معماری و دکوراسیون داخلی

نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان

نورپردازی اصطلاحی است که در طول روز ممکن است بارها با آن سر و کار داشته باشیم. اهمیت آن در هنگامی نمایان می شود که ما به دیده خود و میزان رنگ هایی که با سلیقه مان همخوانی دارد، توجه می کنیم. در این یادداشت علاوه بر آنکه نورپردازی به طور هوشمند و با استفاده از تکنولوژی های روز مورد بررسی قرار می گیرد به اصول آن اشاره ای در حد نیاز می کنیم.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید نورپردازی علاوه بر ایجاد حس امنیت در مکان حاضر، احساس های شادی، غم، افسردگی و… را تولید می کند. پیشنهاد می کنیم این یادداشت از مجله املاک داران را بخوانید تا با اهمیت نور پردازی در جغرافیای زیسته آشنا شوید.

در دنیای رنگ ها، نور و چگونگی تابش آن به سطح اجسام نقش مهمی ایجاد می کند. از آنجایی که اولین مواجهه دیداری، چشمی است؛ باید این نکته را در نظر گرفت که چشم برای تشخیص رنگ ها و انتقال هیجان و معنا نیاز به شدت معینی از تابش نور دارد.

در واقع رنگ ها حاصل جذب و دفع میزان نوری است که به اجسام تابیده می شود که از نظر فیزیکی قابل مطالعه و بررسی است. در همین راستا میزان کاربرد وجودی نور و در خانه و چگونگی به کاربردن آن در اتاق ها و گوشه های مختلف ملک توسط مجله املاک داران مورد بررسی قرار می گیرد.

 نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان
نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان

اصول زیبایی شناسی را رعایت کنید

با نور می توان تاثیر قدرتمندی بر احساسات و درک آن بر افراد گذاشت. کافه ها و رستوران ها سال است که به این موضوع اهمیت می دهند، تاسیسات روشنایی پیشرفته شامل سنسورهایی هستند که میزان فیلتر شدن نور در روز را کنترل می‌کنند. در روز چراغ‌ها به طور خودکار تنظیم می شوند که برای ساکنان راحتی و آرامش خیال را در برمی گیرند.

مطالعه این مقاله   سیستم تهویه هوشمند هوا چیست؟

در شب نورپردازی به شکلی کاملی انجام می گیرد تا زیبایی ساختمان را دوچندان کند. نورپردازی هوشمند نمای ساختمان ابزاری قدرتمند برای تاثیر بر احساس مردم و عملکرد بهینه ساختمان می گذارد و از نظر زیبایی شناسی نیز عملکرد معماری و هنری ساختمان تمام و کمال در معرض قرار می گیرد.

 نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان
نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان

هوشمندی و امنیت

نورپردازی هوشمند با اتصال به سنسورها برای نظارت بر روشنایی نمای ساختمان و تشخیص زمانی خاصی صورت می گیرد این ویژگی می تواند همه ابعاد خانه را تحت کنترل شما قرار دهد. این سنسورها می‌توانند هدف خاصی را دنبال کنند که مهم‌ترین آن‌ها کنترل نور موضعی بر سطوح مختلف است.

کنترل روشنایی هوشمند بر زیبایی و مصرف انرژی تاثیر بسیاری می گذارد. در نورپردازی سنتی نمای ساختمان، تنها تنظیمات موجود، روشن و خاموش کردن چراغ‌ها است و امکان کنترل بیشتر وجود ندارد.

سهولت در استفاده

تکنولوژی روز راحتی و دسترسی را بالا برده است. شما به آسانی می‌تواند با استفاده از موبایل و هر دستگاه دیگری، در محل زندگی خود میزان عملکرد روشنایی چراغ های محل کار یا خانه تان را کنترل کنید. حتی کاربر می‌تواند با اتصال به شبکه جهانی از هر جای دنیا بر نورپردازی نما و شدت آنها نظارت داشته باشد. از دیگر مزایا می توان به گزارشی که این سیستم در مواقع حساس وقوع آتش سوزی و… به شما ارائه می دهد، اشاره کرد. به طور کلی، بستر آنلاین باعث شده است تا انرژی به صورت فیزیکی و شیمیایی در ساختمان ها و مشخصا نور تحت کنترل قرار گیرد.

مطالعه این مقاله   دکوراسیون روستیک چیست و چگونه خانه شما را متحول می کند
 نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان
نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان

پولتو پس انداز کن!

برای شما نیز اتفاق افتاده که به عنوان مثال نور آشپزخانه همواره روشن می ماند، بدون آنکه کسی در آن محل حضور داشته باشد، با کنترل هوشمند نور و نورپردازی نوین این مسئله را حل کنید و از بسیاری از هزینه های اضافی که باعث پرداخت حق استفاده از انرژی می شود، بپرهیزید. تنظیم نماها از دیگر اصول نورپردازی هنری است که با استفاده از تکنولوژی های موجود در این زمینه علمی تر می شود.

زود قضاوت نکنیم

تصمیم گیری در مورد نورپردازی کلی ساختمان سخت است. این مفهوم بر هر قضاوت در حوزه طراحی نظارت دارد و به سوالاتی از قبیل ایجاد بستر آرام روانی، موقعیت هیجانی و… پاسخ می دهد. نوع ساختمان عامل اصلی در نظر گرفتن طرح نورپردازی آن است. یک ساختمان تجاری را می‌توان با یک سبک شاد و روشن برای مراجعه کنندگان جذاب تر کرد، یک برج اداری می‌تواند از طریق سبک نورپردازی پویا و گسترده به یک نماد یک شهر تبدیل شود، و همچنین هتل ها در این زمینه بسیار به نورپردازی نمای بیرونی خود اهمیت می دهند.

نورپردازی کل نما ضروری نیست بلکه روشن کردن مهم‌ترین مکان از یک ساختمان دارای اهمیت است، یعنی جایی که می تواند بیشترین بازتاب را ایجاد کند. توصیه می‌‍شود مکان هایی از ساختمان که دارای کمترین میزان نقطه کور ساختمان‌های مجاور و غیره هستند برای این شیوه نورپردازی مورد استفاده قرار گیرند.

مطالعه این مقاله   راهنمای انتخاب کاغذ دیواری

نور محیطی اطراف ساختمان باعث کاهش اثر نور موضعی به کار رفته در ساختمان می شود. از این رو توصیه مجله املاک داران این است که همواره قسمت های تیره نما را انتاخاب کنید. همچنین وسایل و جلوه‌های روشنایی باید به گونه‌ای قرار بگیرند که باعث متمرکز شدن نور در یک محیط نشوند.

سبک طراحی ساختمان تعیین می کند که باید چه عناصری مانند ستون‌ها، پنجره‌ها و عناصر دیگر شامل استفاده از نورپردازی هوشمند و تجهیزات پیشرفته می شود. به عنوان نمونه ستون‌های یک ساختمان با نمای ایتالیای کلاسیک مهم‌ترین قسمت این نوع ساختمان ها هستند و باید با استفاده از جلوه های نور پردازی بولد تر شوند. املاک داران به شما توصیه می کند تقارن، کادر، نقطه دید و دیگر المان های تصویری در هنگام نورپردازی را رعایت کنید.

پیشنهاد املاک داران مطالعه مقاله  صفر تا 100 سرمایه گذاری در بازار مسکن  است.

نتیجه گیری

همانطوری که تا نور نباشد هیچ چیزی نمایان نمی شود. نورپردازی غیر اصولی و غیر هنری می تواند ساختمان و نمای بیرونی ملک شما را آنطور که نیست نمایش دهد. به شما توصیه می کنیم به نورپرداری ساختمان خود همان اندازه اهمیت دهید که هنگام پی ریزی ساختمان حساسیت به خرج می دهید. برای مطالعه سیستم خانه هوشمند و 5 قابلیت مهم آن به سایت املا داران مراجعه نمایید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا