آشنایی با قوانین

انواع خیارات در معاملات ملکی

انواع خیارات در معاملات ملکی! لغت خیارات در معاملات ملکی به معنای حق مالی برای طرفین قرارداد است. در واقع هر دو طرف حق فسخ قرارداد را دارند و میتوانند شرط ضمن عقد لحاظ کنند. اگر در قرارداد این لغت بکار رود، مستاجر و مالک می توانند به تعهدات خود عمل نکرده و قرارداد را فسخ نمایند. دلیل استفاده از چنین قانونی برای کاهش ضرر و جبران خسارت به طرفین قرارداد می باشد.

به طور کلی دو نوع قرارداد در کشور ما وجود دارد. یکی عقد یا قرارداد جایز که هر دو طرف میتوانند هر زمان که بخواهند آن را فسخ کنند. و دیگری قرارداد لازم که بر اساس آن تنها در مواردی که قید شده میتوان برای فسخ اقدام نمود. بنابراین هنگامی که شما این بند خیار قرارداد را امضا کنید، به معنای پذیرفتن حق اختیاری فسخ قرارداد می باشد. خیارات دارای انواع متعددی از جمله خیار مجلس، خیار حیوان و غیره می باشد. با املاک داران همراه شوید تا با انواع خیارات در معاملات ملکی آشنا شوید.

انواع خیارات در معاملات ملکی
انواع خیارات در معاملات ملکی

انواع خیارات در معاملات ملکی

برای موفقیت در زمینه مشاور املاک یا خرید و فروش ملک باید اطلاعات کامل در زمینه حقوقی کسب کنید. همانطور که می دانید در معاملات ملکی یک قرارداد کتبی تهیه و تنظیم می گردد. این قرارداد به تعیین حق و حقوق هر یک از طرفین قرارداد می پردازد. خیار دارای انواع مختلفی می باشد که با ذکر آن میتوان برای خود حق فسخ معامله در شرایط خاص را ایجاد کرد. به دلیل وجود پیچیدگی معاملات ملکی، آشنایی با خیارات یک ضرورت به شمار می آید. بنابراین در این مقاله به شرح انواع آن می پردازیم:

مطالعه این مقاله   غصب چیست و چه مفهومی در حقوق دارد؟

خیار شرط

یکی دیگر از انواع خیارات در معاملات ملکی، خیار شرط می باشد. بر اساس این شرط مدت دار، هر یک از طرفین قرارداد این اختیار را دارند که زمان مشخصی را برای فسخ معامله ملکی تعیین کنند. اگر این زمان در قرارداد ذکر نشود، خیار شرط باطل اعلام می گردد. در خیار شرط هر دو طرف باید رضایت بدهند و در مورد زمان آن اتفاق نظر داشته باشند. برای مثال اگر مالک قول تعمیرات ملک طی یک ماه آینده را بدهد و عمل نکند، مشتری میتواند بر اساس خیار شرط معامله را فسخ کند.

و اما کاربرد خیار شرط در معاملات ملکی این است که خریدار و فروشنده ضرر نخواهند کرد. در حقیقت هر یک از طرفین در صورت هر گونه خسارتی میتوانند طی زمان تعیین شده به  فسخ قرارداد بپردازند. چنانچه قراداد شما شامل این بند شود، نیازی به مراجعه به شورای حل اختلاف نیست و معامله به راحتی فسخ می گردد.

خیارات در معاملات ملکی
خیارات در معاملات ملکی

خیار مجلس

خیار مجلس همانطور که از نامش پیداست، به معنای حق لغو قرارداد حین جلسه معاملات ملکی می باشد. در حقیقت هر یک از طرفین قرارداد این حق را دارند که تا انتهای جلسه همه چیز را ملغی اعلام کنند. تنها زمانی خیار مجلس باطل می شود که شما از جلسه خارج شوید. بنابراین قبل از امضای قرارداد ملک بهتر است با انواع خیارات معاملات ملکی آشنا شوید.

به طور مثال ممکن است شما به عنوان فروشنده به دلایل متعدیدی از ادامه روند عقد قرارداد منصرف شوید. چنانچه مبلغی را به عنوان ودیعه از خریدار دریافت کرده باشید، برای استفاده از خیار مجلس باید هزینه را عودت دهید.

خیار غبن فاحش

خیار غبن فاحش بدین معناست که خریدار و فروشنده در صورت بروز هر گونه خسارت و ضرر مالی بسیار زیاد میتوانند معامله را به صورت یکطرفه فسخ کنند. بنابراین میتوانید ضمن نوشتن قراداد به این مورد اشاره کنید و در صورت لزوم آن را به صورت کتبی ذکر کنید.

مطالعه این مقاله   دانلود نمونه قرارداد اجاره مغازه و نکات حقوقی که باید بدانید!

و اما کاربرد خیار غبن در معامله ملکی چیست؟ به طور مثال ممکن است شما از قیمت ملک خود در بازار آگاه نباشید و آن را با مبلغی کمتر از ارزش واقعی به فروش برسانید. در چنین شرایطی میتوانید با استناد بر خیار غبن فاحش، معامله را ملغی اعلام کنید.

البته این خیار دارای شروطی می باشد و به سادگی قابل اجرا نیست. چرا که میزان فاحش بودن ضرر امری نسبی می باشد. یکی از شرط های اعمال این خیار، عدم وجود تعادل اقتصادی در معامله می باشد. این خیار معمولا در قراردادهای ملکی اسقاط گردیده و تنها در صورت دو طرف میتوان آن را به قرداد افزود.

خیار حیوان

در صورتی که قانون خیار حیوان در یکی از بندهای قرارداد ملکی ذکر شود، شما به عنوان مشتری حق فسخ قرارداد به مدت سه روز را دارید. یعنی تنها 3 روز پس از امضای قرارداد میتوانید نظر خود را عوض کرده و آن را فسخ کنید.

خیار عیب

بر اساس خیار عیب، هر دو طرف قرارداد این اختیار را دارند که در صورت هر گونه کم و کسری در قیمت ملک، معامله را فسخ نمایند. البته تنها زمانی می توانید قرارداد را فسخ کنید که واقعا مشکلی در معامله وجود داشته باشد. به طور مثال اگر فروشنده به پنهان کردن عیب ملک خود بپردازد و شما بعدا متوجه شوید، حق لغو قرارداد را دارید.

خیار تدلیس در معاملات ملکی
خیار تدلیس

خیار تدلیس

خیار تدلیس، از پر کاربرد ترین انواع خیارات در معاملات ملکی به شمار می رود. واژه تدلیس به معنای فریب کاری می باشد. تدلیس به شما این اختیار را می دهد تا در صورت مواجهه با کلاهبرداری، معامله را لغو نمایید. به طور مثال اگر بعدا متوجه شوید که فروشنده ملک شما را فریب داده است، میتوانید معامله را لغو نمایید. البته به یاد داشته باشید که خیار تدلیس در قرارداد باید ذکر شود.

مطالعه این مقاله   اصول فسخ قرارداد اجاره ملک

سعی کنید هنگام بستن قرارداد، تمامی وعده و وعیدهای طرفین را مکتوب نمایید. تنها در این صورت میتوان از فریب کاری و نیاز به خیار تدلیس جلوگیری نمود. تمام خیارات در معاملات ملکی قابل اسقاط هستند ولی در رابطه با خیار تدلیس اینطور نیست. همانطور که می دانید اسقاط کافه خیارات به معنای حق فسخ معامله می باشد. گاهی در قراداد با توافق طرفین تمامی خیارات اسقاط می شود ولی تدلیس همچنان پابرجا می ماند.

جمع بندی

استفاده از انواع خیارات در معاملات ملکی نیاز به آگاهی و اطلاعات کامل دارد. در واقع شما نمی توانید از تمامی خیارات استفاده کنید. بنابراین بهتر است از کارشناسان خبره در این زمینه کمک بگیرید و بعد به امضای قرارداد بپردازید. مشاوران املاک نیز باید برای موفقیت در حرفه خود به طور کامل با انواع خیارات آشنا شوند.

مجموعه املاک داران خدمات متعددی در زمینه خرید و فروش املاک به شما عزیزان ارائه می کند. در صورتی که می خواهید اطلاعات خود را در حوزه مشاوره املاک و موضوعات مرتبط گسترش دهید، به بخش مجله املاک داران مراجعه نمایید. برای بهره مندی از خدمات املاک داران می توانید به صفحه اصلی مراجعه فرمایید. خدمات مجموعه املاک داران شامل تهاتر، مشارکت در ساخت، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، خرید و فروش باغ و زمین کشاورزی در اصفهان، مشارکت در ساخت، مشاوره حقوقی املاک و غیره می شوند.

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا