آشنایی با قوانین

آشنایی با انواع چک های بانکی و موارد استفاده از آنها

انواع چک های بانکی برای زمان هایی که قرار است حجم زیادی از پول در معاملات جابجا شوند مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین چه خوب است انواع چک های بانکی و کاربرد هر یک در زمان خاص آن را بشناسیم. انواع چک های بانکی در نوع عادی، تضمین شده رمزدار و چک بین بانکی رمزدار عرضه می شود که هر یک شرایط خاص خود را دارند.

انواع چک‌های بانکی
انواع چک‌های بانکی

معرفی انواع چک های بانکی

می دانیم که وقتی انواع چک های بانکی معرفی شوند و تعریف درستی از آن ها در ذهن ایجاد شود، افراد می توانند در معاملات ملکی بهترین گزینه را انتخاب کنند و به این ترتیب وضعیت معاملات آنها به خوبی پیش می رود. انواع چک های بانکی شامل موارد زیر است:

چک عادی

چک های بانکی عادی از مرسوم ترین چک های بانکی محسوب می شوند. شرایط به این صورت است که صاحب چک، از حساب جاری خود، چکی را برای شخص گیرنده صادر می کند. البته او می تواند چکی در وجه حامل نیز صادر نماید. برای اینکه این چک ها نقد شوند، می بایست شخص گیرنده به یکی از شعبه های بانکی که چک توسط آن ها صادر شده است مراجعه نماید.

بگذارید یک مثال ساده در این راستا بزنیم. فرض کنید که چک بانکی مربوط به بانک ملی باشد به این ترتیب شما به عنوان گیرنده برای نقد کردن این چک به سراغ یکی از شعب بانک ملی مراجعه نمایید.

حال سوال اینجاست آیا نقد شدن چک عادی تضمینی است؟ خیر! در بین انواع چک های بانکی، هیچ ضمانتی برای نقد شدن چک عادی وجود ندارد. یعنی اگر موجودی حساب صاحب چک کافی نباشد او نمی تواند پول خود را نقد کند و در نهایت قادر به گرفتن پول نخواهد بود. به خاطر همین موضوع معمولاً توصیه می شود که چک های معمولی به خصوص چک هایی که در وجه حامل هستند را برای معاملات خود قبول نکنید.

معرفی انواع چک های بانکی
معرفی انواع چک های بانکی

چک تضمین شده رمز دار

در بین انواع چک های بانکی، مورد دوم شامل چک های تضمین شده رمزدار هستند. شما برای صدور چک های تضمینی نیازی به داشتن دسته چک ندارید. یعنی هر فردی می تواند به بانک مورد نظر مراجعه کند و درخواست دهد تا برای او چک تضمین شده صادر شود.

مطالعه این مقاله   تعیین و محاسبه قیمت سرقفلی

این مدل از چک های تضمین شده رمزدار در وجه حامل صادر می شوند البته این چک ها را نیز می توان در وجه درخواست کننده صادر کرد. اعتبار این چک ها از سوی بانک تضمین می شود. در واقع زمانی که چک تضمینی صادر می شود مبلغ مورد نظر از حساب شما برداشته می شود و در نهایت چک حکم پول نقد را ایفا می کند. در واقع شخص می تواند این چک را به یکی از شعبه های بانک صادرکننده برده و پول را نقد کند. البته جالب اینجاست که در بین انواع چک های بانکی، چک های تضمین شده رمزدار شرایط نقد شدن در سایر بانک ها را نیز دارند با این تفاوت که معمولاً یک روز کاری زمان نیاز است تا پول در حساب شما بنشیند. در بین انواع چک های بانکی، چک های تضمین شده رمزدار به نسبت مدل های عادی قابل اعتماد تر هستند و پول به صورت حتمی نقد می شود.

چک بین بانکی رمزدار

چک های بین بانکی رمزدار نیز در لیست انواع چک های بانکی قرار گرفته اند. این چک ها برای انتقال پول از یک بانک به بانک دیگر استفاده می شوند. برای داشتن این چک ها می بایست به شعبه بانکی که در آن حساب دارید بروید اما نیازی به داشتن دسته چک ندارید.

این مدل از انواع چک های بانکی، مانند چک های تضمین شده، از سوی بانک تضمین می شوند و به نوعی مانند پول نقد هستند یعنی گیرنده دست خالی از بانک بیرون نمی آید.

موضوع مهم در خصوص چک بین بانکی این است که چک باید حتماً در وجه شخص گیرنده نوشته شده باشد و صدور آن در وجه حامل ممنوع اعلام می شود. یعنی شماره حساب و کد شعبه بانکی شخصی گیرنده باید در چک نوشته شود.

برای نقد کردن این چک ها باید به شعبه مورد نظر که روی چک درج شده است مراجعه نمایید. به این ترتیب همان روز پول به حساب شما واریز خواهد شد. برای خرید و فروش آپارتمان در اصفهان می بایست از انواع چک های بانکی تضمین شده رمزدار و یا چک های بین بانکی استفاده کرد تا خیال فروشنده از بابت دریافت پول جمع باشد و خوشبختانه مشاوره حقوقی املاک این موارد را به دقت مدنظر قرار می دهد. حتی برای مشارکت در ساخت نیز بهتر است چک های عادی را در بین انواع چک های بانکی قبول نکنید چون مشکل ساز می شود.

مطالعه این مقاله   نکاتی که درباره مشاوره تمدید قرارداد اجاره ملک باید بدانید
چک های بانکی تضمین شده
چک های بانکی تضمین شده

چک مسافرتی چیست؟

چک های مسافرتی به واسطه بانک صادر شده و در وجه آن در شعب همان بانک یا توسط نمایندگان آن بانک دریافت می شود. این چک ها بسیار مناسب برای مسافرت بوده و دیگر نیازی به حمل پول نخواهید داشت.

در صورت برگشت خوردن چک، بانک چه می کند؟

یکی از سوالاتی که بسیار در خصوص انواع چک های بانکی به خصوص چک های عادی پرسیده می شود، این است که اگر مبلغ چک در حساب شخص وجود نداشته باشد و چک برگشت بخورد بانک چه عملکردی خواهد داشت؟

زمانی که وجه چک به هر دلیلی پرداخت نشود بانک وظیفه دارد که در برگ مخصوصی، مشخصات مربوط به چک و همینطور هویت و نشانی صادرکننده را ذکر نماید و به طور کلی علت عدم پرداخت نیز مشخص شده و نوشته و امضا و مهر شود و به دارنده چک تسلیم شود.

یکی از موارد مهم این است که در برگه مذکور نیاز است که امضا صادرکننده چک با نمونه امضا موجود در بانک مطابقت داده شود.

بانک مکلف است که اطلاعات صادرکننده چک را در نسخه دیگری به نشانی صاحب حساب ارسال نماید.

چک های بانکی و کاربرد هر یک
چک های بانکی و کاربرد هر یک

چه مواردی باعث می شود که چک نقد نشود؟

حال که اطلاعات شما در خصوص انواع چک های بانکی تکمیل شد چه خوب است بدانید که چطور می شود چک نقد نشود.

یک سری دلایل وجود دارد که باعث می شود چک عادی نقد نشود البته این دلایل حالت کلی داشته و شامل همه افراد نمی شود.

  •     مثلاً اگر چکی تاریخی برای روز قبل از تعطیلات یا روز پنج شنبه داشته باشد احتمال نقد نشدن آن زیاد است.
  •     چکی که در ان تاریخ، مبلغ یا امضا صادرکننده مخدوش شده باشد.
  •     چکی که صادر کننده به صورت آماده آن را از گاو صندوق در میارد و به شما ارائه می دهد نیاز به بررسی دارد و به طور کلی می بایست روی امضا و تنظیم چک دقت داشته باشید در غیر این صورت احتمال پاس نشدن وجود دارد.
  •     در صورتی که چکی در بخش حروف و عدد همخوانی نداشته باشد نیز احتمالاً دچار مشکل شده و نقد نمی شود.
  •     چک شرکت ها و سازمان هایی که با یک امضا به شما تحویل داده می شود نیز معمولاً پاس نمی شود.
  •     چک اشخاصی که از بانک های فاید نظام اعتبار سنجی دسته چک می گیرند، فاقد اعتبار است و احتمالاً مشکلساز می شود.
مطالعه این مقاله   مواردی که باید در نحوه پرداخت پول در پیش خرید آپارتمان رعایت کرد

سوالات رایج در مورد انواع چک های بانکی

مجازات صدور چک بلامحل چیست؟

برای چک های بلامحل مجازات در نظر گرفته می شود. اگر مبلغ چک کمتر از 10 میلیون ریال باشد تا 6 ماه حبس و رفته رفته با افزایش مبلغ تا دو سال حبس و ممنوعیت دادن دسته چک نیز دیده می شود.

چک فردی که بیکار است و درآمد مطمئنی ندارد آیا قابل اعتماد است؟

معمولاً خیر! اگر چک به صورت عادی ارائه شده باشد احتمال نقد شدن آن بسیار کم است مگر اینکه اعتماد و اعتبار شخص مورد نظر به شما ثابت شده باشد در غیر این صورت بهتر است به سراغ انواع چک های بانکی تضمین شده و بین بانکی بروید تا خیالتان جمع باشد.

آیا چک کسانی که به نظام بانکی بدهی سنگین دارند قابل قبول است؟

اینکه بخواهید چک این افراد را قبول کنید یا خیر به خودتان بستگی دارد اما افرادی که به نظام بانکی بدهی سنگین دارند و یا بدهی معوقه آنها زیاد است معمولاً نمی توانند نسبت به یک چک بانکی ساده احساس مسئولیت خوبی داشته باشند پس باید دقت داشته باشید و این موضوع را جدی بگیرید.

آیا چک افرادی که ممنوع الخروج هستند پاس می شود؟

این موضوع را بهتر است از طریق بانک پیگیر شوید. گاه شخص به دلیل خانوادگی و شخصی ممنوع الخروج است و این موضوع ربطی به انواع چک های بانکی صادر شده از او ندارد و احتمال اینکه حساب وی پر باشد بسیار زیاد است پس بهتر است همیشه بدبین نباشید.

چک های بانکی
چک های بانکی

جمع بندی

با توجه به اینکه انواع چک های بانکی در سال های مختلف ارائه شده است و شرایط به شکلی است که شخص می تواند مورد نظر را تهیه کند چه خوب است در معاملات ملکی به سراغ چک های تضمین شده رمزی بروید و یا چک های بین بانکی را قبول کنید. به هر صورت این موضوع بستگی به خودتان دارد اما انواع چک های بانکی عادی تضمینی برای نقد شدن نداشته و برگشت خوردن چک مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت پس چه خوب است بتوانید در همین ابتدای کار روال تضمین شده و معتبر را انتخاب کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا