آشنایی با قوانین

شرایط انتقال سند مسکن مهر چیست؟

طرح مسکن مهر از سال 1386 و تحت سیاست های دولت نهم شروع به کار کرد. به علت اینکه این خانه ها با نظارت قانون اجاره 99 ساله ساخته‌شدند، در ابتدا سند رسمی نداشتند. ولی با وجود الزام انتقال سند مسکن مهر (سند رسمی) در این روزها، مشکلات عدیده ای برای صاحبان این املاک به وجود آمده‌است. یکی از مشکلات دارندگان این املاک خصوصا در شهرهای پردیس و پرند، غیر قانونی بودن نقل و انتقال آن دسته از واحدهایی است که فاقد قرارداد 5 برگی شرکت عمران شهرهای جدید هستند.

البته مسکن مهر به علت عدم نظارت و استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب نتوانست به انتظارات به طور کامل جواب دهد. اما در یک مقطع زمانی تنوانست برای دهک های پایین جامعه یک سرپناه ایجاد نماید. نهضت ملی مسکن که ثبت نام آن آغاز شده است، اگر به درستی برنامه ریزی شود می توان چالش مسکن را تا حدودی حل نماید. در ادامه با املاک داران همراه باشید.

مسکن مهر

مسکن مهر مجتمع های مسکونی هستند که ساختشان در دولت محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت ایران آغاز شد. هدف از این طرح خانه دار کردن قشرهای کم درآمد بود. طبق آن دولت با واگذاری قطعه زمین رایگان سعی داشت خانه سازی را تشویق کند. البته راه اندازی بقیه صنایع مربوط به ساختمان نیز در امتداد این سیاست اجرا  شد.

مطالعه این مقاله   مواردی که باید در نحوه پرداخت پول در پیش خرید آپارتمان رعایت کرد

اوایل سال 92، دولت دهم مسکن مهر را با پیشرفت 70 درصدی تحویل دولت یازدهم داد. چون حسن روحانی، رئیس جمهور وقت، اعتقادی به آن ها نداشت. آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز هم افتخار خود را در دوران مدیریتی اش عدم افتتاح حتی یک واحد مسکن مهر اعلام کرد و عملا دولت روحانی آن را رها کرده و توجهی به این نیاز مبرم دهک های پایین و مستضعف جامعه نکرد.

حالا یک سری آپارتمان نیمه‌ساخته و یا بدون امکانات زیرساختی روی دست مانده‌است و عده ای که دل به آینده و تحویل واحدهای مسکونی خود سپرده‌اند. اگرچه این راه برای خانه دار شدن بسیار مناسب بود اما توصیه مجموعه املاک داران مشارکت در ساخت و یا پیش فروش آپارتمان نیز هست.

انتقال سند مسکن مهر
مسکن مهر

انواع مسکن مهر از نظر سازنده

  1. دولت ساخت: در فاز اولیه ساخت مسکن مهر دولت به صورت مشخص خود سازنده مسکن مهر بوده و با انتخاب پیمانکاران و نظارت های رایج ساخت و ساز در نحوه اجرای کار نظارت می کرد.
  2. تعاونی ساز: پس از مدتی دولت سیستم یکپارچه اجرا و نظارت خود را به بخش خصوصی منتقل کرده و با قراردادن زمین های محدوده مسکن مهر به تعاونی ها صرفا خدمات خود را به ارائه نقشه و نظارت تقلیل داد.
  3. شخصی ساز: در این طرح مسکن مهر به افراد متقاضی ساخت واگذار شده تا با سرمایه بخش خصوصی نسبت به ساخت مسکن مهر اقدام نمایند. در این طرح نیز ارائه نقشه و نظارت از کارهای دولت محسوب می شد. در این نوع از طرح ساخت و ساز زمین به عنوان آورده دولت در این مشارکت با قیمت مناسب منطقه محاسبه و در ارزیابی منظور می شود.
مطالعه این مقاله   اصول فسخ قرارداد اجاره ملک
انتقال سند مسکن مهر
انواع مسکن مهر از نظر سازنده

سند مسکن مهر چگونه صادر می‌شود؟

در ابتدا تبدیل و انواع سند ملکی و انتقال سند مسکن مهر 99 ساله به خودمالکی را شرح می دهیم. این تبدیل بدین صورت‌است که ابتدا میزان سهم شما از زمین مشاع مشخص‌شده. یعنی از کل زمین تفکیک‌شده قطعه تعلق‌گرفته به شما مشخص می‌شود، سپس برای تعیین قیمت به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می گردد.

سپس سهم الشرکه شما از بهای زمین با شرایط 50 درصد نقد و الباقی در اقساط 24 ماهه اخذ خواهد شد. بعد در مرحله صدور سند، سند مالکیت قطعی (عرصه و اعیان) به نام صاحب ملک از سوی اداره ثبت بر طبق مقررات صادر خواهد شد.

پاسخ موافقت شما برای مالکیت قطعی واحد تخصیص یافته، در کارتابل سامانه، از نظر حقوقی به منزله قبول شرایط بوده و پاسخ مخالف و یا عدم پاسخ در تاریخ مقرر، به منزله رد تقاضای خودمالکی منظور شده و تغییر وضعیت واگذاری، برای این شرکت امکان پذیر نخواهد شد.

نظر به اینکه بر اساس اعلام آن متقاضی محترم، این شرکت برنامه ریزی لازم را انجام‌داده و ممکن‌است تغییر نظر شما در وضعیت سایر متقاضیان تاثیر گذار باشد. متقاضی پس از تعیین وضعیت، هر گونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط می نماید و شرکت عمران شهر هیچگونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

مطالعه این مقاله   تصرف عدوانی؛ چگونه زیر بار حرف زور نرویم؟
انتقال سند مسکن مهر
سند مسکن مهر

نتیجه گیری

در مورد شرایط و نحوه انتقال سند مسکن مهر، این روزها با توجه به اینکه عرصه پیشتر در اختیار صاحب ملک نبوده است. لذا دولت به تحویل سند ورود کرد. و برای تحویل عرصه به صاحب ملک سند هایی تحویل مشتری داد که حاوی اختیار عرصه و اعیان بودند. در مقاله ای جداگانه ای آینده خرید زمین بهتر است یا ساختمان لذا برای خرید و فروش خانه در اصفهان و اطلاع از وضعیت سند مسکن مهر و تهاتر  با کارشناسان ما در برگه تماس با ما یا با پورتال املاک داران در ارتباط باشید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا