ساخت و ساز

مشارکت در ساخت مسیری مطمئن و کم هزینه برای خانه دار شدن

÷مشارکت در ساخت یکی از روش هایی است که با آن می توان خانه دار شد. در این روش همکاری به معنای واقعی کلمه اتفاق می افتد. البته باید به میزان زیادی از قوانین و حقوق طرفین در هنگام عقد قرارداد مشارکت آگاه بود. در این یادداشت مجله املاک داران ضمن دعوت به همکاری از تمامی کسانی که مالک زمین یا ساختمانی هستند که خود توانایی ساخت و یا بازسازی ساختمان در آن را ندارند، سعی دارد این شیوه ساخت و ساز مشارکتی که در شرایط فعلی اقتصادی جامعه بهترین راهکار برای خانه دار شدن است را تعریف کند.

اول: آنچه باید از مشارکت در ساخت بدانیم

تعریف مشارکت در ساخت پیچیده نیست و همان‌طور که از عنوان آن پیداست قراردادی است که صاحب ملک با پیمانکار منعقد می کند تا به کمک او کار نوسازی یا بازسازی ساختمان را انجام دهد. به عنوان نمونه وقتی شما یک ملک یا زمینی دارید که می خواهید آن را باسازی کنید و توان اقتصادی یا تخصص لازم را ندارید پیمانکار یک قرارداد مشارکتی با شما منعقد می کند که در ازای دریافت بخشی از ساختمان در آینده، انجام تمام پروژه را متقبل می شود.

مشارکت در ساخت چه مزایایی دارد؟
مشارکت در ساخت چه مزایایی دارد؟

دوم: مشارکت در ساخت چه مزایایی دارد؟

با توجه به این نکته که بعضی از افراد دل خوشی از داشتن شریک در هنگام ساخت و ساز ندارند باید این مسئله را در نظر داشت که انتخاب شریک خوب می تواند باعث رشد اقتصادی شود. حال این سوال برای شما پیش می آید که شریک خوب را چگونه باید شناخت یا آنکه چه شخصیت هایی برای شراکت مناسب هستند.

مطالعه این مقاله   فهرست بلندترین برج ها و ساختمان‌ها در اصفهان

تسریع در اتمام پروژه: هر مالکی دلش می خواهد که خودش برای ساخت و ساز ملک دست به کار شود اما به دلایل مختلفی که گرانی مصالح و دستمزد کارگران یکی از عمده ترین دلایل آن است انجام آن میسر نمی شود. در چنین حالتی فرد پیمانکار با داشتن تجربه و تخصص می تواند شما را در انجام پروژه یاری کند و همچنین با این متد مالک در زمان کمتری به بهره برداری از پروژه دست پیدا می کند.

منفعت زیاد: از دیگر مزایای مشارکت در ساخت سود چشم گیری است که دو طرف قرارداد به دست می آورند. در صورتی که پروژه منظم و راس زمان های در نظر گرفته شده انجام شود قطعا هر دو طرف قرارداد به سود خوبی خواهند رسید.

حذف بافت های فرسوده شهری: البته که به کمک وام های بانکی می توان بازسازی ملک را انجام داد اما اگر به دنبال کاری حرفه ای و تخصصی هستید می توانید از متخصصین در این حوزه استفاده کنید. پیشنهاد مجله املاک داران به شما تماس با مشاورین و مهندسین حاضر در این مجموعه است که بافت فرسوده شهری را شناسایی کرده و شما را تا انتهای پروژه یاری خواهند کرد.

ساختی اصولی و اساسی: از دیگر مزایای مشارکت در ساخت می توان به خروجی پروژه اشاره کرد. قطعا وقتی شریک داشته باشید دیگر به خودتان اجازه نمی دهید که از خیلی استانداردها برای اتمام پروژه عبور کنید و ملزم به رعایت قوانین ساخت و ساز شهری می شوید.

مطالعه این مقاله   اصول گودبرداری ساختمان؛ از سیر تا پیاز!
آشنایی با انواع قرارداد مشارکتی
آشنایی با انواع قرارداد مشارکتی

سوم: آشنایی با انواع قرارداد مشارکتی

مشارکت در ساخت و عقد قرارداد میان طرفین، یک مسئله واضح است. اما هنگامی که موضوع ساخت و ساز مطرح می شود پای حقوق و قانون وسط می آید. بنا به نوع قراردادی که بین شما و پیمانکار منعقد می شود، چگونگی همکاری شما با طرف قرارداد مشخص می شود. برای آشنایی با انوع قرارداد مشارکتی در ادامه این یادداشت با ما همراه باشید.

مشارکت در ساخت خانه : این گونه از قراردادها از مرسوم ترین نمونه های قرادادهای مشارکتی هستند. همان‌طور که حدس می زنید، با عقد این قرارداد شرکت یا پیمانکار مربوطه در ساخت و ساز ساختمان مسکونی، تجاری، تفریحی و… با شما مشارکت خواهد داشت. این قرارداد می تواند برای یک ساختمان بسته شود و یا به صورت انبوه ساختمان هایی را شامل شود.

واگذاری عرصه برای ساخت انبوه ساختمان : از دیگر قراردادهای معمول مشارکتی، واگذاری زمین به انبوه سازان است. در این قرارداد یا دولت به انبوه‌سازان زمین را واگذار می کند تا ساخت و ساز خود را شروع کنند، یا فردی که مالک تعدادی زمین است می تواند آن را به انبوه سازان واگذار کند.

قرارداد مدیریتی : مدیریت در پروژه های سنگین یکی از دیگر مهارت هایی است که فرد به تنهایی نمی تواند آن را انجام دهد. در این نوع قرارداد شخصی با تجربه و متخصص برای مدیریت هزینه ها و زمان با شما قرارداد مشارکتی می بندد.

با قوانین مشارکت در ساخت آشنا شو
با قوانین مشارکت در ساخت آشنا شو

چهارم: با قوانین مشارکت در ساخت آشنا شو

اگر تصمیم قطعی برای انجام پروژه ای مشارکتی دارید باید با قوانین موجود آشنایی کامل داشته باشید چرا که عدم آگاهی از آنان می تواند موجب ورشکستگی و کلاهبرداری شود.

مطالعه این مقاله   کلیات وام مشارکت در ساخت مسکن چیست؟

اول مطمئن شوید کسی که ملکی را به عنوان آورده به شما پیشنهاد می دهد واقعاً مالک آن باشد. برای این کار می توان استعلامات لازم را از سایت ایران املاک درخواست کرد.

تغییرات و نوسانات بازار را همواره در قراردادهای خود ذکر کنید. و هیچ وقت به ثبات بازار دل گرم نباشید.

جزئیات موجود در قراردادها به طور کامل از سوی هر دو طرف قرارداد مطالعه و تایید شود.

از محاسبه هزینه های کلی دل گرم نشوید و هزینه ها را جزء به جزء محاسبه کنید.

همواره ارزش نهایی پروژه و ساختمان را در همان ابتدا محاسبه کنید.

سهم هر یک از طرفین را می‌توان به صورت توافقی مشخص کرد. اما معمولاً صاحب اصلی زمین یا ملک ۵۵ تا ۶۰ درصد، و پیمانکار هم ۴۰ تا ۴۵ درصد سهم دارد.

حتما برای وظایف محوله ضمانت طلب کنید و تنها به قول و قرار دیگران اکتفا نکنید.

حتما از اعتبار شرکت یا پیمانکاری که زمین خود را در اختیار او قرار می دهید مطمئن شوید.

حتما با یک وکیل یا مشاوره حقوقی، پروژه خود را در میان بگذارید.

نتیجه گیری

مشارکت در ساخت از روش هایی است که شما را به خانه دار شدن نزدیک می کند. برای بهره برداری از همه مزایای این پروژه اولین قدم آن است که با قوانین، که به طور فصلی در حال تغییر است، آشنایی کامل پیدا کنید. مجموعه املاک داران بهترین مشاوره حقوقی را به شما ارائه می دهد و ذکر این نکته مهم است که در این مجموعه همه مراحل عقد قرارداد از مشاوره حقوقی تا عقد قرارداد بین طرفین انجام می گیرد.

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا