معماری و دکوراسیون داخلی

نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله و نقاط پناه گیری هنگام زلزله

نقاط نا امن در ساختمان هنگام وقوع زلزله بسیار وجود دارد که همچمنان به طور صد در صدی نمی توان آنها را شناسایی کرد. در طول تاریخ رو در رویی انسان با بلایای طبیعی از عوامل پیشرفت انسان بوده است. مشخصا در این رابطه می توان زلزله را مثال زد. زلزله به عنوان یک رویداد غیر قابل پیش بینی، خطر آفرین ترین این بلایا شناخته شده است.

متخصصان جغرافیا مناطقی را که همواره در معرض زلزله قرار دارند با عنوان کمربند زلزله مشخص می کنند؛ در ساختمان ها نیز مهندسین این مناطق را به عنوان نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله معرفی می کنند؛ و محل هایی را که می توان در هنگام وقوع زلزله زیر آنها پناه گرفت با عنوان نقاط پناه گیری زلزله معرفی کرده اند. در این یادداشت مجله املاک داران به معرفی و شرح نقاط مذکور می پردازد.

بیرون ساختمان

نقطه محل های بیرونی ساختمان مکان هایی است که بالکن و نمای ساختمان قرار دارند. نمای ساختمان و دیواره مربوط به بالکن جزو اولین قسمت‌هایی است که در زلزله تخریب می‌شوند. به همین دلیل تا حد امکان در هنگام خواب در باکن نخوابید چرا که قطعا یکی از ناامن ترین نقاط خانه شما در هنگام زلزله است.

لطفا به این پرسش پاسخ دهید:آیا مزایای مشارکت در ساخت خانه را می دانید ؟

مطالعه این مقاله   نکات مهم بازسازی آشپزخانه، ایده های نوسازی آشپزخانه
نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله و نقاط پناه گیری هنگام زلزله
نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله و نقاط پناه گیری هنگام زلزله

پنجره و درب ها

پنجره ها یکی دیگر از نقاطی است که در هنگام زلزله خطرآفرین هستند. حرکت درها و شکستن شیشه‌ی پنجره‌ها قطعا به شما آسیب می رساند. نکته ایمنی دارای اهمیت این است که از قبل بر روی شیشه‌ی پنجره‌ها چسب بزنید تا در هنگام هرگونه اتفاقی که منجر به شکستن آن‌ها شود، خطر به کمترین میزان ممکن نزول پیدا کند. همچنین نزدیک بودن به کمدها و کتابخانه‌ها در هنگام خواب از مواردی است که منجر به وقوع حادثه خواهد شد.

آشپزخانه

یکی از ناامن ترین نقاط خانه در هنگام وقوع زلزله آشپزخانه است. اگر در هنگام حادثه در آن مکان حضور دارید، باید سریعا خارج شده و تا حد امکان از آن فاصله بگیرید. این ناامنی بدلیل وجود شیر گاز و تعداد زیاد وسایل برقی است که در آشپزخانه تعبیه شده است. در این رابطه موتورخانه را نیز می توان مقایسه کرد. اگر در هنگام بروز زلزله نزدیک موتورخانه قرار دارید باید به همان میزان آشپزخانه از موتورخانه نیز فاصله بگیرید.

وسایل و سطوح غیر مقاوم

همانطور که به دفعات اعلام شده در هنگام بروز زلزله می توان با پناه گرفتن در زیر میز و دیگر سطوح چوبی یا فلزی امنیت خود را تامین کرد. اگرچه این موضوع در حالت کلی درست است، اما باید میزان مقاومت میز را سنجید. طبیعتا میزهای فلزی نسبت به میزهای چوبی امنیت بیشتری را برای شما تامین می کند. اگر یک میز چوبی را برای پناه گرفتن زیر آوار انتخاب می کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است تمامی  آوار بر سر شما ریزش کند. چوب ها مقاومت متفاوتی از خود نشان می دهند، طبیعتا برای ساخت میزهایی مانند ناهار خوری و یا اداری از چوب های ضخیم استفاده می شود. اما مدرنیته متاسفانه همه چیز را نازک و شکننده کرده است باید در نظر داشته باشید که میز ها همان اندازه که شاید مطمئن ترین پناهگاه در هنگام بروز زلزله هستند می توانند خطرناک ترین آنها نیز باشند. از دیگر روش‌های پناه گرفتن در کنار میزها و مبل‌ها توجه به مثلث امن است. البته امنیت این نقطه به چگونگی ریزش آوار بستگی دارد.

مطالعه این مقاله   چگونه آینه می تواند فضای خانه تان را افزایش دهد؟
نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله و نقاط پناه گیری هنگام زلزله
نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله و نقاط پناه گیری هنگام زلزله

آسانسور بسیار خطرناک است

همه تعادل و نیروی آسانسور توسط کابل و قرقره ای که بر روی آن قرار گرفته است برقرار می شود و در هنگام زلزله شاید این کابل پاره شود و آسانسور به پایین پرتاب شود. همچنین دیوارهای اطراف آسانسور ممکن است تخریب شده و باعث سقوط آسانسور شوند. از آنجایی که در هنگام زلزله در آپارتمان برق ساختمان به احتمال زیاد قطع می‌شود، اگر در آسانسور باشید، برای مدتی نامعلوم در آن به عنوان زندانی حبث خواهید شد. به همین دلیل؛ در هنگام زلزله اکیدا توصیه می شود که از آسانسور خارج شوید و از آن استفاده نکنید.

تیغه های ساختمان

یکی از نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله فاصله ا‌ی است که دیوارها بین دو ستون ایجاد می کنند و از آنجایی که در زمان زلزله ستون‌ها به لرزش در می‌آیند، احتمال بالایی وجود دارد که فشارهای وارده به دیوار آن را تخریب کند. از نقاط پناه گیری هنگام زلزله گوشه‌ی دیوارهای داخلی منتهی به ستون‌ها است که معمولا هنگام لرزش ثابت می مانند.

نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله و نقاط پناه گیری هنگام زلزله
نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله و نقاط پناه گیری هنگام زلزله

همه راه پله ها

زلزله در آپارتمان خسارات بیشتری را بر جای می‌گذارد. ایستادن روی پله‌ها و یا حرکت کردن از طریق آن‌ها یکی از کارهایی است که باعث عدم تعادل و سقوط فرد می شود. به همین خاطر اگر در هنگام وقوع زلزله در راه پله هستید و امکان خروج ندارید، سریعاً خود را به پاگرد برسانید و در گوشه‌ای امن پناه بگیرید.

مطالعه این مقاله   7 نکته کلیدی در طراحی ساختمان مسکونی

اتاق ها و سالن ها

مشخصا در یک خانه قسمت‌های میانی اتاق‌ها و سالن جز نقاط نا امن ساختمان هنگام وقوع زلزله به حساب می‌آیند؛ بنابراین هرگز در قسمت میانی اتاق‌ها قرار نگیرید و اگر در آنجا هستید، سریعا به گوشه‌ بروید. همچنین در زیر مکان هایی که لوستر یا پنکه سقفی نصب شده، قرار نگیرید؛ زیرا این وسایل احتمال سقوط دارند که در این صورت سبب ایجاد آسیب‌های جدی خواهند شد.

نتیجه گیری

تکنولوژی هر اندازه پیشرفت کند و قابلیت حدس زدن خود را درباره زمان وقوع زلزله افزایش دهند نمی تواند از تخریب جلوگیری کند. با اینکه ژاپنی ها در این زمینه به نتایج خوبی رسیده اند و توانسته اند میزان خسارات را به حداقل برسانند اما باید باور کنیم که زلزله یکی از بلایی است که انسان توان مقابله با آن را ندارد.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا