آشنایی با قوانینمشاورین املاک

اجاره دادن خانه به مجردها چه چالش هایی به همراه دارد؟

اگر یک فرد مجرد هستید و تاکنون نیاز به اجاره یک ملک مستقل پیدا کرده‌اید، به خوبی می‌دانید قرار است درباره چه چیزی صحبت کنیم. اجاره‌ دادن خانه به مجردها همیشه با اما و اگرهای بسیاری همراه بوده‌است. به دلیل چالش‌های خاصی که گاهاً در چنین مواردی پیش می‌آید، اغلب مالکان از اجاره خانه به مجرد طفره می‌روند. اما واقعیت این است که اگر هر دو طرف، یعنی مالک و مستأجر مجرد، به شرایط، چالش‌ها و قوانین آگاه باشند، مشکل چندانی در پیش نخواهد بود. اگر مالکی‌هستید که از اجاره‌دادن آپارتمان به مجردها پرهیز می‌کنید و یا اگر مجرد هستید و با مشکل پیدا کردن ملک برای اجاره مواجه هستید، حتماً تا پایان این مطلب همراه ما بمانید.

منع قانونی
منع قانونی

چرا اجاره دادن خانه به مجردها همیشه با چالش همراه بوده است؟

واقعیت این‌است که امروزه مالکان کمتر زیر بار اجاره‌دادن ملک خود به یک فرد مجرد می‌روند. با این که می‌توان گفت فردی که مجرد است نیز  مانند متأهلین دارای حقوق اجتماعی و انسانی یکسان است. اما شاید بتوان گفت سبک زندگی متفاوت این افراد، فرهنگ خاص ایرانی، ترس‌های رایج جامعه و … باعث نگرانی‌های بی‌جا می‌شود. در نتیجه پیدا کردن یک خانه برای افراد مجرد دشوار می‌گردد. هر چند برای خرید خانه مجردها مشکل چندانی نخواهند داشت. اما اجاره دادن خانه به مجردها همیشه یک مقوله ویژه محسوب می‌شود. این در حالی است که با رعایت قوانین مربوطه و انجام یک معامله اصولی، اجاره خانه به مجرد، درست مانند اجاره خانه به متأهل، بدون مشکل خواهد بود.

آیا قانونی برای ممنوعیت اجاره به مجردها وجود دارد؟

به طور رسمی قانون اجاره به مجردها تفاوتی با متأهلین ندارد. هر چند در گذشته یکی از شرایط مهم اجاره دادن خانه به مجردها، داشتن شغل مشخص یا اشتغال به تحصیل بوده است. هر چند امروزه نیز قانون خاصی بدین منظور وجود ندارد. اما این مسئله به یک قرار نانوشته تبدیل شده است. به همین خاطر اغلب مالکان هنگامی که با مستأجر مجرد روبرو هستند از او گواهی و مدرکی مبنی به اشتغال به کار یا تحصیل طلب می‌کنند. لازم به ذکر است مسئولیت این مدارک و صحیح بودن آن‌ها بر عهده مشاور املاک است.

مطالعه این مقاله   مالیات بر املاک و مستغلات، انواع مالیات بر املاک

تا اینجای کار، همه چیز برای اجاره‌دادن خانه به مجردها بدون مشکل پیش می‌رود. اما اگر به عنوان یک فرد مجرد نگران پیدا کردن ملک هستید باید به حقوق خود آگاه باشید. در واقع شما هیچ اجباری برای پذیرش این شرایط و ارائه گواهی ندارید اما برای جلب اعتماد مالک می‌توانید آن را در اختیار مشاور املاک بگذارید.

اجاره خانه
اجاره خانه

یک نکته مهم برای مالکان

اگر مالک یک واحد آپارتمان در یک مجتمع بزرگ هستید، لازم‌است قبل از هر گونه اقدام برای اجاره‌دادن خانه به مجردها، اساسنامه مجتمع را با دقت مطالعه نمایید. خوب است بدانید این اساسنامه باید به طور دقیق اجرا شود و تخطی از قوانین آن توسط هیچ یک از مالکین، قابل قبول نیست. با این حساب اگر در اساسنامه مجتمع ممنوعیتی برای اجاره به مجردها وجود دارد، حتماً ان را بررسی کنید. می‌توانید با صحبت کردن با هیئت مدیره ساختمان مشکل را حل کنید. شاید هم مجبور باشید قید اجاره خانه به مجردها را بزنید.

به عنوان مالک یا مستأجر، به حقوق و حد و مرز خود آگاه باشید

اگر مالک هستید، باید بدانید اجاره دادن خانه به مجردها به شما این اجازه را نمی‌دهد تا بدون دلیل موجه از او شکایت کنید یا قراردادش را لغو نمایید. متأسفانه از آن‌جایی که معمولاً حساسیت روی مستأجران مجرد بیشتر است، چالش‌هایی پیش می‌آید که باعث نقض حقوق مستأجر می‌شوید. اگر یک مستأجر مجرد هستید باید بدانید که هیچ‌کس، از جمله همسایه‌ها و مالک، اجازه شکایت کردن از شما بدون دلیل قانونی یا ایجاد مزاحمت را ندارند. حتی می‌توانید در صورت بروز چنین اتفاق‌هایی از آنان شکایت نمایید.

البته این بدان معنا نیست که مالک هیچ‌گاه حق شکایت ندارد. در مواردی که مستأجر از قوانین تخطی کند یا موجب سلب آرامش ساکنین شود، مالک یا همسایه‌ها حق دارند از او شکایت کنند. البته این مورد ارتباطی به اجاره‌دادن خانه به مجردها ندارد و درباره تمام ساکنین و مستأجران صدق می‌کند. سروصدای زیاد و آزار دهنده، ایجاد ناامنی در ساختمان و … از مواردی هستند که ممکن است به شکایت از مستأجر بیانجامند. هیچ‌کدام از این دلایل ربطی به مجرد یا متأهل بودن مستأجر ندارند.

"<yoastmark

بستن قرارداد با مستأجر مجرد چه شرایطی دارد؟

اگر مجرد هستید و می‌خواهید ملکی را اجاره نمایید باید از قبل به چند نکته واقف باشید. درست‌است که قانون خاصی برای منع اجاره‌دادن خانه به مجردها وجود ندارد، اما برخی از مالکین قوانین خاصی را در قرارداد اجاره قید می‌کنند. لازم است بدانید در صورتی که هنگام عقد قرارداد این شرایط را بپذیرید، قانوناً موظف به انجام آن‌ها هستید. پس بهتر است با دقت بسیار این مرحله را پشت سر بگذارید.

نکته دوم درباره فرمی به نام فرم مستأجرین مجرد است. در برخی از موارد هنگام بستن‌قرارداد در بنگاه معاملاتی از شما درخواست می‌شود فرم خاصی را تکمیل نمایید. این فرم حاوی پرسش‌های متعددی است که برخی از آن‌ها ممکن است به حوزه حریم شخصی شما وارد شوند. برای مثال ممکن است آدرس خانه قبلی، اطلاعات مربوط به خانواده و … از شما درخواست شود. این مورد نیز یکی از دیگر از چالش‌هایی‌است که هنگام اجاره دادن خانه به مجردها پیش می‌آید. می‌توانید با درخواست تکمیل این فرم موافقت یا مخالفت کنید. تصمیم در این مورد بر عهده شما خواهد بود.

مطالعه این مقاله   راهنمای خرید و فروش خانه در اصفهان
مشاوره املاک
مشاوره املاک

نکاتی برای مشاورین املاک

مسئله اجاره خانه به افراد مجرد برای مشاورین املاک نیز همیشه یک مسئله پرچالش بوده و هست. زیرا همان‌طور که پیش‌تر گفتیم هنوز بسیاری از افراد اعتماد کافی برای اجاره‌دادن خانه به مجردها یا زندگی با آنان در یک مجتمع را ندارند. امایک مشاور املاک خبره و آگاه می‌تواند با کمی دقت و پیش‌بینی از بسیاری از چالش‌هایی که در آینده اتفاق می‌افتند، بکاهد. در ادامه نکاتی در این باره عنوان خواهند شد که بدون شک کار را هم برای شما به عنوان مشاور املاک و هم برای مالکین و مستأجران آسان خواهد کرد:

مالک را بشناسید

حتی اگر بارها و بارها تکرار کنیم که اجاره دادن خانه به مجردها شرایطی درست مشابه متأهلین دارد، هنوز هم بسیاری از مالکان آمادگی لازم برای پذیرش این موضوع را ندارند. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم اگر فکر می‌کنید مالک مورد نظر حساسیت‌های ویژه‌ای روی این قضیه دارد و یا به طور کلی در امر اجاره دادن خانه حساس و سخت‌گیر است، بهتر است مستأجر مجرد را به او معرفی نکنید. زیرا احتمالاً در آینده، هم مالک و هم مستأجر به دردسر خواهند افتاد.

در مناطق مدرن‌تر شهر به دنبال خانه برای مجردها باشید

واقعیت این است که جوامع سنتی هنوز پذیرش کافی نسبت به یک فرد مجرد که به طور مستقل در منزل شخصی خود زندگی می‌کنند، ندارند. به این ترتیب احتمال تنش و دردسر در این موارد بیشتر است. پیشنهاد می‌کنیم برای اجاره‌دادن خانه به مجردها به سراغ مناطقی‌بروید که بافت سنتی کمتری دارند. به این ترتیب احتمال بروز چالش نیز به حداقل خواهد رسید.

مستأجر را درباره محیط زندگی‌اش آگاه سازید

بهتر است قبل از عقد قرارداد اجاره و یا قبل از ساکن شدن فرد در خانه نکات لازم را درباره اهالی مجتمع یا همسایه‌ها در اختیارش بگذارید. برای مثال اگر فضای مجتمع مذهبی است یا چند تن از همسایه‌ها افراد مذهبی هستند، در این باره با مستأجر صحبت کنید. در چنین مواردی ممکن است یک مهمانی دوستانه باعث ایجاد مشکل و دردسر میان ساکنین شود. این یک نکته کوچک اما مهم در اجاره‌دادن خانه به مجردها است. پس بهتر است فرد متقاضی قبل از ساکن شدن در خانه از این موارد آگاه باشد و با آگاهی کامل تصمیم بگیرد.

البته اگر خود شما آن فرد مجرد هستید نیز لازم است قبل از اقدام به سکونت و یا حتی قبل از عقد قرارداد در این باره به طور مختصر تحقیق کنید. تفاوت در سبک زندگی شما و سایر همسایه‌ها به راحتی می‌تواند آرامش شما و آنان را به هم بریزد. اگر می‌خواهید برای اجاره یا خرید و فروش آپارتمان در اصفهان و سایر شهره اقدام کنید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه املاک داران نیز در ارتباط باشید. همه اطلاعاتی که لازم است طی پروسه اجاره کردن خانه بدانید، توسط مشاوران در اختیار شما گذاشته خواهد شد.

مطالعه این مقاله   راهنمای جامع راه اندازی یک آژانس املاک
سؤالات متداول
سؤالات متداول

سؤالات متداول درباره اجاره دادن خانه به مجردها

در ادامه چند سؤال و جواب رایج درباره شرایط و چگونگی اجاره خانه به مجردها عنوان خواهد.

آیا مجردها از لحاظ قانونی اجازه اجاره کردن خانه و آپارتمان دارند؟

بدون شک بله. هیچ قانونی برای منع اجاره به مجردها وجود ندارد. با این حساب به عنوان یک مالک می‌توانید با خیالی آسوده ملک خود را به مجردها اجاره دهید. اگر خودتان یک فرد مجرد خواستار اجاره خانه هستید نیز باید بدانید از نظر قانونی با هیچ محدودیتی مواجه نخواهید بود.

آیا تکمیل فرم مستأجرین مجرد، برای فرد متقاضی الزامی است؟

این فرم سال‌ها قبل از طرف اتحادیه مشاورین املاک تنظیم‌شد تا چالش‌های اجاره‌دادن خانه به مجردها کاهش پیدا کند. اما در اصل، شما به عنوان یک فرد مجرد که خواستار اجاره هستید، مجبور به پر کردن این فرم نخواهید بود و می‌توانید به سراغ خانه و مالکی دیگر بروید.

فرم مستاجران مجرد

طلاعاتی که در این فرم قرار دارد توسط خود فرد باید پر شود این اطلاعات شامل :

  • محل زندگی قبلی شخص
  • آدرس منزل پدری
  • شغل و سوابق شغلی
  • نام صاحب خانه های قبلی
  • ذکر مشخصاتی فردی که قرار است به عنوان همراه ا مستاجر زندگی کند.

آیا صرف مجرد بودن مستأجر به همسایه‌ها یا مالک اجازه شکایت می‌دهد؟

خیر. مستأجر مجرد حق و حقوقی معادل با سایر مستأجرین و ساکنین دارد. با این حساب تنها شکایاتی قانونی هستند که دلیل موجهی مانند ایجاد مزاحمت برای همسایه‌ها، تخطی از قوانین و … داشته باشند.

برای مستاجران مجرد ارزش قائل شوید

با توجه به شرایط جامعه و عرف و قوانینی که وجود دارد ، همواره اجاره خانه برای افراد مجرد کاری پیچیده و مشکل است. اما طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی تعداد این افراد افزایش‌یافته بنابراین مشاورین املاک باید کمک های لازم را به این افراد به عمل آورند.

بنابراین این افراد نباید نسبت به خانواده های چند نفره چالش های خیلی زیادی برای پیدا کردن خانه داشته باشند. این افراد نیز حق داشتن زندگی آرام و بدون دردسر را دارند. طبق قانون نیز هیچ فردی اجازه ایجاد مشکل برای این افراد را بدون دلیل ندارد. مالک تنها در سه حالت می تواند قرارداد خود را با مستاجر مجرد فسخ نماید :

  1. عدم پرداخت اجاره در طی چند ماه
  2. عدم تخلیه ملک بعد از سررسید قرارداد
  3. کلاهبرداری در هنگام تنظیم قرارداد

در چه صورت اجاره دادن خانه به مجردها ممنوع است؟

تنها در صورتی مالک اجازه‌ندارد آپارتمان خود را به یک فرد مجرد اجاره‌دهد که این موضوع به طور صریح و روشن در اساس‌نامه مجتمع قید شده‌باشد.

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه مسائل حقوقی احتیاج داشتید و می خواهید بیشتر با قوانین آشنا شوید، می توانید از خدمات مشاوره حقوقی املاک مجموعه ما استفاده کرده و با تیم حقوقی ما در ارتباط باشید. همچنین مجموعه املاک داران در زمینه های مشارکت در ساخت، تهاتر و غیره نیر خدماتی ارائه می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا