مشاورین املاک

بهترین روش محاسبه کمیسیون املاک چیست؟

مشاورین املاک پس از ثبت قرارداد حق کمیسیونی دریافت می کنند که درآمد این صنف را تامین می کند. لذا آشنایی با حق کمیسیون و روش محاسبه کمیسیون املاک برای مشاورین املاک ضروری است. از اینرو که روش تعیین حق کمیسیون رابطه‌ی مستقیم با ارزش ملک دارد، لذا بررسی متغیرهای این محاسبه الزامی است. اگر در طی این مقاله به پاسخ سوالات خود نرسیدید با کارشناسان ما در املاک داران تماس بگیرید.

محاسبه حق کمیسیون مشاور املاک چیست؟

برای تنظیم قرارداد به عنوان مشاور املاک باید با اصطلاحات زیادی آشنا شوید. که یکی از آنها روش محاسبه حق کمیسیون مشاور املاک است. حق کمیسیون املاک همانطور که گفته شد با توجه به ارزش ملک تغییر می کند. و هر چه قیمت خانه معامله شده بیشتر باشد، حق کمیسیون بیشتر است. به عنوان مثال اگر ملک شما 500 میلیون تومان باشد بنگاه موظف است نیم درصد از ارزش ملک خریداری یا فروخته شده را به عنوان حق کمیسیون دریافت کند.

لذا از این نیم درصد، نیمی از آن یعنی بیست و پنج صدم درصد از صاحب خانه و همین مقدار از مستاجر گرفته می شود. این مقدار بدون محاسبه‌ی نه درصد مالیات بر ارزش افزوده است.

بنابراین سعی می کنیم، پس از معرفی انواع حق کمیسیون به روش های محاسبه حق کمیسیون بپردازیم.

روش محاسبه کمیسیون ملک چیست؟
روش محاسبه کمیسیون ملک چیست؟

انواع حق کمیسیون چه هستند؟

  • حق کمیسیون خرید و فروش املاک
  • حق کمیسیون رهن کامل املاک
  • حق کمیسیون رهن و اجاره املاک
  • حق کمیسیون مشارکت در ساخت
  • حق کمیسیون معاوضه ملک
  • حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد
مطالعه این مقاله   مراحل و هزینه ساخت ویلا در اصفهان

پس از دانستن انواع حق کمیسیون املاک، باید به این نکته اشاره کرد که تعرفه‌ی کمیسیون مشاورین املاک در هر سال توسط اتحادیه مشاوین املاک پس از بررسی هایی لازم اعلام می شود.

بر این اساس بر طبق تازه‌ترین ابلاغیه اتحادیه صنف مشاورین املاک، نرخ خدمات کارمزد دریافتی برای مبایعه نامه‌ها تک نرخی و به نوعی ساده سازی شده است. بر این اساس تمامی قراردادها مشمول پرداخت حق کمیسیونی معادل نیم درصد ارزش معاملاتی ملک شده اند که بیست و پنج صدم درصد از این میزان را خریدار و بیست و پنج صدم درصد را فروشنده باید به مشاور املاک بپردازد.

البته شایان ذکر است که این مبلغ و نحوه محاسبه ی آن، در معاملات ملکی مختلف از جمله خرید و فروش و رهن و اجاره که بیشترین معاملات ملکی را شامل می شوند، متفاوت است.

انواع روش محاسبه ملک چیست؟
انواع روش محاسبه ملک چیست؟

روش محاسبه حق کمیسیون چگونه است؟

در مورد حق کمیسیون رهن کامل ملک، نحوه محاسبه بر اساس مبلغی که از تبدیل رهن به اجاره بدست می آید. محاسبه می شود. بطور مثال به ازای هر یک میلیون تومان رهن سی هزار تومان اجاره در نظر گرفته می شود. که باید سی هزار تومان در مبلغ رهن ضرب شود. همانطور که پیشتر گفته شد این مبلغ بستگی به زمان و شهر مورد نظر دارد. که در مواقعی متغیر است. فرضا محاسبه کمیسیون املاک در اصفهان با شهرهای دیگر متفاوت است.

بیست و پنج صدم درصد به عنوان حق کمیسیون از طرفین بر اساس مبلغ بدست آمده از دوطرف به مشاور املاک پرداخت می شود. و نه درصد به عنوان مالیات بر ارزش افزوده برای معامله در نظر گرفته می شود.

مطالعه این مقاله   تبدیل رهن و اجاره را چطور محاسبه کنیم؟

برای محاسبه کمیسیون رهن و اجاره ملک باید ابتدا مبلغ رهن را به اجاره تبدیل و سپس مجموع آن را با اجاره بهای ماهیانه در بیست و پنج صدم درصد ضرب کنید. تا حق کمیسیون مشاور املاک به اضافه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده آن اضافه شود.

بنابراین دستمزد مشاورین املاک، بنگاه های معاملات املاک، آژانس های املاک یا همان مشاور املاک ها طبق فرمولی که اتحادیه های مشاورین املاک تعیین می کنند، محاسبه می شود.

دستمزد یا حق الزحمه هر مشاور املاکی طبق تعرفه همان شهر محاسبه می شود. لذا هر شهر تعرفه‌ی خودش را دارد. به این فرمول که اتحادیه های مشاورین املاک به بنگاه های املاک می دهند، نرخنامه مشاورین املاک گفته می شود.

ملک را از املاک داران بخواهید
ملک را از املاک داران بخواهید

مثالی برای روش محاسبه حق کمیسیون

در ادامه نظر شما را به فرمول محاسبه چند مورد مثالی اجاره یا فروش خانه جلب می کنم.

به عنوان مثال اگر ملک معامله شده دارای ارزشی برابر با 600 میلیون باشد. برای این ملک تا 500 میلیون حق کمیسیون، نیم درصد محاسبه شده و برای 100 میلیون و بالاتر بیست و پنج صدم درصد محاسبه می شود.

ضمنا گفته شد که 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده جداگانه و از دو نفر گرفته خواهد شد.

(500 میلیون ضربدر نیم درصد) به اضافه (100 میلیون باقی مانده ضربدر بیست و پنج صدم درصد می شود. حاصل حق کمیسیون ملک 600 میلیون تومانی می شود.

مطالعه این مقاله   شرایط اخذ جواز کسب مشاور املاک

لذا بعد برای محاسبه‌ی مالیات، حق کمیسیون را در 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده ضرب می کنیم. بنابراین مبلغ مالیات به اضافه حق کمیسیون، می شود مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله که آنها باید پرداخت کنند.

در پایان و در مورد حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد باید گفت که فسخ قرارداد زمانی اتفاق می افتد. که بنا به دلایلی دوطرف معامله یا یکی از طرفین دیگر تمایلی به ادامه قرارداد نداشته باشد و قرارداد را تمام کند.

در این صورت حق کمیسیون برای مشاورین املاک پا برجا بوده. و طرفین معامله نمی توانند درخواست مبلغ پرداخت شده را داشته باشد. به عبارتی پس از انجام قرارداد هرگونه تغییری در اصل قرارداد و تغییر در هزینه های آن نمی تواند دلیلی برای پس گرفتن مبلغ کمیسیون و یا بخشی از آن باشد.

بهترین روش محاسبه کمیسیون املاک چیست؟
بهترین روش محاسبه کمیسیون املاک چیست؟

نتیجه گیری

محاسبه کمیسیون املاک یکی از مهمترین کارهای مشاورین املاک است. زیرا منبع درآمد مشاورین املاک از طریق کسب محاسبه کمیسیون است. لذا دانستن انواع کمیسیون و نحوه محاسبه آن و همچنین محاسبه‌ی مالیات مورد نظر در این امر بسیار حیاتی است. لذا برای خرید آپارتمان در اصفهان، خرید خانه در اصفهان و اجاره آپارتمان در اصفهان با کارشناسان ما در املاک داران در ارتباط باشید.

همچنین این مقالات مطالعه شود : محاسبه متراژ آپارتمان چگونه انجام می شود؟ ، اصول فسخ قرارداد اجاره ملک ،  مشاوره مسکن و چگونگی یافتن ملک مناسب برای خریدار مطالعه شود.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

املاک داران

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا