نحوه محاسبه هزینه نصب ایزوگام!

آنچه در این مقاله می خوانید:

‌در دهه های گذشته برای عایق کاری ساختمان از آسفالت و قیرگونی کمک گرفته‌می‌شد. اما امروزه عایق های سنتی جای خود را به عایق های رطوبتی مانند ایزوگام داده‌اند که مزایا و برتری های بیشتری بر آن ها دارد. به طور کلی از ایزوگام در بخش های مختلف ساختمان از پی و فونداسیون گرفته تا دیوارها، سرویس های بهداشتی و پشت‌بام های ساختمان ها استفاده می شود.

با توجه به اینکه هزینه عایق کاری در آپارتمان بین افراد تقسیم بندی می‌شود بسیاری از افراد نمی‌دانند که سهم هر خانوار چگونه مشخص و بر اساس چه عواملی تعیین می شود. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این بخش در رابطه با این موضوع توضیح دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 هزینه نصب ایزوگام

ایزوگام و انواع آن

ایزوگام ها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس پارامترهایی همچون نوع مواد تشکیل دهنده، تعداد لایه ها، نوع روکش تقسیم بندی می شوند و هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. در ساختمان سازی معمولا از ایزوگام های پلیمری استفاده می شود تا از نفوذ هرگونه رطوبت جلوگیری کند.

اگر بخواهیم ایزوگام ها را از نظر تعداد لایه های تشکیل دهنده تقسیم بندی کنیم می توانیم آن ها را در دو دسته تک لایه و دو لایه جای دهیم. از نوع تک لایه بیشتر در مناطق کم رطوبت استفاده می شود و نوع دو لایه آن در مناطق سردسیری و مرطوب کاربرد دارد.

به طور کلی در انتخاب ایزوگام به موارد مختلفی توجه کنید و تنها ضخیم تر بودن را ملاک بهتر بودن قرار ندهید. به عنوان مثال مواد تشکیل دهنده، کیفیت و مرغوبیت ایزوگام در کنار داشتن نشان استاندارد می تواند ملاک بهتری نسبت به ضخامت بیشتر باشد.

 هزینه نصب ایزوگام

عوامل تاثیرگذار بر قیمت ایزوگام

اگر برای تهیه ایزوگام به چند فروشگاه مختلف مصالح ساختمانی سر بزنید با قیمت های مختلفی روبه‌رو می شوید و شاید ندانید منشا و دلیل این تفاوت قیمت چیست. تفاوت قیمت ایزوگام در بازار را المان های خاصی مشخص می کنند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

برند ایزوگام

با توجه به کاربردهای زیادی که ایزوگام در بخش های مختلف ساختمان دارد، شرکت های متعددی دست به تولید ایزوگام با برندهای مختلف زده‌اند. از این رو قیمت ایزوگام با توجه به برند تولید کننده آن متفاوت خواهد بود.

نوع ایزوگام

سه نوع اصلی ایزوگام شامل ساده، فویل‌دار و ماسه ای با کارایی و قابلیت های مختلف در بازار وجود دارند که قیمت عرضه هر کدام با دیگری متفاوت است و انتخاب هر کدام بستگی به نظر پیمانکاران و در نظر گرفتن محل نصب و شرایط محیط دارد.

کیفیت مواد به کار رفته

مواد اولیه برای تولید ایزوگام را قیر، الیاف تیشو و پلی استر تشکیل می دهد که کیفیت های مختلفی از آن ها در بازار موجود است. از این رو هر چه کیفیت مواد اولیه بالاتر باشد قیمت ایزوگام تولید شده نیز بالاتر خواهد بود.

خدمات پس از فروش

برندهای معتبر تولید کننده ایزوگام علاوه بر رعایت استاندارد در کیفیت ساخت، به مشتریان خود خدمات پس از فروش نیز ارائه می دهند. این موضوع می‌تواند سبب جلب اعتماد مشتری شده و او را ترغیب به خرید کند. به همین دلیل محصولاتی که دارای خدمات پس از فروش هستند قیمت بالاتری نیز دارند که مشتریان به دلیل بالاتر بودن کیفیت و جلوگیری از خسارت های احتمالی تن به خرید این نوع ایزوگام‌ می دهند.

علاوه بر تمام موارد گفته‌شده عوامل دیگری همچون داشتن ضمانت نامه کتبی شرکتی و بیمه‌نامه معتبر، نوع آب و هوای منطقه سکونت شما و نوع مکانی که ایزوگام در آن استفاده می‌شود را نیز می‌توان در قیمت تمام‌شده این محصول دخیل دانست.

موارد کاربرد ایزوگام در ساختمان

وزن کم، انعطاف پذیری، عدم پوسیدگی و مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت، گرما، سرما، نور فرابنفش خورشید ویژگی هایی هستند که ایزوگام را به یکی از محبوب ترین عایق های ساختمانی به ویژه برای انبوه سازان تبدیل کرده است. علاوه بر این ایزوگام نسبت به شرایط اسیدی و بازی نیز مقاوم بوده و به تنهایی یک عایق رطوبتی کامل محسوب می شود. از مهم ترین کاربردهای ایزوگام در ساختمان می توان به استفاده در جهت عایق بندی پشت بام، سرویس های بهداشتی، استخرها، دیوارهای آپارتمان وغیره اشاره کرد.

 هزینه نصب ایزوگام

نحوه محاسبه هزینه نصب ایزوگام

میزان هزینه نصب ایزوگام به موارد مختلفی بستگی دارد و بر اساس فاکتورهای خاصی تعیین می شود. به عنوان مثال شرایط زیرسازی بخشی که می خواهید ایزوگام شود در هزینه نصب آن تاثیر به سزایی دارد. در صورتی که لایه های زیرین محل، دارای خرابی یا آسیب دیدگی باشد، پیش از نصب ایزوگام باید مشکلش برطرف شود. در غیر اینصورت کارایی لازم را از ایزوگام نخواهید دید و نصب آن فایده ای ندارد.

با توجه به اینکه میزان ایزوگام مورد نیاز نسبت به متراژ محلی که می خواهیم ایزوگام کنیم بیشتر خواهد بود توصیه می شود برای محاسبه قیمت به میزان مساحت محل نصب اکتفا نکنید. ملاک تعیین هزینه دستمزد نصب، متراژ ایزوگام استفاده‌شده برای عایق بندی است نه مساحت محل نصب.

نحوه محاسبه سهم هر فرد در تعمیر ایزوگام

بر اساس قانون تملک آپارتمان، مالکیت در این نوع بناها به دو بخش قسمت های اختصاصی و بخش های مشترک یا همان مشاعات تقسیم بندی می شود. تامین هزینه تعمیر بخش هایی از آپارتمان که به صورت مشترک میان تمام ساکنان مورد استفاده قرار می گیرند، مانند پشت بام، بر عهده تمامی افراد ساکن در ساختمان خواهد بود و میان آن ها تقسیم می شود.

البته این موضوع در زمانی صدق می کند که فرد خاصی مسئول آسیب‌رساندن به ایزوگام یا عایق قبلی نباشد. در غیر این صورت فردی که خسارت وارد کرده باید تمام هزینه های تعمیر را بپردازد. بر اساس قانون سهم هر یک از افراد ساکن در آپارتمان بر اساس متراژ واحدها محاسبه و تمام افراد باید هزینه نصب و تعمیر بخش های مشاع ساختمان را پرداخت کنند. در صورتی که یکی از افراد از پرداخت هزینه سر باز زند، امکان پیگیری از طریق مراجع قضایی در شورای حل اختلاف وجود دارد.

هزینه ایزوگام آپارتمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟

 این نکته را نیز مدنظر داشته‌باشید که طبق قانون ایزوگام بخش هایی مانند پشت بام جزئی از هزینه های کلی ساختمان محسوب شده و بر عهده مالک خواهد بود. بنابراین افراد مستاجر در تقسیم بندی هزینه نصب ایزوگام در صورتی که برای تعمیرات کلی ساختمان و تامین ایمنی باشد نقشی نخواهند داشت.

در مقابل باید بدانید در صورتی که خسارت وارده بر ایزوگام بر اثر بی احتیاطی مستاجر یا هر دلیلی که او را مسئول این کار کند باشد مستاجر موظف است تمامی هزینه های مربوط به نصب ایزوگام سالم و تعمیرات را پرداخت کند.

 هزینه نصب ایزوگام

کلام پایانی

عایق کاری ساختمان یکی از الزامات ساختمان سازی محسوب می شود که بسیاری از افراد این کار را با ایزوگام انجام می دهند. اگر در آپارتمان زندگی می کنید و ساختمان‌تان نیاز به عایق کاری دارد اما نمی دانید که هزینه های نصب و تعمیر آن بر عهده چه کسی است، حتما این مقاله را مطالعه کنید. در این بخش علاوه بر معرفی انواع ایزوگام، نحوه تقسیم بندی هزینه های نصب آن را میان ساکنین ساختمان توضیح دادیم.