آشنایی با قوانین

مشاور حقوقی مسکن

امروزه رابطه‌ی انسان و سازمان‌ها بیشتر از قبل پیچیده و وقت گیر شده است. برای حل مشکلات سازمان‌ها، چه دولتی و چه غیردولتی و هم چنین شرکت‌های خصوصی به ویژه در مورد املاک نیاز به مشاور حقوقی مسکن است.

این موضوع حتما به معنی بستن قرارداد با یک دفتر وکالت یا موارد این چنینی نیست. مشاور حقوقی با دانشی که راجع به قوانین و اصول حقوقی دارد، می تواند به سازمان‌ها، ادارات و افراد یا سازمان‌هایی که از مشاورین حقوقی استفاده می کنند، کمک زیادی بدهد.

لذا این سازمان ها در تصمیمات خود به خصوص در چارچوب قانون موفق تر عمل خواهند کرد. اگر افراد یا حتی مدیران اجرایی، از قوانین حقوقی اطلاعی نداشته باشند ممکن است متحمل ضررهای جبران ناپذیر مادی یا معنوی شوند.

امروزه در بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها حتی سایت‌ها قسمت مهمی به نام مشاوره حقوقی وجود دارد که از یک یا چند تن از کارشناسان مشاورحقوقی در این زمینه کمک گرفته شده است.

مشاور حقوقی مسکن
مشاور حقوقی مسکن

مشاور حقوقی

تعدادی از فارق‌التحصیلان رشته حقوق به جای سردفتری، وکالت یا قضاوت حرفه‌ی مشاور حقوقی را انتخاب می‌کنند. این افراد می‌توانند در سازمان‌ها و شرکت‌ها به عنوان مشاور حقوقی مشغول به فعالیت بشوند. یا در حوضه‌های؛ امور قراردادها(انواع قرارداد اجاره مسکن)، اموردعاوی و امور پژوهشی به دیگران کمک کنند.

افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند برای تنظیم قراردادهای خود از این مشاوران کمک بگیرند. در برخی مراکز به خصوص  در بخش مشاوران حقوقی املاک، قراردادها صرفا با تایید و امضاء مشاورحقوقی به توافق نهایی می‌رسد.

چرا باید یک  مشاور حقوقی مسکن در حوضه املاک داشته باشیم ؟

 • یکی از اطلاعات لازم برای درج در اخذ سند برای املاک قولنامه، موضوع وکالت است. زمانی که شخص خودش نتواند به هر دلیلی کاری انجام دهد به شخص دیگر این اختیار را می دهد که از جانب وی، در چهارچوب اجازه ای که به وی داده می شود، اقدام به انجام کار و حتی امضاء اوراق قرارداد نماید.
 • برای جلوگیری از اختلافات پیش بینی‌شده در انحصار وراثت.
 • قبل از شرکت در مناقصه یامزایده‌ای مشاور حقوقی خرید و فروش آپارتمان در اصفهان  باید هم اطلاعات لازم را به افراد حاضر در مناقصه ارائه دهد و هم امور حقوقی مربوطه را انجام دهد.
 • چون مشاورین املاک به صورت خصوصی خدمات ارائه می کنند، برای انجام دادن کارهایی از قبیل ثبت، تغییر و تحول مالکیت و … که کاری تخصصی محسوب می شود، نیازمند مشاور حقوقی مسکن هستند.
 • اگر در حوضه مسکن شخصیت حقیقی یا حقوقی، در مرجع قضایی شاکی یا پرونده‌ای داشته باشد، مشاور حقوقی املاک می تواند با جمع آوری مستندات و حضور در دادگاه مشکل را به سادگی حل نماید.
 • مشاور حقوقی املاک می تواند در حوزه مسائل مالیاتی و دارایی به مشاوران املاک کمک نماید و در زمان مقتضی هشدارها و اطلاعات لازم را به آن ها بدهد.
 • یک مشاور خوب باید نسبت به حقوق و مقررات مربوط به قانون تجارت، علامت تجاری و برند، اساسنامه و مقررات و تغییرات شرکت، مشارکت در ساخت، کدرهگیری ملک، معاوضه ملک، قولنامه و… دانش و تجربه کافی داشته باشد.
 • مشاور حقوقی املاک باید در مورد قوانین چک و سفته، تعهدات بانکی و الزامات آن ها دانش کافی داشته باشد و در تمامی موارد موردنیاز به سازمان کمک کند.
مطالعه این مقاله   چگونگی فک رهن سند خانه از بانک

مشاور حقوقی مسکن
مهارت‌های مشاور حقوقی

 • یک مشاور حقوقی خوب و حاذق باید همه قوانین مربوط حقوقی آشنا باشد و علاوه بر دانش دارای تجربه کاری در این حرفه هم باشد.
 • اتخاذ تصمیم درست و به موقع در شرایط مهم.
 • مشاور حقوقی باید اصول مذاکره را به خوبی بداند و این توانایی را داشته باشد که بتواند دیگران را متقاعد کند.
 • اسناد و مدارک یک سازمان یا شرکت که به یک مشاور حقوقی سپرده می شوند بسیار با ارزش هستند، بنابراین مشاور حقوقی باید نسبت به آنها امانت دار باشد.
 • داشتن صداقت و تعهد.
 • علاوه بر دانش حقوقی باید در حوزه به خصوص کار خود نیز تبحر کافی را داشته باشد.
 • مشاور حقوقی باید بتواند در شرایط مختلف قدرت تجزیه و تحلیل مناسب مسائل را داشته باشد.
 • اطلاع داشتن از نقاط ضعف و یا قدرت یک سازمان یا شرکت برای رقیبان در آن عرصه بسیار جالب توجه است، بنابراین مشاور حقوقی که از تمامی این موارد آگاه است باید نسبت به آنها رازدار باشد و اسرار سازمان را افشا نکند.

 کاربرد مشاور حقوقی مسکن در حوضه املاک

همان طور که مشخص است املاک جمع ملک است. عبارت ملک نیز خود بر دو معنی بوده، یکی به معنای دارایی و اموال و دیگری به معنای زمین و ساختمان است، که در این متن معنای زمین و ساختمان در نظر گرفته شده است.

آنچه بیش از هر چیزی در مشاور حقوقی املاک مورد توجه قرار می گیرد دقت نظر به این امر است، که مشاور حقوقی در زمینه‌ی املاک، علاوه بر تسلط نسبت به قوانین و قواعد مربوط به زمین و ساختمان، مشارکت در ساخت، کدرهگیری املاک، معاوضه ملک، مشاور حقوقی خریدمسکن و… باید بداند که این قوانین هر روز در حال تغییر است.

مطالعه این مقاله   نمونه قرارداد پیش فروش آپارتمان + فرم خام قرارداد

مشاور حقوقی املاک می‌بایست با فعالیت علمی در این زمینه تجربه خوبی را بدست آورد و با این تجربه بتواند مشاوره‌ای صحیح و قانونی به افراد ارائه کند.

مشاور حقوقی مسکن
نحوه انتخاب یک مشاور حقوقی

همانند انتخاب دیگر تامین کنندگان، اغلب ایده‌ی خوبی‌است که میان دوستان، مخاطبین تجاری و همکاران و کسانی که در همان صنعت هستند یا با مشکل مشابه ما درگیر هستند، فرد توصیه شده‌ای را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است گاهی افراد بااستعداد در حوزه های تخصصی وجود دارند که شاید زیاد نام آشنا نباشند.

نکته اینجاست که باید حتما نوع خدمات مورد نیاز خود را در نظر بگیرید. ممکن است به دنبال مشاور حقوقی در حوضه‌ی خاص باشید، در این صورت ممکن است برای یافتن یک مشاور حقوقی، تحقیقات بیشتری لازم باشد.

مشاور حقوقی مسکن
اهمیت یک مشاور حقوقی خرید مسکن در حوضه ملک

چون کاربرد مشاور حقوقی در حوضه مسکن زیاد است به تعدادی از آنها اشاره می کنیم

مشاور حقوقی مسکن
تفاوت مشاور حقوقی با وکیل

 • وکیل طی عقد وکالت از طرف سایر افراد برای انجام دادن برخی یا تمام و کمال کارهای آن شخص انتخاب می‌شود. میزان این مسئولیت توسط فرد مشخص می گردد. یک موکل می‌تواند حقیقی یا حقوقی باشد. بنابراین در طی عقد وکالت، یک نفر را به عنوان نایب برای انجام امور مورد نظر خود انتخاب می کنند.
 • وکیل پایه یک تمامی امور مورد نظر را می‌تواند انجام دهد و در تمامی دعاوی کیفری و حقوقی، امکان بر عهده گرفتن مسئولیت وکالت را دارا است. در مقابل فردی که به عنوان وکیل از کانون وکلای دادگستری مدرک پروانه خود را دریافت می کند، به عنوان وکیل پایه 2 محسوب می‌شود. این افراد می بایست به مدت 2 سال زیر نظر یک وکیل باتجربه و پایه یک، فعالیت داشته و به اصطلاح کارآموزی انجام دهد. تا بتواند پروانه وکالت خود را به پایه یک ارتقاء دهد.
 • همان طور که از نام یک مشاور حقوقی مشخص است، این فرد وظیفه‌ی ارائه‌ی مشاوره در بسیاری از کارهای حقوقی را بر عهده دارد. برای این منظور بعد از ارائه راهکارها به انجام امور مربوطه و مورد نیاز با توجه به صلاح دید کارفرما می‌پردازد.
 • در جلسه دادرسی یک وکیل از طرف موکل خود حضور دارد که و وظیفه مذاکره را به جای او مشخصاً برعهده می‌گیرد. از طرفی یک مشاور می‌تواند به عنوان نماینده در دادرسی‌ها حضور پیدا کند. ایشان باید قبل از شروع جلسه مدارک مورد نیاز مشتری خود را دریافت کند، پرونده تشکیل دهد و فقط می تواند این مدارک و مستندات را به دادگاه ارائه دهد.
 • یکی از وظایف اصلی مشاوران حقوقی ارائه راهنمایی‌ها و مشاوره‌های حقوقی است. این راهنمایی‌ها هم می تواند به فرد و هم به یک سازمان و شرکت ارائه گردد. این راهنمایی‌ها و مشاوره‌ها می‌توانند در تمامی زمینه‌های تجاری و قراردادها و مذاکرات مرتبط با آنها باشد. در این صورت با آگاهی از جنبه‌های قانونی و حقوقی کار و فعالیت تجاری خود تصمیمات درست را اتخاذ کنند.
 • وکیل معمولا در مواردی به فرد مشاوره می‌دهد که جرم یا مشکلی ایجاد شده و برای بررسی جنبه‌های حقوقی و یا کیفری آنها نیازمند راهنمایی هستند. اما این موارد در حد زیادی گسترده است و از طرفی از ظرفیت قانونی برخوردار است. که باید انجام این امور را نیز به وکیل خود واگذار کنید.
 • انجام تحقیقات مختلف هم وظیفه وکیل و هم در برخی موارد از وظایف یک مشاور است. یک مشاور در برخی از موارد می تواند بر مبنای درخواست مشتری خود به بررسی سوالات او بپردازد. او می تواند جنبه‌های حقوقی او را بررسی کرده و به ارائه مشاوره و راهکارهای مختلف در این زمینه بپردازد. این موارد معمولا در جنبه‌های تجاری و حقوقی یک موسسه، شرکت، سازمان و یا فرد مربوط می‌شود. تحقیقات قانونی یکی از وظایف مهم یک وکیل است. آن ها اطلاعات مربوط به پرونده و قوانین مرتبط به آن را مورد بررسی و تحقیق قرار می‌دهند. آن ها همچنین برای بررسی‌های بیشتر، معمولا پرونده‌های قبلی را نیز کنترل می کنند تا موارد مرتبط به هم را استخراج کنند.
 • نگارش و ارائه پیش نویس نامه‌های حقوقی در مورد انواع فعالیت‌ها و قراردادهای تجاری و… از وظایف مشاور است. آن ها هم چنین می توانند نامه‌ها را به افراد مربوطه ارسال‌ کنند. توافق نامه‌هایی که بین افراد و شرکت‌ها رد و بدل می‌شوند، توسط مشاور بررسی می‌گردد تا بهترین نتیجه و منفعت را برای سازمان و مشتری‌ها به دنبال داشته باشد.
مطالعه این مقاله   اظهارنامه قضایی چیست و نحوه تنظیم آن چگونه است؟

مشاور حقوقی مسکن

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

املاک داران

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا