طرح رها بانک مسکن چیست؟

یکی از چالش‌های مرسومی که افراد در خرید و فروش ملک با آن مواجه هستند، در رهن بودن سند توسط بانک است. طرح رها بانک مسکن دقیقاً برای حل همین چالش ایجاد شده است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای دریافت تسهیلات بانک، سند ملک خود را در رهن گذاشته باشید و حال در حالی که نیاز به فروش ملک دارید، نمی‌توانید بدون تسویه کامل وام، سند را آزاد کنید. در چنین مواردی ممکن است در یک مخمصه واقعی بیفتید. زیرا بدون شک وقتی به مبلغ دریافتی از فروش ملک نیاز دارید، تسویه کامل وام برای شما آسان نخواهد بود.

بانک مسکن پیشنهادی جدید با عنوان "طرح رها بانک مسکن" پیش پای مشتریان خود گذاشته است تا بتوانند بدون نیاز به تسویه کامل، سند ملک را از رهن بانک آزاد کنند. در این مطلب به طور مفصل درباره این طرح کاربردی صحبت خواهد شد. امیدواریم مطالب ارائه شده در ادامه متن، راهگشای حل مشکل شما باشد.

طرح رها بانک مسکن 

با شرایط طرح رها بانک مسکن آشنا شوید

در این طرح تفاوتی ندارد مقدار اصلی وام دریافتی چقدر است. اگر حداقل 40 درصد از اقساط را پرداخت کرده باشید می‌توانید از طرح رها برای آزادسازی سند از رهن بانک کمک بگیرید.

در این طرح لازم است مبلغی معادل 110 درصد اقساط باقی مانده را در بانک مسکن سپرده کنید. در ازای این سپرده گذاری می‌توانید برای فک رهن سند ملک از بانک اقدام نمایید. برای مثال فرض کنید برای خرید آپارتمانی، از تسهیلات 70 میلیونی بانک استفاده کرده‌اید و اکنون به دلایل گوناگون به سند آپارتمان خود نیاز دارید. ممکن است بخواهید ملک خود را بفروشید یا از سند برای مقاصد دیگری استفاده نمایید. اگر بیشتر از 60 درصد از اقساط وام باقی نمانده باشد (42 میلیون)، می‌توانید به کمک طرح رها بانک مسکن سند را آزاد کنید. به این شکل که باید حداقل مبلغ 462،000،000 ریال را در بانک سپرده کنید (معادل 110 درصد اقساط باقی مانده). حال بانک سند شما را از رهن خارج می‌کند و در اختیارتان می‌گذارد. با این کار ملزم به تسویه حساب یکجای وام نیستید و می‌توانید از امتیازات سپرده خود نیز بهره ببرید.

در رهن بودن سند ملک چه محدودیت‌هایی برای مالک به همراه دارد؟

پیش از این که درباره طرح رها بانک مسکن توضیحات مفصل‌تری ارائه دهیم، لازم است درباره لزوم استفاده از این طرح بیشتر بدانیم. در رهن بودن سند ملک می‌تواند محدودیت‌های بسیاری برای مالک به همراه داشته باشد و امکان استفاده از امتیازات و فرصت‌های دیگر را از بین ببرد. ادامه مقاله به بررسی برخی از این محدودیت‌ها می پردازد:

طرح رها بانک مسکن 

امکان فروش ملک با سند در رهن بانک (حتی به طور قولنامه‌ای) وجود ندارد

تا زمانی که سند ملک شما در رهن بانک است، به هیچ طریق امکان فروش آن را نخواهید داشت. به همین خاطر است که طرح رها بانک مسکن به عنوان یک طرح کاربردی، مورد توجه بسیاری از مالکان قرار گرفته است. برخی افراد با این تصور که می‌توانند با نوشتن یک قولنامه، ملک را به فروش برسانند، برای معامله اقدام می‌کنند. این در صورتی است که سند و در نتیجه اجازه فروش ملک تنها در اختیار بانک است. در چنین شرایطی معامله، حتی به صورت قولنامه‌ای، یک کار غیرقانونی و حتی کلاهبرداری تلقی می‌شود و مالک به دردسر خواهد افتاد. تنها راه برای فروش چنین ملکی، معامله با اجازه بانک و ضمن انتقال تسهیلات به خریدار است که آن نیز پیچیدگی‌های خود را دارد. به همین دلیل استفاده از طرح رها بانک مسکن گاهی آسان‌ترین راه به نظر می‌رسد.

با سندی که در رهن بانک است نمی‌توان از تسهیلات دیگری استفاده کرد؟

اگر در نظر داشته باشید به واسطه سند ملک، تسهیلات دیگری از بانک مسکن یا هر مؤسسه دیگری دریافت کنید، ابتدا باید سند را از رهن بانک خارج نمایید. در غیر اینصورت اجازه استفاده از سند را نخواهید داشت. در این شرایط یا باید اقساط وام قبلی را به طور کامل پرداخت نمایید و یا به کمک روش‌هایی از جمله تعویض وثیقه یا طرح رها، سند را آزاد کنید.

معایب و مزایای طرح رها بانک مسکن چیست؟

بدون شک این طرح یک کمک بزرگ برای تمام افرادی است که شرایط تسویه وام را ندارند و در عین حال به شدت به سند ملک خود نیز نیاز دارند. یعنی می‌توان گفت مزیت این طرح بسیار بزرگ‌تر از محدودیت‌های آن است. اما یک مزیت مهم دیگر نیز برای طرح رها وجود دارد که در ادامه عنوان خواهد شد:

طرح رها بانک مسکن 

امکان استفاده از سود طرح رها بانک مسکن

خبر خوب این است که با سپرده گذاری مبلغی معادل 110 درصد اقساط باقی مانده، نه تنها می‌توانید سند خود را از رهن بانک آزاد کنید، بلکه قادر خواهید بود از سود 20 درصدی سپرده نیز استفاده نمایید. در واقع با یک تیر دو نشان را هدف گرفته‌اید. این امتیاز باعث می‌شود نگران راکد ماندن سپرده خود نیز نباشید و بتوانید از مزایای سپرده گذاری در بانک نیز استفاده کنید. با مشاوره حقوقی املاک می‌توانید از راهنمایی‌های کارشناسان مجموعه املاک داران، برای آگاهی از تمام پیچ و خم‌های این مسیر بهره ببرید.

تنها محدودیت استفاده از طرح رها

تنها موردی که در رابطه با طرح رها بانک مسکن، یک محدودیت به حساب می‌آید این است که قادر نخواهید بود تا پایان دوره و تسویه کامل اقساط، سپرده خود را به صورت جزئی یا کلی برداشت کنید.

آیا شما مشمول شرایط استفاده از طرح رها هستید؟

پیش‌تر نیز توضیح داده شد که استفاده از این طرح نیاز به شرایط چندان خاصی ندارد. تنها کافیست:

  • حداقل 40 درصد از اقساط وام مسکن را پرداخت کرده باشید.
  • بتوانید مبلغ 110 درصد اقساط باقی مانده را برای سپرده گذاری در بانک فراهم نمایید.
  • تا پایان پرداخت تمام اقساط، نیازی به اصل مبلغ سپرده گذاری خود نداشته باشید.

اگر سه شرط بالا برای شما صدق می‌کند، می‌توانید همین امروز برای استفاده از طرح رها بانک مسکن و آزاد کردن سند ملک خود اقدام نمایید.

برای استفاده از طرح رها چه باید بکنید؟

به عنوان اولین اقدام باید به همان شعبه از بانک مسکن که تسهیلات خود را دریافت کرده‌اید مراجعه نمایید. با ارائه درخواست طرح رها، کارشناسان به بررسی شرایط شما و محاسبه اقساط باقی مانده وام مسکن، اقدام خواهند کرد. در صورتی واجد شرایط استفاده از طرح رها بانک مسکن باشید، می‌توانید سپرده گذاری را انجام دهید. در ادامه بانک نامه‌ای مبنی بر فک رهن سند ملک در اختیار شما خواهد گذاشت. با مراجعه به دفتر اسناد رسمی و ارائه نامه سند شما از رهن بانک آزاد خواهد شد و می‌توانید به هر منظوری که مد نظر دارید، از آن استفاده کنید.

طرح رها بانک مسکن 

نکته‌ای که باید بدانید

تا اینجا تمام توضیحات و اطلاعات لازم درباره این طرح در اختیار شما گذاشته شد. تنها یک نکته باقی می‌ماند. با استفاده از طرح رها بانک مسکن و سپرده گذاری در بانک، سود 16 درصد تسهیلات برای شما در نظر گرفته نخواهد شد.

سپرده گذاری یا تعویض وثیقه؟

خوب است بدانید یک راه دیگر برای آزاد کردن سندی که در رهن بانک است (به جز تسویه کامل وام)، تعویض سند یا وثیقه است. در این روش لازم است سند دیگری که به نام خود شما یا فرد دیگری است به بانک ارائه دهید تا بتوانید سند اولیه را آزاد کنید. بدون شک تعویض وثیقه در مقایسه با طرح رها بانک مسکن پیچیدگی‌ها و دردسرهای بیشتری دارد. زیرا:

  • ارزش سندی که می‌خواهید با سند قبلی جایگزین کنید باید مورد بررسی قرار بگیرد و تنها در صورت تأیید بانک قادر به تعویض وثیقه خواهید بود.
  • اگر سند دوم به نام شما نباشد، تنها به مدت شش ماه فرصت دارید از آن به عنوان وثیقه استفاده کنید و پس از آن باید سندی که از آن خود شماست به بانک ارائه دهید.

با وجود این موارد، به نظر می‌رسد سپرده گذاری در بانک برای استفاده از طرح رها بانک مسکن، روشی مطمئن‌تر و آسان‌تر برای آزاد سازی سند باشد که در مدتی کوتاه به نتیجه می‌رسد.

طرح رها بانک مسکن به شما اجازه می‌دهد که با سپرده گذاری مبلغی مشخص، سند خود را آزاد کنید. اما بعد از آزاد سازی سند و تا پیش از تسویه کامل، امکان برداشت از مبلغ اصلی سپرده را نخواهید داشت.

برای آگاهی از تمام فوت و فن‌های حقوقی در رابطه با ملک، از جمله معاملات، مشارکت در ساخت، تهاتر و غیره می‌توانید با کارشناسان مجموعه املاک داران در ارتباط باشید.