آشنایی با قوانین

با پنج مورد از مالیات مسکن آشنا شوید

مالیات مسکن نوعی از هزینه های اجتماعی به حساب می آید که اکثر مردم در یک جامعه از آن استفاده می کنند. افراد با هدف برخوردار شدن از امکانات یک کشور می پردازند تا توانایی جایگزینی و توسعه دادن امکانات فراهم شود. ممکن است این نکته برای شما هم جالب باشد که اکثر کسانی که اقتصاددان هستند مالیات را یک ابزار مهم اقتصادی در راستای سیاست گذاری دولت به حساب می آورند. این ابزار مخصوصا به دلیل نقش ویژه ای که برای تامین منابع مورد نیاز دارد مورد توجه به خصوصی از سمت نظریه پردازان دولتی و غیر دولتی قرار گرفته است.در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با این مالیات های مسکن بیشتر آشنا کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مالیات مسکن چیست؟

مسکن از جمله اموالی است که مالیات به آنها تعلق می گیرد. عوارضات مسکن دارای مالیات بر وجه درآمدی و مالیات بر دارایی است که شامل مورد هایی مثل مالیات خانه های خالی، مالیات اراضی و مالیات بر ارث است. مالیات هایی هم وجود دارند که با توجه به درآمدتان به شما تعلق می گیرد مانند مالیات ساخت و ساز ملک و مالیاتی که از طریق اجاره دادن املاکتان به دست می آورید.

انواع مختلف مالیات های مسکن کدام هستند؟

در اینجا 5 مورد از مالیات مسکن را به طور کامل برای شما شرح می دهیم تا با آنها بیشتر آشنا شوید:

مالیات خانه هایی که خالی هستند

عوارضات مسکن برای خانه هایی که بدون جمعیت هستند باعث افزایش هزینه برای مالکان می شود. این ۵ مورد از عوارض های مسکن یک نوع سیاست هستند که برای افزایش عرضه مسکن و ایجاد تعادل در بازار ملک وجود دارند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که درصد طبیعی خانه های خالی، فقط در شرایط تعادل عرضه و تقاضای مسکن در بازارمعنا پیدا می کنند و حتما دارای مقدار ثابتی نیستند.

مطالعه این مقاله   برگه استحکام بنا چیست؟
مالیات خانه هایی که خالی هستند
مالیات خانه هایی که خالی هستند

مالیات بر درآمد شما از طریق اجاره دادن خانه

مالیات مسکن این گونه است که میزان درآمد اجاره ای که در قرارداد ذکر شده است به دو صورت عنوان می شود، که می تواند به صورت رسمی یا عادی باشد. بنابراین میزان مالیات مشخص شده طبق این دو مشخص می شود. تنها در چند مورد می توان مقدار بهای اجاره را طبق جدول املاک تعیین کرد که این موارد شامل وجود نداشتن قرارداد بین طرفین، ارائه نشدن قرارداد و درج کردن مبلغ موردنظر در قرارداد است. همین طور این قرارداد توسط سازمان امور جهانی مشخص و تنظیم می شود.

مالیات بر اراضی بایر

مالیات بر اراضی بایر، از نوع مالیات بدون عملکرد است. این نوع مالیات در قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید مسکن تنظیم شده و نرخ ۱۲ درصد با توجه به بهای معاملاتی مسکن تعیین می شود.

مالیات بر اراضی بایر
مالیات بر اراضی بایر

مالیات نقل و انتقال

این نوع از مالیات، به اصلاح ارزش در معاملات املاک مربوط می شود حالا این سوال پیش می آید که چه کسی این ارزش را تعیین می کند ؟ کمیسیون تقویم املاک تعیین کننده این ارزش است. این انجمن از ۵ عضو تشکیل شده است که در تهران شامل نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور و شورای اسلامی است و در شهرهای دیگر شامل رییس ادارات امور مالیاتی، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، ثبت اسناد، املاک و نماینده شورای شهر می شود. کمیسیون تقویم وظیفه دارد ارزش معاملاتی ملک ها را در سال اول، برابر با ۲ درصد میانگین قیمت ‌های روز در هر منطقه مشخص کند. در ادامه به توضیح بیشتر آنها خواهیم پرداخت:

  • قیمت ملک با توجه به مصالح به کار رفته در آن و میزان قدمت و تراکم مشخص می شود. به عنوان مثال مسکونی یا تجاری بودن آن و نوع مالکیت ملک تعیین می شود.
  • قیمت زمین و اراضی با توجه به جایگاه جغرافیایی و گونه کاربری آن مشخص می شود. شاخص تعیین شده در مالیات و زمین های مسکن هر سال ۲ درصد افزایش پیدا می کند تا زمانی که ارزش آن به 20 درصد برسد.
مطالعه این مقاله   اظهارنامه قضایی چیست و نحوه تنظیم آن چگونه است؟

مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش ملک

درآمدی که افراد از طریق ساخت و فروش هر نوع ساختمانی به دست می آورند مالیات مربوط به مسکن هستند. این مالیات به گونه ای تنظیم شده است که نقل و قول های ابتدایی نیز، مانند نقل و قول های قطعی از یک مالیات برخوردار باشند. همچنین افراد باید ۱۰ درصد از ارزش معاملاتی ملک را پرداخت کنند که نرخ این نوع از مالیات بعد از بررسی ملک طبق قوانین و مقررات مربوطه مشخص می شود.

سوالات متداول در مورد مالیات مسکن

تا اینجای مطلب سعی کردیم که تمام جزئیات را درباره مالیات و عوارض های مسکن و ملک به طور مفصل بیان کنیم. در ادامه نیز به چند سؤال رایج در این باره پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول در مورد مالیات مسکن
سوالات متداول در مورد مالیات مسکن

مالیات املاک به چند دسته تقسیم می‌شود؟

در کشورهای متفاوت مالیات های مختلفی وجود دارد. در کشورمان ایران و بر اساس قوانین سازمان امور مالیاتی، مالیات به دو گونه مستقیم و غیر مستقیم دسته بندی شده است.

مالیات اجاره املاک مسکونی  به چه صورت است؟

این نوع عوارض به دو بخش مالیات اجاره دست اول و مالیات اجاره دست دوم تقسیم می شود.

کدام خانه ها از نظر پرداخت مالیات خانه خالی به حساب می آیند؟

خانه هایی که بیشتر از یک سال، خالی از سکنه هستند به عنوان خانه خالی به حساب می آیند و شامل پرداخت مالیات می شوند.

مطالعه این مقاله   انواع روش های مختلف جعل سند و جعل های مختلف در زمینه املاک

در بالا با پنج مورد از مالیات های مربوط به مسکن آشنا شدید و تقریباً انواع مالیات ‌هایی که به یک مسکن تعلق می‌ گیرد را مطالعه کردید. حالا که این اطلاعات را دارید اهمیت پرداخت مالیات در زمان‌ های مشخص شده را باید درک کنید و طبق آن انواع مختلف مالیات را انجام دهید. لذا باید بدانید که در چه شرایطی می توانید از مالیات مرتبط با مسکن بهره ببرید.

امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با مسکن و مالیات های مربوطه دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. همچنین با راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران می ‌توانید ضمن خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان، در زمینه مسکن نیز استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا