سرمایه گذاری مسکن

بازار مسکن گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری در این روزها+ مزایا و معایب

مطلب خود را با لزوم بازاریابی و سرمایه گذاری در بازار مسکن به عنوان یکی از امن ترین، مورد اعتمادترین، سودآورترین و دردسترس ترین بازار های سرمایه گذاری آغاز می کنیم. افراد در تمام طول تاریخ در پی پنهان کردن مبلغی از دارایی خود برای روز مبادا، به جهت جلوگیری از دزدیده شدن و حمل به جای دیگر بوده اند. این پنهان کردن از حفر سوراخ در زمین و دل کوه ها تا بانک ها و سرمایه گذاری های ثابت متفاوت بوده است. در بین تمام این گزینه ها بازار ملک و مسکن همیشه از جذاب ترین ها به شمار می رفته است. این جذابیت البته دارای اشکالاتی نیز هست. در ادامه قصد داریم مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما شرح دهیم.

مزایای سرمایه گذاری در بازار مسکن چیست؟

مزایای سرمایه گذاری در بازار مسکن
مزایای سرمایه گذاری در بازار مسکن

تصمیم گیری برای اینکه پس انداز یا میزان نقدینگی خود را به کدام یک از بازارها وارد نموده و اطمینان از بازده سرمایه گذاری از جمله چالش های مهم در زندگی هر فردی است. شناخت بازارهای متفاوت، بررسی بهترین زمان سرمایه گذاری، پیش بینی آینده و … می تواند از جمله تاثیرگذارترین عموامل موثر باشد.

اگرچه املاک یکی از وسوسه انگیز ترین بازارهای مورد توجه مردم برای ورود سرمایه محسو می شود اما این میدان هم به نوبه خود دارای بالا و پایین های بسیاری است. در ابتدا باید گفت که سرمایه گذاری در بازار مسکن هم مانند سایر بازارها دارای مزایایی است که از آن دسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرمایه گذاری در بازار مسکن چه انواعی دارد؟

در بازار مسکن انوع مختلفی از سرمایه گذاری وجود دارد که از آن دسته می توان به مشارکت در ساخت، پیش فروش و … اشاره کرد که هر کدام به نوبه خود مشخصه های ویژه ای را برای مشتریان خاص خود دارد. این تنوع بالا در روش های سرمایه گذاری، دست سرمایه گذاران این بخش را در انتخاب باز می گذارد تا بتوانند گزینه مناسب با شرایط مالی خود را انتخاب نمایند. برای مطالعه بیشتر انواع سرمایه گذاری در بازار مسکن به مقالات وبلاگ املاک داران مراجعه نمایید.

همچنین در نظر داشته باشید که کمک گرفتن از مشاوران بازاریابی و سرمایه گذاری، می تواند در انتخاب نوع سرمایه گذاری بسیار راه گشا باشد. از جمله این سرمایه گذاری ها خرید آپارتمان به صورت پیش فروش است. این نوع از خرید می تواند در آینده نیز سود زیادی را نصیب شما کند. خرید به قیمت بازار فعلی و تحویل در بلندمدت، همچنین پرداخت مابقی ثمن معامله به مرور و با پیشرفت کار از مزایای این نوع سرمایه گذار است.

مزیت سرمایه گذاری در بازار بورس

شاید برا شما هم سوال پیش آمده باشد که سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا در مسکن؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که استفاده از فرصت بورس املاک، که هم فعالیت در بورس است و همزمان در حوزه املاک، می تواند یکی پیشنهادات بسیار عالی در این حوزه باشد. در این صورت، هر شخصی با هر مبلغی می تواند چند متر مربع از یک مجتمع تجاری یا مسکونی را خریداری نماید.

همینطور زمانی که پروژه به اتمام برسد، به قیمت روز بازار بر روی آن ملک قیمت گذاری صورت گرفته و به فروش می رسد. اگر خریدار تعدادی از سهام املاک بتوانند مابقی سهام واحد مذبور را بخرد می تواند مالکیت آن واحد را از آن خود کند و در غیر این صورت پول تعداد سهام خود را بازپس گرفته و می تواند در سهام شرکت دیگری سرمایه گذاری مجدد نماید.

مطالعه این مقاله   دریافت وام مسکن بانک ملی

 

 • حجم نقدینگی در بازار مسکن چه مقدار است؟

این بازار از جمله محل های سرمایه گذاری است که با هر مقداری از نقدینگی می توان به آن ورود پیدا کرد. شاید به محض ورود به این بازار تصور کنید که باید سرمایه زیادی داشته باشید، اما تنوع در این بازار آنقدر زیاد است که شما می توانید به راحتی با هر مبلغی به صورت تک نفره یا مشارکتی وارد این بازار شوید. اما در نظر داشته باشید که برای بازگشت این نقدینگی ممکن است هر نوع ملکی با دیگری متفاوت باشد. مثلا بازگشت سرمایه در ملک مسکونی بیشتر از واحدهای اداری است.

افراد در زمان ورود به حوزه املاک و مستغلات با گزینه های زیادی برای انتخاب و خرید مواجه می شوند. خانه بخریم یا زمین، آیا خرید آپارتمان سود بیشتری دارد، ملک تجاری بهتر است یا مسکونی و … از جمله چالش های پیش روی افراد هستند. برای این انتخاب مشورت با مشاوران باتجربه املاک داران گزینه بسیار مناسبی است.

 

 • استفاده از سود یا اجاره، کدام بهتر است؟

یکی دیگر از مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار مسکن این است که بدون استفاده از اصل سرمایه و با حفظ ارزش اولیه آن و حتی تعلق ارزش افزوده به آن، می توانید از سود یا اجاره بهای ملک استفاده نمایید. در این حالت می توانید کسب درآمد نموده و با درآمد مازاد حاصل از آن یا به هزینه های خود کمک نمایید و یا در بازارهای ثانویه مجددا سرمایه گذاری نمایید. در این مورد اگر مبلغ رهنی را نیز دریافت کنید می توانید در مورد سرمایه گذاری آن در بازار دیگری تصمیم گیری کنید.

امنیت سرمایه گذاری بازار مسکن
امنیت سرمایه گذاری بازار مسکن
 • امنیت سرمایه گذاری در کدام بازار بیشتر است؟

بازار مسکن از جمله بازارهای کم ریسک و با امنیت بالایی است که می تواند خیال هر سرمایه گذاری را راجع به اصل و ارزش افزوده یا سود سرمایه گذاریش راحت نماید. با توجه به اینکه ملک قابلیت دزدیده شدن را ندارد پس یکی از سرمایه گذاری های امن محسوب می شود.

 • افزایش ارزش در مسکن چقدر است؟

در طول تاریخ مردم دریافته اند که یکی از بازارهای پربازده و امن، بازار مسکن است. از طرفی هم، قابل استفاده شخصی است و در عین حال می توان از آن به درآمد زایی نیز رسید. در طول زمان نیز علاوه بر سود دهی کوتاه مدتش، ارزش افزوده بالایی را به خود جلب می کند. به همین جهت از نظر اقتصادی به مسکن اصطلاح کالای سرمایه ای اتلاق می شود.

 • آیا ریسک در بازار مسکن کمتر است؟

یکی از بازارهای زود بازده و کم ریسک بازار املاک است. سرمایه گذاری در این بازار علاوه بر نداشتن ریسک دزدیده شدن، ریسک های ناشی از جنگ، کشمکش های داخلی کشورها، دلار و ارز، طلا و خودرو یا بازارهای مشابه را تجربه نخواهد کرد. و یا حتی اگر این موارد بر بازار موثر باشند این تاثیر بسیار ناچیز و با قدرت بازگشت قیمت ها به حالت قبل همراه است. همچنین نمودارها نشان می دهد روند افزایش قیمت ها در این بازار همیشه ادامه داشته است.

 • آیا بازار مسکن کمکی به صنعت ساختمان می کند؟
مطالعه این مقاله   دلایل گرانی سرسام آور مسکن چیست؟ هزینه ساخت مسکن در دولت دوازدهم

همانطور که در مقالات دیگر نیز متذکر شدیم، صنعت ساختمان یکی از مهم ترین صنایع موجود در هر کشوری است که حدود 70 درصد از صنایع هر کشوری را در بر دارد. همچنین به تناسب اندازه خود می تواند شغل های مستقیم و غیر مستقیم زیادی را ایجاد نماید. به هر حال هرگونه سرمایه گذاری در این بازار بدور از دلال بازی و واسطه گری های مخرب می تواند به رشد این صنعت و همچنین تولید در کشور عزیزمان کمک کند.

 • ورود به بازار مسکن با تخصص کم ممکن است؟

یکی از مزایای بازار مسکن، ورود به آن با هر سطحی از علم و تجربه است. اگر تخصص زیادی در امر خرید و فروش املاک ندارید، تصور محرومیت از معاملات در این حوزه را نداشته باشید. در بازار بورس یا سایر بازارها یا باید خودتان تخصص داشته باشید و یا حتما باید با یک مشاور باتجربه یا کارگزار مشورت نمایید وگر نه دچار خسارت های وحشتناکی در حد از دست دادن اصل سرمایه می شوید. بازار ملک این پتانسیل را دارد که حتی اگر متخصص امر نیز نبودید با مشورت مشاوران بتوانید سرمایه گذاری موفقی را انجام دهید. در غیر این صورت حتی اگر خودتان نیز خرید نمایید دچار ضرر شدیدی نخواهید شد.

 • آیا تغییر نوع کاربری ملک از مزایای بازار مسکن است؟

اگر انسان فعال و ریسک پذیری هستید، یکی از سودآورترین بخش های سرمایه گذاری در حوزه املاک، خرید املاک با کاربری کشاورزی یا مسکونی و تغییر آن به انواع دیگر از قبیل ویلایی، مسکونی یا تجاری است. در این صورت اگرچه زمان زیادی را باید صرف طی مراحل قانونی آن نمایید، اما سود بی نظیری را درنهایت دریافت خواهید کرد.

 • بهره مندی از تسهیلات در بازار مسکن ممکن است؟

در هیچ یک از بازارهای موازی بازار مسکن شاهد اعطای تسهیلات در حد این قسمت نخواهیم بود و به این دلیل این نوع از سرمایه گذاری بسیار در افزایش نقدینگی به شما کمک خواهد کرد. همانطور کارشناسان و اقتصاددانان عنوان می کنند در اوضاع تورمی دریافت وام برای خرید سرمایه ثابت به نفع وام گیرنده است. زیرا شاید در زمان دریافت وام، پرداخت اقساط آن برای شما سخت باشد، اما در طولانی مدت و افزایش درآمد یا حقوقتان پرداخت این اقساط سهم کمتری از دریافتی های شما خواهد داشت و همچنین ملک خریداری شده نیز ارزش افزوده زیادی پیدا کرده است.

معایب سرمایه گذاری در بازار مسکن چیست؟

معایب سرمایه گذاری در بازار مسکن
معایب سرمایه گذاری در بازار مسکن

مانند هر نوع کسب و کار دیگری، سرمایه گذاری در بخش مسکن نیز دارای ریسک و معایب خاص خود است. در ادامه به تعدادی از مهمترین این ریسک ها اشاره می کنیم:

 • نقدشوندگی پایین

از جمله معایب سرمایه گذاری در حوزه مسکن نقدشوندگی پایین آن است. برعکس طلا، دلار و ارز و سپرده گذاری در بانک ها، ملک خیلی سخت تر و دیرتر به پول نقد تبدیل می شود. مخصوصا زمانی که از نظر مالی در مضیقه هستید یا خدای ناکرده دچار بیماری شوید و به پول نقد نیاز داشته باشید، فروش ملک به زمان و همت زیادی نیاز دارد.

 • کسب سود در طولانی مدت
مطالعه این مقاله   وضعیت بازار مسکن در آبان 1400

اگر به دنبال کسب سود بالا در زمان کم هستید لطفا به بازار املاک وارد نشوید. درست است که سرمایه گذاری در این بازار با سود دهی بالایی همراه است اما کمی بیشتر سایر بازارهای مالی به صبر و تعمل نیاز دارد.

 • سن بنا

یکی از مشکلات موجود در خرید خانه و مخصوصا آپارتمان افزایش سن بنا و کاهش ارزش آن است. در رابطه با خرید خانه این مسئله کمتر بر روی ارزش ملک تاثیر می گذارد زیرا حداقل در اثر بالا رفتن سن بنا و کاهش ارزش آن، ارزش زمین را به عنوان یک دارایی در اختیار خواهیم داشت. اما در آپارتمان این مسئله بیشتر بر قیمت نهایی پس از گذشت زمان تاثیر می گذارد.

امنیت سرمایه گذاری بازار مسکن
نوسان قیمت در بازار مسکن
 • ریسک های دیگر

از جمله ریسک های موثر بر بازار مسکن می توان به وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، آتش سوزی و … اشاره کرد.

 • قدیمی شدن طراحی خارجی و داخلی

پس از گذشت سال ها و عوض شدن سبک ساختمان سازی یا تغییرات اساسی در دکوراسیون، بسیاری از سبک های قدیمی مورد اقبال مشتریان نیستند. مثال آن، آشپزخانه ها هستند که در سالهای پیش دارای دیوار و در بودند ولی هم اکنون برطبق سلیقه افراد به صورت اُپن طراحی می شوند که البته همین مدل نیز خود شامل زیر مجموعه های متفاوتی مثل جزیره، بدون اُپن و مواردی از این دست است. طراحی دکوراسیون در قیمت نقش بسزایی دارد و در خرید و فروش خانه بسیار مهم است.

 • نیاز به بررسی زیاد قبل از خرید

یکی از موارد مهم در خرید و سرمایه گذاری شناخت منطقه از نظر جغرافیایی، تاریخی، ساکنین محله و مواردی از این دست است تا خرید بهتری انجام شود. این موارد به این علت مهم هستند که اگر برای سرمایه گذاری ملکی را خریداری می نمایید باید به فکر زمان فروش آن نیز باشید. اگر در انتخاب منطقه خرید اشتباه کنید نه تنها سرمایه گذاری شما نتیجه مطلوبی را در پی نخواهد داشت، بلکه ممکن است آن ملک را با اندکی ضرر اقتصادی بفروشید.

 • پیگیری و هزینه های بالا

در مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار مسکن باید مراقب باشید که فریب قیمت های پایین آن نخورید. بعضا املاک که با قیمت پایین تر عرضه می شوند دچار نقصی هستند که، برطرف کردن آن ممکن است هم هزینه و هم زمان زیادی را طلب کند. مخصوصا در تغییر کاربری ها با این نکته بیشتر برخورد می کنیم.

در نهایت با توجه به شرایط مالی و زندگی خود سعی کنید بهترین نوع سرمایه گذاری را برای خود انتخاب نموده و در این راه از مشورت مشاوران امر نیز بهره ببرید. برای مشاوره سرمایه گذاری و مطالعه مقالات بیشتر پیرامون مشاوره حقوقی مسکن، انواع بازارهای سرمایه گذاری و نقش مشاور در سرمایه گذاری در بازارهای مالی لطفا به سایت املاک داران مراجعه نمایید.

برای استفاده مشاوره بازاریابی و سرمایه گذاری به سایت املاک داران مراجعه نمایید.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا