معماری و دکوراسیون داخلی

همه چیز درباره برج خلیفه. زیباترین و بلند ترین برج منطقه

همه چیز درباره برج خلیفه، عنوانی است که مجله املاک داران برای این یادداشت انتخاب کرده است. مطمئنا ما نمی توانیم همه چیز در مورد یک مسئله را در مقاله محدود اینترنتی ایراد کنیم اما سعی می کنیم در این یادداشت به مواردی اشاره کنیم که کمتر در مورد برج خلیفه شنیده شده است. اساسا برج ها بر اساس زیبایی شناختی ساخته می شوند.

این مسئله را در کشورمان نیز می توانیم مشاهده کنیم اما به طور کلی موردی که با آن در مواجهه با برج خلیفه برخورد می کنیم، مسئله کهن الگوها و الهام از نمادهای عربی در آن است. پیشنهاد می کنیم برای شناخت بهتر از این شاهکار معماری در آسیا، این یادداشت را تا انتها مطالعه کنید.

برج خلیفه چه تفاوتی با سازه های ساختمانی دارد؟
برج خلیفه چه تفاوتی با سازه های ساختمانی دارد؟

برج خلیفه چه تفاوتی با سازه های ساختمانی دارد؟

برج خلیفه یک آسمان خراش است، بلندترین سازه ساخته شده توسط و بلند ترین ساختمان جهان است. کلید ساخت این این آسمان خراش ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۴ خورد و در ژانویه ۲۰۱۰ به پایان رسید. هزینه ساخت برج خلیفه ۱٫۵ میلیارد دلار محاسبه شده است. این برج با 160 طبقه و ارتفاع 828 متر است.

اما به گفته سازندگان برج خلیفه ارتفاع این برج تا نوک آنتن آن بیش از یک کیلومتر خواهد بود هر چند تا کنون ارتفاع واقعی این برج رسما منتشر نشده است چرا که با پافشاری اماراتی ها، طول این برج در زمان ساخت افزایش داشته است و از آمارهای اولیه بیشتر شده است. برج خلیفه در حال حاضر عنوان بلند ترین سازه دست ساز بشر را به خود اختصاص داده است.

مطالعه این مقاله   نحوه نورپردازی و کنترل هوشمند آن در ساختمان

طراحی این برج توسط یک شرکت آمریکایی به نام اسکیدمور، اوینگز، مریل (SOM) و ادرین اسمیت با الهام از معماری اسلامی، طبیعت صحرا و گل‌های بیابانی انجام شده است.

درباره پایه های برج

از شاهکارهای مهندسی که یک رکورد محسوب می شود و در مواجهه اول با برج نظر هر متخصصی را جلب می کند، به کار بردن 500 هزار تن وزن برج بر روی یک قاب مثلثی شکل با ارتفاع 3.7 متری است. این قاب از میلگردهایی به کلفتی 1.5 متر که تا عمق 50 متری زمین پایین رفته است ساخته شده اند.

درباره فواره این برج چه می دانید؟
درباره فواره این برج چه می دانید؟

درباره فواره این برج چه می دانید؟

جالب است بدانید در قسمت بیرونی برج یک فواره 217 میلیون دلاری قرارگرفته است که طراحی آن را شرکت WET Design بر عهده داشته و توانایی پرتاب آب تا ارتفاع 150 متری را دارد. فواره طراحی شده با داشتن 6600 چراغ مخصوص در 50 رنگ مختلف مجموعه ای از مناظر زیبا در محوطه بیرون برج خلیفه می سازد.

آسانسورهای مخصوص برای حمل و نقل
آسانسورهای مخصوص برای حمل و نقل

آسانسورهای مخصوص برای حمل و نقل

برج خلیفه دارای 58 آسانسور و 8 پله مخصوص برقی است که همواره کار حمل و نقل ساکنین به طبقات و نقاط مختلف برج را برعهده دارند. از جمله این آسانسورها می توان به: آسانسور بار و آتش نشانی برج که توانایی حمل 5550 کیلوگرم جرم را دارد اشاره کرد و طبیعتا بلندترین آسانسور باری جهان به شمار می رود. جالب است بدانید در طراحی این برج از آسانسورهای هوشمند استفاده شده است تا در مواقع تخلیه، زلزله و یا آتش سوزی قابلیت برنامه ریزی داشته باشند.

مطالعه این مقاله   چگونه هزینه های بازسازی خانه را محاسبه کنیم؟

استفاده از آسانسورهایی که به افراد نمایی از بیرون برج را نشان می دهند و ظرفیت حمل 12 تا 14 نفر را دارند و با سرعت 10 متر بر ثانیه حرکت می کنند از نظر زیبایی شناسی نمای منحصر به فردی به ساختمان می دهند. با همه این تفاسیر تنها زیر 3 دقیقه به طول می انجامد تا شما به قله این برج برسید.

بالکن تماشایی برج
بالکن تماشایی برج

بالکن تماشایی برج

امارات و قلب آن، دبی، با وجود مکان‌های فراوانی که الهام بخش تحولات تاریخی و پیشرفتهای بسیار است، مورد توجه قرار می گیرد و به شهری مهیج تبدیل شده است. که همه این نقاط را می توان به صورت مجموعه ای، از بلندترین بالکن دنیا، واقع در برج خلیفه به تماشا نشست. بالکن برج خلیفه در بالاترین نقطه آن در طبقه 124، با چشم انداز360 درجه ای پانورامیک است که شما می توانید از آن نظاره گر زیباترین مکان‌های دبی باشید.

با رکورد هایی که برج خلیفه به نام خود ثبت کرده است بیشتر آشنا شوید.

عنوان بلند ترین سازه جهان را به نام خود ثبت کرده.

این سازه با بیش از 163 طبقه قابل توجه ترین سازه مهندسی است.

همه طبقاتی که در این سازه وجود دارد فعال و قابل استفاده هستند.

دارای آسانسور هایی با بیشترین سرعت جابجایی و امنیت

مطالعه این مقاله   با شناخته شده ترین معماران جهان آشنا شوید

آمار دقیقی از سرعت آسانسورهای این برج در دسترس نیست اما می توان به سرعت آنها غبطه خورد.

همچنین این برج بلند ترین آسانسور باری جهان را در خود دارد.

برج خلیفه اولین آسمان خراشی است که استفاده مسکونی نیز از واحدهای آن می شود.

خلیفه بیشترین مساحت را برای طبقات خود در نظر گرفته است که این خود یک رکورد منحصر به فرد محسوب می شود.

همچنین این برج دارای بزرگترین بالکن برای تماشای نمای بیرونی یک سازه است.

خلیفه از مسلمانان غافل نمانده و بلند ترین مسجد جهان را در خود جای داده است.

اگر می خواهید در بلند ترین استخر جهان شیرجه بزنید به خلیفه بروید.

البته در این برج زیباترین و مجلل ترین باشگاه شبانه (دیسکو) نیز واقع شده است.

لذیذ ترین غذاها را می توان در برج خلیفه میل کرد.

این برج هر ساله بلند ترین ترین آتش بازی سال نو کریسمس را اجرا می کند.

نتیجه گیری

برج خلیفه یک سازه عادی نیست که بتوان آن را با دیگر برج های جهان و مشخصا برج واقع شده در تهران مقایسه کرد. خلیفه سفارشی است که دنیای عرب برای جا نماندن از قافله مدرنیته به غرب داده است و در مواجهه با این برج باید در نظر گرفت که ما با تلفیقی از هنر، تکنولوژی و تاریخ روبه رو شده ایم.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا