گردشگری

آکواریوم اصفهان کجاست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

همه ما اصفهان را با بناهای تاریخی می شناسیم، کاشی های فیروزه ای و نقش جهانش. اما در سال های اخیر بزرگترین تونل آکواریوم در اصفهان احداث شده که بسیار زیبا و چشم نواز است. آکواریوم اصفهان یکی از خاص ترین جاذبه های این استان به شمار می رود.

قرار گرفتن آکواریم در دل پارک ناژوان زیبایی آن را صد چندان کرده است. بیش از ۳۰۰ گونه مختلف آبزیان، ماهیان آب های شیرین و شور در تونل آکواریوم به نمایش گذاشته می شود. همچنین وجود امکانات رفاهی در این مجموعه، موجب شده که خانواده‌ ها یک روز به یادماندنی را سپری کنند. پس در ادامه مجله املاک داران با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی درباره آکواریوم اصفهان و بخش های مختلف آن را در اختیار شما قرار دهیم.

درباره آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان با طول ۳۵ متر در عمق هفت متری زمین قرار دارد، این مجموعه از ۳۳ آکواریوم تشکیل شده و ۵/۱میلیون لیتر آب در آن جای گرفته است. سرتاسر تونل با شیشه آکواریوم پوشیده شده و دقیقا فضای مشابه اقیانوس ها پدید آمده است. برخی از بخش های آکواریوم به گونه های خاصی اختصاص پیدا کرده که به آن تماتیک می گویند.

کل مسیر آکواریوم ۳۵ متر است که به سه قسمت تقسیم می شود.‌ قسمت اول  محفظه های شیشه ای بزرگ قرار دارد که در دیوار کار گذاشته شده اند. همچنین دمای آب و شور یا شیرین بودن آب در هر محفظه با هم فرق دارد. این شرایط با توجه به نوع آبزیان مشخص می شود. آکواریوم های دیواری، شرایطی همانند اقیانوس ها به وجود آمده و آبزیانی مثل مرجان، اسب دریایی و ماهی های گوشت خوار و گیاه خوار در آن زندگی می کنند.

در وسط راهرو محفظه های کپسولی شکل قرار گرفته که دارای محیط و دمایی مورد نیاز برای زندگی انواع مار ماهی، ماهی گوپی و دلقک ماهی است. بعد از این قسمت ها شکل محفظه ها تغییر می کند در اینجا تونل سرتاسر آبی وجود دارد که ماهی های با جثه بزرگ همانند کوسه و سفره ماهی و آبزیان دیگر نگهداری می شوند.

آکواریوم اصفهان

تاریخچه احداث آکواریوم اصفهان

یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان مجموعه آکواریوم این استان است. آکواریوم اصفهان با مشارکت یکی از شرکت های معتبر خارجی به نام شرکت اوشن آکواریوم ترکیه، در سال ۱۳۹۷ ساخت شد. شرکت اوشن آکواریوم جزو ۱۰ شرکت برتر و با سابقه در زمینه طراحی، ساخت و نمایش حیوانات زنده در جهان است. شرکت اوشن مسئولیت دانش و تکنولوژی آکواریوم، همچنین شهرداری اصفهان نیز مسئول واگذاری زمین و دادن مجوزها لازم در این زمینه بوده است.

آکواریوم اصفهان کجاست؟

آکواریوم اصفهان در پارک جنگلی ناژوان، یکی از مناطق بکر استان بنا شده است. پارک ناژوان در کنار رود زاینده رود قرار گرفته که زیبایی آن را چندین برابر می کند. پارک ناژوان در هفت کیلومتری جنوب غربی این استان قرار دارد.

قسمت های مختلف آکواریوم اصفهان

همانطور که گفته شد ۳۳ آکواریوم مختلف در آکواریوم اصفهان وجود دارد؛ این ۳۳ آکواریوم در سه بخش به هم پیوسته قرار گرفته که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد. انواع مختلف آکواریوم با توجه به محیط نگه داری آبزیان، اندازه، خوراک، نوع ماهی و غیره طراحی شده است.

  • آکواریوم دیواری یا فلت آکواریوم

اولین بخش آکواریوم اصفهان، فلت آکواریوم است که شرایطی همانند زیستگاه آبزیان در آن ایجاد کرده اند. این قسمت از آکواریوم دارای ۱۳ آکواریوم دیواری به طول چهار متر است که ماهی های ریز، اسب دریایی، مرجان، گیاه خواران و گوشت خواران در آن زندگی می کنند. همچنین ۱۰ آکواریوم کوچک نیز در این قسمت قرار دارد که شامل ماهی های نادر است.

  • آکواریوم استوانه ای یا سیلندر آکواریوم

بعد از آکواریوم دیواری، سه آکواریوم استوانه ای با گنجایش ۲۵۰۰ لیتر وجود دارد که محل زندگی ماهی کوپی، مارماهی مورن و دلقک ماهی هستند. این سه استوانه موجود در آکواریوم اصفهان بسیار هیجان انگیز است.

  • آکواریوم لمسی یا تاچ آکواریوم

بخش سوم که به تاچ آکواریوم نیز معروف است بزرگ ترین آبزیان را دارد. آبزیانی مانند کوسه، مار ماهی، کوسه سر چکشی که جثه بزرگی دارند طول آن بین ۵ تا ۱۰ متر است. بخش آکواریوم لمسی دارای شیشه ضخیمی است که زندگی اعماق رودخانه های آمازون را نشان می دهد. دو آکواریوم لمسی وجود دارد که در آن ماهی کپور ژاپنی و ستاره دریایی نگه داری می شود.

در انتهای تونل، حوضچه هایی قرار دارد که یکی از جذاب ترین بخش های آکواریوم اصفهان است. داخل این آکواریوم ماهی های کپور ژاپنی قرار دارد. بازدیدکنندگان می توانند با خریداری غذای مخصوص لذت غذا دادن به ماهی ها را تجربه کنند.

آبزیان موجود در آکواریوم اصفهان

آبزیان موجود در آکواریوم اصفهان حدود ۶۵۰۰ متر است که تقریبا ۳۰۰ تا ۳۵۰ گونه متفاوت از پنج قاره جهان به چشم می‌ خورد. جالب تر این که ۱۰۰موجود از آبزیان داخل آکواریوم جزو نادرترین و خطرناک ترین گونه ماهیان به حساب می آید. همچنین ۶ نوع کوسه در آکواریوم اصفهان نگه داری می شود که دیدن آن ها بسیار هیجان انگیز خواهد بود. آبزیانی که در این مجموعه نگه داری می شوند شامل:

خرچنگ آبی

این آبزی بومی خلیج مکزیک، اقیانوس اطلس و مدیترانه بوده و طولی بین ۲۳ تا ۲۴ سانتی متر دارد. این نمونه خرچنگ در سواحل خلیج فارس هم مشاهده شده است.

خروس ماهی

یکی از خطرناک ترین آبزیانی که در جهان وجود دارد، خروس ماهی است. خروس ماهی در عمق ۵۰ متری آب اقیانوس اطلس و هند زندگی می کند.

اسب دریایی

یکی از زیباترین گونه های آبزیان که در مناطق حاره ای و معتدل زندگی می کنند اسب دریایی است. طول این آبزیان برابر ۱۶ میلی متر تا ۳۵ سانتی متر است و هنگامی که احساس خطر کند بدون حرکت باقی می ماند.

آکواریوم اصفهان

کوسه ماهی باله سیاه

این آبزی قدمت بیش از ۴۰۰ میلیون سال دارد. طول آن بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است و در آب های کم عمق زندگی می کند. کوسه ماهی باله سیاه به عنوان فرمانده دریا شناخته می شود و در بالایی هرم غذایی آبزیان قرار گرفته است.

عقرب ماهی

عقرب ماهی خطرناک ترین ماهی زهرآگین در جهان است که در آکواریوم اصفهان نگه داری می شود. عقرب ماهی توانایی بالایی در استتار با محیط دارد. همچنین این آبزی بومی جنوب شرق آسیاست.

کوسه آب شیرین

این نوع کوسه می تواند تا ۵/۲ متر رشد کند. کوسه آب شیرین دارای باله پشتی طویل و نوک تیز است.

گاو ماهی

گاو ماهی یا جعبه ماهی با باله های کوچک یکی از زیباترین آبزیان آکواریوم اصفهان است که رنگ زیبایی دارد. طول آن بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر می رسد. گاو ماهی با بالا رفتن سن، رنگ خود را از دست می دهد.

ماهی خاویار

ماهی خاویار جزو آبزیانی است که در معرض انقراض قرار دارند. طول آن ها حدود به پنج و نیم هم می رسد. زیستگاه اصلی این آبزی، در آب های روسیه و آمریکای شمالی است.

ماهی کمانگیر

این ماهی در آب هایی که در کنار جنگل قرار دارند زندگی می کند. شکار این گونه ماهی بسیار جالب است. او برای شکار طعمه اش به کنار شاخه درختان می رود و با فشار، آب را به طرف حشرات روی درخت پرتاب می کند.

جراح ماهی ناسو

نام دیگر این ماهی لب ماتیکی است. رنگ بدن این ماهی خاکستری یا قهوه ‌ای است و نواری زرد رنگ روی بدنش دارد. این گونه ماهی در میان مرجان ها زندگی می‌ کند برای همین ابتدا مرجان ها را تست می کند تا ببیند برای سکونت مناسب است یا نه؟ اگر برای زندگی مناسب نباشد مرجان ها را از محیط زندگی اش حذف خواهد کرد.

ماهی ماندارین

این آبزی کوچک بومی اقیانوس آرام و محدوده جزیره ریوکیو است. طول آن از ۶ سانتی متر تجاوز نمی کنند. روی بدن این ماهی به جای پولک، یک لایه لجن بد بو پوشیده شده است.

دلقک ماهی

دلقک ماهی ها جزو معدود ماهیانی هستند که نسبت به سم شقایق دریایی مقاوم هستند. این ماهی آهسته حرکت می کند و در مواقع خطر به شقایق دریایی پناه می برد. همچنین ماهی های که به شقایق دریایی نزدیک می شوند بهترین غذا برای دلقک ماهی ها هستند.

گاو کوسه

گاو کوسه ها گونه دیگری از کوسه ها هستند که در این مجموعه نگه داری می شود. گاو کوسه بسیار پرخاشگر است و در آب های گرم و کم عمق زندگی می کنند.

کوسه سر چکشی

همانطور که از نام آن پیداست سر چکش مانندی دارد که از دو طرف پهن هستند همین امر باعث می شود که هم زمان بالا و پایین خود را ببیند. زیستگاه اصلی این نوع کوسه، جنوب و غرب آفریقا است که طول آن از۹/۰ تا ۶ متر تفاوت دارد. وزن کوسه سر چکشی بین ۳ تا ۵۸۰ کیلوگرم است.

کوسه بلک تیپ

رنگ تیره باله های این نوع کوسه سبب شده که به این نام معروف شود. کوسه بلک تیپ پوزه تیزی و بدن مخروطی شکل و زیبایی دارد. زیستگاه آن مناطق گرمسیری و طول آن به یک و نیم متر می رسد.

جوجه تیغی ماهی خالدار

همانطور که از نام آن مشخص است خارهای تیز و پراکنده دارد که در زمان خطر خودش را جمع می کند تا شبیه یک توپ پر از خار شود. جوجه تیغی ماهی های خالدار دارای رنگ زرد متمایل به قهوه‌ ای هستند.

ماهی مولا مولا

یکی از سنگین ترین ماهیان استخوان دار شناخته شده در جهان، ماهی مولا مولا یا خورشید ماهی اقیانوسی است. وزن آن بین ۲۴۷ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم است و بیشتر از عروس دریایی تغذیه می کنند. هشت پا، ماهی سنگی، کپور گلگون، کوسه سفید بزرگ، ماهی پیرانا، کوسه نهنگ و غیره آبزیانی هستند که در آکواریوم اصفهان زندگی می کنند.

هزینه بازدید و ساعت کار آکواریوم

برای بازدید از آکواریوم همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۷ عصر برای بازدید کنندگان باز است. برخی از فصل های سال ساعت بازدید آن تغییر می کند. قیمت بلیط آکواریوم به خاطر تورم موجود، مدام در حال تغییر بوده و رقم دقیقی برای آن نمی توان بیان کرد.

میزان هزینه که این مجموعه برای افراد در نظر گرفته بین ۸۰ الی ۱۰۰ هزار تومان است. آکواریوم اصفهان در خیابان الفت در محدود پارک ناژوان قرار دارد. برای رسیدن به این مجموعه باید از بزرگراه شهید حبیب اللهی و خیابان الفت عبور کنید. همچنین از پل زاینده رود رد شوید تا به آکواریوم برسید.

امکانات رفاهی و تفریحی آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان علاوه بر بازدید هیجان انگیز از آبزیان، دارای امکانات تفریحی و رفاهی است. در ادامه مقاله به معرفی آن می پردازیم.

  • غذا دادن به ماهی ها یکی از جالب ترین کارهای این مجموعه، بخصوص برای کودکان است. حتی اگر ظهر به آکواریوم اصفهان بروید شاهد غذا دادن غواصان به آبزیان خواهیدبود.
  • گرفتن عکس یادگاری در آکواریوم اصفهان و ثبت خاطرات یک روز به یاد ماندنی را برای شما امکان پذیر می کند. در این مرکز امکان گرفتن عکس با پس زمینه تونل آکواریوم و انواع مختلف ماهیان وجود دارد و حدود پنج تا هفت دقیقه عکس شما آماده است. هزینه عکاسی باید جدا پرداخت شود.
  • در انتهای مسیر آکواریوم فروشگاه قرار دارد که محصولاتی همچون پازل سه بعدی، ماهیان تاکسیدرمی، پازل ساده، عروسک های رنگارنگ و غیره برای فروش وجود دارد.
  • در مجموعه آکواریوم اصفهان امکانات رفاهی مانند: کافی شاپ، بوفه، تله سیژ، نمازخانه، پارکینگ و سرویس بهداشتی برای رفاه حال مسافرین در نظر گرفته‌شده است.

آکواریوم اصفهان

مسیر دسترسی به آکواریوم اصفهان

همانطور که گفته شد آکواریوم اصفهان در فاصله ۷ کیلومتری جنوب غربی مرکز اصفهان قرار دارد. اگر از وسیله نقلیه شخصی استفاده می کنید، باید از پل وحید به طرف سه راه سیمین حرکت کنید، نرسیده به خیابان سیمین از میدان عبور کرده و به سمت راست بپیچید. دیگر وارد پارک ناژوان می شوید و با طی کردن ۵/۱ کیلومتر به آکواریوم اصفهان می رسید.

اگر در مرکز شهر اقامت کردید و قصد دیدن از آکواریوم اصفهان را دارید پیشنهاد می کنیم از ماشین شخصی و یا تاکسی استفاده کنید تا راحت تر به مقصد برسید. مسیر این سمت گذشتن از اتوبان خیام و عبور از اتوبان میرزا کوچک خان است؛ سپس قبل از رسیدن به اتوبان حبیب اللهی از سمت چپ خارج شوید تا وارد بلوار الفت شوید. در ادامه به پارکینگ می رسید که باید ماشین را پارک کنید و به طرف آکواریوم بروید.

اقامت در اصفهان

اگر قصد سفر به اصفهان را دارید و در کنار گردش و تفریح های آن به فکر اقامتگاه و جای مناسب هستید به شما اجاره روزانه آپارتمان در اصفهان را توصیه می کنیم. اصولا این آپارتمان ها در جاهای مناسب شهر و نزدیک به مکان های تفریحی شهر قرار دارد. این اقامتگاه ها امکانات و تجهیزات مناسب و همچنین قیمت مناسبی در برابر هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی دارند.

در اطراف آکواریوم اصفهان دیدنی های همچون پارک جنگلی ناژوان، باغ خزندگان، باغ پرندگان، باغ موزه پروانه های اصفهان وجود دارد که فاصله چندانی با آکواریوم ندارند و با پیاده روی کوتاه به آن جا خواهید رسید. اجاره آپارتمان در نزدیکی آکواریوم امکان دیدن این مکان های دیدنی را راحت تر می کند.

سخن آخر

مجموعه آکواریوم اصفهان به عنوان اولین و بزرگ ترین آکواریوم کشور شناخته می شود. طول تونل آکواریوم ۵ متر است که از ۳۰ آکواریوم لمسی، سیلندری و دیواری تشکیل می شود. در این مجموعه گونه های مختلف آب شور و شیرین از نقاط گوناگون جهان جمع آوری و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته‌است.

 مجموعه آکواریوم امکانات تفریحی و رفاهی زیادی شامل تله سیژ، اسب سواری، درشکه سواری دارد. این آکواریوم که هرساله پذیرای افراد بسیاری در سرتاسر ایران و دیگر کشورها است. اگر تاکنون از آین آکواریوم زیبا در اصفهان دیدن کرده اید، نظر و پیشنهادات خود را با ما و دیگر مخاطبان املاک داران در میان بگذارید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا