معماری و دکوراسیون داخلی

اهمیت و ضرورت اجرای دکوراسیون اداری و تجاری

در قرن اخیر دکوراسیون داخلی به عنوان یکی از اجزای اصلی ساختمان سازی شناخته شده و لحاظ می شود. امروزه دیگر به ساختمان فقط صرف کاربری آن توجه نمی شود بلکه فضای داخلی هر مکان، تاثیرات آن محل بر روحیه انسان ها، تاثیر دکوراسیون بر میزان فروش و مواردی از این دست نیز بسیار مهم هستند.

فارغ از محل پیاده سازی دکوراسیون استفاده از یک مشاور و طراح باتجربه می تواند تا حد زیادی شخص را به اهدافش برساند. آنچه در ذهن افراد از دکوراسیون خانه، دکوراسیون اداری، دکوراسیون تجاری و … محیط ما باقی می ماند می تواند نظر او را راجع به سبک زندگی یا نوع کسب و کار ما تعیین کند. در بسیاری مواقع اتفاق افتاده است که فرد بر اثر دیدگاهی که از یک دکوراسیون پیدا کرذه است دست به خریدی بزند که اصلا به آن نیازی هم نداشته است. در این مقاله سعی داریم لزوم دکوراسیون مناسب برای ملک اداری و تجاری را بررسی کرده و شرح دهیم.

لزوم دکوراسیون مناسب برای ملک اداری و تجاری

دکوراسیون واژه ای برگرفته از زبان فرانسه و به معنی مهارت آذین بندی یا آراستن است. اما در واقعیت به استفاده از رنگ و طرح ها، انواع اثاثیه و وسایل، تلفیق علم و هنر و ایجاد هماهنگی بین آن ها برای به دست آوردن بهترین نتیجه در فضا، دلنشین تر کردن و بالا بردن کاربری آن، واژه دکوراسیون اتلاق می شود.

در روزگاری که ما انسان ها بیشترین زمان خود را در محیط های دربسته مسکونی یا تجاری می گذرانیم، لزوم طراحی و اجرای دکوراسیون را در محیط بیشتر احساس می کنیم. همچنین بسیاری از تلاش ها برای طراحی دکوراسیون و ابداع طرح های جدید نیز برای دست یابی به حس لذت از محیط و القا آرامش بوجود آمده است.

بسیاری از ما این تصور را داریم که می توانیم با استفاده از سلیقه خود یا در نهایت استفاده از نظر دیگران بهترین چینش را برای محل زندگی یا کار خود برگزینیم. اما در بسیاری از مواقع به دلیل در نظر نگرفتن تمام جوانب کار و تجربه کم در این زمینه، به نتیجه دلخواه خود نمی رسیم. مخصوصا این موضوع در مورد املاک تجاری و اداری بیشتر دیده می شود. اجرای دکوراسیون در فضای تجاری یک نوع سرمایه گذاری است و می تواند بر فروش بیشترین تاثیر را بگذارد.

مطالعه این مقاله   سیستم خانه هوشمند و 5 قابلیت مهم آن

لزوم استفاده از مشاور در طراحی دکوراسیون

لزوم استفاده از مشاور در طراحی دکوراسیون
لزوم استفاده از مشاور در طراحی دکوراسیون

همانطور که عنوان شد طراحی و اجرای دکوراسیون چه در داخل یا خارج از هر مکانی کاری بسیار تخصصی و پیچیده است. از آنجائیکه در طراحی دکوراسیون چندین علم معماری، طراحی، مهندسی و… با هم دخیل هستند، در نهایت برآیند کار هر کدام می تواند بر دیگری موثر بوده و نتیجه دلخواه را ایجاد نماید. پس با تمام این صحبت ها متوجه شدید که باید این کار را به اهل آن و به طراحان و مشاوران دکوراسیون داخلی سپرد. همچنین می توانید از ایده های دکوراسیون مغازه و اداره استفاده نموده و بهترین دکوررا برای فضای خود طراحی نمایید.

دکوراسیون انواع مختلفی دارد و ما تصمیم داریم در این مقاله به لزوم اجرای دکوراسیون اداری، دکوراسیون تجاری و دکوراسیون مغازه به عنوان نمونه هایی از فضای تجاری و بازارها بپردازیم.

طراحی دکوراسیون تجاری

طراحی دکوراسیون تجاری
طراحی دکوراسیون تجاری

در سال های اخیر بسیاری از کسب و کارها به لزوم اجرای دکوراسیون در داخل و خارج از محل کار خود پی برده اند. دکوری که با نوع کسب و کار شما هماهنگ باشد و به عبارتی در یک نگاه بتواند کسب و کار شما رامعرفی کند به مقدار زیادی از زحمت شما در توضیح دادن حرفه تان می کاهد. زمانی که بتوانید با بکارگیری تعدادی رنگ و ابزار تصویر زیبا و قابل درکی را از خود و کارتان در ذهن مشتری ایجاد نمایید تقریبا بیشتر از نصف راه را طی کرده اید. از طرفی یک دکور شیک و جذاب می تواند تا حد زیادی در جذب مشتری به سمت شما موثر باشد.

به همین دلیل و با در نظر گرفتن تنها همین موارد متوجه اهمیت این مطلب خواهید شد اما باید این موضوع را بدانید که این دکور می تواند به داخل فضا محدود نشده و از چندین متر آن طرفتر از محل کسب و کار شما خود را نمایان سازد. بدین صورت ا امکان و شانس برخورداری از تعداد بیشتری از مشتری برخوردار خواهید شد. پس بنابراین دکوراسیون تجاری را به انواع داخلی و خارجی تقسیم می کنیم.

مطالعه این مقاله   اصول تعمیر و نگهداری ساختمان

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

اکنون که به اهمیت اجرای دکوراسیون پی بردید، بهتر است بدانید که ایده های خلاقانه طراحی دکوراسیون در فضای تجاری می تواند فضای آرامی را برای خرید مشتری فراهم آورد. به طور مثال در یک کتابفروشی فضا بسیار متفاوت از یک رستوران است. کسانی که وارد فضای کتابفروشی می شوند به یک محیط آرام و بدون دغدغه نیاز دارند پس با راهنمای انتخاب کاعذ دیواری می توانید این خس را به مشتریان خود بدهید. این محیط باید برای انسان های کتاب خوان و متفکر آماده شده باشد. حتی ممکن است دکوراسیون افرادی که اصولا اهل کتاب نیستند را تشویق به خرید یا مطالعه نماید.

ساخت قفسه های مقوایی و چوبی، قرارداد نردبان در جلوی قفسه ها، اهمیت به محیط زیست، سرچ آنلاین کتاب ها داخل کتابفروشی، وجود صندلی های راحتی در نقاط مختلف و مسائلی از این دست بسیار فضا را برای مشتری دلنشین تر می کند. ترکیب رنگ ها و بوی قهوه نیزبعضا می تواند بر جذابیت این فضا بیافزاید. یک طراح ریزبین می توان تمام این نکات را به علاوه طرح های مدرن تر به فضا اضافه کرده و مشتریان یک کتابفروشی را از یک فروشگاه لباس یا رستوران بیشتر کند.

دکوراسیون خارجی

دکوراسیون خارجی تجاری
دکوراسیون خارجی تجاری

نمای بیرونی یک کسب و کار بسیار برای مشتری مهم است و بعضا به همین دلیل است که به آن مغازه مراجعه می کند. این نمای بیرونی از یک تابلو کوچک، تا ویترین بزرگ و فضا سازی خارجی دکوراسیون مغازه می تواند معرف شما و کسب و کارتان باشد. جنس مواد و وسایل، هماهنگی رنگ ها و مواردی از این دست را شاید شما انتخاب و اجرا نمایید اما قضاوت همیشه با دیگران است.

این دیگران همان مشتریان بالقوه و بالفعل هستند که باعث رونق کسب و کار شما می شوند. در این میان دیزاین ویترین ها بیشترین تاثیر را در ذهن مشتری باقی می گذارد. استفاده از تغییر ارتفاع، وارونه جلوه دادن دنیای واقعی، ایجاد سقف مجازی، اذیت نکردن چشم بیننده در طولانی مدت و موارد مشابه در هنگام ورود و اولین دیدار باعث اشتیاق مشتری برای خرید می شود. این خرید ممکن است از قبل برنامه ریزی نشده باشد اما تاثیر دکوراسیون خارجی باعث و زمینه آن شده باشد.

مطالعه این مقاله   انواع فرش ایرانی ، انواع قالیچه ایرانی را بشناسید

دکوراسیون اداری

طراحی دکوراسیون اداری حرفه ای مزایای زیادی دارد. مطمئنا فضای اداری علاوه بر جذب مشتری، به احتمال زیاد پذیرای انتظار افراد در صف نوبت نیز هست، پس باید در زیبا سازی و ایجاد آرامش آن دقت زیادی کرد. جدا کردن فضای پر رفت و آمد محیط اداری از بخش نشیمن و انتظار، ایجاد یک کتابخانه برای سرگرمی منتظران و… باعث دلنشین تر شدن محیط می شود. از طرفی فضاهای اداری متفاوت مثل مطب، شرکت تجاری، دفتر مشاوره یا وکالت و فضاهای متفاوت باید از لحاظ رنگ و طراحی و مواد به کار رفته در آن کاملا متفاوت باشند.

دکوراسیون مجتمع های تجاری

شاید از خودتان بپرسید تفاوت بین ملک اداری و تجاری در چیست، مجتمع های تجاری مشابه همان بازارهای قدیم هستند که افراد در آن ها وقت زیادی را می گذرانند. امروزه دیگر قصد افراد از بازارگردی تنها خرید نیست و ممکن است یکی از تفریحات افراد محسوب شود. این گردش باید آنقدر دلچسب و جذاب باشد که افراد فارغ از خرید را با چند ساک و سبد راهی خانه نماید و شاید یکی از ترفندهای بازاریابی نیز ایجاد همین جذابیت است.

لابی مجلل همراه با محل های نشیمن و استراحت، نورپردازی خوب، ایجاد آب نماها، پخش موسیقی ملایم که از همه جا به گوش برسد، وجود اطلاعات کافی یا مامور راهنمایی ساختمان، دسترسی به راه پله ها و آسانسورها، دسترسی به سرویس بهداشتی و کلیه امکانات رفاهی دیگر مثل فودکرت ها هم باید در طراحی و معماری اولیه دیده شود و هم در دکوراسیون تجاری.

در این مقاله تلاش شد تا دید نسبی راجع به اهمیت اجرای دکوراسیون تجاری، دکوراسیون اداری و دکوراسیون مغازه پیدا کنید و از طرفی بتوانید از این فرصت برای جذب مشتری بیشتر استفاده نمایید. البته پیشنهاد تیم املاک داران به شما استفاده از نظر مشاورین محترم در این باره است تا بتوانید بهترین ایده ها را در فضای کسب و کار خود پیاده سازی نمایید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا