در حال بارگذاری...

۲۴ غار شگفت انگیز جهان را بشناسیم!

آنچه در این مقاله می خوانید:

 • غارهای شگفت انگیز جهان

غارها، یکی از شگفت انگیزترین مناطق کره زمین هستند که مانند اقیانوس ها شگفتی های طبیعت را در خود پنهان می کنند. غارها در زیر زمین یا درون کوه ها ایجاد می شوند و جلوه های خاصی برای جویندگان طبیعت ایجاد خواهند کرد. برخی از این حفره های زیر زمینی، پر پیچ و خم هستند که بازدید از آن ها می تواند حیرت شما را برانگیزد.

از آن جایی که این غارها برای گردشگران طبیعت و جویندگان زیبایی های بکر جهانی مورد توجه قرار گرفته‌است. لذا در ادامه قصد داریم به شگفت انگیزترین غارهای جهان اشاره کنیم. برای آشنایی بیشتر با این غارها می توانید در ادامه مقاله همراه مجله املاک داران باشید.

 1. غار کارچر- ایالات متحده

یکی از شگفت انگیزترین غارهای جهان غار کارچر واقع در پارک ملی ایالت آریزونا است. این غار سیاحتی در سال 1974 توسط غارنوردهای محلی کشف شده‌است و بیش از 3.84 کیلومتر طول دارد. سنگ های درون این غار از آهک تشکیل شده‌اند و غار نهشته ای در درون آن وجود دارد. قدمت این غار نهشته به بیش از 50 هزار سال می رسد.

در درون غار کارچر «اتاق پادشاهی» وجود دارد که بازدید از آن برای عموم آزاد است. شما با ورود به این غار می توانید بلندترین استالاکتیت های پوشالی سودا استراو (نی نوشابه) را مشاهده کنید که 6.5 کیلومتر طول دارد. بعد از آن به یک ستون 1.76 متری به نام کوبلای خان خواهیدرسید که نام آن را از یک شعر محلی گرفته‌اند.

این غار لانه بیش از هزار خفاش است که برای همین بزرگترین ساختار شیر ماده برونشیت جهان را دارد. برخی از این غارهایی که برای عموم آزاد هستند به بن بست، باتلاق گل، اتاق توت فرنگی و اتاق گنبد دار می رسند که شما می توانید برای بازدید از آن ها راهنما بگیرید.

غار

 1. غارهای کانگو- آفریقای جنوبی

غار کانگو، یکی از شگفتی های طبیعت آفریقای جنوبی در کیپ غربی است. اگر شما به غار گردی در آفریقای جنوبی علاقه دارید حتما به این غار مراجعه کنید. غارهای کانگو از سنگ های آهکی پرکامبرین و رشته کوه‌ های استوارت برگ در کیپ غربی آفریقا پوشیده شده است. طول غارهای کانگو بسیار زیاد است که شما می توانید تونل ها و تالارهایی به طول ۴ کیلومتر نیز در آن پیدا کنید.

بازدید از این غارها برای عموم آزاد نیست و مردم می توانند تنها 1.4 از کل آن را بازدید کنند. البته برای بازدید از برخی تورهای آن به راهنما نیاز دارید. یکی از این تورها «تور استاندارد» است که بازدید از آن می تواند یک ساعت طول بکشد. در حالی که برای بازدید از «تور ماجرا» باید حداقل 1.5 ساعت وقت بگذارید.

مسیر برخی از این تورها بسیار باریک است و شما باید سینه خیز از آن ها عبور کنید. برای عبور از صخره هایی با شیب زیاد نیاز به کمک راهنما و چراغ چشمک زن دارید. لذا اگر به دنبال یک شگفتی هیجان انگیز در طبیعت هستید، غارهای کانگو می توانند گزینه خوبی باشند.

غار

 1. غار هاریسون - باربادوس

غار هاریسون یک غار در چشم انداز آلن باربادوس است که از فرسایش سنگ های آهکی در سال های طولانی ایجاد شده‌است. این غار در اوایل سال 1700 توسط فردی به نام توماس هاریسون به تصرف درآمده بود. اما در سال 1974 توسط اول سورنسن (مهندس ماجراجوی دانمارکی) کشف شد.

بعدها این غار توسط دولت باربادوس به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی مورد توجه قرار گرفت و توسعه یافت. به طوری که در سال 1981 غار هاریسون برای بازدید عموم آزاد شد. معمولا تور آن از «هال بزرگ» که یک غار بزرگ به طول ۳ متر است شروع می شود و تا «دهکده» ادامه دارد.

غار

 1. غارهای کارلزبد - ایالات متحده

اگر به دنبال یکی از غارهای شگفت انگیز تفریحی در جهان هستید می توانید از غارهای کارلزبد دیدن کنید. این غارها در نیو مکزیکو ایالت متحده قرار دارد که در تمامی فصول سال به غیر از روز کریسمس برای بازدید عموم آزاد است. شما برای بازدید از این غارها می توانید پیاده روی کنید یا از آسانسورهای واقع در مرکز بازدید آن استفاده کنید.

لذا غارهای کارلزبد برای افرادی که قادر به پیاده روی طولانی مدت نیستند، هم قابل بازبینی است. غارهای کارلزبد یک تالار بزرگی به نام «اتاق بزرگ» با طول 1220 متر، عرض 1906 متر و ارتفاع 7777 متر دارد. لذا از این نظر می تواند بسیار شگفت انگیز و زیبا باشد. جالب است بدانید که تالار اتاق بزرگ سومین تالار بزرگ در آمریکای شمالی و هفتمین تالار بزرگ در جهان است.

غار

 1. غار ماموت - ایالات متحده

اگر به پارک ملی ایالات متحده در کنتاکی مرکزی بروید در آن جا غار ماموت را مشاهده خواهید کرد که طولانی ترین سیستم غار جهان را دارد. نام این سیستم غار Mammoth-Flint Ridge است که بیش از 584 کیلومتر مسیر زیرزمینی را به خود اختصاص داده‌است. به همین دلیل از زیبایی های بی نظیری در جهان برخوردار است.

پارک کنتاکی به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده و در سال 1981 نیز به یک مکان توریستی تبدیل شده است. این پارک با غارهای شگفت انگیز خود گودال های بزرگ و تماشایی به نام گودال سر، گودال منجمد و غیره دارد. لذا اگر به جای تالار و اتاق های مختلف به دیدن گودال های طبیعی علاقه دارید می توانید از غار ماموت ایالت متحده بازدید کنید.

غار

 1. غار دونگ ژانگ - چین

غار دونگ ژانگ یکی از غارهای شگفت انگیز چین واقع در شهرستان زیون استان گوئیژو است که از بخش های مختلفی تشکیل شده است. دونگ ژانگ در زبان چینی به معنی «در غار» است. این غار از سال 1984 به عنوان یک مدرسه مورد استفاده قرار می گیرد.

به طوری که 186 دانش آموز و 8 معلم در آن مشغول به تحصیل هستند. در حال حاضر در غار دونگ ژانگ اتاق، ساختمان های کوچک و مناطق تفریحی مختلفی وجود دارد. این غار در دل کوه توسط نیرو های طبیعی مانند باد، آب، تغییرات زلزله ای و غیره طی هزاران سال ایجاد شده است.

غار

 1. غار فانتزی - نیوزیلند

غار فانتزی در «دن ور که» نیوزلند برای برگزاری نمایشگاه های سالانه افراد محلی و گردشگران توسعه یافته است. به طوری که در طول سال شاهد برگزاری نمایشگاه های مختلفی در این غار هستیم.

غار

 1. غار فونگ نا - ویتنام

غار فونگ نا در مناطق مین هوآ ویتنام مرکزی - شمالی در 500 کیلومتری جنوب هانوئی قرار دارد. این پارک جزو میراث جهانی یونسکو است. زیرا در آن بیش از 300 غار وجود دارد که با اکوسیستم و جنگل های آهکی رشته کوه‌های آنامیت توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

بد نیست بدانید که از میان 300 غار فونگ نا تنها 20 مورد آن توسط دانشمندان بررسی شده است. زیرا این غار 126 کیلومتر طول دارد و از چندین بخش مانند رودخانه زیرزمینی، غارها و مسیرهای مختلف تشکیل شده است. لذا بررسی کل آن ها نیاز به زمان طولانی دارد.

غار

 1. غار بارتون کریک - بلیز

غار بارتون کریک به عنوان یک مرکز گردشگری و باستان شناسی در منطقه کایو کشور بلیز واقع است. این غار شگفت انگیز مسیری به طول 6400 متر موج دار دارد. برخی از غار نوردان فکر می کنند شاید 6 کیلومتر از این غار هنوز کشف نشده است. زیرا در جریان های فروکشی بقایای خشک آن برخی از مسیر این غار باز شده‌است. لذا احتمال ادامه مسیر این غار وجود دارد.

در غار باستانی بارتون کریک آثاری مانند تکه سفال متعلق به 200 سال قبل از میلاد مسیح و جسد 28 انسان کشف شده که نشان می دهد این غار قبلا توسط مایاها استفاده شده است.

غار

 1. غار اشکوتسیان - اسلوونی

غار اشکوتسیان یکی از شگفت انگیزترین غارهای جهان است که در منطقه تریست اسلوونی قرار دارد. طول این غار 3.2 کیلومتر است و کاملا توسط نیروهای دولتی محافظت شده است. اما با این حال سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از این غار وارد کشور اسلوونی می شوند.

غار اشکوتسیان یک رودخانه به نام رکا به طول 33.6 کیلومتر دارد که بخشی از آن به زیر زمین ملحق می شود و در آن جا به یکی از بزرگ ترین مرداب های زیر زمینی اروپا به نام «کارست» منتهی می شود. این غار در سال 1986 به یک میراث جهانی یونسکو تبدیل شد.

غار

 1. غار گوزن - بورنئو، مالزی

غار گوزن یا در زبان محلی «گوا پایائو» و «گوا روسا» از گوزن هایی الهام گرفته شده است که صخره های نمکی این غار را می لیسند و از آن به عنوان پناهگاه استفاده می کنند. این غار برای اولین بار در سال 1961 توسط فردی به نام جی.ای میلفورد کشف شد.

اما در سال 1987 برای تعیین اندازه آن مورد بررسی قرار گرفت. غار گوزن 174 متر عرض، 122 متر ارتفاع و ورودی 146 متر دارد.این غار در پارک ملی مولو گونوگ در نزدیکی میری، ساراواک در بورنئو مالزی قرار دارد.

غار

 1. غار اونونداگا - ایالات متحده

غار اونونداگا برای اولین بار در سال 1850 توسط مردم آن منطقه ساخته‌شد. اما به دلیل وجود ویرانی و جنگ در آن زمان در سال 1982 ترمیم شد و اکنون به عنوان بخشی از پارک ملی میسوری ایالت متحده محافظت می شود. در غار شگفت انگیز اونونداگا تورهای غارنوردی، شنا، ماهیگیری، پیک نیک و صعود به بازدید کنندگان ارائه می شود. همچنین آن ها در صورت تمایل می توانند از موزه طبیعی آن نیز بازدید کنند.

غار

 1. غار مجلس الجن - مسقط، عمان

اگر به دنبال یکی از شگفت انگیزترین غارهای دنیای عرب هستید می توانید از غار مجلس الجن منطقه مسقط عمان دیدن کنید. این غار در فلات سما در ارتفاع 1380 متری بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

غار مجلس الجن از سنگ های کربنات فسیلی تشکیل شده است که عمیق ترین قسمت آن با 178 متر در قسمت ورودی غار قرار دارد. غار مجلس الجن دارای یک تالار با طول 310 متر، عرض 255 متر و ارتفاع 40 متر است. این تالار نهمین تالار بزرگ غاری شناخته‌شده در جهان به شمار می رود.

غار

 1. غار یخی ایسریسن ولت - اتریش

اگر یکی از علاقه مندان به غارهای یخی هستید و دوست دارید این شگفتی های طبیعت را مشاهده کنید می توانید از غار یخی ایسریسن ولت دیدن کنید. این غار در درون کوه هوکوگل در منطقه ورفن اتریش قرار دارد و به عنوان بزرگترین غار یخی جهان شناخته می شود.

کلمه ایسریسن ولت در زبان محلی به معنای «غول های یخی دنیا» است. زیرا این غار 42 کیلومتر طول دارد و هر ساله به دلیل یخ های آهکی و طبیعی آن 200 هزار گردشگر از سراسر جهان به دیدن آن می روند.

ساختارهای یخی غار ایسریسن ولت از آب شدن برف هایی تشکیل شده‌است که در طول زمستان وارد این غار شده‌اند. در زمستان به درون غار یخی ایسریسن ولت باد می وزد و برف های داخل آن را آب می کند. در تابستان نیز از درون غار یخی باد خنکی به بیرون می آید تا از ذوب شدن یخ های درون آن جلوگیری کند.

غار

 1. غار گودال شگرف - ایالات متحده

این غار با 17.873 متر عمیق ترین غار ایالت متحده است. غار گودال شگرف در منطقه جورجیا قرار گرفته که در نزدیکی آن غارهای الیسون، شرق لافایت، قرار دارند.

 1. غار فلوت نی - چین

فلوت نی یکی از جاذبه های گردشگری کشور چین است که در منطقه گوانگ خی قرار دارد. علت نام گذاری این غار به دلیل نی هایی است که در درون آن رشد می کنند.

این نی ها برای ساخت فلوت بسیار عالی هستند. در این غار 70 کتیبه نوشته‌شده با جوهر وجود دارد. قدمت این کتیبه ها به 792 سال بعد از میلاد مسیح می رسد. غار فلوت نی از سنگ های عالی و معدنی، ستون های سنگی و رسوب های کربن تشکیل شده است که با روشن شدن هوا صحنه های دل انگیزی را ایجاد می کنند.

جالب است بدانید که وجود آثار باستانی در درون غار نشان می دهد غار فلوت نی یکی از جاذبه های گردشگری متعلق به 1200 سال گذشته بوده است. ولی این غار در عصر حاضر در سال 1940 برای بار دوم توسط گروهی از پناهنده ها کشف شده‌است.

غار

 1. غار آبی کاپری - ایتالیا

اگر یکی از علاقه مندان به غارهای آبی و دریایی هستید می توانید از غار شگفت انگیز کاپری واقع در جزیره ای به همین نام در ایتالیا سفر کنید. این غار به دلیل عبور نور از حفره های زیر زمینی آن انعکاس زیبایی را در درون آب ایجاد می کند که نظر هر گردشگری را می تواند به خود جلب کند.

غار

 1. غار یخی ورفیجیول - ایسلند

یکی از شگفت انگیزترین و معروف ترین غارهای یخی جهان، غار یخی ورفیجیول است. این غار در تالاب یخ‌زده در منطقه اسکتفل ایسلند قرار دارد که توسط آب های گرم آتشفشانی در زیر یخچال واتناجوکول ایجاد شده‌است. این غار برای اولین بار در سال 1980 طی یک ماموریت کشف شد.

غار

 1. غار لاسکو-فرانسه

غار لاسکو یکی از غارهای پر پیچ و خم کشور فرانسه است که در سال 1940 توسط یک نوجوان کشف شد. این غار نقاشی های غاری پارینه سنگی دارد که عمر برخی از آن ها 17300 سال تخمین زده شده است. در این پارینه سنگی عکس حیوانات بزرگی وجود دارد که نشان دهنده موجودات آن زمان است. در غار لاسکو تالار گربه ها، تالار گاوها، محراب، شبستان، ستون ها و مسیرهایی وجود دارد.

غار لاسکو در منطقه موتینگ فرانسه واقع شده‌است که در سال 1948 افتتاح شد. در سال 1979 نیز به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو ثبت شد. بد نیست بدانید که غار لاسکو از سال 1963 برای حفاظت از آثار هنری آن بسته شده است.

غار

 1. غار کریستالی - مکزیک

یکی از جدیدترین غارهایی که در سال های اخیر کشف شد، غار شگفت انگیز کریستالی است. این غار در سال 2000 کشف شد. زمانی که دانشمندان برای بیرون کشیدنِ ده‌ ها هزار گالن آب شکافی‌ را در آن ایجاد کردند، این غار را کشف کردند.

غار کریستالی به معدن نایکا در جی هوآهوآن، مکزیک متصل است و در آن کریستال هایی به ارتفاع بیش از 915 سانتی متر و قطر 122 سانتی متر وجود دارد. در حال حاضر بیشتر بخش های غار کریستالی کشف نشده است. زیرا آب های آن توسط تزریق ماگما گرم و غار را گرم نگه می دارند. لذا گردشگران تنها با پوشش های محافظت‌شده می‌توانند به مدت 10 دقیقه در آن دوام بیاورند.

غار

 1. غار کرم شب تاب - نیوزیلند

غار کرم شب تاب یکی از غارهای شگفت انگیز کشور نیوزلند است که در ویتومو در شمال این کشور قرار دارد. وجود کرم های شب تاب بزرگ باعث‌شده تا گردشگران، این غار را غار کرم شب تاب نام گذاری کنند. این غار یکی از منحصر به فردترین غارهای جهان است که شما می توانید با قایق هایی از میان هزاران کرم شب تاب عبور کنید.

خوب است بدانید که به غیر از غار کرم شب تاب غارهای رواکوری و آرانویی نیز کرم شب تاب دارند که بخشی از فرهنگ و تاریخ طبیعی 120 ساله نیوزلند را زنده نگه می دارند.

غار

 1. غار فینگال - اسکاتلند

غار فینگال، یکی از غارهای دریایی است که در جزیره بدون سکنه استافا در اسکاتلند قرار دارد. این غار توسط ستون های بازالت تشکیل شده‌است که به صورت شش ضلعی درون یک جریان گدازه پالئوسین به هم متصل می شوند. غار فینگال به دلیل صداهای عجیبی که در سقف طاقدار آن ایجاد می شود، بسیار معروف است. این صداها به دلیل موج های ایجادشده در درون آن تولید می شود.

غار

 1. غار چلچله‌ ها - مکزیک

غار چلچله ها، واقع در اکویزمون مکزیک دومین گودال بزرگ این کشور و یازدهمین گودال بزرگ جهان است. از ارتفاع 370 متری آن به داخل گودال آب می ریزد و یک منظره زیبایی را ایجاد می کند. پوشش گیاهی غار چلچله ها ضخیم است که در دهانه آن وجود دارد.

داخل غار بسیار سرد است و با بارش باران، ریزش آب به درون گودال زیاد می شود. از بزرگترین گسل سنگ آهکی آن به نام کرتاسه به عمق 512 متری آن آب به سمت پایین می ریزد.

 1. غار روح - ونزوئلا

غار روح، به عنوان شگفت انگیزترین غارهای جهان شناخته می شود که در پارک ملی سایناما ونزوئلا جنوبی قرار دارد. این غار در یکی از غنی ترین بخش های زیستگاهی و باستانی جهان را دارد. برخی از متخصصان بیان می کنند غار روح یک گلوگاه شیب دار فروریخته است که می تواند به راحتی دو هلی‌ کوپتر را در خود جای دهد.

غار

سخن پایانی

در این جا در مورد شگفت انگیزترین غارهای جهان صحبت کردیم. برخی از این غارها برای خود گودال ها، تالارها، گلوگاه، آبشار و غیره دارند که دیدن آن ها می تواند نظر هر گردشگری را به خود جلب کند. بنابراین اگر شما علاقه مند به دیدن غارهای طبیعی جهان هستید می توانید از این مناطق دیدن کنید.