محله خواجو، یکی از قدیمی ترین محله های اصفهان

آنچه در این مقاله می خوانید:

شهر اصفهان به دلیل قدمتی که دارد، از محله های قدیمی زیادی هم تشکیل شده است. برخی از این محله ها همچنان ظاهر قدیمی خود را حفظ کرده اند. محله خواجو اصفهان یکی از همین محله ها است که هنوز هم می توان خانه ها و کوچه های قدیمی بسیاری را در آن دید. در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل این محله بپردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

محله خواجو 

علت نام گذاری محله خواجو چیست؟

کلمه خواجو در واقع از کلمه خواجه می آید. در زمان صفویه این منطقه، محل زندگی خواجه ها و بزرگان بوده که به مرور به محله خواجه ها معروف شده است. البته برخی از مورخان نام خواجو را برگرفته از دو کلمه "خا" و "جو"  می دانند که به معنای جوی گود است.

قدمت محله خواجو

محله خواجو که از پل خواجو تا چهارراه نقاشی کشیده شده است، در دوره صفویه شروع به شکل گیری کرده و به وجود دو باغ امین آباد و فتح آباد معروف بود. امروزه خیابان اصلی این محله به چهارباغ خواجو یا چهارباغ صدری شناخته می شود. علت آن وجود مدرسه صدری در این محله است. البته قبل از ساخت این مدرسه این خیابان به چهارباغ نو نیز معروف بوده است. ساخت خیابان چهارباغ خواجو از سال  1216 قمری آغاز شد و تا سال 1220 قمری هم ادامه داشت. تا سال 1225 نیز باغ های اطراف این خیابان و ساختمان چهارباغ ساخته شد که معروف ترین عمارت های آن ، نگارستان نام داشت.

محله خواجو

قدمت محله خواجو همان طور که گفتیم چهارراه نقاشی بخشی از محله خواجو محسوب می شود که در گذشته نام آن چهارسو نقاشی بوده و در سال 1381 به عنوان اثر ملی به ثبت رسید. این چهارراه در واقع رابطی بین خیابان چهارباغ خواجو ، شریف واقفی، نشاط و فلسطین است. علت نام گذاری آن نیز به دلیل وجود سقف های نقاشی شده بوده که البته در دهه 30 به دلیل ساخت خیابان این آثار از بین رفته اند. از آثار تاریخی این محله می توان به چهارسو نقاشی، چهارسو آجری، مدرسه صدر خواجو، کارخانه پشم بافی ، خانه باجغلی، خانه نایب اسدالله و مسجد حاج میرزا محمد صادق اشاره کرد.

موقعیت جغرافیایی و دسترسی های محله خواجو

محله خواجو در منطقه 3 و در مرکز شهر اصفهان واقع شده‌است. خیابان های اطراف این محله به شرح زیر است :

 • خیابان ملک، خیابان گلزار و شریف واقفی در شمال
 • از شرق خیابان ابوالحسن اصفهانی
 • از جنوب خیابان مشتاق
 • خیابان عافیت ، فلسطین و منوچهری از غرب

همچنین با محله های چرخاب ، نقش جهان ، نورباران ، شاهزید و قلعه طبره مجاور است.

مهم ترین اماکن تفریحی ، آموزشی و ادارات نزدیک به محله خواجو

 1. مادی نیاصرم
 2. هتل خواجو
 3. صدا و سیمای مرکز اصفهان
 4. دبستان غیردولتی دخترانه مسرور
 5. دبیرستان پسرانه مطهری
 6. مسجد سید الشهدا
 7. مهمانسرای مرکز
 8. دبستان دخترانه نوید
 9. مسجد الزهرا
 10. پیش دبستانی و دبستان سبز اندیشان
 11. مسجد الزهرا
 12. کانون بازی بازیما
 13. دبستان رویگری
 14. انواع رستوران ها و فست فودها
 15. درمانگاه دندانپزشکی طاها
 16. مدرسه ابتدایی ناطق 2
 17. اداره آموزش و پرورش ناحیه 2
 18. مرکز بهداشتی درمانی خواجو
 19. مهدکودک صالح
 20. دبیرستان دخترانه نادریان فرزانگان امین 3 دوره دوم
 21. آژانس مسافرتی نسیم بهشت
 22. باشگاه بانوان ملکه

محله خواجو 

سخن نهایی

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.