مشاورین املاک

مباشر املاک کیست؟ و نقش آن در آژانس املاک چیست؟

مباشر املاک کیست؟ سوالی است که جواب های گوناگونی برای آن یافت می شود؛ اما مسئله اصلی این است که آیا تعاریفی مانند: کارگزار یا معاون، می تواند معنای حقیقی این کلمه را بازتاب دهد. مجله املاک داران در این یادداشت سعی می کند شما را با معنای واقعی، مباشر املاک، آشنا کند. در مقدمه این یادداشت باید این نکته را اضافه کنیم که مباشر مانند یک معاون برای مدیر شرکت عمل می کند و مشخصا در مورد ساختمان‌ها می تواند کار راه انداز مواردی باشد که به ساختمان شما مربوط می شود.

مباشر املاک کیست؟ و نقش آن در آژانس املاک چیست؟
مباشر املاک کیست؟ و نقش آن در آژانس املاک چیست؟

اول: آشنایی با مباشر املاک

به عنوان گام نخست بهتر است کلمه مباشر را تعریف کنیم. این واژه در اصل یک لغت عربی است که معنای پیشکار را بازتاب می دهد. با کشف و شهود در مورد تاریخ می توانیم به این نتیجه برسیم که همواره، پادشاهان فردی را به عنوان دست راست خود انتخاب می کردند که به او کاملا اعتماد داشتند. این رفتار مانند همان کاری است که از یک مباشر انتظار می رود. در معنای جزئی تر، او کسی است که وظایف شخص دیگری را بر عهده دارد. این واژه به خودی خود مترادف‌های دیگری را شامل می شود که از میان آنها می توان به: کارگزار،دستیار، وکیل، عامل و کارپرداز اشاره کرد.

مطالعه این مقاله   پادکست چیست؟ آیا برای برندسازی شخصی مشاور املاک کاربرد دارد؟

با آگاهی از معنای مباشر، حتماً برایتان این سوال ایجاد شده که مباشر املاک کیست؟ در بیان ساده، مباشر از طرف صاحب پروانه کسب آژانس املاک ، مسئول امضای اسناد و قراردادهای مخصوصی می‌شود که مالک اصلی به او محول کرده است. مباشر شخصیت حقوقی محسوب می‌شود که از طرف مشاور املاک می‌تواند قراردادها را امضا کند.

دوم: چگونه یک مباشر املاک معرفی کنیم؟

برای دریافت مجوز‌های لازم یک مباشر املاک، در گام نخست باید یکی از مشاوران املاک شما را به اتحادیه مربوطه معرفی کند. داشتن حداقل مدرک سیکل برای کسی که می خواهد به عنوان مشاور املاک معرفی شود از ملزومات است. در گام بعدی شما باید با در دست داشتن مدارک لازم، که می توانید از فرد معرف خود در این رابطه کمک بگیرید، به اتحادیه مذکور مراجعه کنید و پس از گذراندن دوره‌های مربوطه مجوزها را اخذ کنید.

سوم: چه شرایطی برای اقدام مباشر لازم است؟
مباشر املاک کیست؟ و نقش آن در آژانس املاک چیست؟

سوم: چه شرایطی برای اقدام مباشر لازم است؟

در بعضی از موارد مالک جواز کسب مشاور املاک، نمی تواند به صورت دائمی در صنف خود فعالیت کند. یا به عبارت دیگر فرد، نیاز به بیش از یک مجوز برای فعالیت دارد. در شرایطی مشاوره املاک می تواند نسبت به معرفی مباشر اقدام کند. در این صورت است که یک مشاور املاک می تواند شخصی را برای انجام امور اداری خود معرفی کند. طبیعتا شاید لازم نباشد به این نکته اشاره کنیم که هر زمان مشاور املاک اراده کند می تواند مباشر خود را تغییر دهد.

مطالعه این مقاله   اشتباهات رایج در شغل مشاوره املاک و راه های جلوگیری از آن

البته این نکته را هم متذکر می شویم که شخص معرفی شده نباید هیچ گونه سابقه کیفری داشته باشد و داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم ضروری است.

چهارم: آیا مشاور املاک مسئول عقد قرارداد توسط مباشر است؟
چهارم: آیا مشاور املاک مسئول عقد قرارداد  است؟

چهارم: آیا مشاور املاک مسئول عقد قرارداد توسط مباشر است؟

شما به عنوان مدیر یک مشاور املاک که صاحب پروانه است شاید نگران این موضوع باشید که با عقد قرارداد توسط مباشر، مسئولیت کامل آن با کیست؟ جهت پاسخ دادن به این سوال باید به رابطه قانونی بین طرفین اشاره کنیم.

شخصی که مالک جواز مشاور املاک است، از نظر قانون تجارت در ایران، مسئولیت بنگاه معاملات ساختمانی را برعهده دارد. از آنجایی که او فردی را به عنوان قائم‌مقام تجاری، انتخاب کرده است، در غیابش، هر اقدامی از سوی مباشر، به منزله فعالیت های شخص مشاور املاک خواهد بود. بنابراین اگر بین مباشر و شخص ثالثی دعوی حقوقی به وجود آید، پاسخگوی آن مدیر آژانس خواهد بود.

با در نظر داشتن توضیحاتی که در بالا به آن اشاره شد، صاحب مجوز، باید بداند که انجام عمل غیرقانونی از طرف مباشر، قطعا او را درگیر دعوی حقوقی خواهد کرد. در واقع کسی که پروانه کسب دارد، به امید اینکه مباشر استخدام کرده نباید این چنین پیش خود فکر کند که دیگر او درگیر قانون و دعوی حقوقی نخواهد بود. ‌البته مباشر هم همواره باید به مدیرآژانس گزارش دهد.

مطالعه این مقاله   نقش کَفلَمِه در خوش اخلاقی مشاوران املاک

نتیجه گیری

داشتن یک مباشر املاک علاوه بر آنکه موجب دلگرمی مدیر آژانس می شود می تواند زمینه را برای اعتماد بیشتر میان خریداران فراهم کند. باید در نظر داشت که مباشر تقریبا نقش شریک را در یک آژانس املاک برای مدیر ایفا می کند با این تفاوت که شخص مذکور همواره زیر نظر مدیر آژانس فعالیت می کند و خریداران و ارباب رجوع مباشر را به منزله شخص دارای پروانه کسب در نظر می گیرند. همچینی می توانید مقاله مشاوره مسکن و چگونگی یافتن ملک مناسب برای خریدار را هم مطالعه نمایید. برای خرید و فروش آپارتمان ارزان در اصفهان به سایت املاک داران مراجعه نمایید.

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا