جشنواره تابستانه رهن و اجاره همراه با 85 درصد تخفیف

آشنایی با قوانین

تشخیص ملی بودن اراضی طبق ماده 56 منابع طبیعی

ما همیشه سعی بر این داشتیم که مطالب مفیدی جمع آوری کنیم تا در حل مشکلاتتان از آن ها استفاده و مشکلات خود را حل کنید. در این مقاله نیز سعی کردیم به موضوع اراضی ملی بپردازیم. در مفهومی ساده تر اینگونه بیان می ‌شود که این اراضی به دولت و سازمان منابع طبیعی تعلق دارند. زمین های ملی علاوه بر بیرون از شهر در داخل شهرها نیز وجود دارند.

تا به امروز پرونده‌های بسیاری در این مورد به وجود آمده‌اند و بسیاری از زمین هایی که تحت مالکیتِ شخص یا اشخاصی بوده‌اند، بعد از ثبتِ ملی از تصرف آن ‌ها خارج و به سازمان جنگلداری و دولت تعلق گرفته‌است. اما تعریف دقیق زمین های ملی چیست؟ چگونه می توان ملی بودن اراضی را تشخیص داد؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه مقاله همراه ما باشید.

در این مورد معیارهای متفاوتی وجود دارد که سابقه احیا مهم ‌ترین آن است.

زمین های ملی اراضی هستند که در خارج شهر قرار داشته و به اداره منابع طبیعی تعلق دارند. به عبارت دیگر زمین های موجود در شهرها که به سازمان مسکن و شهرسازی وابسته‌اند یا زمین هایی که بدون هیچ تغییری از گذشته تاکنون در طبیعت وجود دارند، زمین های ملی هستند. ولی اگر روی همین زمین زراعت یا فعالیت های کشاورزی صورت گیرد در اصطلاح به آن زمین احیا شده گفته می‌ شود.

مطالعه این مقاله   نمونه قرارداد خرید و فروش زمین+فایل PDF
اراضی ملی
تشخیص ملی بودن اراضی

طبق مصوبه ای که در سال 1341 با عنوان قانون ملی شدن جنگل های کشور به ثبت رسید، سابقه احیا قابل تشخیص و نکته مثبتی برای زمین است و سند مالکیت بدون احیا از اعتباری برخوردار نیست. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر قبل از تصویب قانون ملی شدن جنگل ها، زمین تان را احیا کرده اید جزء اراضی ثبت ملی نخواهد بود.

هنگامی که زمینی بعد از انجام مراحلی به عنوان زمین های ملی ثبت شود آن را به صورت آگهی به گوش مردم خواهند رساند. در این هنگام مدت زمانی نیز برای اعتراض با مالکان داده‌خواهد شد.

تشخیص ملی بودن اراضی

تشخیص اینکه آیا اراضی ملی است یا خیر، فقط در کمیسیون ماده 56 منابع طبیعی اتفاق می ‌افتد. اگر زمین مورد نظر به تشخیص کمیسیون ماده 56 منابع طبیعی به عنوان زمین های ملی ثبت شود، از اختیار مالک خارج و به عنوان اموال دولت ثبت خواهد شد.

برای اعتراض باید از طریق کمیسیون ماده واحده مستقر در اداره منابع طبیعی، اقدام کنید. اگر در مرحله اعتراض شما پذیرفته‌نشود، می‌‌توانید از طریق دادگستری اقدام و اعتراض نهایی خود را ثبت کنید. کارشناسان دادگستری امکان تفکیک و تشخیص زمین های احیاشده از زمین های ملی را دارند.

مطالعه این مقاله   مراحل اخذ سند برای املاک قولنامه ای

روش‌ های تشخیص اراضی ملی احیا شده

در بالا اشاره کردیم که زمین های احیا شده از مالک گرفته‌نخواهند شد. برای تشخیص این اراضی نکاتی وجود دارد که در ادامه آن‌ ها را بررسی خواهیم کرد.

  • اراضی که به باغ یا زمین کشاورزی تبدیل شده‌باشند.
  • زمین هایی که در محدوده روستا قرار دارند.
  • زمین هایی که برای زراعت و کشاورزی آماده‌شده‌اند.
  • زمین هایی که درخت و مسیر آبیاری دارند.
  • زمین هایی که در آن‌ ها ساختمان احداث‌شده.
  • زمین هایی که وضعیت آن ‌ها ثابت کند در گذشته زراعت در آن انجام شده‌است.
  • زمین هایی که در آن‌ ها خرمنگاه وجود دارد.

رسیدگی به اعتراض نسبت به رای کمیسیون ماده 56

فرض کنید زمین شما به تشخیص منابع طبیعی جزء اراضی ملی ثبت شده در این صورت سند مالکیت شما باطل و مالک زمین دولت خواهد بود. در هر صورت شما امکان اعتراض دارید و اگر اختلاف و مسئله شما حل نشود می ‌توانید از طریق دادگستری اقدام کنید.

این امکان وجود دارد که مبایعه نامه یا سند خود را در دادگستری ارائه کنید. بارها پیش‌آمده که استفاده از این مدارک و جمع آوری اسناد و مدارک دیگر، به اثبات ادعای فرد در غیر ملی بودنِ زمین مورد نظر منجر می ‌شود.

مطالعه این مقاله   آموزش ثبت املاک در سامانه وزارت راه و شهرسازی
اراضی ملی
رسیدگی به اعتراض نسبت به رای کمیسیون ماده 56

نتیجه گیری

در این مقاله سعی داشتیم در مورد زمین هایی که به ثبت منابع طبیعی در می آیند صحبت کنیم و شما را با چگونگی انجام این روند آشنا کردیم. در صورتی که شما نیز با این مشکل مواجه هستید با ما در ارتباط باشید مشاوران املاک ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما بوده و به شما در حل این مشکل کمک خواهند کرد.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

جشنواره تابستانه رهن و اجاره همراه با 85 درصد تخفیف