انواع کلاهبرداری در معامله املاک

آنچه در این مقاله می خوانید:

در این یادداشت مجله املاک داران شما را از راه هایی که کلاهبرداران و سودجویان طی می کنند تا به خواسته خودشان برسند، مطلع می کند. افراد از چه راه هایی اعتماد شما را به گفته های خودشان جلب می کنند. اما کلاهبرداری در معامله املاک چطور اتفاق می افتد؟

علاوه بر آن باید در نظر داشت که اکثر راه هایی که افراد برای جلب رضایت و اعتماد شما انجام خواهند داد به واسطه سادگی و ناآگاهی شما است. اگرچه سادگی بخشی از هوش و استعداد است. اما سادگی به معنای جهالت و عدم آگاهی از موضوعی می تواند زمینه را برای سودجویان مهیا کند.

کلاهبرداری واژه ای است که پس از شنیدن آن ناخودآگاه بدنم به لرزه می افتد. البته استفاده از این واژه در این روزهای جامعه ما به روزمرگی تبدیل شده و به وفور از اخبار و دوستان می شنویم که کسی از دیگری یا جامعه کلاهبرداری کرده است.

 

کلاهبرداری در معامله املاک

 

این واژه در حوزه املاک و  مستغلات به عنوان اولین ناهنجاری شناخته می شود. البته که خلف وعده و برخورد نامناسب با ارباب رجوع از عواملی است که کسب و کار را مختل می کند. اما کلاهبرداری به طور عمده یک ناهنجاری عمومی شناخته می شود.

مجله املاک داران در این یادداشت، کلاهبرداری های موجود در حوزه آژانس املاک که دوطرفه بوده، هم از سوی ارباب رجوع و هم از سوی مشاور، را بررسی نموده نسبت به آگاهی بخشی به مخاطب اقدام کرده است.

دفاترجعلی

از راه های کلاهبرداری در زمینه املاک و مستغلات می توان راه اندازی دفاتر جعلی بدون مجوز را عنوان کرد. در این خصوص کلاهبرداران با تاسیس دفتر مذکور با توجه به همه نکات و  قوانین جذب مخاطب و قانون آکادمیک سعی در اعتمادسازی جغرافیایی دارند. اتفاقا باید این نکته را در نظر داشت که این افراد در شاخه خود متخصص و با تجربه اند.

عمدتا افرادی را شناسایی می کنند که در زمینه حقوق املاک و مستغلات اطلاعات کافی نداشته‌اند. سپس سعی می کنند با ارائه اطلاعات غلط آن ها را به سمت و سویی که می خواهند، هدایت کنند.

مجله املاک داران در این زمینه به شما خوانندگان عزیز پیشنهاد می کند که قبل از هنگام مراجعه به دفتر مشاوره املاک، تحقیقات محلی را فراموش نکنید و پس از مراجعه از فرد مورد نظر مجوزهای لازمه را برای بررسی طلب کنید.

 

کلاهبرداری در معامله املاک

 

قرارداد قراردادی

مطمئنا شما نیز تا به امروز جمله قولنامه جعلی به گوشتان خورده‌است. توجه داشته باشید که در هنگام معاملات قرارداد رسمی با امضا وتوافق طرفین باشد. باید موارد ذکرشده در سند را با آن چه تحویل می‌دهید و تحویل می‌گیرید مطابقت دهید.

به این صورت که همه مفاد قرارداد را بررسی کرده و سپس آن را امضا کنید. بسیاری از کلاهبرداری ها و سودجویی هایی که در این زمینه صورت می گیرد، از روی عبور کردن از مواردی است که شاید کم اهمیت به نظر رسند اما، بسیار تاثیرگذاراند.

از معامله با آشنای دیگری بپرهیزید! 

سودجویان در این زمینه با استفاده از تکنیک های فراوانی شما را به دام می اندازند. به عنوان مثال می توان این مورد را عنوان کرد که : دوستی دارم که قصد خرید ملکی مشابه منزل شما را دارد می خواهید به شما وی را معرفی کنم؟ طبیعی است که شیوه های جذب مشتری، بر دوستانه برخورد کردن با او تاکید دارد.

اما باید در نظر داشت که این گفت و گوهای دوستانه، همیشه دوستانه نیستند و ممکن است نیت بدی را شامل شوند. همواره از خصوصیات  افراد و ظاهر آن ها می توان شخصیت فردی را مورد ارزیابی قرار داد.

اگرچه امروزه افراد با تکنیک های بازیگری آن چنان هنرمندانه نقش بازی می کنند که هیچ کس متوجه نیت بد آن ها نمی شود، اما در نهایت هیچ خطا کاری از خطایش در امان نخواهد بود. توصیه مجله املاک داران در این زمینه به شما این گونه است که تا از کسی و یا موضوعی که مورد مناقشه است مطمئن نشدید، از امضا و اعتماد کردن بپرهیزید.

 

 

کلاهبرداری در معامله املاک

 

 

وعده های پوچ

تسهیلات بانکی از دیگر شگردهای کلاهبرداری در این زمینه است. افرادی با استفاده از منابعی که در بانک ها و حوزه های تسهیل دهنده دارند در ابتدا شما را قانع می کنند که همه چیز در حال درست شدن است. به محض اینکه قرارداد بسته‌می‌شود و شما زیر قرض و  بدهکاری به بانک های مختلف می‌روید، دیگر پاسخ تماس شما داده‌نمی‌شود.

آن ها همان گونه رفتار می‌کنند که در فیلم ها و سریال ها دیده‌می‌شود با این تفاوت که در این جا شخصیت بازنده شما هستید. از عواملی که می‌توان به حرفه ای بودن این چنین گروه هایی اشاره کرد، باید از فعالیت در زمان ها و مکان های مختلف نام برد. برای فرار از پلیس و عدم شناسایی هر زمانی یکی از محله ها را انتخاب می کنند تا اعتماد افراد جدیدی را کسب کنند.

نیمه ها هیچ وقت ساخته نمی شوند

جالب است بدانید از جذاب ترین راه های سودجویی در وعده اتمام خانه های نیمه ساز است . کلاهبرداران در این حوزه با نقشه از پیش تعیین‌شده اقدام می‌کنند. باید در نظر داشته باشید که خرید و فروش در زمینه املاک همواره پول های زیادی را جابجا می کند. افراد نیز برای سهولت در این راه ممکن است هر وعده ای را به شما بدهند.

کلاهبرداری در معامله املاک

 

نتیجه گیری

کلام آخر در مورد کلاهبرداری در معامله ملک باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید هیچ فروشنده ای بی دلیل کالای خود را برای فروش نمی گذارد. همچنین هیچ خریداری دلش برای فروشنده نخواهد سوخت. باور شما نسبت به کاری که انجام می‌دهید را نتیجه کاری که می‌کنید نمی‌سازد. بلکه چگونگی راهی که طی‌شده سازنده‌است. امیدواریم این یادداشت مجله املاک داران برای شما خوانندگان عزیز مفید بوده باشد.

جهت مشاهده آگهی های خرید و فروش و اجاره املاک به سایت املاک داران مراجعه فرمایید. تیم املاک داران آماده ارائه مشاوره های مفید در این زمینه است. با ما تماس بگیرید.