رسانهمجله ویدیوئی

از قوانین شراکت ملک مشاعی چه میدانید؟+ویدیو

در این ویدیو به یکی از رایج ترین موضوعات در حوزه مسائل حقوقی املاک، یعنی قوانین شراکت ملک مشاعی پرداخته شده است. مسائل حقوقی در شغل مشاوره املاک از اهمیت زیادی برخوردار است.

بخش زیادی از دانش یک مشاور املاک حرفه ای را قوانین تشکیل می دهند. در مجله املاک داران می توانید به مقالات، ویدیوها و پادکست های متعددی که در آنها به این مسئله پرداخته شده است مراجعه نمایید.

در ادامه به صورت خلاصه به توضیح مهمترین نکات در قوانین شراکت ملک مشاعی پرداخته ایم.

مفهوم ملک مشاع چیست؟

معنی لغوی مشاع، اشتراکی و تقسیم نشده است. ملک مشاع ملکی است که بیشتر از یک مالک داشته باشد و هریک از مالکین به صورت اشاعه مالکیت داشته باشند. اما مالکیت به صورت اشاعه به چه معناست؟

این بدین معناست که هریک از مالکین بر تمام مال خود حق تصرف دارند و سهم هرکدام را خارج از یکدیگر نتوان تشخیص داد. املاک مشاعی را می توان در مواردی چون ملک هایی که به ارث می رسند، و یا اینکه چند نفر اقدام به خرید آن می کنند شاهد بود.

همه چیز در رابطه با مال مشاع

به وضعیت ملک مشاع، که ملکی است که چند مالک در مالکیت آن بایکدیگر شریک اند اشاعه هم گفته می شود. در این وضعیت قوانینی مبنی بر قوانین شراکت ملک مشاعی وجود دارند که نداشتن اطلاعات کافی درباره آنها می تواند مشکل آفرین باشد.

از ماده 571 تا ماده 589 قانون مدنی، به این مورد اختصاص یافته است. در این ماده های قانونی به تعریف و شرایط مالکیت و شراکت پرداخته شده است که می تواند شما را در این مورد راهنمایی کند.

سند ملک مشاع

معمولا همه ما با سند شش دانگ آشنایی داریم، اما سند ملک مشاعی با سند شش دانگ متفاوت است. در سند شش دانگ مالکیت یک فرد بر ملکی مشخص می شود، اما در سند ملک مشاعی تنها نام مالکان برده شده و قسمت مالکیت هر شخص مشخص نخواهد بود.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا