معماری و دکوراسیون داخلی

اصول تعمیر و نگهداری ساختمان

اصول تعمیر و نگهداری ساختمان شامل مجوعه ای از وظایف است که بسته به نوع کاربری می تواند متفاوت باشد. رعایت این اصول باعث اطمینان از عملکرد مناسب ساختمان می شود تا راحتی و آسایش را برای ساکنین مهیا کند. این اصول شامل مسائل مهمی است که می تواند، از نظافت گرفته تا تعمیر بخش هایی از ساختمان که نیاز به تعمیر دارند متفاوت باشد. با املاک داران همراه باشید تا در صورت نیاز به خرید خانه ارزان در اصفهان این موارد را با هم بررسی کنیم.

چرا تعمیر و نگهداری ساختمان مهم است؟

نگهداری مناسب ساختمان به چند دلیل ضروری است. یکی اینکه ساختمان ها ذاتاَ با گذشت زمان به دلایل طبیعی از قبیل تغییرات آب و هوا یا استفاده روزمره ساکنین، کیفیت اولیه ی خود را از دست می دهند. این مسئله باعث کاهش ارزش ساختمان یا کاربری نامناسب و همچنین هزینه های گزاف نگهداری آن می شود. هزینه هایی که گاهی بسیار بالاتر از هزینه های ثابت ساختمان می شود.

دامنه ی اصول تعمیر و نگهداری ساختمان از ابتدایی ترین تا ضروری ترین کارها را در بر می گیرد. از پاک کردن شیشه ها گرفته تا تعمیر داخلی از قبیل لوله کشی و سیم کشی های برق و تلفن و گاهاً اینترنت می تواند این دامنه را شامل شود.

اما گاهی رعایت اصول نگهداری می تواند برای سلامتی ساکنین نیز ضروری باشد. به عنوان مثال بررسی ایمنی گاز و آسانسور که مستقیما با سلامت ساکنین در ارتباط است. مسائلی از قبیل تهویه و کیفیت آب هم به صورت بالقوه می تواند از سلامتی محافظت کند.

بنابراین تعمیر و نگهداری ساختمان از نظر عملکردهای مورد نیاز، متنوع است.

سه روش نگهداری و تعمیر ساختمان

نگهداری و تعمیر معمول یا روتین ساختمان

این نوع نگهداری برای جلوگیری از خرابی زودرس بسیار ضروری است. این خرابی بسته به مکان ساختمان از نظر آب و هوایی یا مصالح ساخته شده می تواند متفاوت باشد. فرضاَ برای یک قسمت که از جنس آهن است در فواصل معینی رنگ و ضد زنگ استفاده می شود. این اصل یکی از اصول برجسته پروسه تعمیر و نگهداری ساختمان است. زیرا اگر قسمتی از ساختمان که از آهن تشکیل شده است به موقع رنگ آمیزی نشود می تواند مسئله ساز شود.

مطالعه این مقاله   نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان

لذا این دسته از نگهداری ها شامل تمیز کردن، سرویس، روغن کاری، تجدید گچ کاری، رنگ آمیزی دیوارها و احیانا قسمتهای فلزی و چوبی می شود. تعمیر و نگهداری روتین، فعالیتی است که پس از احداث ساختمان انجام می شود تا مانع از خرابی، (زنگ زدگی فلزات و پوسیدگی چوپ) شود.

نگهداری و تعمیر پیشگیرانه ساختمان

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه شامل فعالیت هایی است که اساساَ برای مقاوم سازی ساختار و مقاومت در برابر خرابی یا آسیب زودرس لازم است. نگهداری پیشگیرانه از یک سازه به معنای بهبود کیفیت ساخت و دوام عملکرد بیشتر آن است.

تعمیر و نگهداری ساختمان یا تعمیرات در لحظه

علیرغم اتخاذ کلیه اقدامات پیشگیرانه ممکن و تعمیر و نگهداری روتین، سازه ای، ممکن است که دچار پوسیدگی و آسیب شود، که نیاز به بهبود و انجام اقدامات لازم است. تعمیر و نگهداری برداشتن هر قسمت از آسیب دیدگی سازه یا رفع نقص در سازه است.

در حین انجام هر گونه کار تعمیراتی، باید علت و محل دقیق نقص یا آسیب آن به طور دقیق مشخص شده و اصلاح شود تا در آینده با چنین مسئله ای برخورد نکنید.

اصول تعمیر و نگهداری ساختمان
اصول تعمیر و نگهداری ساختمان

سه روش نگهداری و تعمیر ساختمان

اصول تعمیر و نگهداری ساختمان همانگونه که یاد شد می تواند در طول عمر و دوام ساختمان بسیار موثر باشد. در این بین بعضی از اقدامات در کنار اصول اولیه می تواند بسیار در کاهش هزینه های آینده اثرگذار باشد.

1. بررسی ناودان ها

همیشه ناودان ها را بررسی و تمیز کنید. گرفتگی ناودان ها می تواند باعث ایجاد نم و رطوبت در دیوارها و پی ساختمان شود. در این حالت آب باران یا برف به خوبی از پشت بام تخلیه نشده و حتی می تواند به پوشش بام نیز آسیب برساند.

2. بررسی سیستم تهویه و گرمایش

این بررسی می تواند قبل از فصل گرما و سرما صورت پذیرد. مثلا تلاش کنید یک ماه قبل از شروع فصل سرما، پکیج، رادیاتورها، بخری و لوله های دودکش را بررسی نمایید تا با شروع فصل پاییز و زمستان دچار مشکل نشوید. همچنین ممکن است این وسایل از داخل خانه مشکلی نداشته باشند ولی یک بررسی سریع دودکش ها می تواند از بروز خطر گازگرفتگی جلوگیری نماید.

همچنین سرویس کاران با شروع هر فصل به شدت مشغول به کار هستند و شاید زمان کافی برای رسیدگی به مشکلات یا سرویس دستگاه های شما نداشته باشند و در این صورت به مشکل برخورد خواهید کرد.

مطالعه این مقاله   کمیسیون ماده 100 شهرداری چیست

3. از گرفتگی ها مخصوصا در آبرو ها جلوگیری کنید.

این گرفتگی ها می تواند شامل بسیاری از مواردی باشد که در گرفتگی لوله ها دخیل هستند. از قبیل مو و حتی برگ درختان و میوه کاج و هر آن چیزی که باعث گرفتگی آبراها می شوند. این گرفتگی ها چه در راه فاضلاب باشد و یا راه آبهای داخل حیاط و یا بالکن می تواند به پی و دیوار ساختمان آسیب های هزینه زایی را وارد کند.

4. به صورت دوره ای از نابود کننده های حشرات استفاده کنید.

این مسئله می تواند با هماهنگی کارشناس این کار صورت بگیرد. زیرا دانستن آنکه در چه محلی و چه وقتی کار سمپاشی صورت گیرد نیاز به تخصص دارد. بسیاری از این حشرات آنقدر ریز هستند که شاید متوجه وجود آن ها نباشیم در این صورت باز هم بهتر است به صورت دوره ای از کارشناسان امر در مورد سم پاشی ها مشورت بخواهیم.

اصول بازسازی ساختمان
اصول بازسازی ساختمان

موارد مهم در نگهداری خانه در ایران

 سم پاشی

در سم پاشی ساختمان های مسکونی و اداری- تجاری علاوه بر تعداد واحد مشخص شده تمامی مشاعات ساختمان از پشت بام تا راه پله ها و پارکینگ سم پاشی می شود.

 بیمه آتش سوزی و زلزله

در بیمه آتش سوزی شرکت بیمه گر متعهد به جبران زیان های مالی و مادی است که بر اثر وقوع آتش سوزی به اموال و دارایی های منقول و یا غیر منقول بیمه گذار وارد می شود. در بسیاری از مجتمع ها، مخصوصا آن هایی که سن ساخت بالایی دارند، ممکن است ایمنی مصالح به کار رفته پایین باشد و یا اصول به درستی رعایت نشده باشند. همچنین این ساختمان ها از وجود شیلنگ مرکزی آتش نشانی نیز محروم هستند و این موضوع به دقت و پیگیری بیشتری برای بیمه ساختمان نیاز دارد.

سرمایشی و گرمایشی

هزینه های مربوط به بالا بردن طول عمر دستگاه، کاهش هزینه مالکین و مصرف برق دستگاه های کولر گازی به وسیله سرویس ویژه ای که حداقل دوبار در سال صورت گیرد کاهش پیدا می کند.

سرویس آسانسور

آسانسور یکی از بخش های مهم ساختمان است که علاوه بر ایجاد سهولت در حمل و نقا به دلیل ارتباط مستقیمی که با جان انسان ها دارد لازم است حتما اصول تعمیر و نگهداری ساختمان در آن رعایت شود.

مطالعه این مقاله   چگونه هزینه های بازسازی خانه را محاسبه کنیم؟

سرویس آسانسور شامل موارد زیر است:

آچارکشی قطعات و متعلقات، روغن کاری ریل ها، کنترل موتور گیربکس، وضعیت تابلو فرمان، وضعیت زنگ و تهویه کابین، هم سطحی طبقات، کنترل وضعیت درب ها، تست پاراشوت، کنترل سیم بکسل ها و غیره.

سرویس استخر و سونا

نگهداری استخر یکی از کارهای مهمی است که اگر به صورت دوره ای و درست انجام نگیرد، به دلیل اینکه پوست انسان در معرض این آب فرار می گیرد، می تواند باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری شود. در ساختمان هایی که استخر و جکوزی دارند، همواره تعمیر و نگهداری استخر خانگی قسمتی از خدمات مورد نیاز این ساختمان ها می باشد.

در محله های لاکچری بیشتر از استخر استفاده شده است و مطمئنا رفت وآمد سرویس کاران این بخش در این گونه محله ها بیشتر است. از آنجائیکه خسارت وارده از طرف نشتی و یا خرابی لوله های استخر بسایر زیاد است، قبل از اقدام به خرید و فروش آپارتمان در اصفهان در املاک داران جستجو کرده و با بررسی کامل کارشناسان این مجموعه اقدام نمایید.

ابزار های مورد نیاز برای بازسازی خانه
ابزار های مورد نیاز برای بازسازی خانه

باغبانی

باغبانی شامل موارد زیر است:

  • هرس کردن و فرم دهی به فضای سبز موجود
  • حذف علف های هرز
  • بیل زدن سطح روی باغچه
  • آبیاری و نظافت کلی فضای موجود
  • کاشت گل فصل
صفر تا صد تعمیر و نگهداری ساختمان
اصول بازسازی ساختمان

نتیجه گیری

سعی کنید به ساختمان خود اهمیت دهید. با بررسی دوره ای و مستمر از مشکلاتی که می تواند در روند نگهداری خانه ی شما مسئله ساز شود جلوگیری کنید. برای این کار می توانید از یک نفر که بسیار به پیگیری کارهای مربوط به ساختمان علاقمند است کمک بخواهید. ایشان می تواند به عنوان مدیر ساختمان، کارشناسی مناسب برای تعمیر و نگهداری ساختمان را بکار بگیرد تا مشکلی از بابت فرسودگی های احتمالی پیش نیاید. لذا با توجه به نکاتی که گفته شد می توان با خیال راحت در ساختمان با رعایت اصول تعمیر و نگهداری ساختمان زندگی کرد.

از اینکه با ما همراه بودید، بسیار از شما ممنون هستیم. برای استفاده از راهنمای خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان ، مشارکت در ساخت و اطلاع از انواع سند ملکی با کارشناسان ما در املاک داران در ارتباط باشید.

امتیاز کاربران: 3.8 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

املاک داران

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

  1. فکر کردید خونه هایی که انبوه سازا می سازند بهتره. تاسیساتی اومده خونه ما میگه با چسب این خونه رو سر هم کرده بودند بهتر بود. از چه مصالحی استفاده کرده اینجا. موندم چی بهش بگم

    1. سلام دوست عزیز. به زودی در سایت ساختمانی خودمون برای جذب شما دوست و همکار گرامی اقدام می کنیم. ولی در هر صورت می توانید با شماره 03136266060 تماس گرفته و رزومه خود را نیز بفرستید. ممنونیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا