آشنایی با قوانین

نکات مهمی که باید در مورد چک تخلیه بدانید!

نکات مهم چک تخلیه

روابط موجر و مستاجر یکی از موضوعات قانونی است که در جامعه تعداد زیادی از افراد ممکن است به آن مبتلا شوند. از زمان نوشتن قرارداد تا زمانی پایان قرارداد و تخلیه ملک داستان‌های بسیاری وجود دارد که اگر قوانین مربوط به هرکدام از این مراحل را ندانید، حتما با مشکلات متعددی روبه رو خواهید شد.

در ادامه مقاله می‌خواهیم به موضوع نکات مهم چک تخلیه می‌پردازیم که هم برای صاحب خانه و هم برای مستاجر بسیار مهم است.

 

گاهی با مستاجر سر به راهی روبه رو هستیم که هم در زمان معین شده مبلغ اجاره بها را می‌پردازند و هم پس از پایان قرارداد ملک را تخلیه می‌کنند. اما بعضی مواقع موجر به اجبار باید در مورد دریافت‌اجاره بهای عقب‌افتاده و یا تخلیه ملک خود دست به اقدام قانونی بزند. با تدبیر و مشورت می‌توان از تعداد هر کدام از این اتفاقات و تشکیل پرونده‌ها در دادگستری جلوگیری کرد.

همچنین اطلاع از قوانین روابط موجر و مستاجر باعث می‌شود تا از گرفتن‌چک‌های بدون کاربرد و طولانی شدن مسیر شکایت‌ها ممانعت به عمل آید. این جزئی موادی از نکات مهم چک تخلیه است که بسیار مشاهده شده.

هدف تیم مشاوره حقوقی املاک در املاک داران اطلاع رسانی و آشنایی مخاطبان گرامی با این قوانین است.

 

چک تخلیه
چک تخلیه

نکات مهم قرارداد اجاره

اجاره نامه قراردادی است که برطبق آن ملک تجاری یا غیر تجاری در اختیار مستاجر قرار می‌گیرد. در این نوع از قرارداد حتما باید مواردی مانند مشخصات کامل مالک، مشخصات کامل مستاجر، آدرس و تمامی امکاناتی که در ملک وجود دارد و در اختیار مستاجر قرار گیرد، تاریخ پرداخت مبلغ اجاره، میزان رهن و اجاره بها و سایر موارد قانونی، نوشته شود.

هرکدام از موارد ذکر شده، اگر به دلیل بی‌توجهی و کوتاهی مشاور املاک در قرارداد نوشته نشوند می‌توانند مشکلات حقوقی را ایجاد نمایند. از این جهت توصیه تیم املاک داران به مخاطبان عزیز، مراجعه به مشاوران املاک باتجربه است، و غیر از آن اطلاعات و نکات مهم چک تخلیه تحقیقات لازم انجام دهند.

مطالعه این مقاله   انواع خیارات در معاملات ملکی

در ادامه به بررسی بیشتر موارد یادشده در قرارداد یا همان اجاره نامه خواهیم‌پرداخت.

 

مشخصات کامل موجر و مستاجر

موجر به شخصی گفته‌می‌شود که، یا مالک مال الاجاره باشد و یا مالک منافع آن باشد. یعنی ممکن است شخصی ملکی را اجاره کرده باشد ولی اجازه واگذاری به غیر را نیز داشته باشد. در این صورت از منافع آن استفاده کند. گاهی ممکن است وکیل قانونی و یا قیم مالک برای امضای قرارداد اجاره حاضر شوند که لازم است مدارک هویتی آن‌ها به دقت بررسی شود.

مشخصات کامل ملک

لازم است که در اجاره نامه کلیه مشخصات ملک از نظر آدرس، عیوب و یا ویژگی‌های آن و مواردی که به دست مستاجر سپرده می‌شود، حتما ذکر شوند.

میزان و تاریخ پرداخت‌ها

ممکن است که مبلغ رهن و اجاره توسط مستاجر به صورت نقد و یا چک پرداخت شود. اگر این مبلغ به صورت چک پرداخت شود لازم است که در قرارداد کلیه مشخصات آن ثبت شود. مثل شماره چک و یا تاریخ وصول آن.

گاهی چک‌های دیگری نیز ممکن است از مستاجر دریافت شود که از آن دست می‌توان به چک تخلیه و یا چک ضمانت اجاره بها اشاره کرد. در ادامه به بررسی این دو نوع چک و قوانین مربوط به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

چک تخلیه
میزان و تاریخ پرداخت‌ها

نکات مهم چک تخلیه

در زمان نوشتن قرارداد اجاره و به موجب اطمینان از تخلیه ملک پس از پایان زمان اجاره، بعضی از مالکین به گرفتن چک تخلیه اسرار می‌ورزند. مبلغ مندرج در چک تخلیه باید وجاهت و ارزش عرفی داشته باشد. یعنی بتوان در صورت لزوم از آن به عنوان اهرم فشار استفاده کرد، این مورد جرع نکات مهم چک تخلیه است.

مطالعه این مقاله   متداول ترین سوالات حقوقی پیش فروش آپارتمان که باید بدانید

اقدام در مورد چک تخلیه شرایطی دارد که باید به صورت جداگانه بررسی شود. اما مهم است بدانید که این چک در صورتی وجاهت قانونی دارد و امکان اقدام قانونی بر روی آن را دارد که سررسید قرارداد فرا رسیده باشد و قبل از آن امکان پیگرد ندارد.

در نظر داشته باشید که این چک صرفا به دلیل ضمانت تخلیه دریافت شده است و عملا نمی‌توان به دلایل دیگر از آن استفاده کرد. یکی دیگر از دلایل مطرح‌شده ممکن‌است، وصول این چک برای اجاره‌های عقب افتاده‌باشد. بدین جهت توصیه می‌شود ضمانت دیگری اعم از چک و یا سفته برای اجاره‌ها دریافت شود.

 

از نکات مهم چک تخلیه می‌توان گفت چون چک تخلیه نمی‌تواند برای مبالغ اجاره ضمانت اجرایی داشته باشد. مگر اینکه به موجب مفاد قرارداد پس از پرداخت نکردن چند ماه اجاره بها کار به فسخ قرارداد اجاره برسد. در این صورت و باز هم در جهت تخلیه ملک، این چک قابل اقدام است.

از نکات مهم چک تخلیه باید گفت چک ضمانت تخلیه و یا هر چک ضمانتی دیگری نمی‌توان برای پیگیری کیفری استفاده کرد.  و از آنجائیکه تنها دادخواست حقوقی برای آن‌ها ارائه می‌شود، متاسفانه مدت زیادی زمان تلف می‌شود تا به نتیجه برسد. در جهت کوتاه کردن مسیر و نتیجه گیری بهتر، قانون گذار روش دیگری را پیشنهاد می‌نماید.

امضای دو شاهد کافیست

در مطالب قبلی گفتیم که در قراداد اجاره باید نکات خاصی حتما آورده‌شود. ولی از جمله مسائل مهم در این زمینه امضای طرفین قرارداد و مشاور املاک است. همچنین قانون گذار معین کرده است که برای ضمانت اجرای هر قراردادی دو نفر به عنوان شاهد باید حتما ذیل قرارداد را امضا نمایند.

امضای دو شاهد در اجاره نامه هم وجاهت قانونی قرارداد را بالا می‌برد و هم باعث می‌شود تا در صورت نیاز در محاکم قانونی، مورد استناد قرار گرفته و کار پیگیری حقوقی زودتر به نتیجه برسد. پس در مقایسه با چک تخلیه، امضای دو شاهد مزیت بیشتری داشته و بیشتر قابل استناد است.

مطالعه این مقاله   قانون پیش فروش آپارتمان فوت و فن‌ هایی که نمی‌ دانید!

برای مطالعه‌ی بیشتر در مورد قولنامه به مجله‌ی املاک داران بروید و مقاله‌ی نمونه قرار داد پیش فروش آپارتمان را مطالعه کنید.

اما در مورد اجاره‌های عقب‌افتاده باید گفت که چک تخلیه به تنهایی کافی نیست و باید چکی بابت ضمانت اجاره‌ها دریافت شود. این کار هم قانونی است و هم در صورت ناسازگاری مستاجر در پرداخت اجاره بها می‌تواند به عنوان اهرم فشار و یا حتی وصول مطالبات از آن استفاده کرد.

 

چک تخلیه
چک بابت ضمانت اجاره‌

از نکات مهم در هنگام نوشتن هر کدام از چک‌های تخلیه و یا ضمانت اجاره بها، نوشتن شرط یا همان عنوانی است که چک بدان دلیل نوشته شده‌است. توصیه مشاوره حقوقی املاک در املاکداران آن است که از نوشتن چک سفید امضا خود داری کرده و حتما شرط چک را در آن قید نمایید.

گاهی موجر پس از تخلیه چک تخلیه یا چک ضمانت اجاره بها را تحویل نمی‌دهد. در این صورت اگر نتوانستید با مصالحه این چک‌ها را پس بگیرید می‌توانید دادخواست استرداد چک را بدهید، این موضوع هم جزء نکات مهم چک تخلیه است.

در آخر یادآوری می‌کنیم که چک تخلیه حتی اگر در هنگام عقد قرارداد رد و بدل نشود، امضای دو شاهد که شرایط شهادت را داشته باشند نیز می‌توان از نظر قانونی و استناد در آینده کافی باشد. برای اطلاع از انواع قرارداد اجاره و نکات مهم آن به مشاورین حقوقی املاک در املاک داران یا مجله املاک داران مراجعه نمایید.

امتیاز شما برای این مقاله:

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

املاک داران 5

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم. محسن حیدری مسئول آی تی(IT) شرکت نیکو شمیم سپاهان اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا