سبک زندگی

برج نشینی؛ نکاتی که باید در هنگام خرید واحد در برج رعایت کنیم

برج نشینی یکی از سبک های زندگی است. انسانی که در عصر جدید، حاضر به همزیستی با نوع خود نیست و فعالیت و تلاش برای رونق اقتصادی طمعی است که گریبانش را گرفته. اگر چه وظیفه این یادداشت پرداختن به ماهیت برج نشینی و انزوای انسان در عصر تکنولوژی نیست اما جا دارد به این نکته اشاره کنیم که برج نشینی اگر چه خانه ها را از نظر فواصل مرزی به یکدیگر نزدیک کرده است اما به همان اندازه همنوع دوستی و همزیستی انسانی که ذاتا موجودی اجتماعی است را کاهش داده است. در این یادداشت مجله املاک داران به مزایا و معایب برج نشینی به علاوه نکاتی که باید قبل از خرید یک واحد در برج رعایت کرد اشاره می کند.

اول به سراغ ویژگی های مثبت سکونت در یک برج می رویم

زندگی مدرن با برج نشینی

وجود امکانات مدرن و رفاهی فراوان در برج ها باعث شده است تا آنها تمایل بیشتری نسبت به سکونت در این ساختمان ها داشته باشند. از جمله این امکانات می توان به: مجموعه های ورزشی، رستوران، سالن اجتماعات، فضای باز کودکان، استخر و… اشاره کرد.

از ایمنی خیالت راحت باشه

از دیگر مسائلی که در تمامی املاک و زمین ها مورد بررسی قرار می گیرد، بحث ایمنی ساختمان و رعایت اصول است. برج ها امکاناتی دارند که امنیت را نسبت به دیگر ساختمان ها افزایش می دهند. مواردی مانند: سیستم اعلام حریق، برق اضطراری، پمپ آب، منبع آب اضطراری و… را می توان نام برد.

مطالعه این مقاله   براي مرتب كردن خانه از كجا شروع كنيم؟
برج نشینی؛ نکاتی که باید در هنگام خریدواحد در برج رعایت کنیم
برج نشینی؛ نکاتی که باید در هنگام خریدواحد در برج رعایت کنیم

بیشتر برج‌ها دارای سالن ورودی هستند و لابی‌ من، که وظیفه نگهبانی بیست‌و‌چهار ساعته و امنیت برج را بر عهده دارد. در برج‌ها ورود و خروج افراد غریبه و میهمان‌‌ها ثبت و بررسی می‌شود. اگرچه در آپارتمان ها و خانه های امروزی از دوربین برای افزایش ضریب امنیتی یک ساختمان استفاده می شود اما وجود دوربین در جای جای برج ها امنیت را به مراتب افزایش خواهد داد.

نگهبانی

بیشتر برج ها از مواردی مثل نگهبان برخوردارند که بیست و چهار ساعته در حال نگهبانی هستند. مسائلی مانند وجود لابی  و لابی من از جمله ویژگی هایی است که باعث افزایش امنیت ساکنین در تمامی ساختمان می شود.

اما باید به معایب آن هم اشاره کرد.

سر و صدای زیاد

همانطور که می دانید تعداد افراد ساکن در برج زیاد است و کوچک‌ترین سر و صدا از هر واحد می‌تواند باعث آزار دیگران شود. البته دیوار اغلب برج‌های مدرن، به شکلی است که صدا بین واحدها رد و بدل نمی‌شود، اما سر و صدا در راهروها را نمی توان با هیچ چیز پوشاند.

در برج ها با صدای بلند به ساکنین نسبت به خطایی که کرده اند تذکر داده می شود یا بازی کودکان در محوطه ساختمان برای ساعات خاصی از شبانه روز ممنوع اعلام می‌شود. گرچه اغلب افراد به این قوانین احترام می‌گذارند، اما انسان ذاتا موجودی قانون گریز است و تمایل به عدم رعایت آن همواره در میان ساکنین وجود دارد.

مطالعه این مقاله   معرفی کلان شهرهای ایران و شرایط زندگی در آن‌ها

ارتفاع پست

زندگی در برج برای کسانی که ترس از ارتفاع دارند، ابداً توصیه نمی شود. همچنین اگر آسانسور به هر دلیلی از کار بیفتد، رفت‌وآمد به طبقات بالا بسیار تقریبا غیر ممکن است. مورد دیگر اینکه در مواقع اضطراری خروج از ساختمان چه از طریق آسانسور و چه از طریق پله‌ها با گرفتاری همراه است.

انزوای اجتماعی

زندگی در برج ها باعث می شود که میزان صمیمیت و ارتباط همسایگان و تعاملات اجتماعی آن‌ها با هم کاهش یابد؛ چرا که اغلب آدم هایی زندگی در برج را انتخاب می کنند که وقت کمی برای در خانه ماندن دارند.

بالا بودن هزینه های ساختمان

خدمات رفاهی در برج‌ها بسیار زیاد است و طبیعتا هزینه شارژ ماهانه ساختمان برای ساکنین نیز بالا است. هرچه این امکانات بیشتر و پیشرفته‌تر باشند، هزینه بیشتری به دیگر ساکنین تحمیل خواهد شد. بنابراین برای زندگی در یک برج، باید مبلغ زیادی را برای پرداخت هزینه های شارژ کنار گذاشت.

برج نشینی؛ نکاتی که باید در هنگام خریدواحد در برج رعایت کنیم
برج نشینی؛ نکاتی که باید در هنگام خریدواحد در برج رعایت کنیم

چه خانه هایی در برج ها مناسب زندگی هستند

باید به ویژگی های زیر هنگام خرید یک واحد در برج توجه داشت

استخر را بررسی کنید

از موتورخانه و تهویه برجی را که استخر دارد حتما بازدید کنید. استخرهای واقع در یک برج ممکن است با آب های چینی با هندی پر شده باشند که از کیفیت پایین تری نسبت به نمونه ایرانی آن برخوردارند.

وجود آسانسور باربری

برج ها باید سه تا چهار آسانسور داشته‌باشند. معمولا ساختمان‌های پنج و شش طبقه دو آسانسور دارند. یکی برای حمل اسباب و یکی برای افراد. اسباب‌کشی به برج امری است که فقط با آسانسور بالا بر امکان پذیر است.

مطالعه این مقاله   جرم گیر طبیعی را جایگزین مواد شیمیایی کنید!

تراس و بالکن ها

برج مثل آپارتمان چهار طبقه نیست که نداشتن تراس یا پشت‌بام را بتوان نادیده گرفت. باید توجه داشت که تراس به اندازه ای باشد که یک بند رخت در آن جا بگیرد.

برج نشینی؛ نکاتی که باید در هنگام خریدواحد در برج رعایت کنیم
برج نشینی؛ نکاتی که باید در هنگام خریدواحد در برج رعایت کنیم

پنت هاوس یکی از جذاب ترین بخش های هر برج می باشد که هنر یک برج ساز را نشان میدهد. از نکات قابل توجه پنت هاوس این است که متراژی که باید برای پنت هاوس بدون در نظر گرفتن تراس باشد حداقل 200 متر و زیر این متراژ دیگه به ان پنت هاوس نمیشه گفت.

مقاومتشان در برابر باد

برج‌ها باید در برابر باد مقاوم باشند. هر منطقه یک ضریب باد و زلزله دارد که این ضریب تجربی به دست آمده‌است. برج‌ها از قبل با رعایت این نکته مجوز ساخت گرفته‌‌اند. برج باید دارای پله های اضطراری باشد که معمولا این پله ها با رنگ قرمز نشانه گذاری شده اند.

نتیجه گیری

برج نشینی شاید به ظاهر یک المان لاکچری در اجتماع باشد؛ اما به طور کلی کسانی که در برج زندگی می کنند پس از گذشت چند سال عادت به تنهایی و گوشه نشینی خواهند کرد. ضمن اینکه ارتفاع برج ها نه تنها باعث ایجاد احساس پرواز در انسان ها می شود بلکه به مرور باعث پیدایش سندرُم زمین خوردن خواهند شد

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا