معماری و دکوراسیون داخلی

نکات مهم بازسازی آشپزخانه، ایده های نوسازی آشپزخانه

بازسازی آشپزخانه یا نوسازی یک ساختمان از جمله هنر های معماری و دکوراسیون داخلی است که بعضا افراد برای تغییر و تحول در محیط زندگی خود به آن روی می آورند. این بازسازی و بهسازی ساختمان ممکن است گاهی به دلیل تغییر فضا نبوده و علت آن وجود نم در ساختمان، خرابی تاسیسات، ترکیدن لوله ها، تعویض کابینت های پوسیده و مواردی از این دست باشد. به هر دلیل که به سراغ این گزینه ها بروید، باید در ابتدا هزینه ها را برآورد نمایید، با مشاور دکوراسیون مشورت کنید، کارگر ماهر استخدام کنید و نکاتی از این دست را در نظر بگیرید. در ادامه ابتدا تفاوت بازسازی و نوسازی را بررسی نموده و نکات مهم بازسازی آشپزخانه، ایده های نوسازی آشپزخانه را برای شما بیشتر شرح می دهیم.

بازسازی بهتر است یا نوسازی؟

بازسازی بهتر است یا نوسازی؟
بازسازی بهتر است یا نوسازی؟

بازسازی و نوسازی هر کدام در موارد خاصی کاربرد دارند. پس در ابتدا لازم است که فرق بین این دو را بدانیم.

بازسازی چیست؟

بازسازی آشپزخانه زمانی صورت می گیرد که در خانه مشکلات حادی مانند ترکیدگی لوله، آسیب دیدگی دیوارها، شکستگی سرامیک کف اتفاق افتاده باشد و یا بعد از زلزله یا سیل ساختمان نیاز به مرمت و بازسازی داشته باشد. این گونه از بازسازی ها هزینه های زیادی را به همراه دارند. بازسازی در مورد ساختمان های باستانی و قدیمی هم صورت می گیرد که بیشتر با نام مرمت شناخته می شود.

در قانون بازسازی بافت فرسوده شهری و روستایی نیز به همین نکته اشاره شده است که چهاچوب اولیه ساختمان تغییری نمی کند ولی تغییرات اساسی در ساختمان صورت می گیرد. اگرچه در این قانون تخریب و ساخت و ساز از صفر نیز مد نظر قرار می گیرد و وامی نیز از طرف دولت به آن تعلق می گیرد.

همچنین گاهی خانه نه به جهت وجود مشکلات آن، که برای تغییر دکوراسیون، تنوع در فضاها و یا برطرف کردن نیاز اهالی خانه مورد بازسازی قرار می گیرد. در این صورت حتی اگر اقدام به فروش خانه بگیرید می توانید با بازسازی خانه را کمی گران تر بفروشید. 

نوسازی چیست؟

نوسازی در شرایطی در خانه صورت می گیرد که مشکل خاصی در ساختمان وجود ندارد اما به دلیل تنوع طلبی مالک یا ایجاد تغییرات به روز در خانه صورت می گیرد. این تغییرات اساسی نیستند و به استفاده از کاغذ دیواری، تعویض کف پوش و… مواردی از این دست منتهی می شوند. ممکن است فرد خانه ای را خریده باشد ولی قبل از نقل مکان تصمیم به تعویض یکسری از دستگیره ها، کابینت ها، شیرآلات و غیره بگیرد. در این صورت شما اصول ساختمان را به هم نریخته اید ولی بنا بر سلیقه خود تغییراتی را در آن ایجاد نموده اید.

مطالعه این مقاله   نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله و نقاط پناه گیری هنگام زلزله

ممکن است نوسازی را با تغییر دکوراسیون یکسان فرض کنید در این صورت باید متذکر شویم که تغییر دکوراسیون، به ایجاد تغییرات در وسایل خانه اتلاق می شود. مثلا تعویض پرده ها، مبلمان، فرش ها، طریقه چینش وسایل در خانه و از این دست موارد جزء تغییرات دکوراسیون محسوب می شوند.

نورپردازی می تواند بسیار در تغییر محیط زندگی مهم باشد و همچنین نمای بیرونی ساختمان را مخصوصا در شب از وجود جلوه خاص بهره مند سازد. املاک سازان وبسایتی است که می تواند در راه بازسازی و یا نوسازی منزلتان به شما کمک نماید.

ادغام بازسازی و نوسازی

ایجاد مرز بین فرآیند نوسازی و بازسازی گاهی در واقع اتفاق نمی افتد و ملک مورد نظر ممکن است در یک زمان واحد به تمام این موارد نیاز داشته باشد. مخصوصا زمانی که فرد به خاطر قیمت پایین تر، سرعت در خرید ملک، علاقه به داشتن حیاط، خرید از سایر ورثه، سرمایه گذاری و موارد دیگر، خانه قدیمی را خریداری می کند، در حین بازسازی ممکن است به نوسازی نیز نیاز پیدا کند و این باعث همزمان شدن هر دو فرآیند می شود.

چرا نوسازی آشپزخانه مهم است

چرا بازسای آشپزخانه مهم است
چرا بازسای آشپزخانه مهم است

آشپزخانه یکی از مهم ترین قسمت های یک خانه، مخصوصا برای خانم ها محسوب می شود. از آنجائیکه خانم ها در طول روز بیشترین وقت خود را در آشپزخانه می گذرانند، حساسیت بیشتری نیز نسبت به این محیط دارند. در کنار مهم و ضروری بودن این قسمت در ساختمان، به علت اینکه این قسمت در معرض دید قرار دارد همیشه به روز بودن و استفاده از وسایل خاص و ویژه در آن ضروری محسوب می شود. شاید چند دهه پیش که آشپزخانه ها دیوار داشتند و داخل آن ها به طور کامل دیده نمی شد نیاز به نوسازی نیز کمتر مشاهده می شد. ولی با طرح های جدیدی که در سالیان اخیر در آشپزخانه ها اجرا می کنند، این مسئله، بیشتر توجه افراد را جلب کرده است. از طرفی ورود مصالح جدید به بازار، باعث می شود که دید هر بیننده ای را به خود جذب نموده و تحریک به خرید نماید.

مراحل بازسازی آشپزخانه

همانطور که در مورد بازسازی با هم صحبت کردیم، بازسازی به هنگام ایجاد مشکلات خاص یا حتی تخریب در خانه صورت می گیرد. در آشپزخانه نیز گاهی مشکلاتی مانند ترکیدگی لوله، آسیب دیدگی کاشی ها و سرامیک ها، زنگ زدگی کابینت های فلزی و دیگر آسیب های ایجاد شده باعث می شود که نیاز به بازسازی آشپزخانه بوجود بیاید. در این زمان با برآورد قیمت های مصالح ساختمانی و بر اساس میزان توان مالی و سلیقه خودتان دست به تعمیرات لازم بزنید. اگر در بازار مصالح ساختمانی گردش کنید و تنوع انواع و قیمت ها را ببینید، متوجه قدرت انتخاب بالای خود خواهید شد. به جهت آشنایی کاربران عزیز سایت املاک داران با قیمت ها، تعدادی از آن ها را به صورت تخمینی و مثال برای شما ذکر می نماییم:

مطالعه این مقاله   چگونه هزینه های بازسازی خانه را محاسبه کنیم؟

اجرت لوله کشی آب برای پکیج و سیستم سرمایشی و گرمایشی: هر متر لوله تک لایه تا پنج لایه، تا 16 هزار تومان، دستمزد لوله کشی تا متری 13 هزار تومان.

اجرت لوله کشی فاضلاب: لوله از متری 18 هزارتومان تا بیست هزار تومان به اضافه دستمزد تخریب و لوله کشی به صورت روزانه

اجرت کاشی کاری و سرامیک کاری: از متری 12 هزار تومان به بالا و دستمزد کارگر نیز روزی 90 هزار تومان.

تعویض کابینت ها به ام دی اف: از 3 میلیون تومان تا 4 میلیون و دویست

در یک نگاه، چه بازسازی و چه نوسازی را برای انجام تغییرات و تعمیرات آشپزخانه پیش رو داشته باشید لازم است به اطلاعاتی که در ادامه ذکر می کنیم دسترسی داشته باشید.

مراحل بازسازی آشپزخانه
مراحل بازسازی آشپزخانه
  • کارها را طبقه بندی و مرحله بندی کنید.

نقشه و طرح هرگونه چیدمان آشپزخانه را پس از بازسازی یا نوسازی طراحی نموده یا از مشاور خود بخواهید تا طرح آماده آن را به شما نشان بدهد. قبل از آوردن کارگر ساختمانی یا سفارش کابینت و خرید سرامیک لازم است که چیدمان هر یک از وسایل آشپزخانه به طور دقیق مشخص باشد. پس از جانمایی نوبت به مرحله بعدی کار می رسد.

  • به بازار بروید

لطفا قبل از هر گونه خریدی به بازار بروید و گزینه های زیادی را بررسی نمایید. بدین صورت هم با مدل های مختلف آشنا می شوید و هم قیمت ها را برآورد می کنید. به دیدن مغازه ها و فروشگاه های یک راسته از بازار اکتفا نکنید. چون عموما همکاران در یک بازار قیمت های یکدیگر را نمی شکنند. در چند نقطه شهر به دنبال مصالح باشید. هزینه ها را برآورد کنید

  • برآورد هزینه ها

بعد از برآورد هزینه و مقایسه آن با پولی که برای این کار کنار گذاشته اید، اقدام به نوسازی نمایید. لطفا در دام قسط و وام گرفتار نشوید. به قول قدیمی ها آنقدر که دارید خرج کنید و نه بیشتر از آن. امروزه بسیاری افراد فقط به صرف رقابت با دیگر دوستان یا اعضای فامیل دست به چنین کارهایی می زنند و در نهایت نمی توانند از عهده بدهی بالایی که برای خود به بار آورده اند بر آمده و دچار مشکل می شوند.

  • فریب ظاهر را نخورید

مصالح ساختمانی و مخصوصا آن قسمتی که در آشپزخانه بیشترین استفاده را دارند، از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. لطفا فریب ظاهر را نخورید و به کیفیت بیشتر اهمیت بدهید.

  • پول خود را نابجا مصرف نکنید
مطالعه این مقاله   با شناخته شده ترین معماران جهان آشنا شوید

گاهی بسیاری از وسایل منزل را می توان بدون تعویض، و تنها با تغییرات اندکی به شکل بهتر و مطلوب تری تبدیل کرد. مثلا می توانید برای تعویض سرامیک و کاشی، از کاشی کاری عادی استفاده نمایید که باید بین آن ها از دوغاب استفاده کرد و یا می توان از چسب برای چسباندن کاشی ها استفاده کرد. گاهی افراد از رنگ به جای تعویض کاشی ها استفاده می کنند که می تواند روشی کم هزینه تر به نسبت تعویض باشد.

  • فضای زندگی را عوض کنید

آشپزخانه به قول عامه قلب خانه است و مادر بزرگ ها معتقدند اگر آشپزخانه گرم باشد، فضای خانه نیز گرم است. با تمام این تعاریف معلوم می شود که علاوه بر حساسیت های خاص، این فضا می تواند بر تمامی محیط خانه موثر باشد. حتی اگر آشپزخانه کوچکی دارید سعی کنید از فضای آن به نحو احسن استفاده کنید.

کابینت های جدید، با انواع کشوها به صورت عمودی و افقی می توانند فضای بیشتری را در اختیار شما قرار دهند. انواع مختلفی از سرامیک و کاشی نیز وجود دارد که باعث می شوند فضای آشپزخانه بزرگ تر به نظر برسند. اگر پنجره ای از آشپزخانه رو به فضای بیرون وجود دارد، با استفاده از درب و پرده های کرکره جدید سعی در حفظ نور و نمای آن داشته باشید.

تا حد امکان از گازهای رو کار استفاده کنید تا فضای کمتری را به قرار دادن فرگاز اختصاص دهید. اگر امکان قرار دادن ماشین لباسشویی در رختکن را دارید از نگه داشتن آن در آشپزخانه صرف نظر کنید. امروزه از قرار دادن آرگ و اُپن در آشپزخانه های کوچک امتناع می کنند تا فضای پیوسته آشپزخانه و حال پذیرایی، محیط بزرگ تری را به شما بدهد. تغییر در دکوراسیون همیشه می تواند خوشایند باشد.

  • تعویض قسمتی از وسایل و تجهیزات

گاهی برای کاهش هزینه ها می توان بجای تعویض وسایل آشپزخانه از گزینه تعمیر یا تعویض قسمتی از آن ها استفاده کرد. مثلا کابینت ها را به کلی عوض نکرده و فقط درب ها را تعویض یا رنگ آمیزی نمایید. و یا استفاده از دیوارپوش های چسبی به جای تعویض کامل کاشی ها و سرامیک ها.

در نهایت باید توجه داشت که گرچه نوسازی و بازسازی به تغییر فضای خانه و آشگزخانه کمک بزرگی می کند اما در اقتصاد کنونی و با فشار مالی که بر تمام اقشار جامعه وجود دارد پیشنهاد می شود فقط و فقط در صورت لزوم دست به چنین کارهایی بزنید. اما اگر تصمیم قطعی برای این تغییرات گرفتید به مشاوران ما در سایت املاک داران مراجعه نمایید تا صفر تا صد طراحی و اجرا را برای شما انجام دهند.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا