۰۳۱۳۶۲۶۶۰۶۰
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱

کدام وام مسکن به من تعلق می گیرد؟

وام 400 میلیونی بانک مسکن

با توجه به تورم شدید در کشور و افزایش قیمت مسکن، بانک مرکزی با پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات توسط بانک مسکن موافقت کرد و وام مسکن جوانان با 60 درصد افزایش از 250 به 400 میلیون تومان رسید.

البته وام 400 میلیون تومانی فقط مختص کلان شهر تهران است. سقف این تسهیلات در شهرهای بزرگ از جمله اصفهان، کرج، مشهد، تبریز، اهواز، قم، شیراز، کرمان، 330 میلیون تومان و در سایر نقاط شهری 290 میلیون تومان است.

گروه املاک داران در این مقاله در مورد انواع وام‌های بانک مسکن به شما توضیح می‌دهد. در صورت داشتن هرگونه سوال در حوضه‌ی مسکن می‌توانید در سایت با متخصصان و کارشناسان ما استفاده کنید(تماس با ما).

وام بانک مسکن جوانان

وام بانک مسکن جوانان

انواع وام مسکن در بانک مسکن:

وام بانک مسکن به چند گروه تقسیم می‌شود:

وام ملک اولی‌ها یا (وام یکم):

این وام به مدت پنج سال است مورد تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفته و به صورت تسهیلات انفرادی و زوجین برای خرید خانه پرداخت می‌شود و همچنین از طریق بانک مسکن در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

منظور این وام به خانه اولی‌ها اختصاص دارد، یعنی متقاضی نمی‌تواند قبلا از دریافت تسهیلات وام یکم، از سایر وام‌های مسکن بهره برده باشد. این وام برای مجردها600 میلیون ریال و برای متاهلین 1 میلیارد و 200 میلیون  ریال است.

چند نمونه وام مسکن وجود دارد مانند: وام‌هایی که از خرید اوراق ممتاز از بازار بورس دریافت می‌کنند.

یا وام‌هایی که از صندوق پس انداز مسکن دریافت می‌گردد. شرایط گرفتن وام‌های مسکن، در نحوه پرداخت، زمان پرداخت، و سود باز پرداخت متفاوت هستند.

هر دو گروه وام بالا هم به زوج‌ها و هم به انفرادی تعلق می‌گیرد.

وام اولی های بانک مسکن

وام اولی های بانک مسکن

وام‌های اوراق دار:

برای دریافت اوراق در بازار سرمایه که به آنها وام اوراق مسکن نیز می‌گویند، متقاضیان برای هر 500 هزار تومان باید یک برگه اوراق خریداری کنند. هر برگ اوراق ممتاز متوسط قیمت در تاریخ 11/3/1400 به مبلغ 545.426 ریال است. به طور مثال اگر کسی برای گرفتن وام 70 میلیون تومانی اقدام کند باید تا 140 برگ اوراق خریداری کند، و تقریبا هزینه‌ای در حدود 10 میلیون تومان پرداخت کند. ویژگی مثبتی که این اوراق دارند این است که، نیازی نیست برای دریافت وام منتظر رسیدن نوبت خود بمانید و بعد از تکمیل خرید اوراق اقدامات لازم برای پرداخت وام صورت می گیرد.

اقساط وام مسکن را می‌توان به روش ساده یا پلکانی پرداخت کرد. روش‌های باز پرداخت به روش‌های ساده و پلکانی وجود دارد. این وام‌ها محدودیت دفعات ندارد.

نکته: برای مشاهده قیمت لحظه‌ای اوراق می توانید به سایت بانک مسکن مراجعه کنید.

خرید اوراق وام بانک مسکن

خرید اوراق وام بانک مسکن

میزان اقساط تسهیلات 350 و 500 میلیون ریالی به چه صورت می‌باشد؟

باز پرداخت تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی و دوره‌ای امکان پذیر است. در روش ساده میزان اقساط بیش از دو روش بعدی است، لیکن سود پرداختی کلی به بانک کمتر است.

در روش پلکانی سالانه، هر سال اقساط ماهیانه با ضریب 5 درصد افزایش می‌یابد و در روش پلکانی دوره‌ای اقساط طی سه دوره تعییین می‌گردد.

500.000.000 350.000.000 سقف تسهیلات
حدود 7.550.000 حدود 5.300.000 اقساط به روش ساده
حدود 6.200.000 حدود 4.350.000 اقساط به روش پلکانی سالانه – سال اول

 

نرخ سود تسهیلات حداکثر 15 درصد است و مدت بازپرداخت تسهیلات حداکثر 12 سال است.

میزان سپرده گذاری:

میزان سپرده گذاری وام مسکن ماهیانه در سال اول تا پانزدهم برای برخورداری از سقف تسهیلات تعلق گرفته به افتتاح کنندگان حساب در سال 99 با مبلغ 65 هزار تومان آغاز می‌شود و نهایت با افزایش مبلغ در هر سال به مبلغ 247 هزار تومان در سال پانزدهم می‌رسد.

مراحل گرفتن وام مسکن

مراحل گرفتن وام مسکن

دریافت وام پس از 5 سال

حساب تدریجی برای جوان‌ها به آن معنی است که پس از مراجعه به بانک مسکن و افتتاح حساب، می توانند به انتخاب خود در فواصل مختلف( یک ماه تا یک سال) مبلغی به بانک پرداخت کنند. اگر فردی خواستار تسهیلات با ضرایب بیشتری باشد، باید مبلغ بیشتری به طور ماهیانه به بانک بپردازد.

سپرده گذارانی که می‌خواهند بین 5 تا 15 سال از زمان سپرده گذاری خود در بانک مسکن استفاده کنند باید بیشتر از حداقل‌های تعیین شده واریز کنند. سقف تسهیلات در سه گروه شهری شامل تهران، شهرهای بزرگ و سایر نقاط شهری در پایان سال پنجم به ترتیب 210، 150، 100 میلیون است.

برای مثال شخص سپرده گذاری که در پایان سال از سقف تسهیلات 210 میلیون تومان در شهر تهران بهره مند می شود، باید در سال اول ماهیانه مبلغ 610 هزار تومان واریز کند.

دریافت وام مسکن پس از پنج سال

دریافت وام مسکن پس از پنج سال

ضمانت وام:

نوع ضمانت وام، سند ملکی است و سقف تسهیلات از محل حساب پس انداز مسکن جوانان به واحدهایی تعلق می‌گیرد که از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها بیش از 20 سال سپری شده باشد. چنانچه از تاریخ صدور اولین جواز ساختمانی بیش از 20 سال و حداکثر 25 سال سپری شده باشد، سقف تسهیلات قابل پرداخت در سراسر ایران 350 میلیون ریال خواهد بود.

این وام شرایط سنی ندارد و همه افراد بالای 18 سال می‌توانند از آن استفاده کنند. برداشت از حساب پس انداز مسکن جوانان در هر مقطعی بلامانع است، اما برداشت از حساب مذکور باید به صورتی باشد که متوسط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین شده توسط بانک مرکزی در هر سال ( که جداول آن در وب سایت بانک مسکن متناسب با سقف و واریزی‌های جدید تعیین شده در سال 99 به روز خواهد شد) کمتر نشود. همچنین پرداخت تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان برای احداث، تکمیل و خرید واحدهای مسکونی امکان پذیر است.

ضمانت وام مسکن

ضمانت وام مسکن

مدارک لازم برای دریافت وام:

  • اصل کپی سند مالکیت. 2- اصل و کپی کلیه پروانه‌های ساختمانی.3- اصل و کپی کلیه پیمان کارهای ساختمانی. 4- اصل و کپی مبایعه نامه. 5- اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده. 6- قبض برق ساختمانی(در صورت تشخیص شعبه) همراه مستندات کد پستی ملک خریداری شده. 7- ارائه اصل دفترچه یا کارت. 8- اصل و کپی گواهی حقوق یا جواز کسب(ارائه مدارک شغلی خریدار). 9- اصل کپی بنچاق (در صورت لزوم و تشخیص شعبه). 10- اصل و کپی وکالت‌نامه (در صورت وجود وکیل). 11-  اصل و کپی اجاره‌نامه ملک(املاک اوقافی).12-  تکمیل نمونه فرم‌های دریافت وام مسکن جوانان.

مراحل و زمان بندی دریافت تسهیلات:

تشکیل پرونده: مراحل این کار از ارائه مدارک تا بررسی دارا بودن شرایط رفع نقص پرونده یک تا دو روز زمان می‌برد.

مراحل ارزیابی: دریافت علی الحساب کارمزد ارزیابی مشتری، استعلام از شهرداری، بررسی اطلاعات بانکی مشتری. این رویه هم 7 تا 9 روز طول می‌کشد.

ثبت قرارداد در دفتر اسناد رسمی: صدور چک پس از تایید ثبت در دفتر اسناد رسمی و تحویل چک به مشتری تا راه اندازی پرونده رایانه‌ای و بایگانی پرونده. این کار هم 5 تا 7 روز طول می‌کشد.

امکان واگذاری وام مسکن

امکان واگذاری وام مسکن

امکان واگذاری:

هر شخصی که سن 18 به بالا داشته باشد و یا حکم رشد از دادگاه داشته باشد، می‌تواند به نام خود یا کسانی تحت ولایت و قیومیت او باشند، حساب پس انداز مسکن جوانان را افتتاح کند.

نکته: در صورتی که به هر دلیلی از دریافت تسهیلات مسکن حساب پس انداز جوانان منصرف شوید، می‌توانید سود سپرده خود را دریافت نموده یا اینکه تسهیلات خود را واگذار کنید.

در صورت انصراف اگر بخواهید سود سپرده‌تان را بگیرید، نرخ سود بر اساس نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت به حساب شما پرداخت می‌شود. در صورتی که قصد واگذاری امتیاز و وام را داشته باشید، انتقال حساب به بستگان نزدیک (پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدربزرگ) بلا مانع است.

در صورت داشتن سوالات حقوقی در مورد وام مسکن و جوانان به مشاور حقوقی مسکن در سایت املاک داران مراجعه کنید.