۰۳۱۳۶۲۶۶۰۶۰
پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱

نحوه قیمت گذاری ملک

نحوه قیمت گذاری ملک

یکی از مشکلات امروزه در مورد خرید و فروش ملک، اعتماد نداشتن مردم به موضوع قیمت گذاری است که لازم می دانیم در مورد آن بحث نماییم. علت اعتماد نکردن مردم به قیمت گذاری این است که فرد خریدار و فروشنده با تمام سرمایه و زندگی و اعتبار خود وارد معامله می‌شود پس ریسک در این مورد بسیار بالا است.  موارد زیاد و مختلفی در مورد نحوه قیمت گذاری ملک وجود دارد که بعضی از آنها عمومی و بخشی به ملک بستگی دارد. بنابراین از کارشناسان متخصص در این حوضه استفاده می‌شود مثل مشاورین املاک و اما در زمانی که دادگاه در قیمت گذاری ملک یا زمین دخالت دارد، این قیمت گذاری توسط کارشناسان دادگستری انجام می‌شود. ما در سایت املاک داران، نحوه قیمت گذاری ملک را کاملا توضیح داده و به شما آموزش می‌دهیم، لذا در مواقع لذوم با مراجعه به سایت یا به صورت تلفنی می‌توانید درخواست کارشناس یا مشاوره بدهید.

نحوه قیمت گذاری ملک منطقه‌ای یا شهرستان

نحوه قیمت گذاری ملک منطقه‌ای یا شهرستان

اولین معیار نحوه قیمت گذاری ملک منطقه‌ای یا شهرستانی بودن آن است.

در هر استان منطقه‌هایی هستند که نسبت به دیگر مناطق از امکانات و موقعیت یا از لحاظ طبیعتی معروف تر هستند. در یک منطقه ممکن است شهر‌های به همدیگر نزدیک تر باشند، در این صورت دسترسی به امکانات سریع تر  است. ممکن است یک منطقه جای پیشرفت داشته باشد یا جمعیت در حال رشد داشته باشد یا از نظر آب و هوایی کیفیت متفاوتی داشته باشد.

یکی دیگر از نکات مهم منطقه امکانات است. آیا همه‌ی امکانات در منطقه وجود دارد، یا نیاز است برای کارهای پیش پا افتاده به مرکز استان مراجعه شود؟ نوع پیشرفت در چند سال گذشته چقدر بوده است؟ نوع موقعیت شغلی چگونه است؟ منطقه صنعتی است یا رفاهی؟ به صورت شهرکی است یا ویلایی؟ این موارد یاد شده و دیگر موارد همه و همه در قیمت گذاری تاثیر زیادی دارد.

یک کلان شهر دارای چندین شهرداری است. که هر کدام از این شهرداری‌ها را یک منطقه در نظر می‌گیرند. هر کدام از این نوع مناطق قیمت گذاری خاص خود را بر اساس میزان دسترسی و امکانات منطقه و نوع منطقه دارند.

این موارد از مهمترین موارد در قیمت گذاری یک منطقه است که باید قبل از هر خرید و فروشی در نظر گرفته شوند.

نحوه قیمت گذاری ملک شهر یا روستا

نحوه قیمت گذاری ملک شهر یا روستا

دومین معیار نحوه قیمت گذاری ملک شهر یا روستا است.

در هر منطقه ممکن است اسم شهری معروف تر یا پر آوازه تر باشد. همچنین نسبت به امکانات، دسترسی‌ها، فرهنگ، نوع رفتار، موقعیت جغرافیایی، موقعیت مکانی، راه‌های رفت و آمد، موقعیت شغلی، آب و هوا، نوع عمران و آبادانی و… می تواند قیمت گذاری به صورت متفاوتی صورت گیرد.

سومین معیار نحوه قیمت گذاری ملک محل جغرافیایی وقوع محله در یک شهر است.

در یک شهر ممکن است محله‌های مختلفی وجود داشته باشد. این خصوصیت معمولا در شهر‌های کوچک وجود دارد. این محله از مهاجرت‌ها و نوع گویش و فرهنگ، رفتارهای مختلف و یا به صورت اقوامی و… ایجاد می‌شود.

در شهرهای بزرگ از نظر تخصصی وضعیت اقتصادی محله، ظاهر و امکانات(رفاهی، وجود اماکن دولتی) و… مد نظر گرفته می‌شود.

در یک محله خانه‌های اطراف و نوع ساخت آنها بسیار مهم است. اگر در یک محله همه‌ی خانه‌ها نوساز باشد از امتیاز بیشتری بهره مند است، چون اگر محله خانه‌های قدیمی داشته باشد، ممکن است در آینده نیاز به نوسازی داشته باشند که ایجاد آلودگی صوتی و راه بندان و نبودن جای پارک، خرابی ها و کثیف کاری ها‌، از بین بردن ظاهر محله و… ایجاد شود.

محله‌ای که در آن همه‌ی ساختمان‌ها بلند و دارای تعداد طبقات زیاد باشند می تواند بر روی قیمت خانه های ویلایی اطراف آن تاثیر بسزایی بگذارد. در نتیجه یک خانه‌ی ویلایی بدون نور و پر دید از اطراف امتیاز کمتری در قیمت گذاری خواهد داشت.

در یک محله نوع کوچه‌ها، نوع فاضلاب کشی، محل جای پارک خودرو، سرعت رفت و آمد، وجود پارک و امکانات رفاهی، و حتی همسایگان اطراف تاثیر زیادی در تعیین ارزش ملک دارند.

نکته: نوع همسایگان محله و همسایگان یک آپارتمان و همسایگان یک طبقه، حتی وجود یک فرد مشهور در آن ساختمان بسیار تاثیرگذار است.

نکته: ممکن است نام محله ای از نظر تاریخی برای عموم مردم بدنام  باشد، حتی اگر در حال حاضر آن محله بسیار پیشرفته و دارای امکانات بیشتری هم باشد اما متاسفانه این دیدگاه بد که از قدیم به جای مانده است باعث پایین آمدن امتیاز محله و املاک آن در زمان ارزش گذاری می شود.

امکانات منطقه هم بسیار مهم است. آیا ملک مورد نظر نزدیک به ارگان‌ها و شرکت‌ها است و یا فاصله دارد؟ محله از نظر رفت و آمد شلوغ است یا خلوت؟ به خیابان‌های اصلی و ساختمان‌های دولتی و محل کار نزدیک است یا خیر؟ و موارد بسیار دیگر که در مورد هر محله در نظر گرفته می‌شود.

نحوه قیمت گذاری ملک خود ساختمان یا ملک

نحوه قیمت گذاری ملک خود ساختمان یا ملک

چهارمین معیار نحوه قیمت گذاری ملک خود ساختمان یا ملک است.

در خصوص ساختمان، نوع ساختمان یعنی ویلایی بودن یا آپارتمان بون بسیار تاثیرگذار است. از طرفی قیمت کارشناسی ملک برحسب متراژ گذاشته می‌شود.

اگر ساختمان آپارتمانی باشد، موارد زیر در قیمت کارشناسی ملک تاثیر زیادی دارند:

واحد آپارتمان در کدام طبقه قرار دارد، چند واحد در هر طبقه وجود دارد، متراژ، نوع ساخت، نقشه ساختمان،  نوع مصالح مصرفی از نظر کیفیت(از درجه1 تا 10)، نوع طراحی و ساخت داخلی از نظر دکوراسیون، نوع تاسیسات(در بعضی از ساختمان‌ها گرمایش و سرمایش عمومی یا موتورخانه‌ای هستند)، میزان امکانات ساختمانی، آسانسور، نمای ظاهر، شمالی یا جنوبی بودن ملک، نوع دید، برخورداری از بالکن، ظاهر راهروها، تعداد اتاق‌ها، نوع آشپزخانه، نوع کف پوش، پارکینگ، انبار، سن بنا و… .

قیمت کارشناسی ملک

قیمت کارشناسی ملک

در نظر داشته باشید که مجموعه املاکداران با استفاده از کارشناسان مجرب امکان قیمت گذاری برای خرید آپارتمان در اصفهان و فروش آپارتمان در اصفهان به شما دوستان عزیز کمک و مشاوره می‌دهد.

اگر ساختمان ویلایی یا منزل حیاط‌دار  باشد، موارد زیر در قیمت کارشناسی ملک تاثیر زیادی دارند:

چند طبقه بودن، نوع حیاط، نوع کفپوش حیاط، دکوراسیون داخلی، نورپردازی حیاط، نوع تاسیسات و امکانات، روف گاردن، نمای داخلی و نمای بیرونی ساختمان، وجود باغچه، پارکینگ، انبار، نوع آشپزخانه، نوع نقشه کشی، متراژ، پینت هاوس، تعداد اتاق خواب، سال بنا، نوع سقف، نوع مصالح، نوع سند، امکان تغییر سند، نوع کاربری، و… . از طرفی باید در نظر گرفت شرایط دیگری نیز ممکن است در قیمت گذاری املاک موثر باشد که در مقاله فوق الذکر به تعدادی از آن ها اشاره شد.

قیمت کارشناسی ملک

قیمت کارشناسی ملک

برای مطالعه مقاله های تکمیلی و همچنین اجاره آپارتمان در اصفهان لطفا به سایت مجموعه‌ی املاک داران مراجعه نمایید.