مشاورین املاک

هر آنچه بهتر است درباره بازسازی ساختمان بدانید

بازسازی در معنی لغوی همان تعمیرات و یا مرمت است. که در مورد خانه و یا ساختمان های قدیمی بسیار دیده می شود. بازسازی از چند جهت برای خانه مزیت دارد، یکی آن است که شما با هزینه کمتر از نوسازی می توانید خانه خود را به شکلی نووامروزی در آورید. دیگر آنکه بسیاری از خانه ها تحت نظارت اداره میراث فرهنگی هستند و به هیچ عنوان نمی توان آن ها را نوسازی کرد و مرمت تنها راه برای استفاده مجدد از آن ها است. همچنین اینکار برای بقای ساختمان نیز بسیار لازم است و حتما نیاز نیست در مورد خانه های قدیمی از آن استفاده کرد.

هر چند این تصمیم در مواقع مختلف متفاوت است، اما راهکارهای مناسبی برای این کار وجود دارد. اول اینکه چه قسمت هایی از بنا نیاز به بازسازی دارند و دیگر آنکه هزینه مورد نیاز برای بازسازی به چه مقدار است. البته نوشتار هر آنچه بهتر است درباره بازسازی ساختمان بدانید در املاک داران دقیقا برای همین موضوع و بررسی ان نگاشته شده است. همچنین می توانید با مطالعه صفر تا صد دریافت تسهیلات بافت فرسوده در املاک داران از مقدار وامی که به این کار تعلق می گیرد اطلاع یابید.

 

مرمت بنا یا سازه چیست؟

مرمت بنا یا سازه چیست؟
مرمت بنا یا سازه چیست؟

مرمت فرایند بازگشت ساختمان به حالت سابق است. کار مرمت معمولا در بناهای تاریخی استفاده می‌شود. بازسازی دقیق فرم، ویژگی‌ها و خصوصیات آن همانطور باید حفظ شوند، در حالی که از ارزش ملک کاسته نشود. این گونه بازسازی ها برای میراث فرهنگی بسیار مهم است زیرا تنها به همین طریق می توان از خانه های تحت نظارت میراث استفاده کرد.

هدف از ترمیم، دستیابی به اصالت اولیه و در صورت لزوم، کارهای مدرن است. بازسازی ساختمان کاری هیجان انگیز است اما در کنار آن ممکن است اندکی دلهره آور باشد. برای بازسازی منزل قبل از آغاز کار بهتر است هزینه آن را در نظر گرفته و خوب به آن فکر کنید و یا برای اینکار برنامه ریزی کنید.

مطالعه این مقاله   همه چیز درباره مهارت های ارتباطی مشاوران املاک

از مهم ترین مزایای بازسازی منزل می‌توان به کشف ویژگی‌های اصلی و پنهان خانه اشاره کرد. با بازسازی منزل می‌توانید در شرایطی که قادر به تعویض خانه خود و خرید خانه‌ای بهتر در مناطق بهتر نیستید، مطابق سلیقه خود در همان مکان قبلی محیطی جدید داشته باشید. همچنین می توانید خانه تان را بازسازی کنید، خانه تان را گران تر بفروشید.

پس مرمت به مجموعه کارها و اقداماتی گفته می‌شود که بافت نو را جایگزین بافت‌های قدیمی می‌سازد. این مجموعه اقدامات به ساختمان جلوه نو می‌بخشد. اما بهسازی ساختمان به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که در کوتاه مدت برای بهبود شکل ساختمان صورت می‌گیرد. این مجموعه اقدامات به چهاردسته تقسیم می‌شود:

  • تعمیرات آپارتمان
  • محافظت
  • پشتیبانی
  • مستحکم نمودن

لذا نتیجه می گیریم که مرمت بنا از سه مرحله تشکیل می شود.

  • نوسازی
   بهسازی
  • بازسازی

که در ادامه به معرفی این سه جز اساسی مرمت و بازسازی بنا می‌پردازیم.

نوسازی بنا

نوسازی بنا
نوسازی بنا

برای اینکه درک بهتری نسبت به بازسازی پیدا کنید، ابتدا باید بدانید نوسازی چیست.

نوسازی به معنای از نو کردن است. یعنی اقداماتی انجام گردد تا یک ساختمان قدیمی ظاهری نو پیدا کند. در انجام امر نوسازی بیشتر به ترمیم بخش‌های داخلی ساختمان پرداخته می‌شود. غالبا نوسازی شامل مواردی نظیر نصب کاغذ دیواری، سقف کاذب و مواردی از این قبیل می‌شود.

پس نوسازی مجموعه اقداماتی است که ساختارهایی نو را به جای بناهای قدیمی می‌نشاند یا جلوه بسیار نو به آن می‌دهد. در این راه می توانید از کارشناسان مجموعه املاک سازان استفاده نموده و یا تهیه مصالح ساختمانی خود را به ایشان بسپارید.

بهسازی بنا

بهسازی بنا
بهسازی بنا

بهسازی به معنای پیشگیری از خراب شدن قبل از زلزله و تخریب است. و ما قبل از اینکه زلزله بیاید و سازه تخریب شود، اقدام به بهسازی می کنیم تا هم از خسارت پیشگیری کنیم و هم امنیت کافی را به سازه دهیم. فعالیت بهسازی با هدف استفاده از امکانات بالقوه و بالفعل موجود و تقویت جنبه‌های مثبت و تضعیف جنبه‌های منفی صورت می‌پذیرد.

مطالعه این مقاله   ده گام تا مجوز ساخت و ساز

دخالت در این بافت ها مستلزم رعایت ضوابط و مقررات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. بهسازی شامل سلسله اقداماتی است که به منظور بهبود کالبد انجام می‌گیرد، که در نتیجه فرسایش، فعالیت تحقق یافته است. این عمل در کوتاه مدت صورت می‌پذیرد.

در واقع بهسازی زمانی صورت می‌گیرد که فرسودگی نسبی فضا از لحاظ عملکردی حادث شده باشد و می‌تواند شامل این موارد باشد: حفاظت، جلوگیری و ضمانت- استحکام بخشی- بهبود و سازماندهی.

بازسازی بنا

بازسازی هم در طراحی داخلی استفاده می‌شود و هم در طراحی نما، ولی هزینه بخش نما به نسبت بازسازی داخلی بیشتر است. و خیلی کم پیش می‌آید تا نما مورد بازسازی قرار بگیرد. فرایند بازسازی ساختمان زمانی انجام می‌شود که معمولا سازه ای با حدود 10 سال کارکرد یا بیشتر وجود داشته باشد و صاحب آن قصد داشته باشد تا فضا و محیط داخلی آن محل را زیباتر کند. در مرحله بازسازی مراکز تجاری یکی از کارهایی که می تواند بسیار جوابگو باشد طراحی داخلی است. 5 عامل موفقیت در فروش بیشتر با طراحی دکوراسیون در املاک داران، شما را با راه های افزایش فروش از طریق بازسازی آشنا می نماید.

در واقع بازسازی زمانی صورت می گیرد که در بنا، مجموعه و یا فضای شهری، فرسودگی به صورت کامل ایجاد شده باشد. فرسودگی کامل معمولا بر اثر فرسودگی فعالیت و کالبد توامان صورت می‌پذیرد.

فرایند بازسازی معمولا با اقدامات زیر تعریف می‌شود: تخریب – پاکسازی- آوار برداری – دوباره سازی

تعاریف اقدامات مرمت

 • حفاظت: مجموعه اقدامات آگاهانه‌ای است که از لحاظ اصالت و یکپارچگی و مراحل گوناگونی اعم از حفاظت و نگهداری، تثبیت و استحکام بخشی تا بازگردانی وضعیت موجود به وضعیت اصیل و پایدار را شامل می‌شود.
 • مرمت: عملیات تخصصی و همه جانبه (کمی و کیفی) است که هدف آن حفظ، بیان و آشکار کردن ارزش‌های تاریخی، فرهنگی و زیبایی شناختی یک اثر با لحاظ اصالت و یکپارچگی آن است و مراحل گوناگونی اعم از حفاظت و نگهداری، تثبیت و استحکام بخشی تا بازگردانی وضعیت موجود به وضعیت اصیل و پایدار را شامل می‌شود.
 • احیا: فرایندی هدفمند از مجموعه اقدامات را شامل می‌شود که به منظور حفاظت و ارتقای کیفی با حفظ اصالت و یکپارچگی در بافت‌های تاریخی فرهنگی انجام می‌شود.
 • صیانت: به کلیه اقدامات پیشگیرانه و حمایتی از میراث فرهنگی اطلاق می‌شود که شامل اقدامات مختلف حقوقی، قانونی و ترویجی می‌شود.
 • حریم بنا: طریق بکارگیری فرایندهای مراقبت از یک مکان یا بافت برای حفظ ارزش‌ها (تاریخی، علمی، زیباشناختی، اجتماعی، اقتصادی) و منزلت فرهنگی آن با تاکید بر حفظ اصالت مکان یا بافت و انسجام بصری، ساختاری و عملکردی انجام می‌شود.
 • محدوده بافت: به محدوده یک منطقه تاریخی فرهنگی ثبت شده اتلاق می‌شود که همراه با ضوابط و مقررات و با هدف محافظت موثر از آثار فرهنگی، تاریخی یا طبیعی ملی یا جهانی موجود در آن منطقه و حمایت‌های قانونی به عنوان لایه‌های حفاظتی (منظری، ساختاری، عملکردی) بر روی نقشه، مشخص می‌شود.
مطالعه این مقاله   محاسبه متراژ آپارتمان چگونه انجام می شود؟

نتیجه گیری :

در این مقاله سعی کردیم به بررسی مزایای مرمت و بازسازی ساختمان، بنا و البته دلایل این بررسی بپردازیم. مشکلاتی که در مرمت بنا وجود دارد همواره مساله ای حیاتی بوده است، زیرا باید پیش از انجام عملیات مرمت به این مسائل فکر کرد تا در وقت مرمت بنا به مشکلی برنخورید. البته اینکه بایستی اطلاعاتی کافی در مورد مسئله مرمت داشته باشید، که سعی کردیم در این مقاله به آن بپردازیم. از اینکه با املاک داران همراه بودید، بسیار از شما ممنون هستیم. بهتر است قبل از اقدام برای خرید و فروش زمین و خانه کلنگی در اصفهان اگر قصد سکونت در خانه را دارید حتما با کارشناسان مرمت و بازسازی مشورت نمایید تا هزینه گزاف بهسازی آن از هزینه نوسازی بیشتر نشود.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا