بازار مسکن

تاثیر بلاک چین در حوزه املاک و مسکن!

این روزها همه جا صحبت از بیت کوین، بلاک چین و توکن سازی است. حتما شنیده اید که برای خرید یا اجاره خانه نیز می توان از بیت کوین استفاده کرد. هر چند این اتفاق هنوز در ایران جا نیفتاده، اما پلتفرم هایی وجود دارند که به این کار اختصاص یافته اند. استفاده از بلاک چین در حوزه مسکن مزایای مهمی دارد، بلاک چین امکان خرید و فروش امن و بدون واسطه را برای طرفین قرارداد ایجاد می کند.

بلاک چین به طور کلی حوزه املاک و مستغلات را متحول می کند. و انقلابی شگرفی در این زمینه محسوب می شود. شرایطی که بلاک چین ایجاد می کند سبب می شود تا معامله ای که در حالت عادی چندین هفته طول می کشد، در عرض چند دقیقه انجام شود. برای آشنایی بهتر با فناوری بلاک چین و نقش آن در بازار مسکن و مستغلات با املاک داران همراه باشید.

تاثیر بلاک چین در حوزه املاک

معرفی فناوری بلاک چین

در دنیای کریپتو دو مفهوم اصلی وجود دارد که یکی از آن ها بلاک چین است. با بلاک چین می توان اطلاعات را به شکل بهتر ذخیره کرده و مالکیت دارایی ها را مشخص نمود. بنابراین بلاک چین یک تب جدید در حوزه فناوری نیست، بلکه بخشی از انقلابی است که در حال وقوع است که به آن اینترنت جدید نیز گفته می شود. در ابتدا از بلاک چین تنها در حوزه ارزهای دیجیتال استفاده می شد. اما به خاطر ظرفیت هایی که داشت از حوزه پول های دیجیتال فراتر رفت و امروزه می توان در هر نوع تراکنش مالی از آن استفاده کرد.

بلاک چین به تراکنش های مالی، شفافیت، امنیت و کارایی می دهد. این فناوری یک پایگاه اطلاعاتی غیر متمرکز از تراکنش های مالی ایجاد کرده که برای تمامی افراد قابل مشاهده است. این اطلاعات در زنجیره ای از کامپیوترها ثبت و تصویب می شوند.

هر تراکنشی که در بلاک چین ثبت می شود، به طور همزمان در تعداد زیادی کامپیوتر ذخیره می شود. به این ترتیب تمامی اطلاعات و سوابق مالی ثبت می شوند و از تقلب و کلاهبرداری در امان می مانند. حوزه های بسیاری هستند که می توان از فناوری بلاک چین در آن استفاده کرد که یکی از آن ها حوزه املاک و مسکن است. در ادامه به کاربردهای بلاک چین در حوزه املاک و مسکن خواهیم پرداخت.

تاثیر بلاک چین در حوزه املاک

تاثیر بلاک چین در حوزه املاک

استفاده از فناوری بلاک چین در املاک، تاثیرات شگرفی در این حوزه می گذارد. این فناوری تجربه یک قرارداد خوب، امن و سریع را در اختیار افراد قرار می دهد. برخی از تاثیرات بلاک چین در حوزه املاک عبارتند از:

شفافیت در تراکنش مالی

شفافیت در تراکنش های مالی همیشه طرفداران زیادی داشته است. بلاک چین تراکنش های مالی بین اشخاص را ثبت کرده و برای تمامی افراد قابل مشاهده می نماید. در نتیجه از بروز هر گونه کلاهبرداری و زمین خواری جلوگیری می شود.

ذخیره اطلاعات به صورت دائمی و غیرممکن کردن کلاهبرداری

بر اساس گزارشی از اف بی آی در سال ۲۰۲۲، بیش از ۱۱۷۰۰ نفر قربانی کلاهبرداری در حوزه املاک شده اند. بلاک چین با ذخیره اطلاعات شخصی، اسناد، تراکنش ها به صورت امن یک سابقه اطلاعاتی را درست می کند که عملا نمی توان آن را دست کاری کرد. سپس این اطلاعات را در اختیار اعضای شبکه قرار می دهد. بنابراین استفاده از بلاک چین می تواند گزینه بسیاری عالی برای دوری از هرگونه کلاهبرداری و تحریف اطلاعات باشد.

مدیریت اطلاعات

منظور از مدیریت اطلاعات، یک دست کردن اطلاعات مهم در خصوص املاک و مسکن است. بلاک چین می تواند این فرایند را بهینه سازد. بلاک چین تمامی تراکنش ها و اطلاعات را به صورت دائمی ثبت کرده و رمزنگاری می کند. سپس آن ها را در سطوح مختلف در اختیار کاربران قرار می دهد. بلاک چین همچنین نظم و دقت در مدیریت اطلاعات را بیشتر کرده و شفافیت و امنیت بیشتری نیز ایجاد می کند. علاوه بر این هیچ سند و اطلاعاتی در بلاک چین نه حذف شده و نه گم می شود.

حذف واسطه ها و سرعت بخشیدن به کارها

هرگاه بحث از رهن و اجاره باشد، پای افراد و سازمان های زیادی به میان می آید. انجام فرایندهای قانونی و حضور واسطه هایی در خرید و فروش مسکن، باعث می شود تا فرایند انجام کارها طولانی شود.

بلاک چین تمام فرایندهای قانونی و اداری را به صورت خودکار انجام می دهد و بسیاری از واسطه ها را حذف می کند. در نتیجه مالکین و مستاجرین در وقت خود صرفه جویی کرده و عملیات خرید و فروش در عرض چند دقیقه انجام می شود.

تاثیر بلاک چین در حوزه املاک

فراتر از مرزها

از مزایای مهم استفاده از بلاک چین در حوزه املاک این است که می توان خارج از مرزها هم از آن بهره برد. این ویژگی مخصوصا برای افراد مهاجر و پناهجو بسیار کاربردی است. با بلاک چین هر فردی می تواند خانه خود را در سرزمینی دیگر اجاره داده یا به فروش برساند. وجود ارزهای بین المللی مانند توکن های بری و شیوه های استاندارد رهن و اجاره، این کار را برای مردم سراسر جهان راحت تر کرده است.

ایجاد فرصت بیشتر برای سرمایه گذاری

فناوری بلاک چین می تواند امکانات قابل توجهی را برای سرمایه گذاری در حوزه مسکن و املاک ایجاد کند. هم اکنون شرکت های بین المللی فعال در بازارهای جهانی حوزه املاک، امکان ایجاد سرمایه گذاری جمعی خود بر محور کریپتوکارنسی ها را ایجاد کرده اند.

این اقدام باعث شده تا فرصت های سرمایه گذاری در حوزه مسکن برای همه افراد فراهم شود. در حال حاضر می توان با بلاک چین در املاک لوکس مانند عمارت‌ها، پنت‌هاوس‌ها و خانه‌های اشرافی که قیمت بسیار بالایی دارند، با بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال خرید و فروش می‌شوند، سرمایه گذاری کرد.

ایجاد پایگاه اطلاعاتی یکپارچه

هر روزه هزاران املاک غیرمنقول خرید و فروش می شوند. با این وجود هیچ پایگاه اطلاعاتی وجود ندارد که تمامی این اطلاعات را ثبت کرده باشد. بلاک چین با روشی غیرمتمرکز می تواند تمامی داده های مربوط به معاملات املاک را ذخیره کند.

این اطلاعات شامل تاریخچه ساختمان و ملک، قیمت و معاملات انجام شده می شود و اعتماد بین طرفین را بالابرده و هیچ کس نمی تواند آن ها را از بین ببرد.

اثبات مالکیت

شاید عجیب باشد اما بلاک چین می تواند در اثبات مالکیت نقش داشته باشد خصوصا اگر مالک ملک جدیدی که خریداری کرده اید، مشخص نباشد. پلتفرم یوبیکویتی با تایید صحت داده های مربوط به تاریخچه ملک، مالکیت آن را تایید کرده و تراکنش ها را پیگیری می کند. در این صورت کسی نمی تواند ادعای مالکیت ملک دیگری را کند.

ایجاد قراردادهای هوشمند

یکی دیگر از کاربردهای بلاک چین در حوزه مسکن، سیستمی کردن کارها با قراردادهای هوشمند است. این قراردادها فرایندهای پرداخت ‌ها، مدیریت امانی، انتقال مالکیت، وام ‌ها و روش ‌های رهن را آسان می کنند. قراردادهای هوشمند خود اجرا بوده و از قوانین ثابت پیروی می کنند.

استفاده از بیت کوین

بلاک چین به کاربران اجازه می دهد تا برای خرید و فروش و رهن و اجاره از بیت کوین استفاده کنند. این روش مخصوصا برای کاربرانی که نگاهی بلند مدت به ارزهای دیجیتال دارند، بسیار جذاب است.

تاثیر بلاک چین در حوزه املاک

راه کارهای بلاک چینی در حوزه املاک

به ارائه حقوق مالکیت دارایی های واقعی به شکل اوراق بهادار دیجیتال در بلاک چین، توکنیزاسیون گفته می شود. توکنیزاسیون شبیه تبدیل دارایی به اوراق بهادار است که با بهره بیشتر و هزینه کم تر انجام می شود. بلاک چین این فرایند را روی دارایی های مادی و غیر مادی اعمال می کند.

توکنیزاسیون فرایند تراکنش را ساده و موثر کرده، کارمزدها را کاهش داده و تنوع بخشی را آسان می کند و دارایی های غیر نقدی را نقد می کند. به همین دلیل توکنیزاسیون برای سرمایه گذاری در حوزه املاک کاملا مناسب است. هم کارکرد را بهتر می کند و هم قابلیت های جدیدی را در حوزه املاک ایجاد می کند.

هدف اصلی توکنیزاسیون ایجاد یک محیط اقتصادی برابر است که سهام داران، مدیران و وام گیرندگان بر تمام دارایی های خود کنترل داشته و می توانند نقدپذیری اموال خود را به بالاترین درجه برسانند.

در حال حاضر خدمات توکنیزاسیون در حوزه های مختلفی چون توکنیزه کردن املاک و مستغلات، توکنیزاسیون آثار هنری، ساخت توکن برای اسناد و مدارک، توکنیزاسیون خدمات و توکنیزه کردن فلزات گرانب ها انجام می شود.

توکنیزاسیون همچنین امکان مالکیت مشترک از طریق پاره سهام، دسترسی به سرمایه گذاران گسترده، انجام معاملات ملی یا جهانی و امکان مالکیت جزئی را فراهم می کند. این امکان باعث می شود تا موانع ورود متقاضیان به بازار ملک و مسکن کاهش یابد و در نتیجه فرصت های بیشتری برای سرمایه گذاری ایجاد شود.

چگونگی سرمایه گذاری با بلاک چین

سرمایه گذاری با بلاک چین اصلا کار سختی نیست. کافی است یکی از پلتفرم های موجود را انتخاب کرده و با یک کیف پول دیجیتال اقدام به خرید نمایید. باید برای خرید حتما ارز دیجیتال داشته باشید. بسته به پلتفرم آن نیاز به نگه داشتن یک کوین خاص مثل MANA برای خرید در Decentraland داشته باشید سپس می توانید خرید را انجام دهید. پس از اتمام عملیات یک NFT به نمایندگی از ملک خود دریافت می کنید.

رونق و رکود در حوزه املاک بلاک چین

با اینکه استفاده از بلاک چین در حوزه املاک پدیده جدیدی است که هنوز بسیاری از کشورها من جمله ایران فاقد آن هستد، دوره های رشد سریعی را طی کرده است. فروش املاک مجازی در پلتفرم های بزرگ در نوامبر ۲۰۲۱ به بیش از ۶۰ میلیون دلار سید.

هر چند بعد از آن میانگین قیمت املاک مجازی به طور معناداری کاهش یافت به طوری که در اوایل نوامبر ۲۰۲۱ به ۳۷۲۳۹ دلار رسید. سپس در ژانویه و اگوست ۲۰۲۲ باز هم با کاهش روبه رو بود.

تاثیر بلاک چین در حوزه املاک

پلتفرم های مخصوص بلاک چینی املاک

در حال حاضر پلتفرم هایی وجود دارد که به صورت تخصصی در حوزه املاک کار می کنند. در ادامه لیستی از این پلتفرم ها معرفی می کنیم.

پلتفرم Republic

این پلتفرم امکان سرمایه گذاری در حوزه املاک را برای افراد فراهم می کند. سرمایه گذاران می توانند با ایجاد پروژه ها و استفاده از ارزهای جدید از آن بهره مند شوند.

پلتفرم Vairt

این پلتفرم برای کسب درآمد ثانویه از طریق ساخت و تنوع بخشیدن به شبکه جهانی املاک و مسکن طراحی شده است. این پلتفرم قوی چندین منبع و ابزار را ارائه می دهد تا نتایج بهتری در هنگام سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ایجاد کند. خدمات این پلتفرم شامل بررسی اجمالی بازار، تجزیه و تحلیل دارایی و پشتیبانی بلند مدت است که در یک محیط امن و عالی کار می کند.

پلتفرم RealBlocks 

این پلتفرم هم راه های جدید را برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ایجاد می کند. پلتفرم ریل بلاکس از طریق توکن سازی و با استفاده از بلاک چین کار می کند. این پلتفرم باعث کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به فرایند خرید و فروش می شود. همچنین گزینه های نقدینگی را نیز ارائه می دهد.

پلتفرم ShelterZoom

پلتفرم شلتر زوم یکی از نمونه های موفق پلتفرم در حوزه بلاک چین است. این پلتفرم همه چیز مربوط به معاملات املاک و مسکن را تا آخرین لحظه ثبت می کند. در این پلتفرم هر سند به عنوان یک داکیومنت توکن نشان داده می شود که کمک می کند تا فایل ها شناسایی شوند. همچنین یک اتاق مذاکره مجازی دارد که به طرفین امکان می دهد تا با یکدیگر گفتگو کرده و به توافق برسند.

پلتفرم Ubitquity

یوبیکویتی نیز یکی دیگر از پلتفرم هایی است که اختصاصا صحت داده های مربوط به تاریخچه مالکیت را تائید می نماید. این پلتفرم از طریق پیگیری تراکنش ها مطمئن می شود که دیگری ادعای مالکیت بر دارایی ها را ننماید.

پلتفرم NetObjex

نت آبجیکس نیز از جمله پلتفرم های فعال در حوزه بلاک چینی املاک و مستغلات است که از قراردادهای هوشمند استفاده می کند. این پلتفرم چندین راه حل را ارائه می دهد که مهم ترین آن ترو داکس TruDocs است.

ترو داکس طیف وسیعی از الگوهای قانونی را ذخیره کرده و بر تمامی جنبه های قرارداد املاک نظارت می کند. مواردی مانند نام طرفین، داده‌های حوزه قضایی، تاریخ ها، پارامترهای توافق نامه و دیگر موارد را ارائه می کند.

جمع بندی

بلاک چین یک فناوری جدید در حوزه املاک و مستغلات به شمار می رود که مزایای بسیاری دارد. استفاده از بلاک چین می تواند انقلابی شگرف در این حوزه ایجاد کند. بلاک چین خدماتی مانند جمع آوری پایگاه داده، شفافیت در تراکنش ها، امکان سرمایه گذاری گسترده و جزئی و غیره را فراهم می کند. در حال حاضر پلتفرم های خاصی وجود دارند که در حوزه املاک مجازی فعال هستند.

البته این فناوری هنوز در ایران رسمی نشده است. در صورت استفاده از بلاک چین، قراردادهای سنتی و قدیمی با قراردادهای کاملا هوشمند جایگزین می شود بدین ترتیب عملیات خرید و فروش با سرعت بیشتری انجام می شود و بسیاری از واسطه ها حذف می گردد. همچنین امکان کلاهبرداری با بلاک چین تقریبا غیرممکن است.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا