آشنایی با قوانین

نمونه قولنامه فروش خودرو

هیچ فرقی نمی‌کند که خریدار خودرو باشید یا فروشنده، در هر صورت نیاز دارید که برای انجام معامله قولنامه رسمی داشته باشید. اتفاقات بسیاری می‌تواند معامله را دچار مشکل کند که یک قرارداد یا قولنامه اصولی می‌تواند از رخ دادن بسیاری از این اتفاقات پیشگیری کند.

اگرچه قولنامه خودرو به صورت دستی روی یک کاغذ نوشته شود اما اشاره کردن به مواردی که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم و همچنین وجود امضای طرفین معامله و شهود پای برگه قولنامه به آن وجهه قانونی می‌بخشد. وجود چنین قولنامه ای به شما کمک می‌کند که بر اساس مفاد آن و شروطی که در قولنامه ذکر شده است به آن عمل کرده و یا قولنامه را فسخ کنید. پس هیچ فرقی نمی‌کند که یک قولنامه تایپی داشته باشید یا یک قولنامه دستی. برای رسمیت یافتن قولنامه باید نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم را در نگارش قولنامه رعایت کنید.

قولنامه خودرو
قولنامه خودرو

نوشتن قولنامه فروش خودرو

یک قولنامه از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود که به هریک از این بخش ها ماده گفته‌می‌شود. فرمت‌های آماده قولنامه ماشین همه این موارد را از قبل دارند. اما در مورد قولنامه‌های دستی باید این موارد را داخل قولنامه بنویسید. این نکات یا همان ماده‌های مهم شامل موارد زیر است:

1. مشخصات طرفین

اولین چیزی که در یک قولنامه خودرو نوشته می شود مشخصات خریدار و فروشنده است. این مشخصات شامل مواردی از جمله نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و محل صدور آن، تاریخ تولد، کد ملی، شغل، آدرس محل سکونت و شماره تلفن است. اگر طرف معامله شما یک شخصیت حقوقی است مشخصات آن شامل نام شرکت، شماره ثبت، شناسه ملی، کد اقتصادی، نشانی، کد پستی، نام صاحبان امضای مجاز (کسانی که در شرکت باید یک قرارداد را امضا کنند تا قرارداد دارای اعتبار باشد) باید در قولنامه نوشته شود.

در صورتی که شخص یا شرکتی به نمایندگی یا وکالت از یک شخصیت حقیقی و حقوقی طرف معامله شما است از اختیارات وی اطمینان حاصل کنید و در قولنامه موضوع وکالت یا نمایندگی را مطرح کنید.

2. موضوع و مشخصات مورد معامله

در این بخش از قولنامه باید ذکر شود که موضوع این مبایعه نامه، فروش ماشین به شخص خریدار است. در ازای این معامله خریدار مبلغ مشخص شده را به شما می پردازد. درون این بند از معامله باید کاملا مشخصات خودرو که شامل نوع خودرو، سیستم آن، رنگ و مدل آن، شماره شهربانی، شماره موتور، شاسی و بدنه می‌شود را وارد کنید.

مطالعه این مقاله   شرایط انتقال سند مسکن مهر چیست؟
نمونه قولنامه فروش خودرو
نمونه قولنامه فروش خودرو

3. مبلغ معامله

این بخش از قولنامه به شرایط پرداخت اشاره می کند و شامل اطلاعاتی نظیر قیمت کل معامله و مقدار مبلغی که به عنوان بیعانه پرداخت می‌شود، روش پرداخت ( شامل پرداخت نقدی، حواله بانکی ،کارت به کارت، چک و … ) و باقی مبلغ و نحوه تسویه حساب و زمان آن را در این بخش ذکر می‌کنید.

نکته مهم: در این قسمت حتما باید میزان مبلغ نهایی معامله و این که چه مقدار از مبلغ به‌ صورت  نقدی و چه مقدار از آن به صورت چک یا روش‌های دیگر مثل معاوضه و غیره. پرداخت خواهد شد را ذکر کنید.

نکته مهم 2: در صورتی که در روش های پرداختی از چک استفاده می کنید حتما باید مشخصات چک یا چک‌ها، تعداد آنها و تاریخ آن را در قولنامه وارد کنید. همچنین باید شماره حسابی که مبلغ به صورت نقدا به آن واریز می‌شود را در قولنامه ذکر کنید.

در صورت یکه قرار است معامله خودرو به صورت اقساطی انجام شود، تاریخ‌های سر رسید اقساط و نحوه پرداخت آنها را مشخص کنید.

قولنامه خودرو
قولنامه خودرو

4. شرایط معامله

در این بخش همه شرایطی که در معامله حاکم است را وارد می کنید. مواردی مثل  زمان حضور خریدار و فروشنده در مرکز تعویض پلاک، زمان سند زدن، زمان پرداختِ وجه معامله و دیگر شرایط این خرید و فروش را مشخص می‌کنید. در واقع همه شروط معامله در این بخش مشخص می‌شود. مواردی مثل شرایط فسخ معامله را نیز حتما در این بخش اضافه کنید.

نکات مهم نوشتن شروط قولنامه خودرو

از جمله شروط بسیار مهمی که در متن قولنامه فروش ماشین به آنها باید اشاره شود شامل موارد زیر است:

– عدم حضور هر یک از طرفین در دفترخانه اسناد رسمی شماره (شماره دفترخانه) در زمان مقرر، عدم ارائه مستندات و مدارک لازم برای تنظیم سند از طرف فروشنده و عدم پرداخت ثمن معامله تا تاریخ (مشخصات دقیق تاریخ مورد نظر) توسط خریدار موجب فسخ معامله می‌‌شود.

در این بخش علاوه پیش بینی حق فسخ معامله برای زمانی که هریک از طرفین معامله به تعهدات خود عمل نکند می توان مبلغی را نیز به عنوان خسارت یا وجه التزام تعیین کرد.

  • در رابطه با حق فسخ در معاملات باید بدانیم که وجود یا عدم وجود حق فسخ کاملا وابسته به توافق طرفین است. این توافق می‌‌تواند به اشکال مختلفی در نظر گرفته‌شود که شامل موارد زیر است:
  • برای هیچ یک از طرفین معامله حق فسخ در نظر گرفته‌نشود.
  • در نظر گرفتنِ حق فسخ معامله برای هر دو طرف معامله.
  • تنها یکی از طرفین حق فسخ معامله را داشته‌باشد.
  • هر کدام از طرفین که قصد فسخ معامله را داشته باشد باید مبلغی را نیز به عنوان جریمه بپردازد.
مطالعه این مقاله   آموزش ثبت املاک در سامانه وزارت راه و شهرسازی

اگر هیچ بخشی از قولنامه را به حق فسخ معامله اختصاص ندهید، به این معناست که برای هیچ یک از طرفین معامله حق فسخ در نظر گرفته‌نشده است.

قولنامه خودرو
شروط قولنامه خودرو

در فرمت های آمادهِ مبایعه نامه یا همان قولنامه خودرو این بند مربوط به حق فسخ معامله است:

همه خیارات از جمله خیار غبن به هر عنوان ادعا و به هر میزان اسقاط شد. موارد تقلب و تدلیس از این موضوع مستثنی است.

  • نکته مهم بعدی که باید به آن اشاره کنیم این است که مسئولیت هرگونه تخلف اعم از کیفری، مدنی یا راهنمایی و رانندگی که با استفاه از مورد معامله انجام گرفته باشد و همچنین مسئولیت آسیب‌های وارده و خرابی‌های خودرو تا زمان تحویل به عهده فروشنده است.
  • از جمله دیگر شروطی که درباره مورد معامله باید گفت این است که خودرو، لوازم جانبی، همه اسناد و مدارک و بیمه‌نامه آن را به خوبی بررسی کنید. در مورد آن ها در قولنامه بنویسید. این بخش را به این صورت در قولنامه نگاشته‌می‌شود:

«مورد معامله با تمام لوازم موجود و اسناد و مدارک، با رؤیت کامل فنی و بدنه توسط خریدار و کارشناس مورد اعتماد او صورت گرفت و از کمیت و کیفیت آن آگاه است. بنابراین خریدار پس از امضای این قرارداد ادعایی نسبت به عدم سلامت فنی و بدنه خودرو ندارد.»

  • امضای این بند از معامله خریدار را از حق فسخ معامله به دلیل ایرادهای احتمالی که بعد از معامله متوجه آن شود عزل می کند. بنابراین در صورتی که قصد خرید خودرو دارید حتما قبل از امضای قولنامه خرید خودرو با کارشناسی فنی و ظاهری خودرو از سلامت خودرو مطمئن شوید. بررسی لوازم جانبی و بیمه نامه از جمله این اقدامات است.
  1. در انتهای قولنامه محل قرارگیری امضای خریدار و فروشنده و شهود معامله است. قولنامه خرید خودرو باید حتما در دو برگ نوشته شود. می توانید در زمان نوشتن اطلاعاتی که در مورد آنها صحبت کردیم از کاربن استفاده کنید تا هرچیزی که می نویسید در برگه دوم نیز کپی شود. در قرارداد باید ذکر شود که قولنامه در چند نسخه تهیه شده‌است.

– بهتر است که متن اصلی قولنامه را به صورت تایپی آماده‌کنید. در صورتی که از نسخه های دستی استفاده می‌کنید بهتر است که به صورت کاملا واضح و مشخص و با دست خط خوانا نوشته‌شود. در صورت هر اشتباه یا خط خوردگی و ورود اطلاعات و اصلاحات آنها در انتهای قولنامه در مورد آن توضیح دهید. همچنین در کنار امضا فروشنده، خریدار و شهود باید توضیحات مربوط به متن را تأیید کرده و سپس آن را امضا کنند. همچنین امضای خریدار، فروشنده و شهود باید پای همه نسخه های قولنامه وجود داشته باشد.

مطالعه این مقاله   از قوانین تخلیه فوری ملک چه میدانید؟
قولنامه خودرو
تهیه قولنامه ماشین

تهیه قولنامه دستی ماشین

قولنامه دستی به قولنامه ای گفته‌می‌شود که به صورت تایپی آماده نمی‌شود. همچنین متن آن توسط یک شخص نوشته و روی آن هیچ آرم و سربرگی دیده‌نمی‌شود. این مدل قولنامه معمولا زمانی استفاده می شود که طرفین معامله به طور کامل یکدیگر را می شناسند. و می خواهند به هر دلیلی این معامله را بین خود تمام کنند. در صورتی که به مواردی که اشاره کردیم در قولنامه اشاره شده‌باشد این نوع قولنامه هیچ فرقی با قولنامه رسمی ندارد. همچین دارای وجاهت قانونی است.  یعنی اگر هر یک از طرفین فروشنده یا خریدار به معتبر بودن آن اعتراضی داشته باشند می‌توان از آن اعتبار به واسطه چنین قولنامه‌ای دفاع کرده و یا آن را رد کرد.

قولنامه خودرو
تهیه قولنامه دستی ماشین

اعتبار قولنامه دستی خودرو

اعتبار قولنامه های دستی در صورتی که به همه موارد در آن اشاره شده‌باشد پذیرفتنی است. حتی بدون امضای شهود نیز چنین قولنامه ای از اعتبار قانونی برخوردار است و در محاکم قضایی مورد تأیید و بررسی قرار می گیرد. بنابراین درصورتی که هر یک از طرفین به تعهدات خود عمل نکنند، دیگری می‌تواند با در دست داشتن نسخه قولنامه خودرو به مراجع قضایی مراجعه کند.

به همین دلیل است که تأکید می‌شود قولنامه با خط خوش و به صورت کاملا خوانا، بدون ابهام یا خط خوردگی و غلط املایی نگاشته‌شده‌باشد. همچنین صحت امضاها در معامله باید تأیید شوند.

– مبالغ موجود در قولنامه را به صورت عددی و حروفی بنویسید. حتی می‌توانید روی اطلاعات مهم قولنامه را چسب بزنید تا احتمال دست‌بردن در آن به صفر برسد.

اگر در زمینه مسائل حقوقی به اطلاعات بیشتری احتیاج داشتید، می توانید به مجله املاک داران مراجعه کرده و مقالات مرتبط با نیازهای خود را مطالعه فرمایید. همچنین مجموعه املاک داران سرویس های خدماتی مختلفی در حوزه مسائل حقوقی دارد که برای بهره مندی از آن می توانید با تیم حقوقی ما در ارتباط باشید. علاوه بر این مجموعه املاک داران خدمات ویژه دیگری را نیز ارائه می کند، این خدمات شامل، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، تهاتر، مشارکت در ساخت، مشاوره و سرمایه گذاری و غیره می شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا