سبک زندگیسرمایه گذاری مسکنمحل سکونت

معرفی کلان شهرهای ایران و شرایط زندگی در آن‌ها

معرفی کلان شهرهای ایران و شرایط زندگی در آن‌ها

کلان شهرها همیشه از نظر ساکنین شهرهای کوچک‌تر، شهرهایی پر از فرصت‌های طلایی و امکانات ویژه برای زندگی بوده‌اند. اما آیا کلان شهرهای ایران در واقعیت نیز برای زندگی بهترین گزینه هستند؟ به عبارتی بهتر، کلان شهرها برای کدام دسته از افراد، محل مناسبی برای کار و زندگی به حساب می‌آیند؟ در این مطلب قرار است شما را با شهرهای بزرگ و کلیدی ایران و شرایط زندگی و اشتغال در آن‌ها آشنا سازیم. اگر دوست دارید در این باره به اطلاعاتی بی‌طرفانه و جامع دست پیدا کنید، حتماً تا پایان همراه ما بمانید.

کلان شهر
کلان شهر

آشنایی با واژه و مفهوم کلان شهر

احتمالاً همه ما تا به حال عبارت “کلان شهرهای ایران” را زیاد شنیده‌ایم. اما هنوز با تعریف دقیق و واقعی واژه کلان شهر آشنا نیستیم. به طور کلی بسیاری از ما شهرهای بزرگ و پرجمعیت را کلان شهر می‌نامیم. اما آیا معیار دقیق‌تری برای تشخیص این موضوع وجود ندارد؟ در این بخش از مطلب قرار است به توضیح همین مورد بپردازیم.

اگر در سطح جهانی بررسی کنیم، می‌توانیم به تعریف سازمان بین الملل از اصطلاح کلان شهر یا مادرشهر اشاره نماییم. طبق تعریف این سازمان، تمام شهرهایی که بیش از 4 میلیون جمعیت داشته باشند، کلان شهر نامیده می‌شوند.

اما در مورد کلان شهرهای ایران، این تعریف کمی دستخوش تغییر می‌شود. در کشور ما شهرهایی با بیشتر از 1 میلیون جمعیت نیز به عنوان کلان شهر شناخته می‌شود که بدون شک در صدر آن‌ها تهران قرار می‌گیرد. اما دیگر شهرهای بزرگ و پرجمعیت ایران که با نام کلان شهر شناخته می‌شوند، کدام هستند؟ در ادامه در این باره به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

تهران
تهران

کلان شهرها با چه ویژگی‌هایی شناخته می‌شوند؟

پیش از این که به ارائه فهرست کلان شهرهای ایران به ترتیب جمعیت بپردازیم، لازم است ابتدا با ویژگی‌های کلی یک کلان شهر آشنا شویم. درست است که به طور رسمی، جمعیت اولین و شاید تنها معیار برای نامیدن یک شهر با عنوان کلان شهر یا مادرشهر باشد، اما به طور غیررسمی ویژگی‌های دیگری نیز درباره این شهرها وجود دارد که آن‌ها را از سایر شهرها و شهرستان‌های کم جمعیت متمایز می‌سازد.

مطالعه این مقاله   اجاره ویلا در باغ بهادران اصفهان، بهشت گمشده‌ی اصفهان

برای مثال امکانات رفاهی، موقعیت سیاسی و اجتماعی، فرصت‌های شغلی و حتی امکانات آموزشی نیز در کلان شهرها در سطح بالاتری وجود دارد. به همین دلیل است که روز به روز بر جمعیت این شهرها افزوده می‌شود. اما علی‌رغم این امتیازات، میزان آلودگی هوا، ترافیک و غیره نیز در کلان شهرهای ایران به مراتب بیشتر از سایر شهرهاست.

همچنین می‌توان مشاهده کرد که در شهرهای بزرگ و شلوغ سرعت زندگی و فشار روانی ساکنین نیز بیش از شهرهای کوچک و آرام است. با در نظر گرفتن تمام این موارد می‌توان گفت زندگی در یک کلان شهر می‌تواند برای دسته‌ای از افراد بهترین انتخاب باشد. این در حالی است که برای دسته‌ای دیگر، دور شدن از شهرهای بزرگ گزینه بهتری به نظر می‌آید.

با این حال اگر به دنبال پیشرفت سریع‌تر و دستیابی به امکانات بهتر و بیشتر هستید، کلان شهرها فرصت‌های خوبی رد اختیار شما خواهند گذاشت.

آشنایی با بزرگ ترین کلان شهرهای ایران

در این بخش به ترتیب شما را به بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کلان شهرهای کشور و شرایط زندگی در آن‌ها آشنا خواهیم ساخت.

تهران بزرگ، رتبه اول کلان شهرها

بدیهی است که پرجمعیت‌ترین و مهم‌ترین کلان شهر، تهران، پایتخت ایران است. در حال حاضر این شهر، با جمعیتی نزدیک به نه میلیون نفر به عنوان 24 امین کلان شهر دنیا شناخته می‌شود و در خاورمیانه نیز رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

هر چند در میان کلان شهرهای ایران، تهران به عنوان شهری آلوده و پرترافیک شهرت دارد، اما مطمئناً مزایای بسیار زندگی در این شهر، از جمله دسترسی به بهترین امکانات اجتماعی و اقتصادی و همچنین موقعیت‌های شغلی قابل توجه، هنوز هم آن را به یکی از بهترین شهرهای ایران بدل می‌‎سازد.

اگر دوست دارید امتیاز زندگی در پایتخت را از دست ندهید و در عین حال در محلی مناسب سکونت داشته باشید، می‌توانید مناطق شمالی و غربی تهران را برای خرید ملک انتخاب کنید. در این نواحی آب و هوا به مراتب بهتر (خصوصاً در شمال تهران)، بافت شهری مدرن‌تر و امکانات تفریحی و رفاهی، بیشتر از سایر نواحی تهران است.

مشهد، یکی از محبوب‌ترین کلان شهرهای ایران

به عنوان دومین کلان شهر مشهور ایران، می‌توان به مشهد اشاره کرد. این شهر یکی از شهرهای مذهبی ایران به حساب می‌آید که از همین طریق اعتبار اقتصادی و اجتماعی بسیاری نیز به دست آورده است.

یکی از مزایای سکونت در مشهد این است که مجبور نیستید محله و منطقه‌ای خاص را برای داشتن یک زندگی آرام و بهره بردن از امکانات و امتیازات شهر، انتخاب کنید. در سرتاسر مشهد، مناطق متفاوتی وجود دارند که از نظر موقعیت اجتماعی، امکانات رفاهی، شرایط آب و هوایی و ترافیک، در وضعیت مناسب و خوبی برخوردار هستند. این امتیازی بسیار عالی محسوب می‌شود که در کلان شهرهای ایران کمتر یافت می‌گردد.

مطالعه این مقاله   چگونه نظافت منزل خود را حفظ کنیم؟

خیابان احمدآباد، بلوار سجاد و محله کوه سنگی از جمله پرطرفدارترین محله‌های مشهد به شمار می‌روند که می‌توانند برای سکونت بهترین گزینه باشند.

مشهد
مشهد

اصفهان زیبا، سومین کلان شهر ایران

شاید بتوان گفت اصفهان یکی از محبوب‌ترین شهرهای ایران است. این شهر بزرگ با جمعیتی حدود 3 میلیون نفر، به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ایران شناخته می‌شود. فرهنگ غنی و تاریخ اصیل این شهر، طبیعت زیبا و فضای شهری دیدنی، وجود صنایع بزرگ و فعال، امکانات آموزشی و تفریحی مناسب و غیره از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد اصفهان در میان سایر کلان شهرهای ایران به حساب می‌آیند.

یک نکته بسیار جالب درباره این شهر این است که محله‌های جنوبی، از رفاه بیشتری برخوردار هستند. می‌توان گفت بهترین و جدیدترین خانه‌ها در جنوب اصفهان قرار دارند.

اگر می‌خواهید در یکی از مناطق مرفه نشین اصفهان ساکن شوید، می‌توانید در حوالی خیابان‌های مشتاق، مرداویج، اردیبهشت، مهرآباد، شیخ صدوق و غیره به دنبال خانه باشید.

برای خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید. کارشناسان مجموعه املاک داران با توجه به بودجه و معیارهایی که برای انتخاب محل زندگی در نظر دارید، بهترین مناطق را جهت سکونت در کلان شهرهای ایران از جمله اصفهان زیبا به شما پیشنهاد می‌دهند.

اصفهان
اصفهان

کرج، چهارمین شهر پرجمعیت ایران

اگر دوست دارید در حوالی تهران زندگی کنید اما از آلودگی هوای بسیار و ترافیک آزار دهنده آن تا حد زیادی دور بمانید، کرج بهترین انتخاب برای شماست.

این شهر با بیش از یک و نیم میلیون جمعیت، از جمله شهرهای پرجمعیت به حساب می‌اید که روز به روز با پیشرفت بیشتری همراه است. گوهردشت، عظیمیه، جهان آرا، مهرشهر و غیره از جمله محله‌های محبوب و مدرن کرج به شمار می‌روند که گزینه‌ای عالی برای خرید ملک هستند.

شیراز، گل سرسبد کلان شهرهای ایران

کسی را نمی‌توان یافت که شیراز را دوست نداشته باشد، شهری که سال‌هاست با ادب و فرهنگ ایرانی عجین شده است. زیباترین و قدیمی‌ترین خانه‌های اصیل ایرانی و البته عاشق‌ترین مردمان ایران را در شیراز پیدا خواهید کرد. اعتبار این شهر از منظر صنعت گردشگری، بی حد و اندازه است.

به همین دلیل این کلان شهر را می‌توان یکی از بهترین شهرهای ایران برای زندگی و سرمایه گذاری دانست. فرهنگ شهر، معالی آباد، قصرالدشت، ستارخان و غیره را می‌توان از جمله محله‌های عالی شیراز دانست که برای سکونت بی‌نظیر هستند. هر چند تمام محله‌ها و کوچه باغ‌های این شهر به شکلی خاص و ویژه دوست داشتنی به نظر می‌آیند.

مطالعه این مقاله   تفکیک زباله در منزل چه اهمیتی دارد؟
شیراز
شیراز

رتبه پنجم کلان شهرهای ایران، قم

قم همواره به دلیل وجود حرم حضرت معصومه، مورد توجه بوده است و به همین دلیل دومین شهر مذهبی ایران نیز به حساب می‌آید. جمعیت بالای این شهر آن را به یکی از مادرشهرهای ایران نیز تبدیل کرده است.

اگر دوست دارید در مناطق لوکس قم سکونت داشته باشید و بهترین امکانات رفاهی و مراکز تفریحی و تجاری در نزدیکی شما باشد، باید به سراغ محله‌های ارم، سالاریه، البرز، شهرک قدس و … بروید.

تبریز، شهر زیبای ترک زبانان

مگر می‌شود از کلان شهرهای ایران صحبت کرد و حرفی از تبریز دوست داشتنی به میان نیاورد. طبیعت دیدنی، آب و هوای مطبوع، موقعیت ویژه بازرگانی و غیره از جمله صفات بارز این شهر ترک زبان به شمار می‌آیند که آن را به یکی از محبوب‌ترین شهرهای ایران بدل ساخته‌اند. اگر به دنبال ملک ارزان قیمت هستید، بهتر است شهر دیگری را انتخاب کنید.

زیرا تبریز به خانه‌های مدرن و مناطق مرفه شهرت دارد. خصوصاً اگر سری به محله‌های میرداماد، خیام، زعفرانیه یا ولیعصر بزنید، لوکس‌ترین منازل را با قیمت‌های بسیار بالا خواهید یافت.

تبریز
تبریز

کرمانشاه، هفتمین کلان شهر بزرگ ایران

کردزبانان همواره از جمله مهربان‌ترین اقوام ایرانی بوده‌اند که تعداد بسیاری از آن‌ها در کرمانشاه زیبا سکونت دارند. یکی از کلان شهرهای ایران که شاید کمتر از سایرین مورد توجه قرار گرفته است، همین شهر دوست داشتنی است.

کرمانشاه حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد و در طول تاریخ همواره به عنوان یکی از بهترین شهرها برای سکونت شناخته می‌شده است. اگر دوست دارید در یک کلان شهر خوش آب و هوا با مردمی مهربان و مناطق سبز و دیدنی زندگی کنید، این شهر کردزبان، گزینه‌ای عالی برای شما خواهد بود.

کرمانشاه
کرمانشاه

دیگر کلان شهرهای ایران

تا اینجا با پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران که بیش از یک میلیون جمعیت دارند، آشنا گشتیم و متوجه شدیم مهم‌ترین کلانشهرهای ایران کدامند. اما شهرهای دیگری چون یزد، کرمان، بندرعباس، زاهدان، اردبیل، ارومیه، اراک و غیره به عنوان شهرهای بزرگ و فعال شناخته می‌شوند که از جهات مختلف می‌توانند برای سکونت، کار و یا گردشگری مناسب باشند.

می‌توانید برای خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، تهران، شیراز و هر یک از دیگر کلان‌های رسمی و غیررسمی ایران، با کارشناسان املاک داران در ارتباط باشید و موقعیت‌های عالی را جهت سرمایه گذاری در شهرهای بزرگ ایران بشناسید.

برای بهره مندی از دیگر خدمات ما می توانید به سایت املاک داران در صفحه اصلی مراجعه فرمایید، خدمات مجموعه املاک داران شامل تهاتر، مشارکت در ساخت، مشاوره و سرمایه گذاری و غیره می شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا