بازار مسکن

وضعیت قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا

تحلیل بازار مسکن بعد از پایان کروناویروس

پیش بینی کارشناسان حوزه مسکن برای سال1399 (2021) و قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا نشان می داد که، با وجود تولید انبوه واکسن کرونا و بازگشت جامعه به حالت عادی، بازارهانیز به وضعیت قبلی بر می گردد. اما همچنان بازار مسکن تحت تاثیر این اپیدمی قرار دارد. در واقع می توان گفت که کاهش موقتی قیمت مسکن در ایران و جهان که تحت تاثیر بیماری کرونا اتفاق افتاد، در ادامه سال 1399 ادامه پیدا نکرد و جای خود را به افزایش شدید و بی سابقه قیمت ها داد. حتی در ابتدای سال 1400 باز هم افزایش قیمت را مشاهده کردیم و از چند ماه پیش تاکنون عملا بازار به حالت رکود رفته‌است.

 براساس نظر کارشناسان بازار مسکن، انتظار می رود بر خلاف سقوط 8 درصدی قیمت جهانی مسکن در ابتدای سال، در سال 2022 (1400) و دوران پساکرونا قیمت بازار مسکن جهش خوبی داشته باشد. همچنین پیش بینی کارشناسان حاکی از این است که معاملات املاک باکاهشی چشم گیر در حجم خود رو به رو باشد. به طوری که باعث افزایش بیکاری نیز خواهد شد.

البته از دیگر عواقب اقتصادی کرونا بر بازار مسکن می توان به سردرگمی مشتریان هم اشاره نمود. زیرا باعث شده خریداران اطلاع دقیقی از قیمت مسکن نداشته‌باشند. همین موضوع عاملی شده تا بازار مسکن با رکودی سنگین و بی سابقه طی قرن های اخیر مواجه شود.

پس با توجه به شرایط جهانی بوجود آمده، در سال 2021 هم با کاهش قیمت ها رو به رو خواهیم شد. در سال جدید معیار افراد برای خرید ملک بیشتر با توجه به فضای بزرگتر و دارا بودن فضای سبز است. زیرا به دلیل زیاد ماندن در خانه این دو مورد بسیار مورد توجه خریداران است.

مطالب گفته‌شده در عنوان تنها پیش بینی های کارشناسان درباره قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا بود که به دلایل متفاوت به حقیقت نپیوست. راهنمای خرید و فروش خانه در اصفهان در املاک داران به طور کامل به مزایای خرید در اصفهان و همچنین روشهای آن پرداخته است. مطالعه این نوشتار به خوانندگان عزیز توصیه می شود.

قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا
قیمت جهانی مسکن در ایام کرونا

وضعیت جهانی قیمت مسکن در زمستان 1399 :

با توجه به گزارش آمارهای جدید از اقتصادهای پیشرفته دنیا، در فصل زمستان قیمت واقعی مسکن در این کشورها با افزایش روبه رو بوده است. به طور متوسط قیمت مسکن حدودا 7/3 درصد رشد کرده که رشد خوبی نسبت به سال گذشته داشته است. از اقتصادهای پیشرفته دنیا، استرالیا از کانادا پیشی گرفت و قیمت خانه در استرالیا 7 درصد رشد و درکشور کانادا 6 درصد بوده است. در اروپا هم قیمت ها 5 درصد و در امریکا تا 4 درصد افزایش را تجربه کرده است.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و کسادشدن بازار مسکن در اکثر کشورها، که باعث کاهش تقاضا و در نهایت کاهش قیمت مسکن شده‌است؛ شاهد رشد قیمت ها در بسیاری از کشورها نسبت به دوران پیش از کرونا بوده ایم. بعضی کشورها مانند کشور ترکیه، با توجه به همه گیری کرونا رشد قیمت مسکن 7/25 درصدی را تجربه کردند و این رقم با توجه به سال گذشته و تورم حال حاضر این کشور 12 درصد است.

مطالعه این مقاله   راهنمای خرید زمین و ویلا در شمال

باتوجه به بررسی این آمارهای متناقض تاثیری که همه گیری کرونا بر بازار جهانی ملک گذشته نامنظم  است. زیرا قیمت مسکن به  وضعیت بازار مسکن هر کشور قبل از شیوع ویروس کرونا و نوع قرطینه آن کشور وابسته است. البته با کمک های مالی افسار گسیخته و بدون برنامه بعضی از کشورها،  افزایش قیمت مسکن را نیز شاهد بوده ایم. به خصوص در بخش اجاره، با چندین برابر شدن اجاره بها که فشار زیادی را بر قشر پایین جامعه وارد می کند قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا بسیار تاسف بارتر نیز شده است.

قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا
کاهش رشد بازار مسکن در امسال

آمارها به ما نشان می دهد که در 8 کشور از 10 کشور با درآمد متوسط، متوسط قیمت مسکن افزایش پیدا کرده است. به طوری که در آلمان 11 درصد و در امریکا 5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته ایم. همچنین طبق آمارهای اعلام‌شده در سال 2020 اکثر معاملات املاک و مستغلات در جهان در معرض حباب مسکن‌بوده و یا این که بیش از حد معمول قیمت گذاری شده‌است.

همان طور که گفته‌شد بسیاری ازکشورها در معرض حباب مسکن قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال :در امریکای شمالی شهر بزرگ تورنتو در معرض خطر حباب مسکن قرار گرفت. طبق آمار صندوق بین المللی پول گرانترین شهرها از لحاظ قیمت مسکن به ترتیب : هنگ کنگ، مونیخ، ورشو، فرانکفورت، سئول، لندن هستند. همه این شهر ها در راس خطر این حباب جهانی قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا قرار دارند.

از دیگر معایب افزایش قیمت ملک این است که، اگر سرمایه گذاران تمایل کمتری به این بازار داشته باشند،  اتفاقی که می‌افتد، آن است که سرمایه ها حفظ خواهد شد. و در نتیجه همین عامل باعث نابرابری در کشورها می شود. همچنین با وجود قیمت های بالا و دستمزدهای ثابت، باید انتظار افزایش کرایه را نیز داشته باشیم. پس بنابراین باید به سیاست های مالی دولت ها چشم دوخت که به درستی صورت گیرد تا باعث افزایش حباب قیمتی نشود.

نقطه کور بازار اجاره بها
کاهش سرمایه گذاری در بازار مسکن

با توجه به این که زمان دقیقی برای پایان این پاندمی قابل پیش بینی نیست، پس باید به بازارهای مالی و سیاست گذاری مالی دولت ها در جهان چشم دوخت .

همان طور که می دانید کووید-19 تاثیرات مثبت زیادی بر اقتصاد و بازار املاک چین داشته. اما در مقایسه، اقتصاد جهانی تاثیری منفی و به مراتب بیشتر را تجربه کرده است. با این حال پیش بینی بسیاری از کارشناسان برای وضعیت مسکن در پساکرونا، افزایش شدید و جهش بالای قیمت بازارهای مالی و به خصوص مسکن را در پی دارد.

وضعیت اجاره بها در ایام پساکرونا ایران :

براساس بررسی ها و تحولات بازار اجاره، استقبال از آزادی پساکرونا، با رشد قابل ملاحظه ای در بازار همراه است. پس مشاوران املاک بر این باورند که اجاره نشین هایی که اجاره نامه امسال خود را براساس قوانین ستاد مقابله با کرونا تمدید کرده اند، قطعا برای قرارداد جدید خود با قیمت های عجیب وغریبی مواجه می شوند که در مخیله آن ها نمی گنجد. به جهت بررسی وضعیت مسکن در پساکرونا با ما همراه باشید.

مطالعه این مقاله   بورس مسکن چگونه باعث خانه دار شدن شما می‌شود   

باتوجه به جهش 500 درصدی میانگین قیمت مسکن درشهر تهران، فرآیند تخلیه تدریجی و تورم مسکن در بازار اجاره در حال انجام است. اما هرسال تنها قسمتی از تورم با رشد قیمت اجاره جبران‌شده و به همین علت ارزش مسکن، نسبت به درآمد اجاره آن 2 برابر افزایش پیدا کرده‌است. گذشت از فصل جابجایی در تابستان، نشان داد که اگرچه قیمت ها به شدت و گاهی چند برابر افزایش پیدا کرد. اما چون بسیاری از خانواده ها نتوانستند به خانه جدیدی نقل مکان کنند، سعی کردند با اضافه کردن مبلغی به اجاره بها، قراردادشان را تمدید کنند. البته این موضوع چندان امیدوارکننده هم نیست، پس می توان گفت زنگ خطر بحران به صدا در آمده‌است. اگر در آینده نزدیک دولت و نهدهای قانون گذار و نظارتی فکری به حال مهار این افزایش اجاره بها نکنند، در سال آینده و فصل جابجایی با بحرانی بسیار شدیدتر برخورد خواهیم کرد.

البته در فصل گذشته وجود بیماری کرونا نیز در جابجایی ها بسیار موثر بود و بسیاری از افراد حاضر نبودند در این دوران اسباب کشی کنند. وحتما این توقع وجود دارد که در بازار مسکن در پسا کرونا با افزایش تمایل به جابجایی باز هم یک چالش دیگر در امر اجاره مسکن پیش بیاید. در این زمینه بهتر است از تحلیل بازار اجاره مسکن در ایران در املاک داران مطلع شوید.

قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا
افزایش اجاره بها در سال 1400

نقطه کور بازار اجاره بها :

مستأجران سال هاست که در نقطه کور دید مسئولان حوزه مسکن هستند، و عملا هیچ اقدامی برای رفع معضلات این بازار صورت نگرفته است. البته در سال گذشته با ورود ستاد مقابله با کرونا به مسائل حوزه اجاره مسکن، دو مصوبه کلی برای حمایت از اجاره نشین های کم درآمد تصویب شد تا فشار مالی کم تری به آن ها وارد شود. این مصوبه الزام قانونی ایجاد کرده که به صورت حودکار قرارداد اجاره تمدید شود. در سال 99 با اجرای این مصوبه ستاد مبارزه با کرونا، مستأجران تا تابستان 1400 را تقریبا بدون تنش به پایان رسانند. با این مصوبه شرایط جاری مستأجران آسیب‌پذیر تغییر محسوسی نکرده‌است.  البته دیر یا زود با عادی‌شدن شرایط کرونا، این طبقه نیز باید با واقعیت بی‌رحم بازار اجاره مواجه شوند.( که البته این موضوع دقیقا در تابستان دیده‌شد)

امروزه اجاره بهای ملک به قیمت آن ملک بسیار نزدیک شده‌است. ولی با این وضعیت درآمدی و معیشتی خانوارها هیچ تناسبی ندارد. طبق آمار رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، قیمت اجاره بها در تهران نسبت به سال گذشته همین تاریخ 50 درصد گران تر شد‌ه‌است. در نتیجه مستأجرانی که قرارداد سال قبل خود را با نرخ‌های ستاد مقابله با کرونا تمدید کرده‌اند در پساکرونا باید هر دوی این افزایش‌ها را تحمل کنند. درحالی‌که میزان رشد درآمد آنها نصف این رقم نیز نبوده است. هزار توی بازار املاک و مستغلات در املاک داران شما را با این بازار بیشتر آشنا می کند.

مطالعه این مقاله   صفر تا صد دریافت تسهیلات بافت فرسوده
قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا
مصوبه ستاد مبارزه با کرونا تاثیری در بازار اجاره مسکن نداشت

تسهیلات ناکام اجاره مسکن در ایام کرونا

پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن مستاجران نیازمند و واجد شرایط دومین اقدام حمایتی بود که از تابستان سال 1399، به دستور، ستاد مقابله با کرونا  و همکاری بانک مرکزی اجرا شد. اما این طرح با مشکلاتی نیز همراه بود، که مسائل و مشکلاتی را دامن گیر اقشار آسیب‌دیده و مستاجران کرد. درنتیجه باعث ناکامی این طرح شد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: با آغاز به کار پرداخت وام ودیعه مسکن حدود 920 هزار نفر ثبت‌نام کرده اند که 828هزار نفر از آنها حائز شرایط شناخته شدند. مابقی به‌دلیل کامل نبودن استعلام‌های لازم و همچنین نداشتن مدارک مستدل از دریافت وام ودیعه مسکن، جا ماندند. به‌عبارت‌دیگر؛ فقط 23درصد از مستأجران واجد شرایط تسهیلات ودیعه مسکن که نسبت به ثبت‌نام اقدام کرده‌اند، توانسته‌اند ضامن، وثایق درخواستی بانک و مدارک موردنیاز نظیر گواهی کسر اقساط (برای کارگران، کارمندان و بازنشستگان) و معرفی‌نامه نهادهای حمایتی (برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی) را تأمین کرده و تسهیلات 12درصدی دولت را دریافت کنند. مجموع مبلغ پرداخت‌شده به 191هزار متقاضی تسهیلات کمک ودیعه مسکن، 3.9هزار میلیارد تومان اعلام‌شده. و سرانه میانگین مبلغ تسهیلات پرداختی به هر متقاضی 20میلیون و 418هزار تومان بوده‌است.

قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا
وضعیت بازار مسکن ایران در ایام پساکرونا

جمع بندی قیمت خرید و اجاره مسکن در پساکرونا :

با در نظرگرفتن تمامی موارد بیان‌شده ، به تازگی با کشف واکسن کرونا و گسترش واکسیناسیون در کشور، تغییر وضعیت بخش‌های اقتصادی پیش بینی می‌شود. و باید دید بازار مسکن در پساکرونا با چه تغییراتی مواجه خواهدبود. چرا که با کنترل و پایان التهاب تاثیرگذاری ویروس کرونا و آغاز فصل جابجایی در سال آینده، مردم منتظر اتفاقات مثبتی در حوزه مسکن هستند. در نهایت موضوعی که می‌تواند امیدوار کننده‌باشد تصویب قوانین درست در این حوزه است تا بتوان به ثبات قیمت مسکن و بهبود وضعیت مسکن دست پیدا کرد.

همچنین طرح ملی مسکن و یا همان نهضت ملی می تواند در خانه دار شدن افراد بسیار تاثیر بگذارد. قوانین مصوبه در این زمینه که بر واگذاری زمین به صورت رایگان مبتنی است می تواند بسیار در بازار مسکن در پساکرونا تاثیر گذار باشد. لذا بهتر است با ثبت نام مسکن حمایتی؛ همه انچه باید بدانید در املاک داران همره باشید.

در دوران پساکرونا، ورود متخصصان اقتصادی و کارشناسان آشنا به مسائل بخش مسکن، می تواند به رونق مسکن، کاهش قیمت‌ها و تولید انبوه مسکن بیانجامد. فعال شدن تقاضای واقعی موجب تحریک سرمایه داران و سازندگان به حضور در بخش تولید مسکن  خواهد بود. همچنین حل مشکل زمین و مسکن کشور نیز امکان پذیر خواهد بود. بدین جهت و برای آشنایی مخاطبان گرامی با راهنمای خرید و فروش آپارتمان در اصفهان در املاک داران نوشتاری ترتیب داده شده است تا چالش های روبه روی ایشان را از بین ببرد.

مشاهده بیشتر

املاک داران

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. قیمت در بازار مسکن پسا کرونا به وضعیت اداره کشور بیشتر ربط داره اینکه چه رئیس جمهوری سرکار بیاد و برنامه هاش چی باشه خیلی روی قضیه مسکن اثر داره یکی میاد خانه مهر و زیر سوال میبره گرچه خیلی از مردم با همین مسکن مهر خونه دار شدند. یکی میاد می خواد خودش تحول ایجاد کنه گند می زنه توی زندگی مردم. خدا بخیر کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا