آشنایی با قوانین

انواع تهاتر و معاوضه شرایط و نکات حقوقی آن

انواع تهاتر و معاوضه به معنی همان مبادله کالا به کالا است. اما در بازار امروز، تهاتر به یک بحث تخصصی تبدیل شده است، اوضاع اقتصادی کنونی مرذم را از انجام معاملات نقدی بسیار ترسانده است و از این جهت افراد برای جلوگیری از کاهش ارزش پول نقدشان به معاوضه بیشتر روی آورده اند. این موضوع در بازار ملک بیش از سایر بازارها به چشم می خورد و بدین دلیل تهاتر ملک یکی از موضوعات روز به حساب می آید.

در تمام انواع تهاتر باید حتما دو کالایی که با هم تبادل می‌شوند به یک اندازه ارزش داشته باشتند. این تنها یک تعریف حقوقی است و عملا در بازارها این اتفاق نمی افتد. یا بهتر است، گفته‌شود امکان تبادل دو کالا با هم با ارزش یکسان بسیار کمتر است. به همین دلیل بهتر است برای اطلاع دقیق از این موضوع نوشتار معاوضه ملک چیست در املاک داران را مطالعه فرمایید.

انواع تهاتر
انواع تهاتر

پیش از آنکه به انواع تهاتر بپردازیم و شرایط هرکدام را بررسی کنیم، باید به این سوال پاسخ دهیم که معنی تهاتر در املاک چیست؟

تهاتر همانطور که گفته‌شد به معنای معاوضه است، اما این مفهوم بیشتر یک اصطلاح حقوقی‌است که حاصل آن برطرف شدن دین های طرفین معامله است. اما تهاتر در معاملات ملکی صرفا یک مفهوم در بحث معامله است.

انجام معامله به صورت تهاتر از این مزیت برخوردار است که با سرعت بیشتری انجام می گیرد. همچنین انجام معامله ملک به صورت تهاتر می تواند ریسک خرید و فروش آن را به حداقل برساند. در ادامه به چند ویژگی معامله تهاتر ملک می پردازیم.

تهاتر ملک چیست و چه ویژگی های مثبتی دارد؟

تهاتر یا معامله پایاپای، همانطور که در موارد دیگر وجود دارد در معاملات ملکی نیز یکی از انواع معامله است. صورت معاوضه تهاتر در معاملات ملکی به این شکل است که شما قصد داشته باشید ملکی را بفروشید تا ملک دیگری را بخرید.

مزایای تهاتر ملک چیست؟

افزایش سرعت در انجام‌گرفتن معامله

انجام تهاتر مزیتی که دارد این است که با انجام آن سرعت معامله افزایش می یابد. در خرید و فروشی که به صورت معمول انجام می گیرد، ابتدا شخص به دنبال مشتری می گردد، سپس ملک خود را به فروش رسانده و به دنبال ملک مناسبی برای خود می گردد و در نهاتی آن را خریداری می کند. در معامله ملک به صورت تهاتر، این فرایند کوتاه شده و شخص فروشنده و خریدار مستقیما به هدف نهایی خود می رسند. به طور کلی مزایای تهاتر ملک در موارد زیر خلاصه می شود.

 1. امنیت بیشتربرای طرفین معامله
 2. صرفه جویی در صرف هزینه و زمان
 3. تادیه انواع دین ها

کاهش‌یافتن خطرات معامله املاک

در وضعیت اقتصادی حاضر، فروش ملک و به دنبال ملک جدیدی گشتن برای خریداری می تواند خطرناک باشد، چراکه در همین فاصله زمانی این امکان وجود دارد که شما از خرید ملک مورد نظر خود فاصله گرفته و متحمل ضرر شوید. برخلاف شرایطی که در خرید و فروش عادی املاک وجود دارد، در تهاتر وقت کمتر هدر می رود و همین افزایش سرعت می تواند ریسک معامله را کمتر کند.

در معامله معمولی خرید و فروش ملک، پس از اینکه خریدار را پیدا کردید باید او را تا زمانی که ملک مورد نظر خود را می یابید منتظر نگه داشته و با فروشنده آن ملک به توافق برسید. پس از انجام این کار باید سریعا ملک خود را بفروشید تا ملک دیگری را خریداری نمایید. اینکه مالک و خریدار نیز یکدیگر را برای انجام معامله معتل کنند نیز یکی دیگر از معضلاتی است که در تهاتر ملک وجود ندارد.

تهاتر چیست؟

انواع تهاتر و معاوضه املاک یکی از انواع معامله است که امروزه توسط بسیاری از افراد صورت می گیرد. شاید بسیاری از افراد ندانند که اصلا معنی تهاتر چیست و این نوع معامله چه مزیت ها و معایبی دارد. افرادی که قصد معامله در حوزه املاک را دارند، براساس نیازها و میزان سرمایه خود دست به معامله به صورت تهاتر یا معاوضه می زنند.

تهاتر به معنای همان معاوضه است و در بعضی اوقات نیز بخش زیادی از ارزش ملک را به وسیله کالا، خدمات و یا وسیله ای پرداخته و بقیه هزینه باقی مانده را نیز پول می دهند.

اما سوالی که پیش می آید این است که چرا معامله به صورت تهاتر در معاملات افزایش یافته است و طرفداران بسیاری پیدا کرده است؟ با توجه به شرایط اقتصادی کشور و کم بودن سرمایه، بسیاری از مردم برای خانه دار شدن، به معامله به شیوه تهاتر رو آورده اند. این نوع از معامله می تواند برای افرادی که سرمایه نقدی کمی نسبت به سرمایه غیر نقدی خود دارند مناسب باشد.

انواع تهاتر
تهاتر چیست؟

نکات مهم در هنگام تهاتر

تهاتر همانطور که گفته شد به معنای معاوضه است، اما نه کاملا. تهاتر، معاوضه ای است که تحت شرایط و قوانینی صورت می پذیرد. تعریف حقوقدان ها از تهاتر این است که، در این نوع معامله دو طرف قرارداد براساس نیازها و خواسته هایشان، چیزهایی که در معامله رد و بدل می شود را تعیین می کنند. این مواردی که بین طرفین معامله بده بستان می شود، چیزهایی هستند که بدهی و دین دو طرف را نسبت به یکدیگر صاف می کنند.

معامله به صورت تهاتر دارای هیچگونه اجباری نیست و اشخاص با میل خود می توانند در آن وارد شوند. تهاتر می تواند دلایل متعددی داشته باشد و برای اهداف مختلفی صورت پذیرد، اگرچه این نوع از معاملات بسیار رایج است اما شاید نام تهاتر در بین مردم ناشناخته باشد و یا مردم با روش های انجام این معامله آشنایی نداشته و از نحوه صورت پذیرفتن آن آگاه نیستند.

عدم تسلط کافی بر نحوه انجام این معامله می تواند برای شما مشکلات پیچیده ای را به وجود آورد و باعث شود به حق و حقوق خود نرسید. پس در نتیجه حتما در هنگام تهاتر یا معاوضه باید هر دو طرف معامله به نکات مهم و اصولی توجه کنند.

توجه کردن به این نکات و جزئیات می تواند معامله ای خوب و راضی کننده را برایتان به ارمغان بیاورد. شما با تسلط یافتن بر استانداردها و اصول تهاتر می توانید پیگیری های قانونی که احتمال دارد بعدها بروز پیدا کنند را با آسودگی خاطر بیشتری انجام دهید.

انواع تهاتر

اگر قصد معامله به شیوه تهاتر را داشتید حتما با انواع آن نیز آشنا شوید تا بتوانید معامله خوب داشته باشید. در اینجا می خواهیم با انواع تهاتر آشنا شویم و بفهمیم که هرکدام از آنها چه استانداردی دارند. آشنایی با انواع تهاتر می‌تواند در صورت‌پذیرفتن یک معامله اصولی به شما کمک کند.

مطالعه این مقاله   نمونه قولنامه فروش خودرو

با آگاهی یافتن از انواع تهاتر می توانید معامله کاملا درستی داشته باشید؛ یک معامله برد برد، همچنین از بروز هرگونه مشکلی پیشگیری کنید. تهاتر به طور کلی بر سه نوع است تهاتر قهری، تهاتر قراردادی و تهاتر قضایی.

انواع تهاتر هرکدام دارای شرایط خاصی هستند که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

انواع تهاتر
انواع تهاتر

تهاتر قهری

این نوع تهاتر قانونی بوده و کاملا زیر نظر مراجع قانونی صورت می گیرد. در تهاتر قهری قانون تصمیم گیرنده بوده و نظر طرفین، در نتیجه معامله بی تاثیر خواهد بود. تهاتر قهری دارای شروط خاصی است که قانون لازمه وجود این شروط را در هنگام بررسی پرونده آن بررسی می کند.

اما این نوع از انواع تهاتر چه زمانی چه زمانی رخ می دهد؟ تهاتر قهری براساس شرایط زیر انجام می گیرد.

تهاتر قهری زمانی پیش می آید که هر دو طرف معامله نسبت به همدیگر هم طلبکار و هم بدهکار باشند.

همچنین تهاتر قهری زمانی صورت می گیرد که جنس و یا مالی که معامله بر سر آن انجام می گیرد حتما از یک جنس باشند. به طور مثال اگر معامله ای می خواهد انجام پذیرد، موارد معاوضه باید هردوشان زمین، خانه و یا طلا باشند وگرنه تهاتر قهری صورت نگرفته است.

در تهاتر قهری چه زمانی می توان به قرارداد تکیه کرد؟

قرارداد در معامله به صورت تهاتر قهری زمانی قابل استناد است که زمان پرداخت دین هر دو طرف یکسان باشد. به طور مثال به این شکل نباشد که یک طرف معامله دین خود را دو ماه بعد و طرف دیگر شش ماه بعد پرداخت کند. در نتیجه زمان پرداخت دین تعیین شده باید یکی باشد و هر دو طرف معامله باید در یک زمان مشخص برای پرداخت دین خود اقدام فرمایند.

بعضی وقت ها پیش می آید، دیونی که معامله براساس آنها انجام می گیرد، هردو ملک باشند. در معاملاتی که به صورت تهاتر انجام می شوند، تهاتر ملک از رایج ترین آنها است. در این نوع از تهاتر هر دو ملک باید در یک شهر باشند. به طور مثال یک طرف زمینی در اصفهان نباشد و در طرف دیگر ویلایی در رامسر.

در تهاتر قهری باید هر دو دینی که براساس آن معامله انجام می گیرد آزاد باشند و هیچ کدام از موارد معاوضه گرو نباشند.

تهاتر قضایی

تهاتر قضایی چه زمانی اتفاق می افتد؟

هنگامی که طرفین معامله نتوانند بر سر اصل دین، زمان و مکان پرداخت دین و غیره به توافقی برسند، در این زمان حکم قضایی موارد گفته شده را تعیین می کند و تهاتر قضایی به وجود می آید. حکم قضایی در این نوع از تهاتر کلیه مسائل ذکر شده در این معامله را معین می کند.

پیش از اینکه حکم قضایی صادر شود، قاضی و دادگاه شرایط تهاتر را بررسی می کند و در نهایت رای رسمی اعلام می گردد. پس در نتیجه باید مواردی که در تهاتر معامله می شوند، مشروع بوده و اجناس مورد تایید قانون باشند.

به طور مثال در کشور ما هنوز ارزهای دیجیتال رسمی نشده اند و تهاتر ملک یا موارد دیگر با آنها می تواند بسیار سخت باشد. بیت کوین همچنان از نظر قانونی هنوز مشروعیتی ندارد اگر یکی از اجناس مورد معامله در تهاتر باشد، همین موضوع می تواند در رای دادگاه بسیار موثر واقع شود.

تهاتر قراردادی

تهاتر قراردادی را می توان یکی از راحت ترین انواع تهاتر دانست. برای اینکه تهاتری را به صورت قراردادی انجام دهید نیازی به وجود شرایط تهاتر عقدی نبوده و براساس محدودیت ها تهاتر صورت می گیرد. تهاتر قراردادی به این شکل است که طرفین معامله می توانند بر سر اختلاف اجناس و تفاوت مکان ملک مورد معاوضه، توافق کنند.

این تهاتر همانطور که از نام آن پیداست، تماما براساس توافق دو طرف معامله صورت می پذیرد، پس در نتیجه تمام مسئولیت آن نیز بر عهده دو طرف معامله کننده است. تهاتر قراردادی، همان تهاتر و معاوضه ای است که در آن خانه با طلا، ویلا با ماشین و غیره به آسانی مبادله می شوند.

این نوع تهاتر نیز مستلزم رعایت استانداردهایی است که اگر رعایت نشوند معامله به خوبی پیش نرفته و مشکلاتی پیش می آیند.

انواع تهاتر
تهاتر قراردادی

نکات کلیدی در تهاتر

وقتی که کاملا با انواع تهاتر و معاوضه آشنا شدید، وقت آن می رسد که به موارد و نکات مهم در این گونه معاملات توجه کنید و از آنها آگاهی یابید. نداشتن اطلاعات کافی از این نکات می تواند موجب کلاهبرداری از شما شود.

معاملاتی که به صورت معاوضه یا تهاتر انجام می شوند در عین حال که ساده به نظر می رسند و کاملا بی دردسر هستند، می توانند باعث به وجود آمدن خسارت ها و ضررهای کلانی هم شوند. پس در نظر داشته باشید که اگر از این نکات سر رشته ای ندارید، حتما آنها را فرا بگیرید.

در ادامه می خواهیم به این نکات بپردازیم:

دین هایی که تهاتر پذیر نیستند

نخستین موردی که باید بدانید این است که هر دینی تهاتر پذیر نیست. به این معنی که شما در ازای پرداخت مقداری از بدهی ها تهاتر یا معاوضه ای نمی توانید داشته باشید.

دین نفقه، اولین دینی است که به آن تهاتر تعلق نمی گیرد. نفقه یک مقرری است که شخص برای گذران زندگی خود دریافت می کند، و به هیچ عنوان نمی توان در ازای طلب از شخص مقابل مبلغ نفقه را یر به یر نمایید.

مورد دیگری که تهاتر پذیر نیست دستمزد و دین کارگر است. حقوق کارگر دینی نیست که کارفرما بتواند با تهاتر و معاوضه آن را بپردازد. یعنی کارفرما نمی تواند طلب کارگر و حقوق آن را با تهاتر بپردازد.

مورد آخر نیز دین دولت است. این دین به هیچ عنوان تهاتر نخواهد شد و با معاوضه نمی توان آن را یر به یر کرد. نکات گفته شده در اینجا شما را درباره دین تعیین شده و شرایط تهاتر آگاه می سازد و از ضرر و زیان در این نوع معامله پیشگیر می کند.

انواع تهاتر
دین هایی که تهاتر پذیر نیستند

ورشکستگی یکی از طرف های معامله

یکی از نکاتی که در تهاتر باید به آن توجه کنید این است که اگر یکی از طرف های قرارداد ورشکست شود و اینکه اموال او مصادره شده و در لیست گرویی قانون قرار گرفته شده باشد جهت پرداخت بدهی های او، طرف دیگر معامله متاسفانه حقی بر دینی که به نام او تعیین شده بوده ندارد.

در این شرایط شخص باید مانند دیگر طلبکارها منتظر رای دادگاه بماند. دادگاه درباره اموال بدهکار تصمیم گرفته و براساس میزان بدهی ها اموال را تقسیم می کند. البته لازم به ذکر است که در حالی طرف مقابل شخص ورشکست شده می تواند منتظر دریافت دین خود بماند که خودش، دین خود را به طرف ورشکسته شده ادا کرده باشد.

مطالعه این مقاله   از چک‌ لیست قرارداد مشارکت در ساخت چه می‌دانید؟

بر طبق قانون شخص مقروض اول باید قرض خود را بپردازد چراکه پرداخت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. براساس این قانون طرف دوم معامله از حق قانونی که تهاتر برایش مشخص نموده است محروم می شود. در نتیجه برای تهاتر، حتما توجه داشته باشید که پرداخت دین به شما کاملا قانونی انجام گیرد.

تهاتر یا معاوضه

تهاتر در لغتنامه به معنی مبادله کالا به کالا است که به آن معامله پایاپای نیز گفته‌می‌شود. برای درک بهتر تهاتر، بهتر است به زمان‌های قدیم برویم. زمانی که به جای پول از کالا استفاده می‌کردند. از  دسته معاملاتی که از قدیم بوده و الان هم همان به دلیل مشکلات اقتصادی موجود به شکل پیشرفته ای وجود دارد. این مبادله در حوضه‌‌ی املاک، خودرو، حبوبات، حیوانات و… کاربرد دارد. به طور مثال در زمان قدیم افراد شیر را در مقابل گندم مبادله می کردند. نکته اینجاست که ارزش هر کدام از این کالاها مشخص است، مثلا به اندازه‌ی مبلغ شیر به شما گندم می‌دهند. یا اینکه  کارگری، مزد دستش را از بین پول و برنج به یک صورت انتخاب می‌کند.

نکته: امروزه برای جلو گیری از کلاه برداری در زمینه تهاتر، این موضوع به یک بحث حقوقی تبدیل شده است و برای آن قوانین زیادی وضع شده است. که در انتهای این مقاله به موارد حقوقی آن اشاره خواهیم کرد. اما لازم به ذکر است که معاوضه، همانند تهاتر در عرف بکار گرفته شده و از این عنوان بیشتر استفاده می شود.

تهاتر خانه در بخش املاک یکی از رایج ترین راه‌ها برای معامله در این حوضه است. در بخش املاک تهاتر به شکل‌های مختلف انجام می‌گیرد. نمونه های آن عبارت اند از :

 • مشارکت در ساخت
 • ملک با ملک
 • ملک با خودرو
انواع تهاتر
تهاتر یا معاوضه

تهاتر مشارکت درساخت

این نوع تهاتر را با ذکر مثال توضیح می‌دهیم. شخصی که قصد دارد مجموعه آپارتمانی را بسازد با دیگری قرارداد تهاتر می نویسد که نفر دوم کلیه تاسیسات ملک را تامین نماید و در آخر یک یا دو واحد از آپارتمان را به عنوان دستمزد خود دریافت نماید. در تهاتر ملک این مورد زیاد دیده می شود و در این صورت طرف دوم، خرید کلیه ابزارها و دستگاه های تاسیسات را برعهده گرفته و همچنین نصب و راه اندازی را نیز انجام می دهد. در حالت دیگر ممکن است پیمانکار ساختمانی برای خرید مصالح خود عیناً مانند این قرارداد را امضا نماید.

ممکن است فرد سازنده نیاز به سرمایه گذار داشته باشد، یا پول کافی برای اتمام پروژه ساختمان سازی را نداشته باشد. ویا حتی پروژه بسیار بزرگ است و به تنهایی امکان پایان پروژه در زمان مشخص وجود ندارد. این نوع تهاتر در ساخت و ساز بسیار زیاد و رایج است. در این موارد قرارداد دست نویسی بین دو طرف انجام می پذیرد تا در آینده دچار مشکل نشوند.

ارائه خدمت تهاتر در املاک داران امکان تهاتر خانه، معاوضه، تهاتر ساخت و ساز، تهاتر باغ ویلا، و… را با استفاده از افراد مجرب تامین نموده و برای این امر بستر امن و مطمئن فراهم کرده است.

تهاتر ملک با ملک

همان طور که در ابتدای مقاله گفته‌شد از نظر قانونی، باید ارزش دو کالا برابر باشد. در بعضی موارد ممکن است که ارزش یک سمت معاوضه بیشتر از یک ملک دیگر باشد. به طور مثال شخصی قصد دارد ملک خود را که ارزشی برابر 5 میلیارد تومان دارد یا یک خانه دیگر به ارزش 8 میلیارد تومان معاوضه کند. در این حالت باید مبایعه نامه ای نوشته شود و مابقی قیمت خانه را نقدا بپردازند. در تهاتر ملک با ملک می توان معاوضه ملک با زمین، ملک با باغ، ویلا با زمین، باغ با باغ، آپارتمان با منزل ویلایی، باغ با آپارتمان و صدها نوع دیگر را مثال زد.

البته طبق کارشناسی‌های انجام‌شده، بیشترین تهاتر مسکن، به صورت تهاتر زمین با آپارتمان و تهاترهای نوسازی است. مثل مغازه‌های نوساز یا پاساژها.

تهاتر ملک با ماشین

در این نوع از تهاتر، یک طرف ملک و یک طرف خودرو وجود دارد. در این جریان ها نیاز است که هم با فرد متخصص در مشاوره حقوقی املاک در املاک داران و هم با بنگاه‌های معاملاتی ماشین مشورت شود. همچنین قولنامه ای بدین منظور نوشته‌شده تا تمامی موارد قانونی و مبدلات نقدی در آن ثبت شود.

کارشناسی قیمت آپارتمان و یا خانه به موارد زیادی بستگی دارد و البته در موقع انجام تهاتر داشتن یک کارشناس معتبر بسیار مهم است. لذا برای مطالعه بهترین شرایط خانه دار شدن بهتر است نوشتار راهنمای خرید و فروش خانه در اصفهان در املاک دارن را بررسی نمایید.

انواع تهاتر
تهاتر ملک با خودرو

موارد حقوقی تهاتر

ماده 516 قانون آیین دادرسی مدنی: چنانچه هر یک از طرفین از جهتی محکوم له و از جهتی محکوم علیه باشند، در صورت تساوی خسارت هریک در مقابل خسارت طرف دیگر، به حکم دادگاه تهاتر انجام خواهد شد. در غیر این صورت نسبت به اضافه نیز حکم صادر شد. به زبان ساده تر می توان گفت که اگر شخصی طلبی از دیگری داشته باشد و نفر دوم صاحب مالی باشد، حکم دادگاه بر این است که مال نفر دوم در عوض طلب طرف اول تهاتر شود و اگر مبلغ مال بیشتر از طلب باشد باز هم در مورد آن حکمی جداگانه صادر می شود. واگر این مال خانه‌باشد تهاتر ملک صورت گرفته‌است.

چرا معامله تهاتر انجام می‌دهیم؟

دولت‌ها و شرکت‌ها بنا به دلایل مختلفی به معاملات تهاتر روی آورده‌اند. که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم.

کاهش نقدینگی

در حال حاضر افراد حقیقی یا حقوقی، شرکت‌ها و حتی دولت‌ها با ناتوانی در نقدینگی مواجه شده‌اند، در نتیجه به تهاتر روی  می‌آورند. البته می توان گفت در همه زمینه‌ها تهاتر امکان انجام دارد. در معامله‌های خرده تهاتری، سهم تبادل خدمات بسیار بیشتر از سهم تبادل کالاهای فیزیکی است. برای مثال: فرض کنید شما صاحب هتل هستید، یک شرکت تبلیغاتی تعدادی از اتاق‌های شما را برای کارمندانش اجاره می‌کند، شما در عوض گرفتن پول از شرکت، از او می‌خواهید برای شما تبلیغات انجام دهد، در این حالت هم برای هتل شما تبلیغات انجام می‌گیرد و هم شرکت تبلیغاتی را از پرداخت پول برای کارمندانش نجات داده‌اید.

تحریم

برای ما ایرانی ها تحریم کلمه‌ی بسیار آشنایی است. در این حالت ممکن است یک کالای به خصوص در کشوری که ما برای انجام معاملات تجاری با او دارای محدودیت هستیم وجود داشته باشد و به علت تحریم، بانک‌ها انتفال نقدینگی انجام ندهند، در این حالت امکان مبادله کالا به کالا  وجود دارد. بنابر این تهاتر انجام می‌گیرد.

تلاش برای رفع نیاز نه سود

این موضوع را با ذکر مثال توضیح می‌دهیم. در بعضی مواقع نیاز است شما کاری را انجام دهید، ولی به هر دلیل انجام ان کار برای شما مقدور نیست و یا ممکن است شما خاطره خوشی از انجام این کار نداشته باشید. در مقابل شخص دیگری قرار دارد که به کالا یا خدمات شما نیاز دارد. بهترین شرایط برای تهاتر ایجاد شده‌است. در این حالت بدون جابجا شدن ریالی، کار شما انجام‌شده و نیاز طرف دوم هم برطرف شده‌است. تهاتر ملک با خدمات نیز می تواند در این دسته قرار بگیرد.

مطالعه این مقاله   سند رهنی چیست؟
انواع تهاتر
تلاش برای رفع نیاز نه سود

فرار از مالیات

فرار از پرداخت مالیات هم یکی از مواردی است که اشخاص را نسبت به تهاتر علاقه مند می‌کند. این نکته باعث کلاه برداری قانونی هم می‌شود. البته از نظر قانونی این کار ممانعتی ندارد و زمانیکه تهاتر انجام شود هیچ مرجعی نمی تواند آن را منتفی محسوب کند.

محدودیت شبکه بانکی یکپارچه جهانی

در بعضی کشور‌های کمتر توسعه‌یافته، افرادی‌هستند که نمی‌توانند به آسانی در بانک‌های معتبر جهان حساب باز کنند. همین محدودیت‌ها می‌توانند به شکل یک سد معاملاتی، مانع از گسترش و حتی ادامه حیات شرکت‌ها شود. امکان تهاتر می‌تواند بخش قابل توجهی از این محدودیت‌ها را برطرف کند.

چگونه تهاتر کنیم؟

اول از همه باید بدانیم چه چیزی را می‌خواهیم تهاتر کنیم. در تهاتر معمولا جای چانه زنی بسیار زیاد است. اگر بخواهیم تهاتر ملک با ملک انجام دهیم باید هر دو ملک کارشناسی شود، بعد ازکارشناسی اگر قیمت‌ها برابر نبودند مبلغ باید حساب شود و مابه التفاوت پرداخت گردد. در صورتی که تهاتر در ساختمان سازی بود مثل خرید و تامین تاسیسات، باید پیش فاکتور ارائه گردد و محاسبات انجام شود. اگر کالایی هم در میان باشد، کالا نیز باید کارشناسی‌شده و سپس تبادل صورت گیرد.

نکته: در تهاترهای کوچک معمولا قولنامه یا قرارداد های دست نویسی وجود ندارد. ولی سعی کنید در همان معاملات کوچک هم قرارداد دست نویسی داشته باشید تا اگر در شرایط خاص لازم شد، از آن به عنوان مستند عملیات تهاتر استفاده شود.

انواع تهاتر
چگونه تهاتر کنیم؟

تعریف تهاتر از نظر قانون مدنی حقوقی

قانون مدنی ماده 294: وقتی دو نفر در مقابل یکدیگر مدیون باشند، به دیون(دو دینی که موضوع آنهاکلی و مثل یکدیگر باشد) آنها به یکدیگر … تهاتر حاصل می‌شود. تهاتر در لغت به معنای تبادل کالا، پایاپای، هم دیگر را تکذیب کردن، مساوات و برابر شدن است. در اصطلاح فقه و حقوق نیز عبارت است از سقوط تعهد به سبب بدهکار بودن طرفین معامله به هم دیگر

 • در دعوای متقابل – تهاتر – نیاز به تقدیم دادخواست کافی است.

ماده 142 قانون آیین دادرسی مدنی(دعوای متقابل به موجب دادخواست اقامه می‌شود، لیکن دعاوی تهاتر، صلح، فسخ، رد خواسته و امثال آنکه برای دفاع از دعوای اصلی اظهار نمی‌شود، «بلکه دفاع محسوب می‌شود» و نیاز به تقدیم دادخواست جداگانه ندارد. ).

 • ماده 264 قانون مدنی: تهاتر، سبب سقوط تعهدات می‌شود. (این ماده به یکی از طریق ذیل ساقط می‌شود: 1- به وسیله وفاء به عهد 2- به وسیله اقاله 3- به وسیله ابراء 4- به وسیله تبدیل تعهد 5- به وسیله تهاتر 6- به وسیله مالکیت ما فی الذّمه )
 • قانون مدنی 294: تهاتر قهری است. از شروط: مدیون شدن 2 نفر در آن واحد. وحدت میزان لازم نست.
 • قانون مدنی ماده 295: تهاتر قهری است. از شروط: مدیون شدن 2 نفر در آن واحد. وحدت میزان لازم نیست.
 • دین معلق و موجل مانند اسناد تجاری موجل و مثلا جوایز مسابقاتی که آینده قرار است باشد. و تهاتر نمی‌آید.
 • قانون مدنی ماده 296. شروط: بین دو دین که از یک جنس و وصف باشند- اتحاد زمان در تهاتر باید باشد، ولو به اختلاف سبب(مثلا یکی ضمان قهری و یکی قرارداد) باشد – «حکم دادگاه مبنی بر تهاتر پس از احراز دین و تعیین مبلغ به درخواست طلبکار – تهاتر قضایی».
 • لایحه تجاری ماده 188: در افزایش سرمایه از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود باشد باید کلیه مبلغ نقد پرداخت شود. (بر خلاف افزایش سرمایه از طریق صدور سهام جدید) و نیز در مورد سهام جدیدی که در که درقبال افزایش سرمایه صادر می‌شود، باید در موقع پذیره نویسی برحسب مورد کلا پرداخته یا تهاتر شود.
 • قانون تجارت ماده 130: نه مدیون شرکت می‌تواند در مقابل طلبی که ممکن است از یکی از شرکا داشته باشد استناد به تهاتر کند نه خود شریک می‌تواند در مقابل قرض که ممکن است طلبکار او به شرکت داشته باشد به تهاتر استناد نماید، مع ذالک کسی که طلبکار شرکت و مدیونی به یکی از شرکا بوده و پس از انحلال شرکت طلب اولا وصول مانده و مقابل آن شرکت حق استناد به تهاتر خواهد داشت.

امروزه یکی از راه‌های رسیدن به سرمایه تهاتر است. ما در مجموعه‌ی املاک داران این بستر را برای شما فراهم کردیم. کارشناسی در هر یک از زمینه های تهاتر بسیار لازم است، مخصوصا اگر این کارشناسی با کل سرمایه شما یا همان ملکتان در ارتباط باشد. لذا توصیه می شود برای کسب اطلاع بیشتر از اینکه محاسبه متراژ آپارتمان چگونه محاسبه می شود در املاک داران به این نوشتار سری بزنید تا با کارشناسی درستی وارد معامله شوید. پیش تر به شرایط معاوضه و تهاتر پرداخته‌ایم اما در این بخش می‌خواهیم به قوانین معاوضه ملک بپردازیم و با شرایط آن ها آشنا شویم.

انواع تهاتر
تهاتر از نظر قانون مدنی حقوقی

قوانین معاوضه ملک

تهاتر و معاوضه ملک نیز مانند دیگر معاملات تهاتر، نیازمند یک قرارداد قانونی است که در صورت بروز مشکلی با استناد بر آن، اختلافات و مشکلات معامله بر طرف می گردد. برای فسخ قرارداد تهاتر رضایت هر دو طرف معامله الزامی است و یک طرفه فسخ نمی گردد. در معامله تهاتر ملک، این امکان وجود دارد که بیش از دو نفر در آن با یکدیگر وارد معامله شوند، در این معامله هرکدام از طرفین مبادله ای انجام داده و در نتیجه صاحب ملکی می شوند. پس در نتیجه در معاوضه املاک نمی توان به صورت یک طرفه معامله را فسخ کرد و تمامی طرفین قرارداد باید جهت فسخ قرارداد اعلام رضایت کنند.

نتیجه گیری

انواع تهاتر چه از نظر قانونی و چه از نظر اجناسی که در آن معامله می شوند در میان بسیاری از افراد آشنا نیستند و همچنین خیلی ها از قوانین و استانداردها آن آگاهی کافی ندارند. نکات مهم و کلیدی این نوع از معامله اهمیت بسیاری دارند و عدم توجه به آنها می تواند به کلاه برداری بیانجامد و خسارت های کلانی را به وجود آورد.

تهاتر و معاوضه نیز مانند دیگر معاملات دارای محدودیت ها و مزیت هایی است، شناختن مزیت ها و معایب این نوع معامله می تواند در موفقیت آمیز بودن نتیجه کار شما بسیار تاثیرگذار باشد. اگر به خدماتی در زمینه تهاتر احتیاج داشتید می توانید به سایت املاک داران مراجعه فرمایید. مجموعه املاک داران خدمات دیگری از قبیل مشارکت در ساخت، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، مشاوره حقوقی املاک، ثبت ملک و غیره را بصورت ویژه به شما عرضه می کند.

امتیاز کاربران: 4.67 ( 3 رای)
مشاهده بیشتر

املاک داران

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا