معماری و دکوراسیون داخلی

ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری

زمانی که بدنبال خرید خانه هستید ممکن است برای بازدید به مکان‌های مختلفی سرزده باشید. در این مواقع اولین موضوعی که هنگام خرید یک خانه به چشم می‌آید معماری زیبای آن است. در ابتدا نمای خارجی و در هنگام ورود به خانه دکوراسیون داخلی توجه شما را به خود جلب می‌کند. پس می‌توان گفت که نمای بیرونی ساختمان 50 درصد بر روی مشتری  تاثیرگذار است و 50 درصد مابقی معماری داخل ساختمان است. متاسفانه امروز اکثر ساختمان‌ها فاقد معماری اصولی هستند و تنها برای هدف تجاری ساخته می‌شوند. در ادامه به ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری می‌پردازیم.

ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری
ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که اگر فضایی با معماری استاندارد، اصولی و زیبا طراحی شود، بدون چیدن وسایل خانه هم زیبایی منحصر به فرد خود را دارد و این از ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری محسوب می‌شود. از این رو اگر قصد ساخت یک ساختمان با تمام امکانات یا به اصطلاح همه چی تمام را دارید، بهتر است صفر تا صد امور سیستم معماری را به دست معماران با تجربه ما در املاک داران بسپارید.

بایدها و نبایدهای دکوراسیون

داشتن یک محل مناسب برای زندگی، آرزوی هر انسانی است. مهم نیست بنای خانه از ابتدا به دست خود شما ساخته شده است و یا در حال بازسازی خانه قبلی خود هستید. در اینجا مهم به کار بردن ترفندهای دکوراسیون است تا جائیکه بتوانید بهترین و کاربردی ترین فضا را برای زندگی ایجاد نمایید.

ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری
ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری

بررسی اولیه محیطی که در آن زندگی می‌کنید و مشاوره با یک معمار می‌تواند در این مسیر شما را یاری کند. این بررسی بدان جهت اهمیت دارد که بتوانیم از آنچه در خانه موجود داریم برای بهبود وضعیت آن در نظر بگیریم. لازم نیست که همیشه برای ایجاد دکور مناسب و یا تغییر فضای خانه از مصالح جدید استفاده شود و گاهی کمی تغییر در فضای قبلی می‌تواند اوضاع را متحول کند. البته از ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری آن خانه‌ای است که از نقشه کشی استارد بخورد.

اما با این وجود در بسیاری از نقاط شهر دیده می‌شود که تمایل به مصالح جدید دکوراسیون داخلی برای ساخت خانه های لوکس، از طرفداران بیشتری برخوردار است. در این صورت باز هم بهتر است یک مشاور ارشد در کنار شما باشد تا بتوانید از هزینه‌ای که در این باره مصرف می‌شود، بهترین نتیجه را بگیرید.

ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری
ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری

همانطور که گفته شد باید در مورد انتخاب بهترین دکوراسیون، باید وضعیت خانه به طور کامل بررسی شود. و اگر بنا در حال ساخت است، بهتر است در کنار نقشه ساختمانی، از نقشه معماری نیز استفاده شود. در این صورت هر دو کار در کنار هم به بهترین نحو پیش می‌روند.

مطالعه این مقاله   همه چیز درباره برج خلیفه. زیباترین و بلند ترین برج منطقه

در ادامه توصیه می‌شود اگر به دنبال نوسازی و یا بازسازی منزلتان هستید، حتما به نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد دقت فرمایید تا در بازسازی و رسیدن به ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری موفق باشید.

نکات مهم در دکوراسیون

بسیاری از افراد از داشتن خانه‌های کوچک و یا کم نور شکایت دارند و یا حتی ممکن است فضای خانه خود را زیاد دوست نداشته باشند. حتی دیده شده که مساحت ساختمان بسیار زیاد است اما به علت پیاده نشدن اصول معماری و نقشه اولیه نامناسب، خانه به جایی دلگیر و نامناسب تبدیل شده است. در این صورت بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

  • تفکیک فضا؛ اگر از ابتدا از یک نقشه مناسب و خوب برای طراحی منزل خود بهره نبرده‌اید، هم اکنون فرصت آن است که با بازسازی خانه خود این مسائل را برطرف نمایید. در شرایط اقتصادی کنونی، دیگر نمی‌توان به راحتی خانه جدیدی خریداری کرد، بنابراین بهتر است همان خانه را بازسازی نماییم.

در زمان بازسازی بهتر است از یک معمار باتجربه کمک گرفته و با توجه به مساحت و ابعاد، حتی با برداشتن تعدادی از دیوارها و تغییراتی از این دست، فضای مناسب تری را ایجاد نمایید. مهم نیست که شکل قبلی ساختمان به چه صورت بوده است، گاهی با تخریب حتی یکی از این دیوارهای موجود می‌توان به نتیجه خیلی بهتری دست پیدا کرد.

ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری
ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری

گاهی نیز ممکن است تفکیک فضا تنها با یک چیدمان مبل تکمیل شود و نیازی به تغییرات اساسی در خانه نباشد. برای دانستن ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری با ما همراه باشید.

  • توجه به مقدار نور ورودی از طریق پنجره‌ها؛ پنجره‌ها بهترین فضای ارتباطی یک خانه با محیط خارجی هستند. از طرفی میزان نور ورودی از آن‌ها می‌تواند به طور کلی چینش خانه را تغییر دهد. بنا کردن یک اتاق در کنار پنجره و از بین بردن نور برای سالن، وجود ستون‌ها در مقابل ورودی نور، سایز و اندازه درها و پنجره‌ها، محل قرار گیری راه پله‌ها و مواردی از این دست اشتباهات رایجی هستند که می‌توانند تاحد زیادی جلوی نور را گرفته و فضا را تنگ تر و تاریک تر نمایند.

اگرچه با رعایت نکات معماری داخلی می‌توانید از بهترین میزان نور در منزلتان استفاده کنید، اما گاهی ساختمان و موقعیت قرار گیری آن عملا خانه را از برخورداری از نور طبیعی محروم کرده است. لذا در این موقعیت بهترین راه حل استفاده از نورپردازی مناسب است.

  • زیبا سازی با استفاده از فضای سبز؛ زندگی شهری و ماشینی امروز باعث شده است تا معماران تلاش کنند برای تلطیف فضا و بهبود روحیه افراد از کاشت درختچه‌ها، گل‌های آپارتمانی و گیاهان همیشه سبز در محوطه حیاط مجتمع‌ها و یا در ورودی آپارتمان‌ها بهره ببرند. یکی از ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری داشتن گل‌ها و گیاهان در داخل منزل و حتی طراحی مکانی به نام گلخانه در داخل ساختمان است. حتی این مکان می‌تواند جلب توجه زیادی داشته باشد.
  • زیبا سازی ورودی و پارکینگ ساختمان؛ همانطور که ذکر شد معماری خارجی ساختمان در نگاه اول همیشه می‌تواند جاذب چشم افراد یا دافع آن باشد. به همین دلیل همان اندازه که معماری داخلی مهم است، نما و ورودی خانه هم مهم هستند. همینطور می‌توان به طراحی و نماسازی در پارکینگ هم اشاره کرد که باعث ایجاد حس خوب در افراد ساکن در ساختمان و یا مهمانان می‌شود.
مطالعه این مقاله   5 عامل موفقیت در فروش بیشتر با طراحی دکوراسیون

اما کار در همین قسمت تمام نمی‌شود، یعنی خصوصیات گفته شده برای خانه نمی‌تواند تمامی جوانب یک طراحی معماری خوب را پوشش دهد. لذا در ادامه ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری را بررسی نموده و به ظرافت‌های کار طراحی دکوراسیون خواهیم پرداخت.

ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری
ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری

مهم ترین ویژگی‌های یک ملک خوب از نظر معماری

  • انعطاف ­پذیری: یک پلان مناسب با ایجاد روابط خوب بین فضاهای مختلف می‌­تواند به ارزش بنا بیافزاید. در صورتی که درآینده ممکن است کاربری بنای خود را تغییر دهید اطمینان حاصل نمایید که طرح پلان انعطاف ­پذیر باشد. به ­طور مثال ممکن است در حال حاضر یک اتاق کار در پلان طراحی شده باشد که بعدها بخواهید از آن به عنوان اتاقی برای فرزندان استفاده کنید.
  • چیدمان ایده­آل فضاها: چیدمان فضاها در طراحی پلان بسیار مهم است. به عنوان مثال فضای پذیرایی و ناهار خوری باید با فاصله بیشتری نسبت به اتاق خواب‌ها طراحی و ساخته شود. همچنین درب سرویس‌ها‌ی بهداشتی به هیچ عنوان نباید به فضای پذیرایی و یا ناهارخوری راهی داشته باشد پس بهتر است که آشپزخانه با فضای ناهارخوری و همین‌طور نشیمن خصوصی در کنار هم باشند.استفاده از آشپزخانه­ های باز یا به اصطلاح این(open) نیز بستگی به سلیقه افراد دارد. برخی از افراد به آشپزخانه‌های باز علاقه بیشتری دارند زیرا هنگام کار در آشپزخانه open به راحتی می‌توانند ارتباط دیداری خود را با افرادی که در نشیمن هستند حفظ  نمایند.
  • ابعاد ایده آل فضاها: از ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری ایده آل بودن فضا است، در ارزیابی طراحی پلان به ابعاد فضاها حتما دقت کنید، در هر فضایی از خانه چند نفر به ­صورت هم زمان حضور خواهند داشت. در ابعاد راهرو­ها نیز دقت نمایید. به علاوه در نظرداشته باشید که آیا ابعاد فضاها با وجود مبلمان به اندازه کافی است و نوع کاربری آن(مسکونی، تجاری، اداری و … )­ ملک در بزرگ یا کوچک بودن میزان فضای مبلمان تاثیرگذار است.
  • متناسب بودن طرح پلان با اولویت‌ها و سبک زندگی ساکنین ساختمان: اگر سبک زندگی اهالی خانه با مهمانی­‌های زیاد و زندگی پرجمعیت، پس باید فضای بیرون آشپزخانه با پذیرایی در ارتباط باشد همچنین اگر از خانه به عنوان محل کار استفاده می‌کنید حتما طرح اتاق کار با نورگیری مناسب در نقطه‌­ای آرام از خانه از لحاظ عایق بودن سروصدا استفاده کنید. فضای لاندری نیز به ­طور مثال باید نزدیک اتاق خواب باشد.
  • تناسب جزئیات معمارانه و الزامات عملکردی: گرچه ایجاد بنایی زیبا از اولویت­‌های یک طرح معماری است اما ایجاد تأمین امنیت کودکان در طرح نیز باید رعایت شود.
  • ترکیب رنگ حرفه ای : از ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری ترکیب رنگ است. ترکیب رنگی یکی از موارد مهم و اساسی در طراحی داخلی ساختمان یه شمار می‌رود استفاده از نورهای مخفی در سقف خانه و همچنین پارکت‌های رنگی می‌تواند فضای داخلی خانه را بسیار زیباتر جلوه دهد. البته استفاده از ترکیب رنگ‌های حرفه ای و مدرن بیشتر در بناهایی که مساحت‌های بزرگی دارند پیشنهاد می‌شود.
مطالعه این مقاله   چند ایده خلاقانه برای دکوراسیون تراس و پاسیو خانه، فوت و فن هایی که باید بدانید
ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری
ویژگی یک خانه خوب از نظر معماری

در انتها باید گفت که لازم است قبل از شروع به ساخت و یا بازسازی، نیازهای افراد ساکن در آن به همراه ویژگی‌های ملک را به خوبی بررسی نمود و سپس با مشورت یک معمار باتجربه، اقدام به تهیه نقشه مناسب کرده و در نهایت شروع به کار نمایید. در این صورت هم هزینه ها به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند و هم از دوباره کاری جلوگیری می‌شود. این موضوع نه تنها در فضای خانه‌ها بسیار موثر است، بلکه رعایت این نکات در محیط‌های تجاری نیز تاثیر گذار است. جهت آشنایی با 5 عامل موفقیت در فروش بیشتر با طراحی دکوراسیون بهتر است به مجله املاک داران مراجعه کرده و از چند و چون ماجرا بیشتر و بهتر باخبر شوید.

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود خوشحال می شویم که امتیاز دهید :

امتیاز کاربران: 4.8 ( 2 رای)
مشاهده بیشتر

املاک داران

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا