در حال بارگذاری...

آینده خرید زمین بهتر است یا ساختمان ؟

آینده خرید زمین بهتر است یا ساختمان؟ اوضاع اقتصادی چند سال اخیر، به ما نشان داده است که گاهی ممکن است بازار از روند عادی خود خارج شده و تحت شرایط دیگری مانند قوانین و یا سیاست های جدید دچار بحران شود. این مشکل در تمامی بازارها قابل رویت است و یکی از مهمترین این بازخوردهای در دنیای ملک و مسکن روی می دهد. در این وضعیت بیشتر مردم، سردرگم می شوند که آیا مبادرت به خرید و فروش بکنند یا خیر؟

حتی ممکن است افراد مجبور به انجام معاملات مسکن به دلیل سرمایه گذاری و یا تغییر محل زندگی و از این دست موارد باشند. اکنون نوبت انتخاب بین فرصت ها و تهدیدهای محیط است. نوشتار خرید زمین بهتر است یا خانه؟ دقیقا به این موضوع خواهد پرداخت که در وضعیت کنونی جامعه چه انتخابی برتری دارد و نمی تواند تمامی نیازهای خریدار را برطرف نماید.

اگر در آینده می‌خواهید ساختمان سازی کنید راهنمای خرید و فروش زمین و خانه کلنگی در اصفهان در املاک داران را به شما پیشنهاد می دهیم. و اگر برای خرید و فروش و یا سرمایه گذاری اقدام می کنید، ساختمان بخرید. اگر دوست دارید علت آن را بدانید لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

زمین بخریم یا خانه 

زمین بخریم یا خانه 

از دیر باز یکی از روش‌های سرمایه گذاری خرید و فروش زمین و خانه بوده است. حال سوال اینجاست که خرید زمین بهتر است یا خانه؟ از آن جایی که این روند بسیار نسبی است ممکن است برای بعضی افراد این سرمایه گذاری پرسود و برای برخی شامل ضرر باشد. ویا ممکن است فرد با خرید ساختمان نسبت به خرید زمین سود بیشتری ببرد. حتی ممکن است یک کشاورز از خرید زمین کشاورزی سود بیشتری نسیبش شود.

چون این نوع سرمایه گذاری پر سود،پر خطر و تاثیر گذار در هر کشور و در هر دولتی، هزینه‌ی بسیار بالایی را دارا است، اگر آگاهی لازم را نسبت به بازار آینده نداشته باشید، دچار ضرر بسیار زیادی خواهید شد. برای افرادی که حتی یکبار هم در این بازار بوده‌اند ، بسیار مهم است که آینده بازار چگونه رقم بخورد. تاریخ نشان داده موج‌هایی در بازار وجود دارد که ممکن است یکدفعه قیمت را پایین بیاورند یا برعکس قیمت را افزایش دهند. در این حوضه میزان زمان سرمایه گذاری ممکن است طولانی شود، یا ممکن است سرعت نقل و انتقال بسیار بالا باشد.

سوالی که بسیاری از مخاطبین این سایت از ما می‌پرسند، سرمایه گذاری ویا خرید زمین بهتر است یا خانه؟ جواب این سوال ساده نیست و به بررسی بازار و تاثیرات محیطی بستگی دارد. اما در انتها بیشتر با این موضوع آشنا خواهید شد.

نمودار تورم و مسکن

لطفا به نمودار زیر توجه کنید. قیمت ها حدودا 3 سال بدون تغییر یا با بازه تغییرات کم باقی می مانند، پس از آن در یک مقطع زمانی حدود یک ساله قیمت ها به اوج خود می رسند و بازار بسیار پویا است. سپس نرخ رشد مسکن کم کم پایین آمده و دوباره اندکی بالا می رود که البته این میزان از تغییرات، نمودار را به مقدار زیاد جابه جا نمی کند. بعد از این دوره میزان تورم از میزان قیمت بازار مسکن بالاتر می رود. روند یاد شده تقریبا در تمام این 30 سال ثابت و قابل تکرار بوده است.

اما آیا علت این نوسان و ایجاد دامنه تغییرات چیست؟ عوامل بسیاری در این حوضه تاثیر دارند و ما تصمیم  داریم در این مقاله به بررسی تعدادی از آن ها بپردازیم.

عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری خرید زمین یا خانه

 • دولت و قیمت گذاری
 • مجلس و قوانین مربوطه
 • تورم در بازار خرید و فروش
 • ارزش پول ملی
 • موقعیت جغرافیایی
 • امکانات و طرح‌های عمرانی
 • نوع زمین
 • نوع کاربری
 • تغییر قیمت مصالح ساختمانی و لوازم ساخت و ساز
 • و مواردی مشابه ...

یک راه برای اینکه دریابیم در آینده خرید زمین بهتر است یا ساختمان این است که به رشد و توسعه نوع ملک مورد نظر توجه کنیم. بعضی از افراد فکر می کنند که سرمایه گذاری در بخش مستغلات به دلیل شرایط مساحت و زمین بهتر است. این تفکر در همه‌ی شرایط صحیح نیست. برای مثال بسیاری از مردم در شهرهای بزرگ ترجیح می‌دهند که در مرکز شهر زندگی کنند که این تمایل بر روی الگوی رشد قیمت خانه و زمین تاثیر می‌گذارد.

زمین بخریم یا خانه 

به اعتقاد اکثر کارشناسان موثرترین عامل افزایش هیجانات قیمت ساختمان، مربوط به زمین است. مثلا در بعضی شرایط، اجازه ساخت و ساز طبقات  بر روی زمین، که اصطلاحا به آن زمین ارتفاع دارد می گویند، تاثیر زیادی در قیمت دارد. ارتفاع منظور بلندی زمین نیست. ارتفاع زمین یعنی چه تعداد طبقات می توان بر روی آن احداث کرد. زمینی که در گویش عامه 2 تا ارتفاع  داشته باشد، قیمت پایین تری نسبت به ساختمان دارد. ولی زمینی که 6 تا یا تعداد بیشتری ارتفاع داشته باشد، به احتمال زیاد، قیمتش از کل آپارتمان هم بیشتر می شود.

مشخص است که همزمان با گرایش مردم به زندگی در شهرها به خاطر کار و امکانات یا مراکز تجاری و اداری، قیمت‌ زمین‌های این مناطق به شدت رشد پیدا می‌کند. همچنین به علت محدودیت زمین تمایل به ساخت آپارتمان در مرکز شهرها بیشتر است. در این شرایط مالکان آپارتمان هم با افزایش قیمت آپارتمان سود می‌برند و هم به طور غیر مستقیم از افزایش قیمت زمینی که ارتفاع بیشتری دارد یا ساختمان بر آن بنا شده است. در این زمان تعداد قولنامه‌های پیش فروش و فروش آپارتمان بالا می‌رود.

با این شرایط پاسخ به سوال خرید زمین بهتر است یا خانه؟ را بدین گونه می توان در نظر گرفت که، قیمت به مقدار مساوی رشد نخواهد کرد. مثلا قیمت ساختمان‌هایی با مکان نامناسب یا با طراحی بدنه قدیمی رشد بسیار کمی خواهد داشت. همچنین ساختمان‌ها و آپارتمان‌های بسیار بلند نیز رشد خوبی در قیمت ندارد. زیرا به علت تعداد واحدها سهم ارزشی هر واحد از کل زمین ساختمان بسیار کم است.

برعکس، بازار املاک در ایران نشان داده است که ساختمان‌هایی که در مکان مناسب مرکز شهر واقع باشند و ساختمان آنها از نوع متوسط (از نظر بلندی) یا با تعداد طبقات محدود باشد، می توانند سرمایه گذاران متعدد و خوبی را جذب کند.

نکاتی که اگر برای خرید زمین رعایت شوند تصمیم درست تری برای خرید اتخاذ می شود

اگر تصمیم به خرید زمین و فروش آن با قیمت بالا در آینده دارید، باید از آینده منطقه اطلاعات دقیقی کسب کنید. تحقیق کنید که آیا جاده و یا هر گونه طرح عمرانی، مسکونی، رفاهی، مراکز دولتی، شهرک دیگری در اطراف زمینتان در شرف احداث است یا نه؟ یا در صورت احداث چه تاثیراتی بر روی ارزش ملک شما خواهد داشت؟

اگر در اطراف شما زمین‌های دیگری هم هستند، بررسی کنید، آیا آن ها هم در حال خرید و فروش هستند؟ یا نرخ ساخت و ساز در منطقه به چه صورت است، در حال کم شدن است یا در حال افزایش؟ علت آن چیست؟ (منظور روی بورس بودن منطقه است.)

یکی از مهم ترین موارد سرمایه گذاری که در این حوضه باید در نظر داشت این است که به ساختمان مالیات سالانه تعلق می گیرد ولی زمین مالیات سالانه ندارد.

نکته مهم دیگر که باید حتما در نظر گرفت، وجود مدعی یا شخص ثالثی بر روی مالکیت زمین است. به علاوه از مالکیت کامل زمین و موروثی نبودن آن اطمینان صد درصد حاصل کنید.

در مجموع باید تمامی عوامل خارجی و ریز و درشت مانند امتیاز آب، برق، گاز، قرار داشتن زمین در محدوده طرح‌های روستایی یا بافت شهری و عوامل دیگری که می تواند روی قیمت زمین تاثیر گذار باشد را مد نظر قرار دهید. با در نظر گرفتن این مطالب، انتخاب درست تری خواهیم داشت. و متوجه می شویم که آینده خرید زمین بهتر است یا ساختمان.

زمین بخریم یا خانه 

راه‌های  کسب درآمد با خرید و فروش زمین و ساختمان

 • افزایش ارزش ملک

گذر زمان نشان داده است که ارزش زمین یا ساختمان به مرور افزایش پیدا خواهد کرد. در طول سال خیلی کم پیش می‌آید که از قیمت و ارزش یک ملک کاسته شود و اگر هم این اتفاق بیفتد خیلی ناچیز و کم خواهد بود.

 • کسب درآمد مستمر از املاک

در این روش از طریق اجاره ملک خود می توانید درآمد مستمر و همیشگی داشته باشید حتی نسبت به سرقفلی‌های حاصل از اجاره مکان.

 • درآمدهای جانبی املاک:

کسب درآمد از املاک به افزایش ارزش و گرفتن اجاره ماهانه ختم نمی‌شود. راه انداری یک کسب و کار در فضای تجاری که دارید نیز می تواند بسیار درآمد زا بوده و حتی سود بیشتری نسبت به اجاره دادن ملک به شما بدهد. همچنین شراکت با دیگران و یا اجاره به غیر زمانی که خود نیز در همان ملک سکونت دارید می تواند درآمد نسبتا خوبی را به شما بدهد.

 • درآمدهای وابسته به املاک:

گردش مالی بسیاری از مشاغل، به بازار املاک و مسکن و ساخت و ساز وابسته است. 70 درصد از صنایع هر کشوری به صنعت ساختمان وابسته است. رونق در این بازار می تواند در تولید ملی صنایع دیگر و بهبود اوضاع افتصادی کشور تاثیر زیادی داشته باشد.

از آنجا که ساختمان خود دارای چند بخش است، نیاز است قبل از اقدام خرید به بعضی از آنها توجه فرمایید

 • آینده نگری خرید ملک مسکونی:

ملک مسکونی هر چه در جای مناسب تری از نظر موقعیت جغرافیایی، محله، امکانات محله(بیمارستان، مدسه، مسجد، ایستگاه مترو و اتوبوس و...) قرار داشته باشد، و یا دارا بودن خصوصیاتی چون؛ برخورداری از سال ساخت پایین تر، نوع ساختمان(ویلایی یا آپارتمان)، منطقه و امکانات و... ، دارای آینده‌ی بهتری است.

 • آینده نگری خرید ساختمان(ملک) تجاری:

این نوع خرید در آینده‌ی کسب و کار بیشترین تاثیر را دارد. این ملک اگر در مرکز شهر باشد و یا از  موقعیت جغرافیایی بهتری بهره مند باشد، مثل(محیط پر رفت و آمد، نزدیک ساختمان‌ها و ادارات دولتی) و دارای امکانات بهتر از نظر تجهیزات، ساختمان معروف و... مشابه به این خصوصیات باشد، آینده‌ی بهتری خواهند داشت. برای استفاده از راهنمای خرید و فروش ملک اداری و تجاری در اصفهان در املاک داران به سایر مقالات این سایت سری بزنید.

آینده نگری خرید املاک و ساختمانهای صنعتی:

انواع املاک دارای کاربری صنعتی

مغازه‌های کوچک صنعتی مثل(کارگاه‌های کوچک، تعمیرگاه‌ها و انبارهای کوچک و...).

ساختمان‌های بزرگ صنعتی مثل کارگاه‌های بزرگ، سوله‌ها، سردخانه‌ها، انبارهای بزرگ، و...).

این ساختمان‌ها بسته به موقعیت جغرافیایی و میزان دسترسی، موقعیت اقتصادی و تغییرات و نوسانات بازار صنعت مورد نظر، می‌توانند تغییر قیمت پیدا کنند.

 • آینده نگری خرید ساختمان فروشگاهی :

این نوع خرید به مکان(مذهبی، گردشگری، رفاهی و...)، دو نبش و یک نبش بودن، میزان تردد یا رفت و آمد و موقعیت محله بستگی دارد.

 • املاک با کاربری چند منظوره :

این نوع ساختمان‌ها تلفیقی از املاک مسکونی، تجاری و صنعتی هستند. معمولا این ساختمان‌ها چند طبقه‌ هستند. در طبقه همکف معمولا فروشگاه‌ها یا مراکز تجاری قرار دارند و طبقه‌های بالا اداری و پنت‌هاوس‌ها مسکونی را شامل می شوند که معولا آیندهی خوبی دارند.

زمین بخریم یا خانه 

نکته بسیار مهم که باید در خرید خانه رعایت کنید

در صورت خرید ساختمان تجاری، صنعتی، فروشگاهی و چند منظوره نحوه محاسبه قیمت سرقفلی و حتی سرقفلی در قانون روابط موجر و مستاجر ، برای سرمایه گذاری و خرید و فروش بسیار مهم است. هر چه سرقفلی بیشتری داشته باشد احتمالا آینده‌ی بهتری را دارد. همکاران ما در تمام بخش های مربوط به معاملات ساختمان، مشاوره حقوقی املاک در املاک داران ، مشارکت در ساخت و ... آماده همکاری با شما هستند.