تغییر کاربری ملک مسکونی به اداری!

آنچه در این مقاله می خوانید:

داشتن یک فضای اداری راحت و مقرون به صرفه در اغلب موارد برای افراد گران تمام می شود. بسیاری از شرکت های اداری موفق از تغییر کاربری منطقه مسکونی به اداره، راه خود را آغاز نموده اند. با این حال، انتخاب تغییر کاربری ساختمان های مسکونی به اداری، چالش هایی برای کارآفرینان با خود به همراه دارد. آیا فضای مسکونی مورد نظر برای کسب و کار شما مناسب به نظر می رسد؟ بنابراین بایستی برای مقابله با مشکلاتی که در تغییر کاربری ملک با آن مواجه می شوید، آماده باشید. در ادامه مجله املاک داران همراه باشید تا درباره تغییر کاربری ملک مسکونی به اداری بیشتر بدانید.

نحوه تعیین کاربری ملک

حتما می دانید که هر فرد یا نهادی بایستی قبل از شروع ساخت و ساز، برای دریافت پروانه ساختمانی اقدام نماید. این پروانه ساختمانی به مجوز قانونی گفته می شود که شهرداری برای ساخت و ساز هر نوع ملک صادر می کند. تعیین نوع کاربری ملک در پروانه ساختمانی به عهده شهرداری است. در واقع آن ها بایستی با نظارت بر روند ساخت و ساز و اجرا، مطمئن شوند که هیچ گونه تخلفی رخ ندهد.

تغییر کاربری ملک مسکونی به اداری

چرا تغییر کاربری ملک مسکونی به اداری را انتخاب کنیم؟

صاحبان مشاغل به دلایل مختلف، گاهی تصمیم به تغییر کاربری ملک خود می گیرند. در برخی موارد با تغییر کاربری ملک مسکونی به فضای اداری و یا مرکز تجاری، سعی در پیشرفت در حوزه کسب و کار خود دارند. در اینجا به طور خلاصه به دلایل تغییر کابری ملک اشاره می کنیم:

موقعیت

برای شرکت هایی که دسترسی آسان از اهمیت بالایی برخوردار است، بایستی موقعیت مناسبی داشته باشد. بنابراین برای چنین کسب و کار هایی می توان از ملک های مسکونی با موقعیت ایده آل استفاده کرد و با تغییر کابری منطقه مسکونی به اداره از آن سود برد. یک مکان ایده آل می تواند به جذب استعداد های جوان نیز کمک کند.

قیمت

خرید یا اجاره یک فضای اداری یا تجاری می تواند هزینه بالایی در بر داشته باشد. بنابراین اجاره یک خانه یا آپارتمان برای کسب و کار شما می تواند مقرون به صرفه تمام شود. به ویژه اگر صاحب خانه ای پیدا کنید که برای پرداخت اجاره بها با شما راه بیاید.

انرژی

به دنبال اتاق کنفرانس لاکچری نباشید. جلسات کاری خود را می توانید دور تا دور جزیره آشپزخانه خانه یا آپارتمان برگزار کنید. برخی از مدیران می خواهند فضایی ایجاد کنند که حال و هوای خشک اداری را نداشته باشد. در چنین شرایطی می توانید با تغییر کاربری فضای مسکونی به اداری، حال و هوای صمیمی و کاربردی تری ایجاد کنید.

تغییر کاربری ملک مسکونی به اداری

5 نکته درباره تغییر کاربری منطقه مسکونی به اداره

شما باید درک روشنی از تبدیل یک فضای مسکونی به اداری یا تجاری داشته باشید. چنانچه تصمیم دارید خانه یا اپارتمان خود را به مکانی اداری تبدیل کنید، به نکات زیر توجه نمایید.

منطقه بندی

قبل از شروع برنامه ریزی برای راه اندازی شرکت خود، مطمئن شوید از نظر قانونی مجاز به ایجاد کسب و کار در این فضا هستید. منطقه بندی مسکونی ممکن است مانع راه اندازی کسب و کاری شود که رفت و آمد زیادی در آن جا جریان دارد. اگر مطمئن نیستید که تجارت شما شرایط منطقه بندی مسکونی را دارا هست یا خیر، قبل از امضای هر سندی با سازمان های دولتی محل زندگی خود تماس بگیرید.

امنیت

اغلب فضاهای اداری دارای یک سری تدابیر امنیتی هستند تا در تمامی جنبه ها امنیت کامل داشته باشند. با یک شرکت در حوزه امنیت تماس بگیرید و در مورد نوع کسب و کار خود و راه حل های امنیتی آن ها مشورت کنید. این کار را به لحظه آخر موکول نکنید. ممکن است برای محافظت از دارایی خود نیاز به ایجاد تغییراتی در ساختمان یا چیدمان داشته باشید. بنابراین نیاز های امنیتی خود را از همان ابتدا در اولویت قرار دهید.

ساخت و ساز

برای تغییر کاربری منطقه مسکونی به اداری، مدتی زمان لازم دارید. چه بخواهید دیوارها را خراب کنید تا فضای اداری دلبازتری داشته باشید، یا بخواهید اتاق ها را به اداره های خصوصی تقسیم بندی کنید، تبدیل فضای خانه و آپارتمان به فضای اداری یا تجاری می تواند زمان بر و پر هزینه باشد. مطمئن شوید برای انجام این کار نیاز به مجوز دارید یا خیر!

طراحی

شاید شما بخواهید از حال و هوای رسمی اداره به دور باشید. اما با اینحال چند تغییر کلی می تواند خانه شما را به مکانی مناسب برای کار تبدیل کند. یک سری فضای خصوصی برای جلسات و گفت و گوهای محرمانه تعیین کنید و تاثیر رنگ ها در فضا را دست کم نگیرید. سعی کنید فضایی به وجود بیاورید که حس جنب و جوش و فعالیت را در کارکنان بیدار کند.

آسایش و راحتی

مطمئن شوید که تغییر کاربری فضای مسکونی به اداری مانعی برای براورده شدن نیازهای روزانه کارمندان ایجاد نکند. خانه یا آپارتمان مورد نظر بایستی سیستم تهویه مناسب داشته باشد و سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب با توجه به حجم جمعیت ارائه کند. پارکینگ را فراموش نکنید. در صورتی که فضای مناسب برای پارک کردن خودروها وجود داشته باشد، کارمندان و همسایگان از شما قدردانی خواهند کرد.

تغییر کاربری ملک مسکونی به اداری

جمع بندی

همانطور که اغلب شما می دانید، به کاربرد و یا نحوه استفاده از یک ملک کاربری گفته می شود. در شرایطی که از ملک به عنوان محل زندگی استفاده می شود، کاربری مسکونی دارد. ولی اگر ملک برای کسب و کار مورد استفاده قرار گیرد، دارای کاربری تجاری است. اغلب ساختمان هایی که از کنار آن عبور می کنید، شاید قبلا ساختمان اداری، تجاری یا پزشکان بوده و امروزه به عنوان منطقه مسکونی شناخته می شود. در برخی موارد بر عکس این مسئله نیز صدق می کند. در این مقاله به چگونگی تغییر کاربری ملک مسکونی به اداری پرداختیم.