۰۳۱۳۶۲۶۶۰۶۰
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱

مشارکت در ساخت و ساز ملک

فروش خانه کلنگی ۲۵۵ متری در خانه اصفهان
۱ عکس

فروش خانه کلنگی ۲۵۵ متری در خانه اصفهان

اصفهان, شهر اصفهان, محله خانه اصفهان,

قیمت ۳,۸۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

متری ۱۵,۰۰۰,۰۰۰تومان

زمین ساختمانی 800 متری در خیابان رباط اول
۱ عکس

زمین ساختمانی 800 متری در خیابان رباط اول

اصفهان, شهر اصفهان, محله شهریار,

قیمت توافقی

زمین ساختمانی 800 متری در رباط اول
۱ عکس

زمین ساختمانی 800 متری در رباط اول

اصفهان, شهر اصفهان, محله رزمندگان,

قیمت ۰ تومان

متری ۰تومان

زمین ساختمانی 267 متری در خیابان پروین
۱ عکس

زمین ساختمانی 267 متری در خیابان پروین

اصفهان, شهر اصفهان, محله عسگریه,

قیمت تماس بگیرید

زمین ساختمانی ۱۴۷۰ متری در بلوار کاوه
۱ عکس

زمین ساختمانی ۱۴۷۰ متری در بلوار کاوه

اصفهان, شهر اصفهان, محله میرعماد,

قیمت ۵۸,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

متری ۰تومان

زمین ساختمانی 1000 متری در خیابان جی
ویژه فوری ۱ عکس

زمین ساختمانی 1000 متری در خیابان جی

اصفهان, شهر اصفهان, محله خوراسگان,

قیمت تماس بگیرید

کلیاتی درباره قرارداد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت در ساخت یکی از قراردادهای مدنی بوده که بین اشخاص حقیقی و یا حقوقی بسته می شود. در این قرارداد حتما باید به مسائل حقوقی و نکات مختلفی اعم از مشخصات طرفین، تعهدات آن ها، آورده‌ها و غیره توجه ویژه ای شود.

یک طرف قرارداد مشارکت در ساخت سازنده ساختمان یا پیمانکار بوده و طرف دیگر آن مالک است. در ادامه به هریک از مشخصات و نکاتی که باید در قرارداد مشارکت در ساخت نوشته شود، اشاره می کنیم.

قراردادی که برای ساخت و احداث ساختمانی بین مالک و سازنده منعقد می شود، قرارداد مشارکت در ساخت نامیده می شود و باید در مفاد و تعهدات این قرارداد توجه بسیاری کرد، چرا که عدم توجه به آن ها می تواند اختلافاتی بین طرفین به وجود آورد.

مشارکت در ساخت

فرم مشارکت در ساخت

خدمات املاک داران در حوزه مشارکت در ساخت خانه در اصفهان و سایر شهرهای ایران

مجموعه املاک داران خدمات متعددی را در زمینه مشارکت در ساخت ارائه می دهد که ما در اینجا می خواهیم به آن ها بپردازیم.

 • تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت
 • تهیه لیست مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت
 • معرفی سازنده وعقد قرارداد مالکین با وی
 • تعیین داوری در قرارداد مشارکت در ساخت
 • عقد قرارداد مشارکت در ساخت

بررسی پتانسیل ملک

کارشناسان ما از ملک شما بازدید به عمل می آورند و پتانسیل های ساخت‌و ساز را در خانه یا زمینتان بررسی می کنند.

معرفی سازنده

مجموعه املاک داران علاوه بر اینکه اقدام به انعقاد و تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت می نماید، در صورت نیاز مالکین به معرفی مدیر پیمان و عقد قرارداد با وی نیز اقدام می کند.

بررسی مدارک و مستندات ملک

بررسی مدارک و مستندات از نظر حقوقی و مباحث شهرداری.

تهیه قرارداد مشارکت در ساخت در سایت املاک داران

برای تهیه و تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت مراحلی باید طی‌شده و به موارد مورد نیاز این قرارداد رسیدگی شود.

موارد و مراحل مورد نیاز برای تنظیم و تهیه قرارداد مشارکت در ساخت شامل موارد زیر می شوند:

 • زمانبندی پروژه (پیشرفت کار به لحاظ دریافت مجوز، شروع کار ساخت، دریافت پایان کار، تنظیم سند و دوره تضمین)
 • تعیین درصد قرض الحسنه و بلاعوض
 • تعیین حدودی متراژ ملکی که قرار است ساخته و تحویل داده‌شود.
 • تعیین تضامین، الزامات و حق فسخ هات
 • بررسی قرارداد از نظر حقوقی
 • تنظیم تقسیم نامه در قرارداد و حساب کردن قدرالسهم
 • بررسی و تعیین شرایط در پروژه های خاص مثلا برای املاک وقفی و قراردادهای ورثه ای.

مشخص کردن :

 • شرایط پیش فروش
 • تضامین کیفیت ساخت پروژه
 • متریال، مواد و مصالح مناسب برای ساخت ملک مورد نظر
 • شرایط گرفتنِ متراژ و طبقه اضافی و درصد آن ها
 • متن وکالت کاری متناسب اعطا به سازنده
 • زمانبندی انتقال سند
 • میزان قدرالسهم انتقالی به سازنده در هر مرحله
 • شرایطی برای به وجود آوردنِ محدودیت جهت جلوگیری از پیش فروش غیر مجاز دو طرف قرارداد
 • تعیین تضامین، الزامات و حق فسخ هات
 • اختیارات داور
 • شرایط مداخله مالکین در اجرا
 • شرایطی که موجب فسخ قراراداد می شودند، مانند فوت یکی از طرفین قراراداد و فورس ماژور
 • مواردی که در پایان کار و مرحله اجرا جزء تخلفات سازنده به حساب می آیند.

خدمات املاک داران قبل از امضا قرار داد مشارکت در ساخت

 • مشاوره پروژه ای ( به این صورت که به شما در طول تنظیم و یا اجرای قرارداد مشاوره داده‌می‌‌شود)
 • مشاوره ساعتی
 • مشخص کردن قدرالسهم همسایه ها یا همان مالکین
 • ویرایش کردنِ قراردادی که به شما پیشنهاد شده‌است
 • تقبل داوری و میانجیگری در قرارداد
 • درخواست نظارت عالیه بر پروژه
 • درخواست گرفتنِ وکیل
 • درخواست تعبیه فسخ نامه

کلیاتی درباره قرارداد مشارکت در ساخت

این قرارداد یکی از قراردادهای مدنی است که بین اشخاص حقیقی و یا حقوقی انعقاد می شود. در این قرارداد حتما باید به مسائل حقوقی و نکات مختلفی اعم از مشخصات طرفین، تعهدات آن ها، آورده‌ها و غیره توجه ویژه ای شود.

یک طرف قرارداد مشارکت در ساخت سازنده ساختمان یا پیمانکار بوده و طرف دیگر آن مالک است. در ادامه به هریک از مشخصات و نکاتی که باید در قرارداد مشارکت در ساخت نوشته شود، اشاره می کنیم.

قراردادی که برای ساخت و احداث ساختمانی بین مالک و سازنده منعقد می شود، قرارداد مشارکت در ساخت نامیده می شود و باید در مفاد و تعهدات این قرارداد توجه بسیاری کرد، چراکه عدم توجه به آنها می تواند اختلافاتی بین طرفین به وجود آورد.

مشارکت در ساخت

در قرارداد مشارکت در ساخت طرفین بر سر خیلی از مسائل مانند تعداد واحدها می توانند توافق کنند و این به منزله همکاری است. در مواردی پیش می آید که مالک از پس هزینه های ساخت برنمی آید و برای همین به دنبال کسی می رود که در این ساخت و ساز با او مشارکت کند. البته مشارکت در ساخت در بعضی اوقات بین چند نفر منعقد می شود. قرارداد مشارکت در ساخت‌و ساز هنگامی که بین چند نفر انعقاد می‌شود از پیچیدگی های بیشتری نیز برخوردار می گردد.

برای اینکه در هنگام عقد این قرارداد بتوانید از بروز اختلافات و مشکلات احتمالی جلوگیری کنید، بهتر است که با یک مشاور حقوقی در این باره مشورت کنید. این همکاری که بین یک طرف سازنده و یک طرف مالک انجام می گیرد، هرکدام از آن ها دارای یک آورده هستند، آورده طرف مالک زمین و یا ملک اوست و آورده سازنده سرمایه نقدی و استطاعت او در ساخت و ساز است.

نکات کلیدی در باب قرارداد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت درساخت یکی از موضوعات پیچیده و مهمیست که در دادگاه ها همواره مطرح می شود. همچنین اختلاف نظراتی هم در بین قضات درباره مفاد و قوانین این قرارداد وجود دارد. بنابراین می بایست تا انتهای این به تعهدات و نکات قرارداد عمل کرده و توجه نمود.

هر اشتباهی در این قرارداد می تواند تبعات و خسارت های کلانی را به دنبال داشته باشد. عقد قرارداد مشارکت در ساخت نیاز به داور نیز دارد. یعنی اینکه دو طرف باید داورانی را انتخاب کنند تا وقتی به مشکلی برخورد کردند با داوری و قضاوت آنان بتوانند به مشکلات فائق آیند. داوران باید سه یا پنج نفر باشند و براساس اعداد فرد باشند، چونکه در این صورت دیگر تعداد آراء برابر در نمی آید و احتمال برابر شدن نظرات دیگر در کار نخواهد بود.

نکته ۲ :

نکته مهم دیگر در این باره این است که این است که، نمونه قرارداد مشارکت در ساخت به طور کلی دارای یکسری اصول و تعهدات کلی و پایه ای است و در اکثر مواقع دارای مشکلات و اشتباهات فاحشی است که برای برطرف کردن آن ها بهتر است با یک وکیل یا مشاور حقوقی دست به انعقاد قرارداد بزنید. در مجموع می بایست براساس نیازهای خود قرارداد را شخصی سازی کرده و به آن مواردی که به نظرات مهم و اساسی می آیند را اضافه کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر دراین باره و اصول مهمی که در شخصی سازی قرارداد باید به آن ها توجه کنید، می توانید از مشاورین ما در املاک داران کمک بگیرید و سوالات خود را در آخر مقاله، فرم مشاوره برای ما ارسال کنید.

پس از اینکه قرارداد مشارکت در ساخت را با نیازهای خود مطابقت دادید، از نقش داورانی که انتخاب می کنید مطلع شوید و آنان را نیز از این جایگاه مطلع سازید. داورانی که انتخاب می‌کنید نقش میانجی را ندارند و از آن ها برای گرفتنِ طرف های معامله استفاده نمی شود. بلکه آن ها مانند یک قاضی عمل می‌کنند که مورد قبول هر دو طرف سازنده و مالک واقع شده‌اند.

صدور رای نیز توسط داوران نباید تحت تاثیر دوستی و یا نزدیکی به اشخاص معامله قرار گیرد. پس هم خودتان و هم طرف یا طرف های دیگر قرارداد و اشخاصی را که به عنوان داور انتخاب کرده اید،لازم است بدانند که، داوران نقش ریش سفیدی ندارند و رای آن ها براساس مقبولیتی که شما و شریکتان برایشان قائل شده‌اید به مثابه رای قاضی است.

نکته ۱ :

به جز تعیین داور، انتخاب کارشناس مرضی الطرفین در قرارداد مشارکت در ساخت بسیار کارگر خواهد بود. علاوه بر موارد گفته‌شده بسیاری از اختلاف هایی که بین طرف های قرارداد به وجود می‌آیند نیازی به رجوع به داوران و دادگاه ندارند و با اظهار نظر کارشناس حل و فصل می شوند. نظر کارشناسان به قدری اهمیت دارد که می توان از آن در دادگاه و نزد داوران نیز استفاده کرد، به علاوه کارشناس فنی حتما لازم نیست کارشناس رسمی باشد.

بعضی اوقات پیش می آید که اشخاص موقع عقد و تنظیم قرارداد داور تعیین نمی کنند، این کار بسیار اشتباه است و به هیچ وجه نباید پس از بروز اختلاف به تعیین داوران دست زد.

نکته مهم دیگر درباره تعیین داور این است که در قرارداد مشارکت در ساخت، پذیرش نقش داوری از طرف ایشان را به وی ابلاغ کرده و مستند این پذیرش را نیز از او دریافت کرده و در قرارداد آن را ذکر کنید. مورد دیگر درباره زمانی است که داوران باید در طی آن اظهار نظر کنند، این زمان را نیز باید در قرارداد مشخص کنید. پیش بینی طریق ابلاغ رای داور به طرفین دعوا در قرارداد نیز می‌بایست انجام و در قرارداد لحاظ گردد.

تضامین و وجوه التزام

وجوه التزام و تضامین از مهمترین موارد در هنگام عقد و تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت است، وجه التزام به این منظور در نظر گرفته می شود که از تخلف هر یک از طرفین قرارداد جلوگیری شود. به طور مثال می توان در قرارداد مشارکت در ساخت خسارتی تعیین نمود تا در صورتی که یکی از طرفین قرارداد از تعهدات خود سرپیچی کرد و باعث ایجاد خسارت شد بتوان آن را وصول کرد.

در قرارداد مشارکت در ساخت معمولا از چکی به عنوان ضمانت استفاده می شود تا طرفین به انجام تعهدات خود پایبند شوند. در صورتی که تخلفی از سوی یکی از طرفین سر بزند و خسارت ناشی از آن نیز ثابت گردد طرف مقابل می تواند از آن چک ضمانت برای جبران خسارت خود استفاده کند.

نکات مهم در قرارداد مشارکت در ساخت

تا جایی که امکان دارد زمانبندی پیشرفت کار را مطابق با زمانبندی و تعریف های ارائه شده در دفترهای خدمات الکترونیک یا دیگر تعریف های استاندارد روشن گردد.

تفاوت نظر طرفین قرارداد از فازهای پیشرفت کار مثل فوندانسیون، اسکلت بندی و غیره، می تواند معضلاتی را به وجود آورد.

اگر طرف قرارداد شما یک شخص حقوقی باشد (یعنی شرکت سهامی یا با مسئولیت محدود)، حتما توجه کنید که در صورت بروز تخلف او از قرارداد، نمی توانید خسارت وارد شده بر خود را از شرکای آن شرکت مطالبه نمایید، مگر اینکه خلاف این مسئله در قرارداد ذکر شده باشد.

لازم به ذکر است که برای عقد قرارداد مشارکت در ساخت، حتما لازم نیست که سازنده چک روز و یا پولی بپردازد. قرارداد به محض اینکه به امضا رسید قانونی بوده و عمل به آن واجب است.

برای نامگذاری قرارداد مشارکت در ساخت از اصطلاحاتی مانند مشارکت مدنی و یا شرکت مدنی استفاده نکنید، توافق های طرفین در قرارداد مشارکت در ساخت قاعدتا با باب شرکت در قانون مدنی ارتباطی ندارند.

مشارکت در ساخت

حق فسخ خود را در قرارداد مشخص کنید. در قرارداد مشارکت در ساخت، پیش بینی کنید که چنان که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند شما حق دارید که قرارداد را فسخ کنید. با این کار دیگر مجبور نخواهید بود که برای استفاده از حق فسخ خود نخست الزام طرف مقابل قرارداد برای انجام دادن تعهداتش را از دادگاه طلب کنید.

هنگامی که قرارداد مشارکت در ساخت بیش از دو طرف داشته باشد، حتما این مسئله را مشخص کنید که اگر یکی از طرف های قرارداد بخواهد دست به فسخ قرارداد بزند و بقیه خلاف این را بخواهند، نتیجه چه خواهد بود.

هنگامی که شرایط فسخ قرارداد بین دو طرف و یا چند طرف را در معامله مشخص کردید، حتما شرایط و پیشبینی های لازم را برای اقدامات پس از فسخ قرارداد نیز انجام دهید. همچنین اقدامات پس از فسخ قرارداد را هم دقیقا پیشبینی کنید.

مشارکت در ساخت آپارتمان در اصفهان

اگر شما هم خانه کلنگی یا زمین آماده ساخت در اصفهان دارید شرکت املاک داران آماده همکاری و مشارکت با شما در امر ساخت آپارتمان است. همچنین می توانید جهت مشاوره و یا عقد قرارداد مشارکت در ساخت با شماره های ما تماس اصل فرمایید. مشارکت در ساخت زمین در اصفهان و مشارکت در ساخت خانه کلنگی از جمله خدمات اصلی این مجموعه به حساب می آیند.