آشنایی با قوانین

بیمه مسئولیت ساختمانی چیست؟

بیمه مسئولیت ساختمان یا بیمه ساختمان برای جبران خسارت های ناشی از کار ایجاد می شود و برای افرادی که در عملیات ساختمانی و عمرانی مشغول هستند مناسب است. بسیاری از اتفاقات و خسارت های ناشی از کار جبران ناپذیر هستند، اینجاست که بیمه ساختمان اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد و بهتر است هر شخص واجد شرایطی از این بیمه استفاده کنند.

این مدل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به دو صورت بیمه با نام و بیمه بی نام صادر خواهد شد. بیمه ساختمان به نشانی محل ساخت ارسال خواهد شد که می توان این کار را از طریق بیمه بی نام انجام داد. برای اینکه بیشتر با بیمه مسئولیت ساختمانی آشنا شویید تا انتهای این مقاله را مطالعه بفرمایید.

بیمه مسئولیت ساختمانی چیست؟

برای گرفتن اطلاعات بهتر است که ماده ۶۶ قانون سازمان تامین اجتماعی را مطالعه کنید. منظور از بیمه ساختمانی این است که افرادی در یک عملیات ساختمانی مشغول به کار هستند. هر کدام مسئولیت یک بخش را بر عهده دارد و تنها کارفرمایان، ناظرین، مجریان، شرکا و مشاورین نمی‌ توانند از این بیمه استفاده کنند.

انواع بیمه کارگران ساختمانی

بیمه ساختمان از جمله بیمه های مسئولیت بدنی است که در قوانین جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی دارد. زیرا در صورتی که اتفاق ناگواری برای کارگران عملیات ساختمانی به وجود بیاید خسارات بسیار سنگینی برای کارفرما به وجود می آید.

به خصوص اگر سازمان تامین اجتماعی از این کار با خبر شود هزینه آن را تماما از کارفرما دریافت خواهد کرد و به فرد آسیب زده پرداخت می کند. بیمه ساختمان امری بسیار ضروری برای کارفرمایان است و باید از آغاز کار کارگران خود را بیمه کنند.

چرا بیمه ساختمانی اهمیت بسیار بالایی دارد؟

بیمه نامه ساختمانی دارای عنوان های دیگری مانند بیمه مسئولیت کارفرما در مقابل کارگران ساختمانی، بیمه ساختمانی و بیمه حوادث است. لذا در مقابل کاری که کارگران انجام می دهند کارفرمایان وظیفه دارند برای آنها بیمه تشکیل دهد. از مهم ترین این بیمه ها می توان به بیمه ساختمان اشاره کرد که زیرمجموعه برای بیمه کارفرما در قبال کارگران محسوب می شود.

شرکت هایی که این بیمه را ارائه می‌ دهند قصد دارند تمام حوادث و ریسک های یک پروژه ساختمانی را پوشش دهند. بنابراین این بیمه در تمام مراحل ساخت و ساز و مشارکت در ساخت مانند گودبرداری، تخریب و خدمات ساخت و ساز ساختمان به کمک افراد می آید. در نتیجه آنجایی که پروژه های ساختمانی دارای خطر و ریسک بسیاری هستند بهتر است که کارفرما برای بیمه کردن کارگران ساختمانی خود اقدام کند.

اصطلاحات مهم در بیمه مسئولیت ساختمانی

قبل از اینکه به بیمه کارگران و کارمندان خود بپردازید بهتر است از یک سری اصطلاحات مهم در بیمه آشنا شوید. تعدادی از این اصلاحات عبارتند از:

خسارات بدنی

این خسارت می تواند شامل فوت یا نقص عضو کارگران و کارکنان شود که بیمه خسارت آن را به صورت کامل پرداخت خواهد شد.

نقص عضو

این آسیب ها منجر به فوت نخواهد شد اما در یکی از اعضای بدن آنها آسیب جدی می‌ افتد. به عنوان مثال قطع نخاع می تواند یکی از این آسیب‌ ها باشد که باید به صورت دیه پرداخت شود.

دیه

در دین اسلام فردی که دچار خسارات بدنی و جانی می شود موظف است که به طرف مقابل خود یک دیه پرداخت کند. مقدار دیه از طریق یک قانون از پیش مشخص شده تعیین می شود.

اشخاص ثالث

اشخاص ثالث به افرادی گفته می‌ شود که به هیچ ارتباط خاصی با موضوع بیمه ندارند.

اماکن مرتبط

این اماکن در اجرای پروژه ساختمانی شامل اقامتگاه کارگران، رستوران و غیره است.

پیمانکاران فرعی

در اجرای پیشبرد یک پروژه، کارفرما و پیمانکاران ساختمان اصلی حضور ندارند و بعضی از بخش ها در دست پیمانکاران فرعی قرار دارد.

ترتیب نسبی حق بیمه

در صورتی که اطلاعات نادرست مثل تعداد کاربران در هنگام ثبت حادثه انجام شود، خسارت طبق انتخاب ریسک واقعی مرتبط به حق بیمه ای که باید پرداخت شود به بیمه پرداخت خواهد شد.

محدوده مورد بیمه

تمام محل های اطراف و اماکن مورد بیمه، جزء بیمه به شمار می‌ آیند و در صورت هر گونه خسارات آنها نیز بیمه خواهند شد.

مضایای بیمه کردن کارگران ساختمانی

تفاوت بیمه مسئولیت ساختمان با بیمه حوادث ساختمانی

از آنجایی که بیشتر افراد این دو بیمه  را شبیه هم می دانند ولی در واقع تفاوت های بسیار زیادی با هم دارند و می توان گفت این دو مقوله کاملا جدا از هم هستند.

اولین تفاوت آنها در انفرادی و گروهی بودن آن است. به عنوان مثال بیمه نامه حوادث به صورت انفرادی انجام می شود، ولی بیمه ساختمانی به دلیل اینکه وظیفه دارد یک بیمه نامه در قبال کارکنان یا کارگران خود تنظیم کند باید از مواردی بهره ببرد که از تمامی خدمات استفاده می کند.

مواردی که مشمول استفاده از بیمه مسئولیت ساختمانی نمی شود چیست؟

بعضی از موارد و خساراتی را نمی توان جزء بیمه ساختمانی حساب کرد و بیمه گذار نمی تواند در این خصوص اعتراض کند. پیشنهاد می‌ کنیم قبل از از انجام بیمه موارد زیر را به خوبی مطالعه کنید این خسارات عبارتند از:

  • خسارت هایی که برای جنگ انقلاب شورش اعتصاب و چنین مواردی است را نمی‌ توان جزء بیمه حساب کرد.
  • خسارت هایی مثل عدم رعایت قوانین و نظامات دولتی
  • آسیب و خسارتی که خارج از اختیار بیمه دهنده باشد مانند زلزله، سیل، رانش زمین و دیگر موارد حادثه های طبیعی هستند که فرد بیمه گذار مسئول این حوادث است.
  • در نهایت خساراتی که از طرف شرکا، مجریان، ناظرین، مشاورین، همسر، پدر و مادر، اولاد و اجداد اتفاق بیفتد از طرف شرکت بیمه کننده پرداخت نخواهد شد.

چه عواملی در انتخاب قیمت بیمه ساختمانی تاثیر می گذارد؟

عوامل بسیاری در انتخاب و قیمت بیمه ساختمانی مهم است که در هنگام خرید اهمیت بسیاری خواهد داشت. در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

مرحله اولی که در تعیین نرخ بیمه باید در نظر بگیرید مربوط به پروژه و محل کار متراژ بنای در حال ساخت است. به عنوان مثال تخریب، گودبرداری، اسکلت سازی بتن، نازک کاری و سفت کاری در تعیین نرخ بیمه تاثیر دارد.

از دیگر موارد برای تعیین نرخ، مدت زمان بیمه ساختمانی است. که مدت بیمه ساختمانی در شرکت‌ های بیمه کننده به مدت ۳۶۵ روز است. بنابراین به این نتیجه می‌ رسیم که مدت زمان بیمه در انتخاب نرخ بیمه ساختمان تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

عوامل موثر برای قیمت بیمه کارگران ساختمانی

کلام پایانی

خوشحال می شویم این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید. مجموعه املاک داران در زمینه های مختلفی به ارائه خدمات در حوزه خرید و فروش و ساخت و ساز می پردازد، که برای استفاده از این خدمات می توانید به صفحات مربوطه در سایت املاک داران مراجعه کنید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا