرده های آن قرار دهید، سپس به شکل متقاطع تکه هایی از هیزم را که باریک و مناسب هستند بر روی نرده ها قرار دهید.

پس از انجام این کارها نوبت به آماده سازی دودکش شومینه می رسد. با آماده سازی شومینه می توان هوای درون دودکش را گرم کرد، این کار باعث می شود که دود به داخل خانه نیاید. پیش از اینکه آتش را روشن کنید، یک تکه روزنامه باریک را آتش زده و آن را به سوی دریچه باز هوا برده و تا دو الی سه دقیقه آن را آنجا نگه دارید و مطمئن شوید که دود از دودکش خارج می شود.

انواع شومینه هیزمی
انواع شومینه هیزمی

حالا نوبت به روشن کردن آتش می رسد. در این مرحله دیگر می توانید آتش را روشن کنید، اما اگر آتش خاموش شد با بادبزن یا روزنامه ای باید روی آتش را باد بزنید. همچنین از دمنده ای هم می توانید برای ایجاد دوباره جریان هوا استفاده کنید. هیزم برای سوخت بیشتر داخل شومینه لازم است، هیزم بیشتری اضافه کنید تا خاموش نشود. هنگام شب، وقتی که خواستید به رختخواب بروید و آتش شومینه را خاموش کردید، درهای فلزی یا شیشه ای شومینه را ببندید.

آیا شومینه در گرمایش خانه تاثیری دارد یا اینکه صرفا تزئینی است؟

مقدار بازده گرمایی شومینه، یکی از سوالات رایج درباره انواع شومینه است که افراد می پرسند. جواب این سوال خیلی آسان نیست و برای پاسخگویی به آن باید موارد مختلفی را در نظر گرفت. شومینه های هیزمی با اینکه ظاهر زیبا و قدیمی دارند، اما بدترین نوع شومینه برای گرم کردن خانه اند. شومینه های هیزمی گرمای خانه را هدر می دهند و تاثیر زیادی در گرم کردن هوا نخواهند داشت. گرما در جهت بالا حرکت می کند، در نتیجه بیشتر حرارت و گرمایی که توسط شومینه هیزمی تولید می شود به سمت بالا رفته و از دودکش خارج می شود. این اتفاق حتی در زمانی که شب بوده و شومینه خاموش باشد نیز می افتد.

مطالعه این مقاله   اصطلاحات ساخت و ساز که هر مشاور املاک و سازنده‌ای باید بداند!

بعضی از شومینه ها در دیوار خارجی خانه ساخته شده اند، دیوار خارجی خانه به دلیل ارتباط با سرمای بیرون باعث می شود تا شومینه گرمای زیادی را از دست بدهد.

شومینه گازی
شومینه گازی

بنابراین از شومینه های هیزمی تنها در روزهای به خصوصی شاید بتوان استفاده کرد. اگر در منزل خود شومینه ای دارید و نمی خواهید از آن استفاده کنید، حتما باید درپوش های بادی بیشتری جهت عایق کاری خریده و استفاده کنید.

از نظر کاربردی و ظاهری، در مجموع شومینه های گازی خیلی بهتر هستند، این نوع شومینه گرمای بیشتری تولید کرده و حتی ظاهر مدرن و زیبای آن غیر واقعی بودنش را می پوشاند. اما شومینه گازی یک عیبی که دارد این است که هزینه بر تر از شومینه هیزمی است و همچنین اگز بخواهید در آن تغییراتی به وجود آورید، این هزینه ها بیشتر هم خواهند شد.

شومینه خانگی
شومینه خانگی

آیا استفاده از شومینه امنیت ما را به خطر می اندازد؟

مسئله امنیت شومینه ها بسیار مهم اند و باید به آن توجه بسیاری کرد. درست است که آتش خود می تواند موجب ناامنی و خطر شود اما این به آن معنا نیست که نتوان از شومینه استفاده کرد. برای این کار تنها لازم است به درستی از شومینه خود نگهداری و استفاده کنید.

نکته اولی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که مواد اشتعال زا و وسایلی که به سرعت آتش می گیرند را از شومینه خود دور نگه دارید و هیزم های خود را در جایی مناسب انبار کنید. در بعضی موارد پیش می آید که خاکسترهای حاصل از سوختن هیزم به پرواز درمی آیند و با نشستن بر مبل یا کاغذ کتاب آنها را می سوزانند، برای پیشگیری از چنین مشکلی می توانید از شبکه و یا صفحه ای فلزی کمک بگیرید.

قبل از اینکه آتش شومینه خود را روشن کنید باید به چند مورد رسیدگی کنید. نخست اینکه کپسول های آتش نشانی و سنسور های خانه خود را بررسی کنید. همچنین راه های تخلیه افراد خانواده را نیز چک کنید. هر چند وقت یک بار، حداقل هر ماه سنسورهای هشدار دهنده دی اکسیدکربن و دود منزلتان را بررسی نمایید. درهای شیشه ای و ابزار مرتبط با شومینه امکان دارد که داغ باشند، برای اینکه کودکانتان از آنها دور بمانند و آسیب نبینند می توانید از مانعی متحرک استفاده نمایید.

مطالعه این مقاله   مهم ترین نکاتی که باید در طراحی فضای تجاری توجه کرد
پاکسازی دودکش شومینه
پاکسازی دودکش شومینه

هرچند وقت یکبار باید دودکش شومینه را پاک کرد؟

انواع شومینه هر مدلی که باشند، احتیاج به پاکسازی دودکش دارند. افزایش یافتن دوده و کرئوزوت می تواند ظاهر بسیار بدی را به وجود آورده و جریان هوا را کمتر کند. در این هنگام دود به خانه برگشته و حتی خطر آتش سوزی نیز بیشتر می شود. برای اینکه دودکش آتش نگیرد باید حتما حداقل هر سال یک بار شومینه و دودکش آن بررسی گردد. حتما برای انجام اینکار باید از متخصص استفاده کنید. متخصصین بیشتر پاکسازی دودکش را پیشنهاد می کنند که موجب کاهش یافتن غلظت دوده می گردد.

شومینه هیزمی یک عیبی که دارد این است که حتی با وجود دودکش مناسب و کاربردی خود، دود حاصل از آن می تواند آزار دهنده باشد، تا حدی که امکان دارد مشکلات ریوی برای شما ایجاد کند. برای اینکه از پر شدن دود در خانه پیشگیری کنید، باید از باز بودن دریچه هوا مطمئن شوید. جریان هوا باید در خانه وجود داشته باشد و باید دودکش بررسی گردد و در آن چیزی وجود نداشته باشد.

مونواکسیدکربن از انواع شومینه گازی و هیزمی تولید می شود، این گاز از آنجایی که بو و رنگی ندارد بسیار خطرناک است و برای اطلاع یافتن از وجود آن باید از سنسورهای مخصوص آن استفاده کرده و سطحش را مکرراً در خانه بررسی نمود.

دلیل بو دادن شومینه خانگی

دلیل این بو به دلیل افزودنی است که به پروپان در شومینه گازی اضافه می شود تا شما را از نشتی گاز آگاه می سازد. بیشتر شومینه گازی های بدون منفذ، هشدار دهنده ای برای سطح اکسیژن فضا دارند. اگر مونواکسیدکربن زیاد شود، این هشدار دهنده ها شعله را خاموش کرده و اگر مدل شومینه شما دریچه داشته باشد دود را از خانه بیرون می کند.

در صورتی که به مقالاتی با موضوع دکوراسیون داخلی نیاز داشتید، می توانید به مجله املاک داران مراجعه فرمایید. همچنین مجموعه املاک داران خدمات بسیاری در زمینه های مشارکت در ساخت، کارشناسی رسمی قیمت، تهاتر، استعلام سند و غیره به مشتریان خود ارائه می دهد.

اگر این مقاله برای شما مفید بود خوشحال می شویم که امتیاز دهید :

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا